10 kosztownych błędów w obsłudze i jeździe autem cz. 1

Kategoria: dbaj o auto z devil-cars.pl

Jazda samochodem stała się tak powszechna, że często przestajemy zwracać uwagę na niektóre zachowania. Pewne błędy za kółkiem mogą zepsuć niejedną rzecz w samochodzie. W niektórych przypadkach doprowadzą do całkowitego zniszczenia ważnych podzespołów i konieczności ich wymiany. Czytaj dalej, a poznasz najczęstsze błędy w jeździe samochodem, które mogą uszkodzić twoje auto!

 

1. Nagłe wyłączanie silnika po szybkiej jeździe

nagłe wyłączanie silnika - przycisk start stop

Bez względu na to, jaki masz silnik pod maską, nie wyłączaj go od razu po dynamicznej jeździe. Pamiętaj o tym w szczególności, gdy masz silnik z turbodoładowaniem. Niestety, wielu z nas zapomina, jak delikatnym podzespołem jest turbosprężarka. To element wrażliwy na temperaturę. Po szybkiej jeździe samochodem nie gaś od razu silnika, gdyż w ten sposób doprowadzasz do nagłego zatrzymania obiegu smarowania. Prowadzi to do miejscowego wzrostu temperatury w elementach szczególnie delikatnych. Olej może ulec zwęgleniu i zatkać kanały. Aby temu zapobiec, przed wyłączeniem silnika zaczekaj 30-60 sekund. W tym czasie olej zdąży schłodzić wszystkie elementy.

narażony element: turbosprężarka

ryzyko uszkodzenia: 4/5

koszt: od 2000 zł

 

2. Szybka jazda na zimnym silniku

zegary BMW wysoka prędkość

fot. storem / flickr / CC BY-SA 2.0

Zbyt późno wstałeś i spieszysz się do pracy? Zastanów się dwa razy, zanim zaczniesz wciskać gaz w podłogę. Olej potrzebuje nieco czasu, by dotrzeć do wszystkich podzespołów wymagających smarowania. Brak smarowania oznacza większe tarcie pomiędzy współpracującymi ze sobą częściami. To właśnie wtedy zużywają się najszybciej. Jeśli więc zmuszasz je do jeszcze większej pracy, skracasz ich życie. Korzystaj z pełni mocy auta dopiero wtedy, gdy silnik zbliży się do temperatury roboczej. Pamiętaj, by w szczególności nie forsować auta po ruszeniu w zimie. W niskich temperaturach olej staje się bardziej lepki, co utrudnia mu dotarcie do tzw. węzłów tarcia. W konsekwencji może dochodzić do kontaktów metal-metal, które mają ogromny wpływ na zużycie silnika. Nie bez przyczyny samochody sportowe mają często na wyposażeniu czujnik temperatury płynu chłodzącego! Taki element możesz ujrzeć np. w Nissanie GT-R.

narażony element: cylindry, tłoki, panewki układu korbowo-tłokowego, rozrząd itp.

ryzyko uszkodzenia: 5/5

koszt: od 3000 zł

 

3. Szybki przejazd przez kałużę

SZYBKI PRZEJAZD PRZEZ KAŁUŻĘ

fot. Andrew E. Russell / flickr / CC BY 2.0

Znów ten pośpiech! Gdy człowiek się spieszy, to silnik na pewno się nie cieszy. Szczególnie w kałużach. Szybki przejazd przez głęboką wodę niesie za sobą podstawowe ryzyko - nigdy nie wiesz, co kryje się pod jej powierzchnią. Może to być dziura lub duży kamień.

Wjechanie w dużą wyrwę może skutkować zniszczeniem zawieszenia, układu kierowniczego, miski olejowej, zderzaków i wielu innych elementów. Kolejnym zagrożeniem podczas szybkiego przejazdu przez kałużę jest ryzyko zassania wody przez silnik. Woda może przedostać się do cylindrów przez filtr powietrza, co oznacza zwykle zgięcie korbowodów. W skrajnych przypadkach zniszczyć można cały silnik.

narażony element: zawieszenie, układ kierowniczy, karoseria, miska olejowa, korbowody itp.

ryzyko uszkodzenia: 2/5

koszt: od kilkuset do kilkunastu tysięcy zł

 

4. Jazda przeładowanym samochodem

przeładowany samochód

Stałe i regularne przeładowywanie auta znacznie zwiększa obciążenia jego całej struktury. Tego typu naprężenia zmniejszają wytrzymałość blach i profili, co wpływa na ich podatność na korozję. Zawieszenie obciążonego samochodu znacznie się obniża. Każda nierówność, studzienka, czy przejazd kolejowy staje się poważnym zagrożeniem dla opon, zderzaków, wydechu czy miski olejowej.

Oprócz wysokich kosztów naprawy narażamy też zdrowie i życie pasażerów. Przeciążony samochód ma wydłużoną drogę hamowania, może też wykazywać nietypowe zachowanie na drodze. Takim autem łatwiej wpaść w poślizg podczas wchodzenia w zakręt czy przy zmianie pasa. Jazda przeładowanym samochodem stanowi więc potencjalne zagrożenie przede wszystkim dla ludzi, lecz może też zepsuć samochód.

narażony element: zawieszenie, układ kierowniczy, miska olejowa, opony, felgi

ryzyko uszkodzenia: 3/5

koszt: od kilkudziesięciu do kilkunastu tysięcy zł

 

5. Nieprawidłowe mycie auta

mycie samochodu

Czysty samochód poprawia nasze samopoczucie, a regularne mycie jest dobrą okazją do sprawdzenia stanu karoserii i wypatrzenia pierwszych ognisk korozji. Niestety, niewłaściwe mycie auta może narobić więcej szkód niż pożytku. Unikaj automatycznych myjni, które są niedokładne i szkodliwe dla lakieru. Na ich szczotkach gromadzą się drobinki piasku, które powodują zarysowania. Przy myciu ręcznym pamiętaj, by używać odpowiednich narzędzi i kosmetyków. Zapomnij o myciu zwykłą gąbką - w jej porowatych zakamarkach kryją się drobinki brudu, które mogą porysować lakier. Zainwestuj w specjalną rękawicę z mikrofibry (ceny od 30 zł), a unikniesz problemów. Pierz ją po każdym użyciu. Dobrym pomysłem jest korzystanie z dwóch wiader - jedno z detergentem, a drugie z czystą wodą do płukania rękawicy z brudu. Nie stosuj chemii domowej, która ma nieodpowiedni odczyn dla delikatnego lakieru. Postaw na dobre kosmetyki samochodowe, które posłużą ci nawet przez kilka lat.

narażony element: lakier

ryzyko uszkodzenia: 4/5

koszt: od 300 zł

 

6. Pozostawianie ptasich odchodów na lakierze

ptasie odchody na lakierze

Ptasie odchody to jedno z największych zagrożeń dla lakieru. Są nawet gorsze niż smoła, którą można usunąć za pomocą tłustych środków. Ptasie kupy potrafią weżreć się w lakier nawet w ciągu doby, dlatego warto usuwać je jak najszybciej. Główną przyczyną zniszczenia lakieru są zmiany temperatur. Lakier pod wpływem ciepła rozszerza się, podczas gdy ptasia kupa schnie i się kurczy. Gdy temperatura otoczenia spada, lakier ponownie się skurczą i próbuje wrócić do poprzedniej postaci. Niestety, na swej drodze napotyka przeszkodę w postaci zaschniętych, ptasich odchodów. Lakier zaczyna więc krzepnąć nierównomiernie wokół odchodów, tworząc ślady. Ptasich kup warto pozbyć się jak najszybciej przy pomocy zmoczonej wodą szmatki. Na rynku dostępne są specjalne preparaty do usuwania ptasich odchodów.

narażony element: lakier

ryzyko uszkodzenia: 4,5/5

koszt: od 300 zł

 

7. Nerwowe operowanie sprzęgłem

ruszanie z piskiem opon porsche

Gwałtowne strzały ze sprzęgła skutkujące buksowaniem kół są dla sprzęgła bardzo szkodliwe. Wszystkie elementy układu napędowego oraz opony zostają poddane dużym naprężeniom. Zbyt szybkie i gwałtowne puszczanie sprzęgła przy ruszaniu ściska sprężyny w kole dwumasowym (o ile auto jest w nie wyposażone). Skutkuje to uderzaniem się mas o siebie.

narażony element: sprzęgło, koło dwumasowe

ryzyko uszkodzenia: 3/5

koszt: od 1500 zł do kilku tys. zł

 

8. Nieostrożne wjeżdżanie na krawężnik

krawężnik i Aston Martin DB9

Parkowanie bywa kosztowne i nie chodzi tu o mandat od straży miejskiej. Twój portfel może szybko się skurczyć przez zwykły krawężnik. Dla świętego spokoju warto w ogóle unikać wjeżdżania na krawężniki. Niestety, niekiedy nie ma innego wyjścia i po prostu musimy w danym miejscu zaparkować. Warto zachować wtedy ostrożność i parkować powoli i delikatnie. Szybkie najechanie na krawężnik może uszkodzić przede wszystkim opony.

Dla supersamochodów nawet niewielka przeszkoda może być trudna do przejechania :)

Szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy jeżdżący na oponach energooszczędnych o cienkich i miękkich bokach. W trakcie jazdy sportowym autem (ale też i standardowym) należy uważać na felgi, które mogą się wygiąć. W sportowych samochodach felgi są duże i słabiej chronione ze względu na ogumienie o niskim profilu. Wjechanie na krawężnik może skończyć się uszkodzeniem wahaczy, drążków kierowniczych i innych elementów układu kierowniczego.

narażony element: opona, felga, wahacze, końcówka drążka kierowniczego

ryzyko uszkodzenia: 5/5

koszt: od 150 zł

 

9. Zbyt niskie ciśnienie w oponach

Audi TT na flaku

Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach to niby nic trudnego - nie jest ani pracochłonne, ani kosztowne. Mimo to jazda ze zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniem w oponach jest zjawiskiem powszechnym i dotyczy blisko 60% kierowców. Niedopompowana opona przylega większą częścią do asfaltu, przez co o wiele szybciej się nagrzewa. Powstają mikropęknięcia na powierzchni gumy, a opona traci swoją elastyczność i właściwości trakcyjne. Nieprawidłowe ciśnienie w oponach (zbyt niskie czy zbyt wysokie) wpływa ponadto na bezpieczeństwo jazdy - auto może łatwiej wpaść w poślizg i buja się w zakrętach.

narażony element: opony

ryzyko uszkodzenia: 4/5

koszt: od 800 zł (komplet)

 

10. Rzadka wymiana oleju

zmiana oleju w samochodzie

Głównym zadaniem oleju jest pozostawianie na poszczególnych elementach silnika tzw. filmu - cienkiej warstwy oleju zmniejszającej tarcie pomiędzy częściami. Olej jest złożoną substancją, która pod wpływem czasu, obciążeń termicznych, kontaktów z produktami spalania i warunków pracy zmienia swój skład i właściwości. Zużyty olej nie ma więc takich parametrów jak nowy. Należy regularnie go wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Konsekwencjami jazdy na zużytym oleju mogą być: obrócenie się panewek korbowodowych, zużycie turbosprężarki, zatkanie się smoku olejowego oraz uszkodzenie elementów składowych silnika.

narażony element: cały silnik

ryzyko uszkodzenia: 5/5

koszt: od 5000 zł

 

Podsumowanie

Często popełniane błędy związane z jazdą samochodem lub jego obsługą mogą doprowadzić do konieczności przeprowadzenia kosztownej naprawy. Tak jak w przypadku zdrowia, tak i w samochodach - lepiej zapobiegać niż leczyć. Mamy nadzieję, że powyższe porady pozwolą ci uniknąć najczęściej popełnianych błędów. Jeśli spodobał ci się poniższy artykuł, zajrzyj do naszej oferty przejazdów sportowymi samochodami.

jazda sportowym autem

To pierwsza część artykułu. Kliknij, by przeczytać drugą część artykułu o kosztownych błędach mogących uszkodzić samochód.


Komentarze

Blog

Kontrola trakcji i stabilizacja toru jazdy - ASR, ESP - czym są i do czego służą te systemy?
Co oznaczają kontrolki w Twoim samochodzie?
Top 10 filmów o samochodach i wyścigach - co warto obejrzeć?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 KM
Lamborghini Gallardo
315 KM
Ferrari F430
315 KM

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności