7 skutecznych sposobów na zmniejszenie zużycia paliwa

Kategoria: Poradniki

- 04 mar 2022

Ceny ropy, benzyny i gazu straszą nas od wielu lat i nie widać, by miało się to zmienić. Wręcz przeciwnie - wielu ekspertów uważa, że będą rosnąć w jeszcze szybszym tempie. Warto więc, byś poznał kilka skutecznych sposobów na zmniejszenie spalania.

Wiadomo, że największy wpływ na spalanie ma twój styl jazdy oraz to, jak ostro traktujesz prawy pedał. Oprócz nich istnieje jednak wiele innych czynników, mających wpływ na zużycie paliwa. Czytaj dalej i poznaj nasze najlepsze sposoby na zmniejszenie spalania - niezależnie, czy jeździsz dieslem, czy benzyną. 

zużycie paliwa a ciśnienie w oponach

1. Regularnie sprawdzaj poziom ciśnienia w oponach

Ciśnienie w oponach ma kluczowe znaczenie dla zużycia paliwa. Zbyt niskie o 0,6 bara może zwiększyć spalanie aż o 4%. Jeżdżąc z niedopompowanymi kołami, zużyjesz nie 100, a 104 litry paliwa! Dzieje się tak za sprawą wzrostu oporu toczenia.

Prawidłowe ciśnienie w oponach różni się w zależności od samochodu oraz obciążenia i liczby pasażerów. Pamiętaj o tym, gdy jedziesz w daleką podróż z całą rodziną i bagażami. Optymalną wartość ciśnienia znajdziesz na tabliczce w ościeżnicy drzwi. W niektórych autach znajduje się ona na klapie wlewu paliwa, pokrywie bagażnika, przy kole zapasowym lub w schowku. 

zużycie paliwa a przyspieszanie

2. Ostrożnie obchodź się z pedałem gazu

Im szybciej przyspieszasz, tym więcej paliwa zużywasz. Szczególnie w mieście warto odpuścić pedał gazu - za chwilę i tak będziesz stał na kolejnych światłach.

W miarę możliwości staraj się jeździć na wyższych biegach i utrzymywać niskie obroty silnika. Wyższe obroty oznaczają większe zużycie paliwa. 

Oczywiście, staraj się też jeździć zgodnie z przepisami - szybsza jazda zwiększa obroty i spalanie.

spalanie a płynna jazda

3. Staraj się nie tracić rozpędu, przewiduj

W nawiązaniu do poprzedniego punktu pamiętaj też o tym, że jazda z odpowiednią prędkością jest kluczowa dla ekonomii spalania. Zatrzymywanie się i konieczność ponownego przyspieszania naturalnie zwiększa zużycie paliwa. 

W zależności od warunków i tego, co dzieje się na drodze, staraj się nie musieć hamować i ponownie rozpędzać. Jedź płynnie, a zjeżdżając z górki, puść gaz. Nie wrzucaj jednak na luz, jedź nadal na biegu, wtedy w ogóle nie zużywasz paliwa.

Obserwuj drogę i działaj z wyprzedzeniem - gdy dojeżdżasz do czerwonego światła, rób to powoli. Być może unikniesz konieczności całkowitego zatrzymania, dzięki czemu twój samochód spali mniej, bo nie będzie musiał rozpędzać się od nowa.

Jazda pod górę zdecydowanie zwiększa zużycie paliwa. Widząc przed sobą wzniesienie, staraj się przyspieszyć jeszcze zanim się na nim znajdziesz.

zużycie paliwa a bagażnik dachowy

4. Jeśli nie musisz, nie przewoź niczego na dachu

Wiemy, że zdejmowanie i ponowne zakładanie bagażnika dachowego może być uciążliwe, szczególnie gdy w weekend znów planujesz wyjechać za miasto.

Pamiętaj jednak, że jazda z bagażnikiem dachowym zwiększa opory powietrza nawet o 39%. Jeszcze większe opory powietrza stawiają rowery na dachu. Zakłócenia powodują też poprzeczki pomiędzy relingami. Jak wpływa to na zużycie paliwa?

opory a spalanie samochodu

Jazda z samymi poprzeczkami do relingów zwiększa spalanie o ok. 5%. Jazda z bagażnikiem dachowym to plus 15% do spalania, a jazda z rowerami na dachu potrafi zwiększyć zużycie nawet o 30-40%. 

Warto więc zastanowić się nad bagażnikiem rowerowym zamontowanym na tylnej klapie - ten powoduje wzrost spalania o ok.15%. 

klimatyzacja a zużycie paliwa

5. Korzystaj z klimatyzacji z głową

Klimatyzacja zwiększa zużycie paliwa, to oczywiste. Im większa różnica temperatur pomiędzy zewnętrzną, a ustawioną wewnątrz pojazdu, tym wyższe spalanie. Największy wpływ na ekonomię jazdy ma początkowe schłodzenie auta.

Wpływ klimatyzacji na zużycie paliwa zbadał niemiecki ADAC. W teście auta zużywały średnio o 2,5 - 4,15 litra / 100 km więcej, lecz tylko przez pierwsze kilka minut. Po schłodzeniu, w zależności od rodzaju klimatyzacji i stylu jazdy, zużycie rosło o:

  • 0,76 - 2,15 l więcej / 100 km w mieście
  • 0,1 - 0,7 l więcej / 100 km w trasie

Dlatego też latem, przed jazdą, warto otworzyć wszystkie drzwi i klapę bagażnika, by wygonić ciepło. Możesz też rozpocząć jazdę z otwartymi szybami i włączyć klimę dopiero po chwili. Dobrym pomysłem jest też korzystanie z obiegu zamkniętego na początku jazdy. Dzięki niemu przez klimatyzator przepływa to samo powietrze - auto schłodzi się szybciej. Nie ustawiaj też zbyt niskiej temperatury. Optymalny zakres temperatur dla ekonomii jazdy oraz twojego zdrowia to 21 - 23 stopni Celsjusza.

Latem, szukaj postoju w cieniu, by samochód nagrzewał się jak najmniej. 

Czy dobrym pomysłem jest uchylenie szyb zamiast włączenia klimatyzacji? Wydaje się, że nie - otwarte szyby zaburzają aerodynamikę pojazdu i też zwiększają zużycie paliwa. Taka jazda jest ponadto niekomfortowa - w aucie nadal będzie gorąco, dojdą też szumy, nie do zniesienia przy prędkościach na trasie. 

ekonomiczna jazda a obciążenie samochodu

6. Nie przewoź niepotrzebnych rzeczy

Masa pojazdu ma wpływ na zużycie paliwa. Jazda ze zbędnym obciążeniem będzie droższa niż jazda z pustym bagażnikiem. Eksperci szacują, iż każde dodatkowe 100 kg obciążenia to spalanie większe o ok. 0,4-0,7 litra, w zależności od wielu różnych czynników. 

zużycie paliwa a tempomat

7. Jeździj na tempomacie (ale nie zawsze)

Tempomat ma pozytywny lub negatywny wpływ na spalanie. Wszystko zależy od terenu, po którym się poruszasz oraz od rodzaju tempomatu. 

Mniejsze spalanie uzyskasz przy niewielkim ruchu podczas jazdy na płaskim terenie. Dzięki stałej prędkości silnik będzie pracował równo, zużywając mniej paliwa.

Podczas jazdy na nierównym terenie, z wieloma wzniesieniami, tempomat zwiększy spalanie. Samochód będzie utrzymywał cały czas tę samą prędkość, nawet podczas wjazdu pod stromą górkę, co jest mało ekonomiczne. 

Kierowca podczas zwyczajnej jazdy pokonałby wzniesienie z mniejszą prędkością lub przyspieszyłby wcześniej, w celu nabrania rozpędu. 

Problem ten rozwiązują niektóre tempomaty aktywne, odczytujące lokalizację z map satelitarnych. Pozwalają na lekką utratę prędkości podczas wjazdu na wzniesienie i jej lekki wzrost podczas zjazdu z górki. Potrafią też nieco zwalniać przed zakrętami. 

sposoby na zmniejszenie zużycia paliwa

Pozostałe sposoby na zmniejszenie zużycia paliwa:

  • Wyłącz silnik przy dłuższym postoju.
  • Zerkaj na wskaźnik zużycia paliwa.
  • Dokonuj napraw oraz wymian oleju i filtrów na czas.
  • Wybieraj opony o wysokiej klasie efektywności paliwowej. Różnica pomiędzy klasą A, a najgorszą klasą G to około 0,6 l/100 km. 
  • Planuj trasę z wyprzedzeniem - tak, by ominąć korki, roboty drogowe, centra miast i inne czynniki spowalniające ruch.

Dzięki za przeczytanie artykułu, mamy nadzieję, że pomoże ci on w zmianie przyzwyczajeń i zmniejszeniu zużycia paliwa!


Komentarze

Tomasz

2022-06-13

Dzięki

Blog

Zawór EGR - usterki, naprawa, czyszczenie
Jak przygotować samochód przed zimą? Ważne wskazówki
Samochód na wodór - jak działa i ile kosztuje?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 KM
Lamborghini Gallardo
315 KM
Ferrari F430
315 KM

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności