Sprawdzenie auta przed kupnem - gdzie i jak zbadać samochód?

Kategoria: Poradniki

- 15 lip 2022

Myślisz o kupnie używanego samochodu i zastanawiasz się, czy warto sprawdzić go przed zakupem? W tym artykule podpowiemy ci, gdzie i jak to zrobić.

Sprawdzenie samochodu przed kupnem

Zanim zdecydujesz się na oględziny auta, warto byś poznał bolączki konkretnego modelu. Dzięki temu będziesz wiedział, na co zwracać szczególną uwagę. 

Czytaj dalej, a dowiesz się, czym jest inspekcja pojazdu przed zakupem i dlaczego jej przeprowadzenie jest tak istotne. Następnie podpowiemy ci, gdzie sprawdzić samochód i ile takie sprawdzenie kosztuje. 

sprawdzenie auta przed zakupem

Inspekcja samochodu przed zakupem

W rozmowie ze sprzedającym usłyszysz, że samochód jest bezwypadkowy, wygląda jak igła, a silnik chodzi równo i cicho. Te epitety bywają prawdziwe, jednak często mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. 

Sprawdzenie pojazdu przed zakupem to czynność, dzięki której dowiesz się, w jakim stanie technicznym jest samochód. Mechanik skontroluje stan kluczowych komponentów auta. Dzięki takiej inspekcji nie kupisz kota w worku.

W takim teście na jaw mogą wyjść problemy z silnikiem, skrzynią biegów, czy elektryką. Dokładne sprawdzenie może też ujawnić powypadkową przeszłość pojazdu.

Gdzie sprawdzić auto przed zakupem?

1. Sprawdzenie samochodu w ASO (od 400 zł)

sprawdzenie samochodu w aso

Autoryzowana Stacja Obsługi to zdaniem wielu jedno z najlepszych miejsc, w których można sprawdzić stan techniczny auta. 

Zaletą ASO są przede wszystkim dobrze wyszkoleni mechanicy, którzy mają doświadczenie z autami danej marki. Posiadają odpowiedni sprzęt do sprawdzenia usterek. W ASO poznasz historię serwisową konkretnego egzemplarza (jeśli naprawy były przeprowadzane właśnie w autoryzowanej stacji). 

Auto ogląda zazwyczaj kilka osób z różnych specjalizacji (np. mechanik, elektryk, blacharz). Dzięki temu ryzyko przeoczenia istotnych szczegółów maleje.

Minusem sprawdzenia samochodu w ASO jest wyższa cena. Problemem może być także mała dostępność terminów. Bywa, że pracownicy specjalnie odradzają kupno danego egzemplarza, by nie brać odpowiedzialności za decyzje zakupowe. W razie niewykrycia przez ASO poważnej wady możesz dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

2. Sprawdzenie samochodu na SKP (Stacji Kontoli Pojazdów) (od 100 zł)

sprawdzenie auta na skp

Sprawdzenie na SKP polecamy głównie tym, którzy decydują się na tańsze auto. W większości SKP sprawdzisz jedynie działanie podstawowych podzespołów, czyli zawieszenia, hamulców, możesz też obejrzeć podwozie.

Takie badanie przypomina typowy przegląd techniczny. Nie sprawdzisz tu historii serwisowej czy grubości lakieru. Są wyjątki - niektóre SKP oferują bardziej rozbudowaną inspekcję. Obejmuje ona np. sprawdzenie błędów narzędziem diagnostycznym.

Kompleksowe zbadanie auta przed zakupem to koszt około 300 zł. Sprawdzenie podstawowych parametrów będzie kosztowało od 150 zł. 

Skorzystaj z usług stacji oddalonej od miejsca zamieszkania handlarza. Istnieje wtedy mniejsza szansa, że trafisz na jego kolegę. 

3. Sprawdzenie auta w niezależnym warsztacie (od 200 zł)

sprawdzenie auta w warsztacie

Inspekcja samochodu w niezależnym warsztacie to często złoty środek pomiędzy ASO a SKP. Warto poszukać warsztatu specjalizującego się w konkretnej marce i cieszącego się dobrymi opiniami. Nie sugeruj się poleceniem sprzedawcy - może on zaproponować warsztat, w którym pracują zaprzyjaźnieni mechanicy.

W przeciwieństwie do ASO, nie sprawdzisz tu historii auta, chyba że warsztat wyraźnie oferuje taką usługę.

Zalety: niższa cena niż w ASO i dokładniejsze badanie niż w SKP. 

4. Inspekcja samochodu przed zakupem u mobilnego eksperta - od 400 zł

sprawdzenie auta u eksperta

Działania nieuczciwych handlarzy dały początek zupełnie nowej branży. Pojawiło się wielu ekspertów/rzeczoznawców, którzy oferują sprawdzenie auta przed zakupem. 

To jedna z najdroższych opcji, ale też i najwygodniejsza. Rzeczoznawca sam umawia się ze sprzedającym, wykonuje oględziny auta, sporządza dokumentację fotograficzną, sprawdza historię pojazdu m.in. u zagranicznych ubezpieczycieli.

Rzeczoznawcy współpracują z warsztatami w całej Polsce - tam odbywa się sprawdzenie stanu technicznego auta. Przeprowadzana jest też jazda testowa.

Plusem tego rozwiązania jest z pewnością wygoda - nie musisz jechać na drugi koniec Polski, by sprawdzić auto. Oszczędzasz na paliwie. Rzetelne firmy zapewniają wnikliwe i dokładne sprawdzenie samochodu. 

Wadą są natomiast koszty - najtańsza opcja pozwala na sprawdzenie auta za 300 zł, jednak w tej cenie nie otrzymasz sprawdzenia podwozia, ani błędów z komputera. Koszt pełnego pakietu oscyluje wokół 500-600 zł.

5. Samodzielna ocena stanu technicznego auta 

samodzielne sprawdzenie samochodu

Samodzielne sprawdzenie auta będzie najtańsze. Wymaga jednak choć minimum wiedzy mechanicznej. Podstawą są bardzo dokładne oględziny auta z zewnątrz i w środku oraz sprawdzenie dokumentów. 

Oto, na co należy zwrócić szczególną uwagę:

 • Sprawdzenie numeru VIN w CEPiKu (dot. aut zarejestrowanych w Polsce) oraz wpisanie numeru VIN w wyszukiwarkę internetową.
 • Wpisy w książce serwisowej.
 • Spasowanie elementów nadwozia - auta z powypadkową przeszłością mogą mieć nierówno spasowane drzwi, reflektory itd.
 • Ślady korozji - szukaj ich na masce, klapie bagażnika, pod kołem zapasowym,  progach, nadkolach, dachu oraz pod listwami ozdobnymi.
 • Stan szyb - czy wszystkie pochodzą z tego samego roku i od tego samego producenta.
 • Działanie drzwi - w autach powypadkowych mogą ciężko chodzić.
 • Działanie zamków i centralnego zamka.
 • Działanie i stan lamp.
 • Stan opon.
 • Grubość klocków i tarcz.
 • Silnik - czy nie ma wycieków oleju, płynu chłodniczego, czy wyposażenie jest kompletne, stan paska wieloklinowego i rozrządu.
 • Sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych, czy pod korkiem wlewu oleju nie ma białego nalotu. 
 • Osłuchanie silnika - praca powinna być równomierna, bez drgań, szumów, dzwonienia i innych metalicznych odgłosów.
 • Barwa spalin - po uruchomieniu silnika powinna być bezbarwna, ewentualnie biała przy niskich temperaturach
 • Zużycie elementów wnętrza - czy jest adekwatne do przebiegu - kierownica, gałka zmiany biegów, boczki foteli, pedały itd.
 • Stan klimatyzacji - czy chłodzi już na biegu jałowym.
 • Działanie wszystkich przełączników i guzików w aucie.

Dokonując samodzielnego sprawdzenia auta, warto, byś wykonał nim jazdę próbną. Oto, na co należy zwracać szczególną uwagę podczas jazdy próbnej:

 • Kontrolki na desce.
 • Praca rozrusznika - auto powinno odpalać od razu.
 • Stabilność obrotów na biegu jałowym - nie powinny skakać, opadać itd.
 • Czy silnik szybko osiąga temperaturę roboczą.
 • Sprzęgło - czy nie hałasuje, czy biegi łatwo wchodzą.
 • Czy auto nie szarpie podczas przyspieszania lub zwalniania.
 • Układ kierowniczy - czy auto precyzyjnie się prowadzi i szybko reaguje na ruchy, czy nie ściąga na bok.
 • Turbina - czy nie gwiżdże.
 • Układ hamulcowy - czy auto sprawnie hamuje, czy nie ma bicia na kierownicy podczas hamowania (zwichrowane tarcze).
 • Stuki z zawieszenia.
 • Trzeszczenie plastików na nierównościach.
 • Zapachy wewnątrz kabiny - czy nie czuć paliwa, oleju, spalin, stęchlizny itd.

Dzięki za wytrwanie do końca! Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże ci w podjęciu dobrej decyzji. Jeśli jesteś fanem szybkich aut, zapraszam do sprawdzenia oferty naszej firmy -  przejażdżek sportowymi samochodami po torach! 


Komentarze

Julian

2022-07-24

Uważam, że te informacje są wyczerpujące i chyba będę miał okazję wkrótce je wykorzystać. Dziękuję

Motoprzyjaciel

2022-11-20

Sprawdzenie samochodu to najważniejsza czynność przed zakupem nowego pojazdu. Sam wielokrotnie korzystałem z usług firm zajmujących się weryfikacją techniczną. To się zwyczajnie opłaca. Pozdrawiam

Blog

Zawór EGR - usterki, naprawa, czyszczenie
Jak przygotować samochód przed zimą? Ważne wskazówki
Samochód na wodór - jak działa i ile kosztuje?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 KM
Lamborghini Gallardo
315 KM
Ferrari F430
315 KM

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności