Pierwszy samochód dla młodego kierowcy. Na co zwracać uwagę przy zakupie auta dla 18-latka?

Kategoria: Poradniki

- 15 kwi 2022

Myśl o własnym dziecku za kierownicą może stresować rodziców. Sami przecież nie raz doświadczaliśmy niebezpiecznych sytuacji na drodze. (Nie)stety, wszystkie dzieci kiedyś dorastają, a po osiągnięciu pełnoletności często wyrabiają sobie prawo jazdy.

Część z nas postanawia wesprzeć swoją pociechę w tej motoryzacyjnej przygodzie, poprzez dorzucenie jej paru groszy do pierwszego auta lub sfinansowanie go w całości. Wybór pierwszego samochodu może mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo Twojego dziecka na drodze, dlatego należy go dobrze przemyśleć. 

Jeśli szukasz samochodu dla syna lub córki, którzy właśnie zdali egzamin na prawko, to dobrze trafiłeś. W tym poradniku podpowiemy, na co zwracać uwagę przy zakupie pierwszego samochodu dla młodego chłopaka lub dziewczyny. 

pierwszy samochód dla młodego kierowcy

Pierwszy samochód dla 18-latka - Cena

Rozsądek podpowiada, że młody kierowca nie potrzebuje drogiego i luksusowego pojazdu. Nie znaczy to, że powinieneś kupić dziecku najtańszego grata, bo w grę wchodzi bezpieczeństwo twojej pociechy.

Jeśli tak jak większości, nie stać cię na nowe auto dla syna czy córki, zapewne rozglądasz się za samochodem używanym. Ustal budżet, którego nie przekroczysz. W miarę możliwości szukaj jak najnowszego samochodu, nawet kosztem słabszego wyposażenia. 

Nowszy samochód powinien sprawiać mniej kłopotów mechanicznych. Poza tym świeższe auta oferują więcej systemów z zakresu bezpieczeństwa niż te sprzed kilkunastu lat.

pierwszy samochód dla osiemnastolatka

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy - Rozmiar

Twoja pociecha marzy o SUV-ie? Niech marzy dalej! Ten segment ma z pewnością sporo zalet dla rodziny, jednak Twój syn lub córka mogą mieć kłopoty z jazdą takim autem. SUV-y z reguły prowadzą się gorzej niż zwykłe osobówki ze względu na wyżej położony środek ciężkości. Najbardziej widać to w tzw. teście łosia. Sprawiają też więcej problemów w mieście, podczas manewrowania na ciasnym parkingu. 

Złudne poczucie bezpieczeństwa, jakie daje jazda dużym autem, nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Badania pokazują, że ryzyko dachowania jest aż dwukrotnie wyższe w SUV-ie niż w osobówce. Ryzyko śmiertelnego wypadku jest wg. statystyk wyższe aż o 11% w SUV-ie niż w sedanie. 

Kolejnym minusem tego segmentu aut jest statystycznie wyższe zużycie paliwa - znaczna waga i wysokość auta wpływają negatywnie na spalanie. 

Pierwsze auto dla 18-latka - Bezpieczeństwo

O tym aspekcie wspominaliśmy już w poprzednich akapitach. Zwykle bezpieczniejsze będzie auto nowsze i mniejsze, takie jak sedan czy hatchback z segmentu C.

Kupując samochód dla dziecka, zwróć uwagę na wyniki testów zderzeniowych, liczbę poduszek powietrznych, oraz obecność systemów bezpieczeństwa. Podstawą jest, by auto było wyposażone w ABS i ESP - układ stabilizacji toru jazdy. Może on uratować życie kierowcy w przypadku wpadnięcia w poślizg. ESP będzie bardzo pomocne dla niedoświadczonego kierowcy.

jakie auto dla młodego

Auto dla młodego chłopaka/dziewczyny - Moc i zużycie paliwa

Pierwsze auto dla nastolatka nie powinno być zbyt mocne. Agresywnie usposobiony samochód będzie prowokował Twojego syna czy córkę do podejmowania lekkomyślnych decyzji. Sportowe osiągi mogę też zachęcić do popisywania się przed znajomymi.

Jak najłatwiej przekonać młodego człowieka do samochodu o niższej mocy? Uświadom go, że sam będzie płacił za paliwo. Średnie zużycie paliwa w kompakcie o mocy 100 KM oscyluje na poziomie 5-8 litrów/100 km. W tym samym kompakcie o mocy dwa razy wyższej spalanie może osiągać nawet 14 litrów/100 km. Podczas jazdy miejskiej mocne auto spali nawet dwa razy więcej niż spokojny hatchback.

Inną zaletą słabszego auta będzie również tańsze ubezpieczenie. 

Pierwsze auto dla młodego kierowcy - Niezawodność

Wybierając pierwszy samochód dla swojego dziecka, wybierz taki, który ma dobre opinie wśród mechaników. Auta z niższych segmentów ze słabszymi silnikami będą zazwyczaj tańsze w naprawie niż te mocne i bogato wyposażone.

Przed zakupem poczytaj opinie w internecie, porozmawiaj ze swoim mechanikiem i przeżyj testy niezawodności, prowadzone np. przez ADAC lub TÜV. 

Podsumowanie

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy powinien spełniać kilka kryteriów. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, niezawodność i niskie koszty eksploatacji. Oprócz zakupu auta dla syna lub córki przekaż im trochę wiedzy zdobytej przez siebie za kierownicą i wyznacz granice, których młoda osoba nie powinna przekraczać. Mowa tu o nadmiernym przekraczaniu prędkości, korzystaniu z telefonu podczas jazdy, czy prowadzeniu pod wpływem. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik pomoże ci w podjęciu decyzji o zakupie pierwszego auta dla świeżo upieczonego kierowcy. 


Komentarze

Blog

Indywidualne tablice rejestracyjne - wszystko co powinieneś wiedzieć
Jak zarabiać na samochodzie? - 6 pomysłów na biznes
Jak naładować akumulator? Ile ładować akumulator rozładowany do zera?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności