👔 Spełnij marzenia taty! 15% rabatu na Vouchery i Karty Podarunkowe! Wpisz w koszyku: DT15 🏎️🔥 Prezent ważny 365 dni 🎁 - Regulamin

Przeczytaj to, zanim kupisz samochód elektryczny! Poradnik

Kategoria: Poradniki

- 19 cze 2020

Coraz więcej kierowców myśli o zmianie samochodu z silnikiem spalinowym na elektryczny. Wybór stale się poszerza, a kolejni producenci dołączają do swoich flot nowe modele samochodów elektrycznych. Co warto wziąć pod uwagę, decydując się na zakup? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule.

Pod koniec 2019 roku w Polsce poruszało się ponad 10 tys. samochodów z napędem elektrycznym (do nich zalicza się również hybrydy plug-in). Widać jednak trend wzrostowy, bo w samym tylko 2019 roku zarejestrowano aż 4322 samochodów elektrycznych (łącznie z plug-in). W porównaniu z poprzednim rokiem sprzedaż takich aut wzrosła o 95,5%.

samochód elektryczny - ładowarka

O czym wiedzieć przed zakupem samochodu elektrycznego?

1. Upewnij się, że samochód elektryczny pasuje do Twojego stylu życia

Elektryczne samochody nie są dla każdego. Jednym z największych problemów właścicieli “elektryków” jest słaba dostępność stacji do ładowania. Co prawda ich liczba stale rośnie, jednak częste podróże na dłuższych dystansach okazują się w Polsce nieco uciążliwe.

Jak najlepiej używać auta elektrycznego? Ładować z własnego gniazdka. Najlepiej w nocy, korzystając z niższej taryfy. Dobrze też jeździć tyle, by nie było konieczne podładowywanie go w dzień.

Tutaj pojawia się problem dla osób mieszkających w blokach. Spółdzielnie oraz sąsiedzi często nie zgadzają się na ładowanie z gniazdek umieszczonych w parkingach podziemnych. Trzeba więc szukać pobliskich stacji ładowania - w mniejszych miastach jest ich wciąż bardzo mało lub nie ma ich wcale.

Jeśli jeździsz nie więcej niż ok. 300 km tygodniowo, być może wystarczy ci jedna wizyta na stacji ładowania co 7 dni.

parking dla samochodów elektrycznych

2. Nie zrażaj się do ceny zakupu samochodu elektrycznego

Ceny samochodów elektrycznych są sporo wyższe od cen ich spalinowych odpowiedników, nawet przy uwzględnieniu dotacji rządu. Oszczędności przychodzą natomiast w trakcie użytkowania auta. Generalnie ładowanie auta elektrycznego okazuje się tańsze od tankowania paliwa. Kolejnym plusem są korzystniejsze preferencje podatkowe dla firm przy amortyzacji samochodu z napędem elektrycznym.

Sprowadzane z zagranicy auta elektryczne są zwolnione z akcyzy. Dotyczy to również hybryd z silnikiem spalinowym o pojemności nie większej niż 2,0 l. 

Kierowcy aut elektrycznych mogą ponadto korzystać z buspasów, oszczędzając czas stracony na staniu w korkach. A jak wiadomo, czas to pieniądz. Dodatkowo są zwolnieni z opłat parkingowych w strefach płatnego parkowania. 

samochód elektryczny

3. Nie martw się o praktyczność samochodów elektrycznych

Jeszcze kilka lat temu ogromne baterie zajmowały dużą część bagażnika samochodu elektrycznego. Dziś, kupując auto na prąd, nie musimy iść na żadne kompromisy - elektryki są równie praktyczne i pakowne co samochody spalinowe.  Dostępność coraz większej liczby modeli z różnych segmentów sprawia, że każdy znajdzie auto, jakiego potrzebuje. 

4. Jaki masz styl jazdy?

Samochody elektryczne są zwykle cięższe niż ich benzynowe i dieslowskie odpowiedniki, przez co mogą gorzej się prowadzić i oferować mniejszą frajdę z jazdy. Nie jest to jednak regułą - wystarczy przejechać się elektrycznym Macanem czy BMW i8

Jazda takim samochodem jest jednak bardzo relaksująca - brak hałasu czyni podróż komfortową. Wrażenie robi też przyspieszenie aut elektrycznych.

W pewnym sensie korzystanie z auta elektrycznego oznacza konieczność zmiany swojego nastawienia do jazdy samochodem. Będziesz musiał przystosować się do delikatniejszego traktowania pedału gazu, by oszczędzać pozostały zasięg.

Kupno elektrycznego samochodu - najczęściej zadawane pytania

Czy samochody elektryczne są przyjazne dla środowiska?

Elektryczne samochody są zeroemisyjne, czyli nie emitują szkodliwych cząstek stałych i tlenku azotu. Przyjazność dla środowiska samochodu elektrycznego zależy jednak w głównej mierze od źródła prądu, który ładuje w nim baterie. 

Który samochód elektryczny ma największy zasięg?

 • Nissan Leaf - 380 km
 • Audi A3 e-tron - 384 km
 • Mercedes-Benz EQC - 416 km
 • Hyundai Kona - 450 km
 • Kia e-Niro - 455 km
 • Jaguar I-Pace - 460 km
 • Tesla Model X - 500 km
 • Volkswagen ID.3 - 550 km
 • Tesla Model 3 Long Range - 560 km
 • Tesla Model S Long Range - 600 km

elektryczny samochód Mercedesa

Czy samochody elektryczne są niezawodne?

Elektryczne samochody stanowią jeszcze na tyle małą grupę kontrolną, że trudno ocenić, jak sobie poradzą z przebiegami rzędu kilkuset tysięcy kilometrów. Na plus można zaliczyć to, że elektryki mają mniej części będących w stałym ruchu.

Niektóre badania wskazują na stopniowe słabnięcie mocy, jaką można uzyskać z baterii oraz bardzo prawdopodobne zmniejszanie się jej pojemności. 

Jakie są najpopularniejsze samochody elektryczne w Polsce?

W 2019 roku w Polsce zarejestrowano 945 (nowych, z salonu) czysto elektrycznych aut (bez plug-in). Okazuje się, że ogromna większość rejestrowanych w Polsce samochodów elektrycznych jest zarejestrowana na firmy - aż 96,8%. 

Co więcej, spośród blisko tysiąca tych aut aż 603 to BMW i3, w tym 500 należących do jednej firmy zajmującej się car sharingiem. 

 • BMW i3 – 603.
 • Nissan Leaf – 106
 • Renault Zoe – 50
 • Jaguar I-Pace – 43
 • Audi e-tron – 42
 • Volkswagen e-Golf – 27
 • Hyundai Kona – 23
 • Tesla Model 3 – 16
 • Tesla Model S – 10
 • Tesla Model X – 8

 

Myślisz o elektryku, lecz bardzo lubisz zapach spalin i dźwięk potężnego V8? Sprawdź naszą ofertę przejażdżek sportowymi samochodami


Komentarze

Blog

Jak działa elektryczne wspomaganie kierownicy i jak rozpoznać jego usterki?
Ile kosztuje oklejenie auta i czy warto?
Przechowywanie opon - jak robić to z głową?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt