Dlaczego świat oszalał na punkcie SUV-ów? Poznaj ich wady i zalety!

Kategoria: ciekawostki

- 17 wrz 2021

40% nowych samochodów sprzedawanych na świecie to SUV-y lub crossovery. Skąd tak wielka popularność tego segmentu? Przejrzeliśmy internet, by się tego dowiedzieć. 

Czym jest SUV?

SUV to akronim od Sport Utility Vehicle, oznaczający pojazd sportowo-użytkowy. Szczerze mówiąc, to niezbyt trafne określenie. Trudno szukać w nich elementów samochodów sportowych. Słowo sport odnosi się raczej do aktywnego trybu życia, jaki mogą prowadzić kierowcy takich aut. Mowa tu o wypadzie na ryby, grzyby, czy narty.

Terenówka, SUV a Crossover

Pierwsze SUV-y były dużymi maszynami z napędem na 4 koła i dobrze sobie radziły w terenie. Dziś powiemy, że to samochody terenowe, albo duże SUV-y. Są jeszcze crossovery. Różnorodność modeli sprawia, że trudno o jednoznaczny podział, a terminy SUV i crossover są często stosowane zamiennie. 

Przeciętny SUV to coś pomiędzy samochodem terenowym a crossoverem, który jest z kolei podniesionym i “napuchniętym” hatchbackiem. Crossovery mają mniejsze wymiary niż SUV-y, rzadko posiadają napęd na 4 koła, a ich środowiskiem naturalnym jest miejska dżungla.

suvy - wady i zalety

Przykładowe duże SUV-y (terenówki) to Jeep Grand Cherokee, Volkswagen Touareg, Porsche Cayenne, Audi Q7, Land Rover Range Rover, Toyota Highlander, Volvo XC90, BMW X5, czy Mercedes GLS.

Do kategorii mniejszych i średnich SUV-ów można zaliczyć auta bardziej kompaktowe. Często dla mniejszych wymiarów poświęcono pojemność bagażnika czy napęd 4x4. Do tej kategorii wpisują się takie auta jak BMW X3, VW Tiguan, VW T-Roc, Volvo XC60/40, Jeep Renegade, Porsche Macan, Audi Q5/Q3, Skoda Qaroq.

suv a crossover

Crossovery to w gruncie rzeczy zmodyfikowane auta segmentu B i C, czyli nieco większe i wyżej zawieszone hatchbacki. Nie wymaga się od nich właściwości terenowych, a ludzie kupują je, by łatwiej pokonywać typowo miejskie przeszkody - krawężniki, progi zwalniające, ośnieżone podjazdy, kałuże.

Przykłady crossoverów to Peugeot 2008, Hyundai Kona, Renault Captur, Seat Arona, VW T-Cross, Audi Q2Sprzedaż SUV-ów na przestrzeni lat

SUV-y zyskały popularność w USA w latach 90. Na Starym Kontynencie boom na ten segment przyszedł 10 lat później.

W 2010 r. w Europie 10% wszystkich nowo zarejestrowanych aut stanowiły SUV-y. 

Obecnie w 2021 r. liczba ta wzrosła do 44%. Prawie co drugie, nowo kupione auto w Europie to SUV!

Zalety SUV-ów - dlaczego ludzie je tak lubią

SUV-y zaczęły być modne w USA. Ich właściciele twierdzili, że mają dużo zalet. Są przestronniejsze i dają możliwość przewiezienia większej ilości bagażu.

Dla wielu plusem jest wyższa pozycja za kierownicą, ułatwiająca obserwację drogi. Nie bez znaczenia jest też wygodne wsiadanie i łatwiejsze zapięcie dziecka w foteliku.

zalety suv-ów

SUV-y zwykle lepiej radzą sobie z przeszkodami. W mieście łatwiej pokonują wysokie krawężniki, wystające studzienki, progi zwalniające czy większe kałuże. Poza miastem lepiej sprawdzają się przy wyjeżdżaniu z zaspy.

Nie można też zapominać o ich wyglądzie. SUV-y zwracają na siebie uwagę i sugerują aktywny tryb życia, co dla wielu ma znaczenie.

Wady SUV-ów - dlaczego niektórzy ich nienawidzą?

Krytycy SUV-ów twierdzą, że nie są one tak bezpieczne jak inne auta.

Przez wyżej położony środek ciężkości gorzej się prowadzą i nie są tak przewidywalne na drodze. Można zaobserwować to szczególnie w tzw. teście łosia, gdzie większość przegranych stanowiły właśnie SUV-y. 

Wady wynikające z wyższego nadwozia są maskowane przez ESP. Jednak w krytycznych sytuacjach i tak czasami wygrywa fizyka. Z badań wynika, że szansa na dachowanie SUV-a w wypadku wzrasta w porównianiu do innych aut dwukrotnie.

Współczesne SUV-y mają coraz mniej wspólnego z terenówkami. Wielkie koła o niskim profilu, niski prześwit i brak napędu 4x4 nie ułatwiają jazdy w terenie. Co ciekawe, odebranie SUV-om praktycznych cech terenówek nie zmniejszyło ich popularności, wręcz przeciwnie.

Wracając do bezpieczeństwa SUV-ów, nie da się przeoczyć tego, iż są groźniejsze dla innych uczestników ruchu, w szczególności pieszych. 

Klasyczne SUV-y w zderzeniu z pieszym nie trafiają go w nogi, tylko w tułów. Zamiast lądować na masce i szybie, które złagodziłyby impet, ląduje przed autem.

SUV-y są pod tym względem paradoksem. Ludzie kupują je, by czuć się bezpiecznie, choć statystycznie są one mniej bezpieczne na drodze. Ryzyko śmierci w wypadku wzrasta w przypadku SUV-a o 11% w porównaniu z sedanem.

Mylne poczucie bezpieczeństwa za kółkiem wzmaga w kierowcach chęć podejmowania większego ryzyka na drodze.

SUV-ów nie lubią też ekolodzy. Ich duża masa i słaba aerodynamika sprawiają, że przeciętny SUV zużywa o 14% więcej paliwa niż hatchback. 

suv wady

Popularność SUV-ów - czy będzie wzrastać?

Wydaje się, że już wkrótce na drogach większość samochodów będą stanowiły SUV-y. Nawet Ferrari robi SUV-a, co jeszcze kilka lat temu byłoby nie do pomyślenia. Producenci cały czas pracują nad wyeliminowaniem wad SUV-ów, więc przyszłość dla tego segmentu wydaje się świetlana.

Jesteś fanem motoryzacji? Poprowadź sportowe auto o mocy 570 KM na torze wyścigowym - sprawdź naszą ofertę jazdy na torach wyścigowych


Komentarze

Blog

Jak dbać o skórę w samochodzie?
Pierwszy samochód dla młodego kierowcy. Na co zwracać uwagę przy zakupie auta dla 18-latka?
Sportowe auta do 30 tys. złotych! Zobacz, jakie perełki możesz kupić! (Poradnik)

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 KM
Lamborghini Gallardo
315 KM
Ferrari F430
315 KM

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności