🌡️☀️ Wpisz w koszyku “HOT” i odbierz 15% rabatu na wybrane auta! Podaruj wakacyjną przygodę 🎁 - Regulamin

Ile kosztuje oklejenie auta i czy warto?

Kategoria: Poradniki

- 13 cze 2024

Chcesz ochronić lakier swojego samochodu przed uszkodzeniami, jednocześnie nadając mu unikalny wygląd? Rozwiązaniem może być oklejenie auta folią. Czytaj dalej, a dowiesz się, czym jest folia ochronna na samochód, jakie są jej rodzaje, jakie korzyści daje oklejenie samochodu i ile kosztuje.

Czym jest folia ochronna na samochód?

Folia ochronna to specjalistyczny materiał, który nakłada się na karoserię. Jej obecność tworzy fizyczną barierę pomiędzy lakierem a czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu lakier jest chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniami oraz wpływem czynników atmosferycznych. 

Folie ochronne zyskują na popularności, gdyż przedłużają żywotność lakieru - na taki zabieg decydują się w szczególności właściciele nowszych i droższych aut, chcąc zachować estetyczny wygląd samochodu na dłużej. Folie te są dostępne w różnych wariantach i różnią się właściwościami i zastosowaniem.

oklejanie auta folią

Folia na auto - rodzaje i zastosowanie

  1. Folia PPF - folia poliuretanowa, która chroni lakier przed zarysowaniami, odpryskami kamieni oraz czynnikami atmosferycznymi. Dostępnych jest wiele rodzajów folii PPF, różniących się kolorem, grubością i właściwościami. Folią PPF można okleić całą karoserię lub jej poszczególne elementy. Nadaje się też do oklejenia reflektorów.
  2. Folia wylewana - najlepsza do oklejania całej powierzchni samochodu, zabezpiecza lakier na długie lata i można ją wykorzystać do całkowitej zmiany koloru auta. 
  3. Folia monomeryczna - najtańszy rodzaj folii, stosowany miejscowo do oklejania prostych kształtów. Najczęściej stosuje się ją do umieszczenia na samochodzie reklamy, np. na pace samochodu dostawczego. Taki typ folii nadaje się również do wycinania z niej fragmentów grafik i przyklejania ich na przykład na maskę.
  4. Folia polimerowa - taka folia charakteryzuje się większą trwałością, elastycznością oraz lepszą dokładnością nadruku. 

folia na samochód

Na czym polega oklejanie samochodów folią?

Oklejanie samochodu folią to proces składający się z kilku etapów, które wymagają dużej precyzji i doświadczenia. Na początku samochód musi zostać dokładnie umyty i odtłuszczony, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogłyby wpłynąć na przyczepność folii. Przed aplikacją folii należy usunąć ewentualne niedoskonałości lakieru, takie jak rysy czy odpryski. 

Następnym krokiem jest przycięcie folii do odpowiednich kształtów i rozmiarów, pasujących do poszczególnych części pojazdu. Folię nakłada się na powierzchnię samochodu za pomocą specjalnych narzędzi. To kluczowy etap, który wymaga precyzji i cierpliwości, ponieważ łatwo można doprowadzić do powstania pęcherzyków powietrza oraz zmarszczeń. 

Karoserię oraz folię spryskuje się wodą z szamponem, przykłada do podłoża i odpowiednio ustawia. Następnie usuwa się wodę za pomocą niewielkiej rakli. W razie konieczności po nałożeniu folii należy przyciąć wystające krawędzie oraz dogrzać folię, co zapewni jej trwałość i odpowiednie przyleganie do lakieru. 

zielona folia na lakier samochodowy

Zalety oklejenia samochodu folią ochronną

Folie ochronne PPF mogą mieć grubość nawet do 200 mikronów, co sprawia, że bardzo dobrze chronią lakier przed zadrapaniami, odpryskami, plamami i przebarwieniami. W przypadku uderzenia kamieniem lub drobnego zarysowania na parkingu istnieje duża szansa, że lakier nie ulegnie uszkodzeniu.

Tego typu folie bardzo dobrze znoszą niekorzystne warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, są też odporne na działanie temperatur od -50 do 110°C.

spryskiwanie folii na samochód

Foliowanie auta jest też stosunkowo prostą metodą na zmianę koloru samochodu bez ingerencji w oryginalny lakier, co będzie miało duże znaczenie przy ewentualnej odsprzedaży. Powłoka może zostać w każdej chwili zdjęta bez żadnego śladu na lakierze, oczywiście pod warunkiem zastosowania odpowiedniej techniki. 

Folia nie musi być kładziona na całą karoserię - można za jej pomocą ozdobić tylko wybrane elementy, np. lusterka, zderzaki, maskę czy dach. 

Kolejną zaletą oklejania samochodu folią jest dość długa żywotność materiału. W zależności od marki i typu danej folii, powinna spokojnie wytrzymać od 6 do 10 lat. 

Koszt oklejenia auta folią

Cena oklejenia auta folią zależy od wielu czynników, takich jak renoma danego warsztatu, lokalizacja, rodzaj używanej folii, wielkość samochodu i stopień skomplikowania nadwozia. Wycena zawsze będzie kwestią indywidualną, jednak możemy podać orientacyjne ceny. W 2024 roku za oklejenie hatchbacka (np. VW Golf) folią ochronną zapłacimy od 8 do 13 tysięcy złotych.

folia ppf ochronna na samochód

Kiedy warto zdecydować się na foliowanie auta?

Foliowanie samochodu przede wszystkim chroni jego wartość. Oklejenie nowego auta od razu po zakupie zapewnia ochronę lakieru przed pierwszymi uszkodzeniami i utrzymanie jego idealnego wyglądu, co jest istotne przy odsprzedaży. Właściciele luksusowych i zabytkowych aut często decydują się na folię, aby chronić drogi lakier i zachować wysoką wartość pojazdu.

Foliowanie może być także opłacalne dla osób, które często pokonują długie trasy. Podczas takich podróży lakier jest narażony na działanie czynników atmosferycznych, owadów i kamyków, które mogą go uszkodzić. Dzięki folii można uniknąć wielu takich problemów.

Czy oklejanie folią ma jakieś wady? Oczywiście, pierwszą wadą, która przychodzi na myśl, jest dość wysoka cena takiego zabiegu. Inne wady mogą wynikać z nieprawidłowej aplikacji folii lub jej niskiej jakości. Po pewnym czasie folia może żółknąć, pękać, odpryskiwać lub odpadać. Folia nie jest wieczna i po kilku latach będzie wymagać wymiany.


Komentarze

Blog

Filtr paliwa - jak i co ile powinniśmy go wymieniać?
Usuwanie rys z lakieru - jak to zrobić?
Hatchback - jak wygląda? Porównanie z innymi typami nadwozia

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt