🏁Start sezonu już za chwilę! 🔥 Zgarnij 15% rabatu z kodem DC15. ⏱️ 24h/7 Automatyczna wysyłka w 5 minut na e-mail - Regulamin

Ciemność opanowana! Sprawdź, jak jeździć samochodem nocą

Kategoria: bezpieczna jazda z devil-cars.pl

- 11 lip 2023

Jazda nocą wymaga dużej ostrożności ze względu na ograniczoną widoczność. Brak naturalnego światła utrudnia zauważanie szczegółów, ocenianie odległości i rozróżnianie kolorów. Problemy z widocznością stanowią główne zagrożenie podczas nocnej jazdy, ale nie jedyne. Po zmierzchu pojawia się także zmęczenie, ponieważ organizm potrzebuje snu. 

W tym artykule podzielimy się z Tobą przydatnymi wskazówkami, które sprawią, że jazda nocą będzie przyjemniejsza i bezpieczniejsza.

dźwignia zmiany świateł

1. Korzystaj poprawnie ze świateł drogowych

Używaj świateł drogowych wszędzie, gdzie to możliwe. To najlepszy sposób, aby poprawić widoczność dla kierowcy. Światła te oświetlają drogę symetrycznie z większym zasięgiem, co ułatwia dostrzeżenie krawędzi drogi oraz zwierząt czających się w lesie.

Jedyną zasadą jest unikanie oślepiania innych kierowców. Ważne jest, aby wyłączać światła drogowe, gdy z naprzeciwka nadjeżdża pojazd, który wyłączył "długie" światła. Również należy wyłączyć światła drogowe, gdy istnieje ryzyko oślepienia innego pojazdu, albo gdy jest się wyprzedzanym przez inny samochód.

Pamiętaj, że tylne światła Twojego pojazdu mogą być pomocne dla innych kierowców. Dlatego zawsze, gdy wymijasz coś po zmroku, włączaj kierunkowskazy, nawet jeśli wydaje Ci się, że nie ma nikogo za Tobą. Emitowana przez nie pomarańczowa poświata może ostrzec innych kierowców o przeszkodzie na drodze.

W sytuacji zmniejszonej przejrzystości powietrza i na drodze krętej możesz też włączyć światła przeciwmgielne

kobieta myjąca szybę samochodu

2. Zadbaj o czystość świateł i szyb

Wyczyszczenie świateł i szyb ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy, zwłaszcza nocą. Szyby przednie są szczególnie podatne na zaparowanie od wewnątrz. Para w połączeniu z mikropyłkami z nawiewów tworzy smugi na szybach, które zwiększają odblaski ze świateł nadjeżdżających pojazdów. Dlatego regularne czyszczenie i utrzymanie czystości tych powierzchni jest niezwykle ważne.

Podobnie sprawa ma się ze światłami, które działają najlepiej, gdy są idealnie czyste. Warto więc podczas postoju na stacji przemyć nie tylko szyby, lecz również światła.

mechanik sprawdzający światłą

3. Pamiętaj o prawidłowym ustawieniu świateł i dobrych żarówkach

Przynajmniej raz w roku sprawdzaj ustawienie świateł na Stacji Kontroli Pojazdów. Zbyt niskie ustawienie świateł może znacznie ograniczyć widoczność kierowcy w nocy. Natomiast zbyt wysokie ustawienie może oślepiać innych kierowców.

Dodatkowo, pamiętaj o regularnej wymianie żarówek jako działanie profilaktyczne. Awaria żarówki w trakcie jazdy nocą lub w długiej trasie może stworzyć poważny problem i uniemożliwić kontynuowanie podróży. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan żarówek i wymieniać je, gdy są uszkodzone lub wyeksploatowane.

wycieraczki samochodu

4. Regularnie wymieniaj wycieraczki

Warto pamiętać, że producenci wycieraczek zalecają ich wymianę co pół roku. Jazda przez dłuższy czas na tym samym zestawie wycieraczek prowadzi do obniżenia ich skuteczności. Zużyte wycieraczki gorzej radzą sobie z usuwaniem wody i pozostawiają na szybach smugi. W połączeniu z odblaskami świateł innych pojazdów powoduje to, że kierowca ma przed sobą rozmazany i rozproszony obraz. Dlatego regularnie wymieniaj wycieraczki, aby zapewnić sobie klarowną widoczność na drodze.

badanie wzroku

5. Zbadaj swój wzrok

Problemy z jazdą po zmroku mogą wynikać z wady wzroku. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z okulistą, zwłaszcza gdy dostrzegasz niewyraźnie lub mglisto w nocy. Niepokojące są również nadmierne blaski i aureole wokół źródeł światła.

Przyczyny problemów z nocnym widzeniem mogą być różnorodne. Mogą obejmować krótkowzroczność, jaskrę, zaćmę, astygmatyzm i inne choroby oczu.  Czasami winne mogą być niedobory witaminy A lub Cynku. Gorsze widzenie może też być spowodowane podeszłym wiekiem albo wadą genetyczną. 

Jeśli więc masz problemy z widzeniem nocą, koniecznie wybierz się do okulisty, który zaproponuje ci odpowiednie okulary lub wprowadzi stosowne leczenie. 

światła samochodów nocą w deszczu

6. Nie patrz wprost na samochody z naprzeciwka

Aby uniknąć oślepienia, nigdy nie patrz wprost na światła samochodów jadących z naprzeciwka. Ich blask może spowodować chwilową "ślepotę", co może skutkować utratą orientacji na drodze i wywołać panikę.

Podczas mijania się z innym pojazdem, skup się na środku swojego pasa ruchu, równocześnie obserwując białą linię wzdłuż prawej krawędzi jezdni. Jeśli na drodze nie ma oznakowanych pasów, skup się na miejscu, gdzie asfalt łączy się z poboczem i jedź w miarę blisko tego punktu. Na takiej drodze warto też obniżyć prędkość.

Jeśli już zostałeś oślepiony przez jasne światła samochodu, ważne byś zachował spokój i nie wykonywał żadnych gwałtownych ruchów. Stopniowo zwolnij, skieruj wzrok na prawy pas i zaczekaj, aż widzenie powróci do normalności.

mężczyzna prowadzący samochód nocą

7. Wypatruj pieszych, rowerzystów i zwierząt

Podczas nocnej jazdy zachowuj szczególną ostrożność, zarówno w mieście, jak i na trasie. Zwracaj na pieszych i rowerzystów przy przejściach, którzy po zmroku są mniej widoczni. 

Na trasie bądź czujny i obserwuj pobocza, zwłaszcza w pobliżu lasów. Jeśli zauważysz świecące oczy, zwolnij lub w razie potrzeby zatrzymaj się, czekając, aż zwierzę opuści drogę.  

zmęczony mężczyzna za kierownicą

8. Nie wsiadaj za kierownicę, gdy jesteś zmęczony

Jazda po zmroku wiąże się z większym wysiłkiem dla kierowcy, dlatego przed dłuższą podróżą ważne jest, abyś był wyspany i wypoczęty. Staraj się zapewnić sobie odpowiednią ilość snu i dobrze się odżywiać. W trakcie jazdy rób regularne przerwy na kawę, krótki spacer, skorzystanie z toalety i odświeżenie twarzy wodą. Sprawdź również nasz poradnik na temat tego, jak nie zasnąć za kierownicą

nawigacja samochodowa

9. Korzystaj z nawigacji i systemów ułatwiających jazdę w nocy

Nawigacja dostarcza wskazówek dotyczących trasy, ewentualnych utrudnień i warunków na drodze. Oprócz tego, zerkając na nawigację, szybciej dowiesz się o nadchodzącym zakręcie, niż zauważysz go wzrokiem. 

Korzystaj też z systemów wspomagających jazdę nocą, jeśli masz taką możliwość. Wśród nich można wymienić automatycznie ściemniające się lusterko wsteczne, reflektory z doświetlaniem zakrętów czy automatyczne światła drogowe.

światło z ekranu telefonu

10. Ogranicz źródła światła wewnątrz samochodu

Podczas korzystania z nawigacji po zmroku, wybieraj tryb nocny i maksymalnie ściemnij ekran telefony. Podobnie postąp z oświetleniem deski rozdzielczej - jeśli to możliwe, przyciemnij je do maksimum. Silne światło wewnątrz samochodu może osłabić zdolność do obserwacji otoczenia.

Poproś też pasażerów o przyciemnienie swoich telefonów komórkowych i innych urządzeń emitujących mocne światło. Powinny być one niewidoczne dla kierowcy, aby nie przeszkadzały w jego koncentracji na drodze.

Podsumowanie

Jazda samochodem w nocy może być miłym doświadczeniem, ze względu na mniejszy ruch drogowy, brak korków i przyjemną temperaturę latem. Aby jednak podróżować bezpiecznie w ciemnościach, pamiętaj o wyżej opisanych zasadach. Dzięki nim Twoje nocne podróże będą bardziej bezpieczne i przyjemne. Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu i życzymy udanych i spokojnych nocnych podróży!


Komentarze

Blog

Chiński samochód BAIC - auto za mniej niż 80 tys. zł już w Polsce
Regeneracja alternatora - jaki jest koszt i czy warto?
Jak ozonować auto i ile to kosztuje?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt