Zgubiona karta pojazdu - co robić i jak wyrobić nową?

Kategoria: Poradniki

Zagubiona lub zniszczona karta pojazdu może stać się źródłem kłopotów podczas rejestracji auta i jego sprzedaży. Należy wówczas wyrobić jej wtórnik. Jak i gdzie to zrobić oraz ile będzie nas to kosztowało?

Karta pojazdu - czym jest i gdzie znaleźć jej numer?

karta pojazdu - czym jest i gdzie znaleźć jej numer?

Karta pojazdu jest dokumentem wydawanym dla każdego pojazdu i przypisanym do niego na stałe. Zawiera najważniejsze informacje o samochodzie i jego wszystkich właścicielach. Mogą być w niej wpisane wzmianki urzędowe o przeznaczeniu auta, np. gdy jeździło jako taksówka, element floty lub nauka jazdy. To także z niej dowiemy się, czy na pojeździe nie ciąży zastaw.

Karta pojazdu to niewielka, bordowa książeczka, która wyglądem przypomina paszport.

Jest przypisana do pojazdu na stałe, w przeciwieństwie do dowodu rejestracyjnego, który zmienia się wraz z właścicielem. Karty pojazdu nie trzeba mieć przy sobie podczas jazdy, aczkolwiek staje się niezbędna przy sprzedaży auta, jego rejestracji, a także przy złomowaniu.

Obowiązek posiadania karty pojazdu

obowiązek posiadania karty pojazdu

Każdy pojazd zarejestrowany w Polsce po 30 czerwca 1999 roku musi posiadać swoją kartę pojazdu. Jest ona niezbędna przy dokonywaniu wszelkich formalności związanych z samochodem w Powiatowym Urzędzie Komunikacji. Jej okazanie jest wymagane m.in. przy rejestracji samochodu.

Zgubiona karta pojazdu - co robić?

Zgubienie karty może przytrafić się każdemu. Nie jest to dokument potrzebny do jazdy, więc łatwo o nim zapomnieć. Co wtedy robić? Zgubienie lub zniszczenie karty pojazdu należy zgłosić do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wydanie wtórnika.

Jak wyrobić nową kartę pojazdu? Krok po kroku

jak wyrobić nową kartę pojazdu?

1. Wydrukuj i wypełnij wniosek o wydanie wtórnika karty pojazdu.

2. Wnieś opłatę za wydanie karty pojazdu oraz opłatę ewidencyjną.

3. Wraz z wnioskiem musisz przedstawić w urzędzie:

a) dowód rejestracyjny,

b) dowód osobisty (odpis KRS dla przedsiębiorców),

c) oświadczenie właściciela pojazdu o utracie lub zniszczeniu karty pojazdu,

d) dotychczasową kartę pojazdu (w przypadku zniszczenia karty pojazdu),

e) urząd może poprosić też o potwierdzenie wykupienia OC

Ile kosztuje wyrobienie nowej karty pojazdu?

Opłata za wydanie karty pojazdu wynosi 75 zł. Należy doliczyć do niej opłatę ewidencyjną w wysokości 0,50 zł, co daje nam łącznie 75,50 zł. 

Ile się czeka na wydanie nowej karty pojazdu?

Na nową kartę pojazdu czeka się maksymalnie 30 dni, choć w większości przypadków można odebrać ją już po dwóch tygodniach.

Co, gdy karta pojazdu została zgubiona przed rejestracją?

zgubienie karty pojazdu przed rejestracją

Czasami bywa, że karta pojazdu zostanie zgubiona jeszcze przed rejestracją, np. przez poprzedniego właściciela. Należy wtedy zdobyć zaświadczenie z urzędu, w którym pojazd był zarejestrowany po raz ostatni, a także oświadczenie poprzedniego właściciela o zgubieniu karty. To, a także dowód rejestracyjny i potwierdzenie opłaty należy złożyć w Powiatowym Urzędzie Komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania osoby wnioskującej o wtórnik.

Czy można zarejestrować auto bez karty pojazdu?

rejestracja auta bez karty pojazdu

Bez karty pojazdu można zarejestrować auta, które były zarejestrowane w Polsce przed 1 lipca 1999 roku (nie dotyczy aut sprowadzonych z zagranicy), a także pojazdy zabytkowe. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku rejestracji pojazdu zakupionego po przepadku na rzecz Skarbu Państwa (przy rejestracji samochodów sprowadzanych z zagranicy). Bez karty pojazdu można zarejestrować też pojazdy, w stosunku do których karty pojazdu nigdy nie wydano. 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Mamy nadzieję, że zawiera on przydatne dla Ciebie informacje.

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty przejazdów sportowymi samochodami.


Komentarze

Blog

Kontrola trakcji i stabilizacja toru jazdy - ASR, ESP - czym są i do czego służą te systemy?
Co oznaczają kontrolki w Twoim samochodzie?
Top 10 filmów o samochodach i wyścigach - co warto obejrzeć?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 KM
Lamborghini Gallardo
315 KM
Ferrari F430
315 KM

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności