🏁Start sezonu już za chwilę! 🔥 Zgarnij 15% rabatu z kodem DC15. ⏱️ 24h/7 Automatyczna wysyłka w 5 minut na e-mail - Regulamin

Jak przygotować samochód przed zimą? Ważne wskazówki

Kategoria: Poradniki

- 05 wrz 2023

Zima to okres, w którym nasze samochody są narażone na niskie temperatury, deszcz, śnieg oraz sól na drodze. Jeśli nie przygotujesz odpowiednio swojego auta, narażasz się na spore kłopoty.

W tym artykule omówimy kluczowe kroki i ważne wskazówki dotyczące przygotowania samochodu na nadchodzącą zimę. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zadbać o swój samochód i cieszyć się spokojną jazdą w najchłodniejszej porze roku.

opony zimowe

Opony zimowe

Jeśli nie jeździsz na oponach wielosezonowych, pamiętaj o wymianie opon na zimowe. Sprawdź ich stan - powinny mieć co najmniej 4 mm bieżnika, a idealnie, gdyby były młodsze niż 5 lat.

Po założeniu opon regularnie kontroluj ciśnienie, szczególnie gdy temperatura spada poniżej 0. Wahania temperatury mogą powodować rozszerzanie i kurczenie się powietrza w oponach.

Przyjmijmy, że twoje opony zostały napompowane w temperaturze około 20 stopni (w garażu) do wartości 2,3 bara. W temperaturze 0 stopni ciśnienie spadnie do około 2,1 bara, a przy jeszcze niższych temperaturach nawet do 1,9 bara. Dlatego też wielu wulkanizatorów pompuje opony ciśnieniem większym o około 0,2 bara od zalecanego przez producenta.

mechanik sprawdzający napięcie akumulatora

Akumulator

Akumulator to często główny sprawca problemów z samochodem zimą. Stan akumulatora ma kluczowe znaczenie, jeśli chcesz uniknąć trudności z uruchomieniem silnika w niskich temperaturach, zwłaszcza w przypadku pojazdów z silnikami diesla. Silniki te wymagają większej mocy do rozruchu, a także generują większy opór w pierwszych minutach pracy.

Przed nadejściem zimy sprawdź kondycję akumulatora za pomocą miernika, zarówno w stanie spoczynku, jak i pod obciążeniem. Sprawdzenie akumulatora możesz zlecić w każdym warsztacie samochodowym.

zbiornik płynu chłodniczego

Płyn chłodniczy, płyn hamulcowy, olej

Zanim nadejdzie sezon zimowy, sprawdź poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych - mowa tu o płynie chłodniczym, płynie hamulcowym i oleju. 

Płyn chłodniczy z biegiem czasu traci swoje właściwości, co prowadzi do obniżenia temperatury, przy której zamarza. Zużyty płyn może się zatem zamrozić, co może spowodować szereg uszkodzeń, zarówno w samym układzie chłodzenia (np. pęknięcie chłodnicy lub przewodów), jak i w całym silniku (na przykład uszkodzenie pompy wody lub bloku silnika).

Przed zimą zwróć uwagę również na płyn hamulcowy, który ma tendencję do gromadzenia w sobie cząsteczek wody. Podczas mrozów, woda może się krystalizować, co prowadzi do obniżonej skuteczności hamowania, a w skrajnych przypadkach może nawet uniemożliwić zahamowanie.

Wymiana oleju powinna odbywać się regularnie, co 10 lub 15 tysięcy kilometrów. Doświadczenie mechaników pokazuje, że rekomendowany przez niektórych producentów okres 30 tysięcy kilometrów między wymianami oleju jest zbyt długi.

mechanik sprawdzający hamulce

Układ hamulcowy

Przed nadejściem zimy sprawdź stan układu hamulcowego. Sprawne hamulce skracają drogę hamowania, pomagają uniknąć kolizji na śliskiej nawierzchni i zapewniają kontrolę nad pojazdem w trudnych warunkach. To także na nich opiera się sprawne działanie systemów ABS i ESP

Sprawdź grubość klocków hamulcowych oraz stan tarcz, nie zapominaj też o płynie hamulcowym i przewodach. 

filtr paliwa w samochodzie

Filtry

Filtr paliwa to kolejny element, który warto sprawdzić przed nadejściem zimy. Przy niskich temperaturach w paliwie może wytrącać się parafina, która może zatykać zużyty filtr znacznie szybciej niż nowy. Zimą przepływ paliwa jest utrudniony, co dodatkowo potęguje zanieczyszczony filtr. Razem z filtrem paliwa warto wymienić też filtr powietrza. 

Rozważ także wymianę filtra kabinowego, który oczyszcza powietrze dostające się do wnętrza auta. Zatkany filtr, zwłaszcza zimą, może przyczynić się do zwiększonego parowania szyb.

ustawianie świateł w samochodzie

Oświetlenie

Zimą zwiększa się liczba godzin, jaką spędzamy za kółkiem po zmroku. Dlatego prawidłowe działanie świateł ma ogromne znaczenie.

Aby zapewnić sobie dobrą widoczność i nie oślepiać innych kierowców, warto przed każdą zimą sprawdzić ustawienie świateł, najlepiej na stacji kontroli pojazdów. Większość stacji oferuje tę usługę za niewielką opłatą, np. 10 lub 20 zł.

Innym problemem związanym z oświetleniem może być jego słabsza wydajność. Jeśli soczewka lampy jest zmatowiała, można ją w miarę łatwo wypolerować. Jednakże, jeśli odbłyśnik wewnątrz reflektora jest uszkodzony, naprawa może być bardziej skomplikowana. W takim przypadku rozważ wymianę reflektora na nowy.

wycieraczki samochodowe

Wycieraczki i płyn do spryskiwaczy

Nowe wycieraczki przed zimą to nieduży wydatek, który może istotnie polepszyć widoczność podczas jazdy. Zimą wycieraczki mają trudne zadanie, muszą usuwać wodę, śnieg, błoto, liście i inne zabrudzenia. Wymiana wycieraczek na nowe znacznie poprawi bezpieczeństwo podczas jazdy zimą.

Pamiętaj też, by opróżnić zbiornik z letniego płynu do spryskiwaczy, zanim nadejdą ujemne temperatury. Uzupełnij płyn zimowy, który dzięki zawartości alkoholu nie zamarza tak łatwo.

silnik samochodu

Świece żarowe i zapłonowe

Świece żarowe przypominają grzałki, których głównym zadaniem jest ułatwienie rozruchu silnika diesla. Oprócz tego stabilizują pracę silnika na niskich obrotach, są niezbędne do wypalania DPF-u i wspomagają recyrkulację spalin. Możesz sprawdzić ich działanie przy użyciu miernika uniwersalnego.

W silnikach benzynowych warto z kolei sprawdzić świece zapłonowe, które również mogą sprawić trudności z uruchomieniem silnika w zimie.

uszczelka w drzwiach samochodowych

Uszczelki i zamki

Przymarzaniu drzwi można łatwo zapobiec poprzez oczyszczenie i przesmarowanie uszczelek wokół drzwi preparatem na bazie silikonu. Lepiej to zrobić przed zimą, aby uniknąć problemów z zamarzniętymi drzwiami. Nie zapomnij także o klapie bagażnika.

Zamki również mogą przymarzać zimą, dlatego warto je wcześniej zabezpieczyć odpowiednim smarem.

mycie samochodu na myjni

Nadwozie i podwozie

Zanim temperatury spadną poniżej zera, warto dokładnie umyć nadwozie oraz zabezpieczyć je twardym woskiem. Dzięki temu karoseria będzie się mniej brudziła i łatwiej ją umyjesz. 

Okres jesienny to też dobry czas, by usunąć i zabezpieczyć ogniska korozji, które zimą w kontakcie z solą mogą się pogłębić. 

Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu antykorozyjnym podwozia.

skrobaczka i szczotka do szyb

Akcesoria

Zimą warto wyposażyć się w przydatne akcesoria, takie jak skrobaczka do szyb, szczotka, odmrażacz do szyb i odmrażacz do zamków (pamiętaj, aby trzymać go w kieszeni kurtki, bo nie pomoże Ci, gdy utknie wewnątrz zamarzniętego auta).

W bagażniku warto także przechowywać kable rozruchowe do akumulatora, saperkę do odśnieżania, linę holowniczą, latarkę oraz płaszcz przeciwdeszczowy.

Podsumowując, przygotowanie auta przed nadejściem zimy to kluczowy krok w zapewnieniu sobie bezpieczeństwa i komfortu za kierownicą. Regularna kontrola i konserwacja elementów samochodu, odpowiednie oświetlenie oraz zaopatrzenie w niezbędne akcesoria to działania, które pomogą ci uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na drodze. Pamiętaj o tym, że dbanie o swój pojazd zimą to inwestycja w bezpieczeństwo i komfort jazdy. Teraz, kiedy znasz kluczowe kroki, nie pozostaje nic innego, jak przystąpić do przygotowań i cieszyć się spokojną jazdą w chłodniejszych miesiącach. Życzymy udanej zimowej podróży i bezpiecznych przejazdów!

Lubisz sportowe auta? Zapoznaj się z naszą ofertą przejazdów Ferrari F430


Komentarze

Blog

Chiński samochód BAIC - auto za mniej niż 80 tys. zł już w Polsce
Regeneracja alternatora - jaki jest koszt i czy warto?
Jak ozonować auto i ile to kosztuje?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt