Jak ozonować auto i ile to kosztuje?

Kategoria: Poradniki

- 26 mar 2024

Ozonowanie samochodu to skuteczny sposób na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z auta. Podczas serwisu klimatyzacji jesteśmy zwykle pytani o chęć przeprowadzenia takiej czynności. Czytaj dalej, a dowiesz się, na czym polega ozonowanie samochodu, ile kosztuje i czy da się wykonać je samodzielnie. 

wzór chemiczny ozonu

Czym jest ozonowanie auta?

Ozonowanie samochodu to skuteczna metoda dezynfekcji wnętrza auta oraz usunięcia z niego niepożądanych zapachów. Kluczowym elementem tego procesu jest ozon (O₃), silnie utleniający gaz, który ma zdolność neutralizowania zanieczyszczeń, zarówno biologicznych, jak i chemicznych. 

Ozon występuje naturalnie w atmosferze w śladowych ilościach. Ma właściwości silnie reaktywne, przez co niszczy błony komórkowe znajdujące się w organizmach żywych. Takie działanie ozonu jest wykorzystywane w tzw. ozonatorach, które produkując ozon (O₃), oczyszczają wnętrze auta z drobnoustrojów.

Ozonowanie polega na rozprowadzeniu ozonu wewnątrz pojazdu, gdzie jego silne właściwości utleniające natychmiast reagują z zanieczyszczeniami. Ozon rozpada się, oksydując mikroorganizmy, takie jak bakterie, wirusy, pleśnie oraz neutralizując nieprzyjemne zapachy. Proces ten jest całkowicie bezdotykowy, a zawieszony w powietrzu ozon dociera do każdego zakamarka wnętrza samochodu.

ozonowanie auta w warsztacie

Ozonowanie wnętrza samochodu w warsztacie

Przeprowadzenie ozonowania w warsztacie to dobra opcja dla tych, którzy nie chcą inwestować w zakup własnego ozonatora. Taki zabieg wystarczy przeprowadzać 1-2 razy w roku, podczas przeglądu klimatyzacji. Ozonowanie warto przeprowadzić w sprawdzonym warsztacie, dysponującym urządzeniem wysokiej jakości. Koszt takiego zabiegu oscyluje od 50 do 150 zł. 

ozonator

Ozonowanie wnętrza samochodu samodzielnie - krok po kroku

W niektórych przypadkach bardziej opłacalny będzie zakup własnego ozonatora. Takie urządzenie przyda się osobom, które palą w samochodzie, przewożą zwierzęta, świadczą usługi taksówkarskie lub dostarczają jedzenie. Własny ozonator może się również przydać alergikom. Osoby te powinny ozonować wnętrze przynajmniej raz w miesiącu, a więc w ich przypadku zakup ozonatora zwróci się bardzo szybko.

Oto instrukcja samodzielnego ozonowania krok po kroku:

 • 1. Dokładne wysprzątanie auta

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest dokładne wysprzątanie wnętrza przed ozonowaniem. Należy usunąć śmieci, odkurzyć samochód, wytrzeć deskę i inne powierzchnie, aby ozon mógł dotrzeć do wszystkich zanieczyszczeń. Warto też usunąć wszelkie plamy z tapicerki. Czyste wnętrze na dłużej pozostanie świeże po ozonowaniu.

 • 2. Umieszczenie generatora ozonu

Ustaw ozonator na fotelu pasażera lub na podłodze pojazdu. Możesz podłożyć pod niego folię zabezpieczającą lub pokrowiec na fotel. Specjalną końcówkę ozonatora umieść w wysoko położonym miejscu - najczęściej zawiesza się ją na lusterku wewnętrznym. Włącz silnik i ustaw klimatyzację na najniższą temperaturę (niskie lub średnie obroty dmuchawy i nawiewy skierowane na twarz). Koniecznie włącz zamknięty obieg klimatyzacji, by ozon nie był wydmuchiwany przez wentylację.

 • 3. Ustawienie czasu trwania i włączenie ozonatora

Czas ozonowania zależy od wydajności urządzenia, rozmiaru pojazdu oraz stopnia zanieczyszczenia wnętrza. Zazwyczaj proces trwa od 10 do 20 minut - należy zapoznać się z instrukcją obsługi ozonatora i postępować zgodnie z jej wytycznymi. Ustaw i włącz ozonator.

 • 4. Opuszczenie pojazdu

Wyjdź z samochodu, upewniając się, że wszystkie szyby i drzwi są zamknięte. Zaczekaj, aż ozonator przestanie pracować (ozonatory pokazują pozostały czas).

 • 5. Wyłączenie urządzenia i wietrzenie

Na koniec otwórz wszystkie drzwi samochodu, wyłącz silnik i ozonator. Wnętrze pojazdu musi się przewietrzyć przez kolejne 20 minut, zanim do niego wsiądziesz.

 • 6. Wymiana filtra kabinowego

Po ozonowaniu najlepiej wymienić filtr kabinowy na nowy.

Pamiętaj, że choć ozon jest skutecznym środkiem dezynfekującym, jest również silnie utleniającym gazem, który w wysokich stężeniach może być szkodliwy dla zdrowia. Dlatego bardzo ważne jest, aby podczas procesu ozonowania nikt nie przebywał wewnątrz pojazdu oraz aby dokładnie wywietrzyć samochód po zakończeniu procesu.

czyste wnętrze po ozonowaniu

Co daje ozonowanie auta?

Ozonowanie samochodu przynosi wiele korzyści wpływających nie tylko na zapach wnętrza pojazdu, lecz również na zdrowie i komfort jego użytkowników. Oto główne zalety tej metody:

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów:

 • Neutralizacja zapachów - ozonowanie skutecznie neutralizuje wszelkie nieprzyjemne zapachy w samochodzie, w tym dym tytoniowy, zapach zwierząt i inne zapachy pochodzące z rozkładu organicznego. Dzieje się tak, gdyż ozon atakuje źródła zapachów na poziomie molekularnym, rozbijając cząsteczki na poziomie molekularnym.
 • Trwałość efektów - ozonowanie usuwa zapachy na stałe, w przeciwieństwie do odświeżaczy powietrza, które tylko je maskują.

Likwidacja bakterii i wirusów:

 • Dezynfekcja - ozon ma silne właściwości dezynfekujące, dzięki którym skutecznie niszczy bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy, które mogą znajdować się w samochodzie. Jest to szczególnie ważne w przypadku kierowców przewożących wiele osób, czy też zwierzęta.
 • Zwiększenie higieny wnętrza - regularne ozonowanie pomaga utrzymać higienę wnętrza, redukując ryzyko rozprzestrzeniania się chorób i zwiększając bezpieczeństwo zdrowotne pasażerów.

Poprawa jakości powietrza w kabinie:

 • Lepsze samopoczucie - czyste i wolne od zanieczyszczeń wnętrze poprawia samopoczucie kierowcy oraz pasażerów. Ozonowanie usuwa też alergeny, dlatego jego efekty odczują zwłaszcza osoby podatne na alergie.
 • Zwiększenie komfortu podróży - poprawa jakości powietrza wpływa na komfort podróży, szczególnie podczas dłuższych tras. Świeże powietrze bez zanieczyszczeń sprzyja lepszej koncentracji oraz zmniejsza ryzyko występowania zmęczenia czy bólu głowy.

mechanik z kosztorysem

Ile kosztuje ozonowanie auta?

Koszt ozonowania auta wynosi od około 50 do 150 zł. W związku z ozonowaniem możemy jednak ponieść dodatkowe wydatki, np. na sprzątanie wnętrza, jeśli nie chcemy wykonywać go samodzielnie. Ozonowanie wnętrza nie będzie bowiem skuteczne, gdy zostanie wykonane w brudnym samochodzie. Należy najpierw usunąć mechanicznie źródła nieprzyjemnych zapachów. 

Ozonowanie można też przeprowadzić samodzielnie, jednak wiąże się z tym koszt zakupu ozonatora. Podstawowy ozonator kosztuje już poniżej 200 zł. Bardziej profesjonalne urządzenia to wydatek powyżej 1000 zł. Taki wydatek szybko nam się zwróci, warto więc rozważyć zakup ozonatora, szczególnie że jego obsługa jest banalnie prosta. Urządzenie można ponadto wykorzystać w domu, czy biurze (po usunięciu z nich ludzi, zwierząt i roślin).

Jak długo ozonować samochód?

Czas ozonowania samochodu różni się w zależności od typu urządzenia, wielkości samochodu i stopnia zagrzybienia klimatyzacji. Średni czas ozonowania dla samochodu osobowego to 10-15 minut, a dla dużego busa 15-25 minut. Aby określić dokładny czas potrzebny do ozonowania samochodu, należy sięgnąć do instrukcji urządzenia. 

klimatyzacja w samochodzie

Ozonowanie wnętrza samochodu - czy warto?

Ozonowanie samochodu ma szereg zalet, które wpływają na czystość wnętrza oraz komfort użytkowania. Ten proces przede wszystkim skutecznie eliminuje trudne do usunięcia zapachy, oczyszcza wnętrze i układ klimatyzacji z bakterii, wirusów i grzybów. Dodatkowo poprawia jakość powietrza bez stosowania żadnych substancji chemicznych.

Czy ozonowanie ma jakieś wady? Dla niektórych ograniczeniem może być cena usługi oraz konieczność oddania samochodu do warsztatu. Koszt ten może być mniejszy w przypadku inwestycji we własny ozonator. Proces należy też regularnie powtarzać - im bardziej eksponujemy wnętrze na obecność różnych czynników, tym częściej powinniśmy korzystać z ozonatora. Dodatkowo źle przeprowadzone ozonowanie może uszkodzić niektóre delikatne elementy wnętrza (np. ozdobne listwy z tworzywa).

Podsumowując, ozonowanie wnętrza samochodu oferuje szereg korzyści, które wpływają na nasz komfort, zdrowie i samopoczucie. Warto je regularnie wykonywać, by cieszyć się czystym powietrzem w samochodzie.


Komentarze

Blog

Chiński samochód BAIC - auto za mniej niż 80 tys. zł już w Polsce
Regeneracja alternatora - jaki jest koszt i czy warto?
Jak ozonować auto i ile to kosztuje?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt