Diesel czy benzyna? Czy w 2021 r. warto jeszcze inwestować w Diesla?

Kategoria: Poradniki

-

Wybór pomiędzy dieslem a benzyną to dylemat, przed którym staje wielu kierowców myślących o zmianie auta. Czytaj dalej, by poznać wady i zalety diesli i silników benzynowych.

Polacy już nie lubią diesli

Jeszcze w 2010 roku auta z silnikiem Diesla biły nad Wisłą rekordy popularności. Aż 48% wszystkich zakupionych samochodów z salonu miało pod maską motor wysokoprężny. Obecnie sprzedaje się tyle samo diesli, co hybryd, czyli ok. 20%.

Niektórzy producenci zrezygnowali z silników wysokoprężnych i nie oferują ich w żadnym ze swoich aut - mowa tu o Toyocie i Porsche. Plany o zakończeniu produkcji diesli ogłosiły też: Alfa Romeo, Fiat, Jeep, Lexus, Mitsubishi, Nissan, Smart, Suzuki, Volvo.

“Dieselgate” Volkswagena w 2014 roku zniesławił silniki wysokoprężne na całym świecie. Dodatkowo na rynku pojawiły się nowe opcje: hybrydy oraz auta elektryczne

diesel czy benzyna

Kto kupuje diesle?

Diesel nadal stanowi najrozsądniejsze rozwiązanie dla wielu firm i osób pokonujących długie dystanse. Organizacja SMMT wyliczyła, że przeciętny użytkownik diesla w Europie wydaje rocznie o 700 zł mniej niż użytkownik auta na benzynę. 

osiągi diesel a benzyna

Diesel vs benzyna - osiągi i kultura pracy

Diesle przez długi czas były głośne i mało wyrafinowane. Obecnie montowane jednostki są cichsze i bardziej kulturalne od starych ropniaków. Niektóre modele wciąż mogą terkotać na biegu jałowym, jednak trudno mówić, że to właśnie głośna praca spowodowała spadek popularności jednostek wysokoprężnych.

Nowe samochody, szczególnie klasy wyższej, posiadają wiele elementów tłumiących hałas w komorze silnika i we wnętrzu. Dzięki nim pasażerowie nie zauważają nawet, że jadą “ropniakiem”. 

Jedną z największych różnic pomiędzy dieslem a benzyną jest charakterystyka jazdy. Diesle pracują na niższych obrotach, jednak dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu są z reguły bardziej elastyczne niż benzyny. Oznacza to rzadszą konieczność sięgania po lewarek zmiany biegów.

W codziennym użytkowaniu zauważymy też, że diesle sprawiają więcej problemów podczas mrozów. Kłopoty z odpalaniem oraz wolne nagrzewanie kabiny mogą zimą skutecznie zniechęcić do aut wysokoprężnych.

Diesel vs benzyna - zużycie paliwa

Różnica w spalaniu pomiędzy dieslem a benzyną jest dość spora. Zasadniczo samochody z silnikami wysokoprężnymi zużywają średnio o 15-20% mniej paliwa niż ich benzynowe odpowiedniki. Oszczędność najbardziej widać podczas długich podróży autostradą.

W przypadku nowoczesnych diesli należy również pamiętać o kosztach związanych z uzupełnianiem AdBlue.

diesel vs benzyna spalanie i emisja

Diesel vs benzyna - normy emisji

Mniejsze zużycie paliwa oznacza, że silniki Diesla wytwarzają mniej CO2, który jest główną przyczyną zmian klimatycznych. Wysokoprężne jednostki emitują jednak większe ilości cząstek stałych oraz tlenków azotu. 

Aby ograniczyć wpływ samochodów na klimat, Unia Europejska wprowadziła w 2021 roku rygorystyczne normy spalin dla diesli - EURO 6d ISC-FCM. Podobne wymagania muszą obecnie spełniać zarówno diesle, jak i benzyny. Do tych pierwszych producenci montują systemy oczyszczania spalin: filtry cząstek stałych i AdBlue.

Niedawno organizacja Green NCAP opublikowała wyniki testów sprawdzających “ekologiczność” nowych samochodów. Okazało się, że wiele nowoczesnych diesli jest na tym samym poziomie ekologii, co nowiutkie hybrydy. 

silnik diesla

Diesel vs benzyna - koszty eksploatacji

Nowoczesne silniki Diesla są bardziej skomplikowane od benzynowych, dlatego też koszty związane z ich naprawami są zwykle wyższe. Zadbany silnik Diesla nie powinien sprawiać większych problemów. Jeśli jednak będziemy zaniedbywali regularne serwisy, możemy nadziać się na kosztowne naprawy. Duże ryzyko stwarzają wtryskiwacze, turbosprężarki, koła dwumasowe czy pompy wysokiego ciśnienia. 

W dieslach dodatkowe koszty mogą też generować systemy oczyszczania spalin - DPF, EGR czy AdBlue. Awaria któregoś z mechanizmów skieruje nas do mechanika.

benzyna a diesel - koszty eksploatacji

Diesel vs benzyna - koszt zakupu

Ceny samochodów benzynowych są zwykle o kilka procent niższe niż wysokoprężnych. W podobnej cenie, co diesla, można mieć hybrydę, dlatego też wiele osób stoi właśnie przed dylematem: diesel czy hybryda.

Zakup Diesla może zwrócić się po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Przed zakupem trzeba jednak sprawdzić i obliczyć oszczędności na podstawie spalania konkretnych modeli.

Spadek popularności diesli sprawił, że na rynku samochodów używanych to benzyniaki lepiej trzymają cenę. W przypadku zakupu auta z drugiej ręki samochody wysokoprężne będą zwykle tańsze.

Diesel vs benzyna vs hybryda - porównanie

Jeśli ani benzyna, ani diesel nie przemawiają do Ciebie, być może zwrócisz się ku hybrydzie. To połączenie silnika spalinowego (zwykle benzynowego) z silnikiem elektrycznym. 

Więcej o hybrydach przeczytasz w tym miejscu: Najlepsze samochody hybrydowe w 2021 roku

Silnik Diesla - zalety:

 • Niższe zużycie paliwa
 • Niższa emisja CO2
 • Lepsza elastyczność - nie trzeba tak często zmieniać biegów
 • Lepsza praca pod dużym obciążeniem (komplet pasażerów, przyczepa, teren, itp.)

Silnik Diesla - wady:

 • Bardziej skomplikowana budowa
 • Wyższe koszty napraw i wyższa awaryjność
 • Trudniejsza diagnostyka awarii
 • Wyższa cena zakupu
 • Głośniejsza praca, wibracje
 • Problemy z odpalaniem na mrozie
 • Dłuższy czas rozgrzania do temperatury roboczej
 • Wyższa emisja tlenków azotu i cząstek stałych

Silnik benzynowy - zalety:

 • Niższa cena zakupu
 • Prostsza konstrukcja
 • Mniejsza awaryjność
 • Prostsze i tańsze naprawy
 • Cicha praca i brak wibracji
 • Lepsze odpalanie na mrozie
 • Niższa emisja tlenków azotu i cząstek stałych

Silnik benzynowy - wady:

 • Wyższe zużycie paliwa
 • Wyższa emisja CO2
 • Mniejsza elastyczność
 • Gorsza praca pod obciążeniem

silnik na ropę czy na benzynę

Diesel czy benzyna - co wybrać?

Przed tym dylematem stoi wiele osób poszukujących nowego samochodu. Decyzję o rodzaju napędu warto podjąć, biorąc pod uwagę, jak będziemy użytkować auto.

Osoby, które poruszają się głównie po mieście i nie pokonują wielu kilometrów w ciągu roku, powinny zdecydować się na benzynę. Przemawia za nią niższa cena zakupu, lepsza kultura pracy i tańsze naprawy. 

Ci, którzy jeżdżą dużo, pokonują długie trasy i mają garaż, powinni dobrze się zastanowić, czy lepszym wyborem nie byłby diesel.

Decyzja o zakupie benzyny czy diesla zależy od indywidualnych czynników. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże ci w jej podjęciu.

Jeśli jesteś fanem sportowych aut, sprawdź naszą ofertę przejażdżek po polskich torach wyścigowych


Komentarze

Krzysztof

2022-04-11

Jestem na etapie szukania aura takiego 5letniego nie wiem disel czy benzyna

Blog

Jak dbać o skórę w samochodzie?
Pierwszy samochód dla młodego kierowcy. Na co zwracać uwagę przy zakupie auta dla 18-latka?
Sportowe auta do 30 tys. złotych! Zobacz, jakie perełki możesz kupić! (Poradnik)

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 KM
Lamborghini Gallardo
315 KM
Ferrari F430
315 KM

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności