Podaruj jazdę superautem na Dzień Kobiet! 🌸 Tylko teraz 15% rabatu + darmowa dostawa w pudełku prezentowym. 💝 Kod: "8MARCA" - Regulamin

Objawy uszkodzonej skrzyni biegów, których nie chcesz przegapić!

Kategoria: dbaj o auto z devil-cars.pl

- 08 lip 2022

Skrzynia biegów to ogniwo, które przenosi moment obrotowy między silnikiem a kołami samochodu. 

Jej przyszłą awarię często zwiastują różne oznaki. Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie są symptomy nadchodzącej awarii skrzyni biegów. 

Oznaki nadchodzącej awarii skrzyni biegów

Zanim dojdzie do awarii skrzyni, samochód może dawać ci pewne wskazówki. Oto najczęstsze z nich:

1. Niepokojące dźwięki

Najbardziej oczywisty objaw - dziwne dźwięki dochodzące ze skrzyni. Zwróć uwagę na zgrzyty czy inne metaliczne dźwięki, zwłaszcza podczas zmiany biegu. W automatach może pojawić się też szum, gwizd i wycie.

Gdy skrzynia wydaje dziwne dźwięki, może oznaczać to awarię konwertera, mechanizmu różnicowego, łożyska lub przekładni planetarnych. 

objawy skrzyni biegów

2. Biegi ciężko wchodzą

Kłopoty ze zmianą biegów nie zawsze muszą świadczyć o awarii skrzyni. Przy niskich temperaturach winowajcą może być zgęstniały olej. 

Jeśli nawet na rozgrzanym silniku biegi ciężko wchodzą, wymień olej na nowy. Kłopoty z wybieraniem biegów mogą być spowodowane przez synchronizatory lub inne elementy przekładni.

Gdy biegi wchodzą ciężko w automacie, przyczyną może być awaria automatycznego sprzęgła. 

3. Zapach spalenizny

Zapach spalenizny wewnątrz pojazdu może świadczyć o zbyt wysokiej temperaturze oleju przekładniowego. Olej się przegrzewa, gdy jest już stary lub jest go zbyt mało. Również źle dobrany olej może się przegrzewać. 

objawy awarii skrzyni biegów

4. Ślizganie się biegów w skrzyni automatycznej

Ślizganie się oznacza, iż auto wchodzi na wysokie obroty, lecz nie przekłada się to na przyspieszenie. Biegi potrafią też same wyskoczyć. 

W tym przypadku problemem może być niski poziom oleju lub zużyta taśma hamulcowa. Przyczyną ślizgania się może być też awaria cewki (elektrozaworu) skrzyni. 

5. Wyciek oleju ze skrzyni biegów

Wycieki oleju ze skrzyni są zazwyczaj drobne i widać je dopiero na podnośniku. Znajdziesz je na obudowie skrzyni w postaci  tłustych plam. 

Wycieki zazwyczaj pojawiają się na połączeniu przekładni z półosią. Wymienić należy wtedy uszczelniacz lub przegub. 

Olej z automatycznej skrzyni jest najczęściej czerwony. Może być też niebieski lub przezroczysty. Olej z manualnej skrzyni ma zazwyczaj barwę żółtą.

6. Kontrolka Check Engine

Check Engine może zapalić się z wielu powodów, niekoniecznie związanych ze skrzynią biegów.

awaria skrzyni biegów - objawy

Czujniki wychwytują anomalie, których kierowca nie jest w stanie wyczuć. W tym przypadku warto podłączyć samochód pod zestaw diagnostyczny, który wyświetli kod określający daną usterkę. Jeśli kod błędu będzie dotyczył skrzyni biegów, odwiedź mechanika.

7. Zgrzytanie lub drżenie

Zgrzyty w manualnej skrzyni biegów mogą świadczyć o zużytym sprzęgle lub konieczności jego regulacji. Problemem mogą być też synchronizatory. 

W automatycznej skrzyni biegów mogą pojawiać się drgania podczas zmiany kolejnych biegów. Biegi mogą nie wchodzić płynnie, tylko gwałtownie, z wyraźnym szarpnięciem. 

Mimo iż autem z szarpiącą skrzynią biegów da się jeździć, to nie warto czekać, aż objawy się nasilą. Szybkie zdiagnozowanie i usunięcie problemu to większa szansa na niższy koszt naprawy. 

Zobacz również: Jak jeździć automatem?

Jak dbać o skrzynię biegów?

jak dbać o skrzynię biegów

Od rozwiązania problemu lepsze jest tylko jego uniknięcie. Podrzucamy kilka wskazówek, które pomogą ci zachować skrzynię biegów w dobrej kondycji na dłużej:

  • Dokonuj regularnych przeglądów skrzyni. Zlecaj mechanikowi sprawdzenie poziomu oleju. 
  • Przed zmianą kierunku jazdy (przód - tył) zawsze zatrzymuj się do końca.
  • Nie korzystaj z pełnych osiągów auta, zanim silnik nie osiągnie temperatury roboczej.
  • Nie przekraczaj maksymalnego udźwigu auta i staraj się nie holować przyczepy w nadmiernym upale. 
  • Upewnij się, że układ chłodzenia działa optymalnie. 
  • W przypadku skrzyni manualnej unikaj jazdy na półsprzęgle i nie opieraj ręki na lewarku podczas jazdy. 

Mamy nadzieję, że ten artykuł był pomocny. Jeśli lubisz motoryzację, zachęcamy Cię do sprawdzenia przejażdżek sportowymi autami po torach. 


Komentarze

Darek

2023-07-03

Mam c klassę w automacieI ostatnio miałem przypadki , że po w povwłączeniu na D zaczą po zwiększać samoistnie obroty i nie mogłem zmienić biegu. Musiałem wyłączyć silnik i dopiero mogłem przełączyć na P. I tak kilka razy mi się to przydażyło. Czy ktoś może doradzić co to może być. Czy czeka mnie wymiana wybieraka. Wybieram się w najbliższym czasie w dłuższą drogę. Czy powinienem przed wyjazdem zgłosić się do warsztatu. Proszę o poradę. Pozdrawiam i dziękuję.

Grzegorz Sikora

2023-10-04

Jeżdżę oplem Insignia B z automatem. od 2 lat zaczął mi znikać w trasie 6 bieg. gdy dodam zbyt szybko gazu, lub samochód sam zredukuje bieg na 5 z powodu wzniesienia lub tempomat przspiesza gwałtownie auto gdy pojawi się wolna przestrzeń- auto jakby zapominało 6 biegu i obroty pozostają wysokie. Po zresetowaniu (wyłączenie i włączenie zapłonu) auto jedzie normalnie 6 bieg działa idealnie, obroty są niskie. gdy jadę pod górkę muszę wyłączyć tempomat i trzymając gaz pozlwalać by prędkość powoli spadała i dopiero po pokonani wzniesienia mogę powoli przyspieszać (nie gwałtownie). Czy ktoś może ma pomysł czego to jest winą? czy mogę zregenerować skrzynię by się tego pozbyć? poza tym skrzynia chodzi idealnie, cicho, płynnie itd.

Blog

Czy można mieszać oleje silnikowe?
Jak ustawić lusterka w samochodzie?
Piszczące hamulce w samochodzie - co oznaczają i jak się z nimi uporać?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności