🌡️☀️ Wpisz w koszyku “HOT” i odbierz 15% rabatu na wybrane auta! Podaruj wakacyjną przygodę 🎁 - Regulamin

Usuwanie rys z lakieru - jak to zrobić?

Kategoria: Poradniki

- 04 lip 2024

Rysy i zadrapania mogą pojawić się na każdym samochodzie, nawet gdy nigdy nie brał udziału w parkingowej obcierce. Skazy na lakierze mogą powstawać przez wiele czynników. Wśród nich można wymienić uderzenia kamieni, drobnych gałęzi czy też owadów. Zarysowania mogą też pojawiać się wskutek mycia auta. 

Rysy potrafią skutecznie popsuć estetykę naszego pojazdu, sprawiając że wygląda on na mniej zadbany. Takie defekty to minus podczas sprzedaży samochodu. Dla kupującego to idealny argument do zbicia ceny. Płytkie rysy mogą się z czasem pogłębić i stać się ogniskiem korozji. 

Warto więc z wyprzedzeniem usunąć i zabezpieczyć widoczne rysy, by dłużej cieszyć się nieskazitelnym lakierem. Na szczęście, istnieje wiele domowych, jak i profesjonalnych sposobów na usunięcie rys. Oto przewodnik, dzięki któremu dowiesz się, jak usunąć rysy z auta domowym sposobem i nie tylko.

polerowanie lakieru auta

Usuwanie rys z lakieru - jak to zrobić?

Rysy na lakierze to problem, z którym boryka się większość właścicieli samochodów. Rys można się pozbyć domowymi sposobami, albo zlecić taką usługę lakiernikowi. Sposoby na usunięcie rys będą się różnić w zależności od głębokości i rodzaju rysy. Kluczem jest właściwa diagnoza i określenie, czy rysa jest powierzchowna, czy głębsza. 

Rysy na samochodzie - rodzaje 

 1. Rysy powierzchowne - to najpłytsze skazy, które obejmują tylko wierzchnią warstwę lakieru bezbarwnego. Często powstają przez mycie samochodu twardą gąbką lub szczotką, albo wskutek drobnych zarysowań. Usuwanie takich rys jest najłatwiejsze i często wystarczają do tego domowe sposoby.
 2. Rysy średniej głębokości - te rysy sięgają głębiej, przechodząc przez lakier bezbarwny i uszkadzając kolorową warstwę. Mogą powstać przez kontakt z ostrymi przedmiotami (np. klucze) lub odpryskujące spod kół kamienie. Naprawa takich uszkodzeń wymaga bardziej profesjonalnych środków.
 3. Głębokie rysy - są to najpoważniejsze uszkodzenia, które przenikają przez wszystkie warstwy lakieru, sięgając aż do podkładu lub blachy. Powstają najczęściej w wyniku poważniejszych incydentów, takich jak obcierki na parkingu czy kolizje. Naprawa głębokich rys zazwyczaj wymaga profesjonalnego podejścia i specjalistycznych narzędzi.

przecieranie auta mikrofibrą

Jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem?

Domowe metody usuwania rys są idealne dla tych, którzy chcą szybko i tanio poradzić sobie z powierzchownymi uszkodzeniami lakieru. Wiele z tych metod wykorzystuje produkty, które można znaleźć w domu lub łatwo kupić w sklepach motoryzacyjnych. Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Usuwanie rys pastą do zębów

Pasta do zębów to jeden z najpopularniejszych domowych sposób na usunięcie drobnych rys. Ze względu na swoją lekko ścierną konsystencję, może skutecznie usunąć powierzchniowe uszkodzenia. Z pastą lepiej jednak uważać, gdyż nie jest obojętna dla lakieru. Metodę polecamy raczej właścicielom starszych i tańszych aut, którzy nie boją się eksperymentować. 

Jak usunąć rysy?

 • Oczyść i wysusz obszar wokół rysy. Możesz użyć łagodnego płynu do naczyń
 • Wybierz białą pastę (nie żelową). Nałóż niewielką ilość na suchą szmatkę z mikrofibry. 
 • Delikatnie wcieraj pastę okrężnymi ruchami - nie używaj zbyt dużo siły. Po kilku minutach sprawdź efekty i w razie konieczności, powtórz proces.
 • Zmyj resztki pasty ciepłą wodą i osusz mikrofibrą.

polerowanie auta w warsztacie


Usuwanie rys pastą polerską

Pasta polerska nadaje się do usuwania powierzchownych rys, które nie są wyczuwalne pod paznokciem. Dzięki swoim właściwościom lekkościernym poleruje zmatowienia lakieru, a niektóre wersje z dodatkowo wypełniają rysy i niwelują ich widoczność. 

Pastę, w zależności od rodzaju, można nakładać ręcznie (podobnie jak pastę do zębów), bądź przy użyciu maszyny do polerowania. Należy pamiętać o umyciu lakieru po skończonej pracy.

Usuwanie rys kredką

Kredka koloryzująca sprawdzi się jedynie do chwilowego ukrycia niedoskonałości lakieru. Zawiera w swoim składzie wosk z lakierem akrylowym, które jednak zmywają się po kilku wizytach na myjni.

Usuwanie rys woskiem koloryzującym

Wosk koloryzujący zawiera w składzie specjalną kompozycję polimerów, pigmentów i wosku, które usuwają drobne ryski i wygładzają lakier. 

Jak usunąć rysy?

 • Przed użyciem zawsze zapoznaj się z instrukcją producenta preparatu i stosuj się do jej wskazówek.
 • Dokładnie umyj i osusz karoserię auta.
 • Nałóż wosk za pomocą waty polerskiej lub specjalnej gąbki równomiernie na powierzchnię lakieru (najlepiej na 1 element) i od razu przejdź do polerowania (manualnego lub mechanicznego). 
 • Pozostaw przez chwilę do wyschnięcia, następnie dokładnie wytrzyj.

lakier zaprawkowy na rysy

Usuwanie rys lakierem zaprawkowym

Lakier zaprawkowy nadaje się do zabezpieczania oraz maskowania głębokich rys, ubytków lakieru i punktowych odprysków. Jego zaletą jest cena oraz trwałe zabezpieczenie lakieru przed czynnikami zewnętrznymi.

Jak usunąć rysy?

 • Oczyść powierzchnię i odtłuść za pomocą odtłuszczacza
 • Wypełnij rysę przy użyciu pędzelka 
 • Zaczekaj około 30 minut i wypełnij rysę lakierem bezbarwnym (w przypadku zestawu z lakierem kolorowym i podkładem bezbarwnym - zabezpieczającym).

lakiernik w warsztacie usuwający rysy z samochodu

Profesjonalne metody usuwania rys

Głębsze rysy, które przenikają przez warstwę lakieru bezbarwnego, często wymagają profesjonalnej interwencji. Oto kilka metod stosowanych przez specjalistów:

 1. Polerowanie maszynowe: Profesjonalne polerowanie maszynowe jest skuteczną metodą usuwania rys. Mechaniczne polerowanie usuwa zniszczoną warstwę lakieru bezbarwnego, co pozwala na wygładzenie powierzchni i usunięcie głębszych uszkodzeń.
 2. Lakierowanie punktowe: W przypadku głębokich rys, które sięgają aż do podkładu, może być konieczne lakierowanie punktowe. W przeciwieństwie do standardowego lakierowania, maluje się tu tylko fragment danego elementu. Lakierowania SPOT nie wykonuje się za zwyczaj na dużych powierzchniach, gdyż różnica pomiędzy odcieniami staje się zbyt widoczna. 
 3. Usuwanie rys SSR: To usuwanie uszkodzeń bez malowania. Polega na wypełnianiu rys i odprysków specjalnym preparatem, który przypomina lakier. Następnie uszkodzenie jest polerowane. Zaletą jest szybkość takiej naprawy oraz to, że zachowuje się oryginalną grubość lakieru.

woskowanie auta

Zapobieganie rysom - jak minimalizować ryzyko powstawania rys na lakierze?

Rysy na lakierze powstają na skutek zwykłej eksploatacji samochodu. Aby zabezpieczyć karoserię auta przed mikrouszkodzeniami warto regularnie myć auto oraz nakładać na lakier wosk, który będzie tworzył dodatkową barierę zabezpieczającą.

Myjąc samochód, lepiej unikać myjni automatycznych ze szczotkami. Takie myjnie mogą powodować drobne uszkodzenia lakieru. Lepiej jest myć samochód ręcznie, używając miękkich gąbek i środków przeznaczonych do pielęgnacji lakieru. Przy myciu ręcznym polecamy stosowanie metody dwóch wiader - na wodę brudną oraz czystą. 

Zobacz również: Jak poprawnie umyć samochód?

Regularne mycie samochodu pozwoli na usunięcie z lakieru ptasich odchodów, które uszkadzają lakier. 

Lakier można zabezpieczyć też, decydując się na oklejenie samochodu folią, która imituje bezbarwny lakier i tworzy dodatkową warstwę ochronną bez ingerencji w oryginalny lakier. 

Innym sposobem zabezpieczenia auta przed rysami jest położenie ceramicznej ochrony lakieru. “Ceramika” to powłoka nakładana na karoserię, wykonana z tlenku tytanu i tlenku krzemu. Trwale łączy się z lakierem, tworząc na jego powierzchni bezbarwną warstwę ochronną. 


Komentarze

Blog

Filtr paliwa - jak i co ile powinniśmy go wymieniać?
Usuwanie rys z lakieru - jak to zrobić?
Hatchback - jak wygląda? Porównanie z innymi typami nadwozia

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt