Jak poprawnie umyć samochód? Poznaj przydatne wyposażenie i technikę

Kategoria: Poradniki

- 17 lut 2023

Mycie auta wydaje się prostą czynnością, jednak często popełniamy przy niej wiele błędów.

Konsekwencje mogą być opłakane i nie mówimy o tym, że samochód będzie niedomyty. Skutkiem nieprawidłowego mycia mogą być zarysowania na całej karoserii, porysowane szyby i lampy. 

Prawidłowe mycie samochodu - sprzęt i technika

Aby dobrze umyć auto, warto mieć kilka przydatnych akcesoriów i dobrą technikę. W tym artykule dokładnie opiszemy, czego będziesz potrzebował. Następnie opiszemy najbardziej efektywną technikę mycia. 

jak umyć samochód

Wyposażenie potrzebne do umycia auta - co polecamy?

Gąbka vs rękawica do mycia samochodu

Wiemy, że wielu z was do mycia samochodu używa gąbki. Warto jednak zmienić swoje przyzwyczajenia i przerzucić się na specjalną rękawicę wykonaną z mikrofibry. Powierzchnia gąbki jest szorstka, przez co rysuje lakier. W porach zbierają się drobinki piasku, które tworzą mikrorysy na karoserii twojego auta.

Niezależnie, czy wybierzesz rękawicę wykonaną z mikrofibry czy wełny owczej, sprawdzi się o wiele lepiej niż gąbka.

rękawica do mycia samochodu

Miękka powierzchnia rękawicy nie porysuje lakieru, a jej liczne włókna skuteczniej wychwycą brud i zanieczyszczenia. W materiale nie zostanie też tyle piasku co w gąbce. Kolejną zaletą jest skuteczniejsze domywanie. Założona na dłoń rękawica pozwoli wykonywać precyzyjniejsze ruchy z odpowiednią siłą.

Jedno wiadro vs dwa wiadra do mycia samochodu

Korzystanie z dwóch wiader to bardzo dobry pomysł. Dzięki zastosowaniu tej techniki przenosisz o wiele mniej zanieczyszczeń na lakier.

Jedno wiadro napełniasz wodą z szamponem, a drugie czystą wodą. To drugie ma służyć tylko do wypłukiwania zanieczyszczeń z rękawicy/gąbki.

jak dobrze umyć auto

Po umyciu danego fragmentu auta wypłukujesz brud w wiadrze z samą wodą. Następnie zanurzasz rękawicę w wodzie z szamponem. 

Oczywiście, czysta woda do płukania w końcu się zabrudzi. Wtedy możesz ją wylać i ponownie wlać świeżą. Dzięki dwóm wiadrom oszczędzasz też szampon, bo bez nich znów musiałbyś wlać szampon do wymienionej wody. 

Czy warto korzystać z separatora zanieczyszczeń do wiadra?

 

Zdecydowanie warto! Separator (grit guard) to plastikowa siatka umieszczona w wiadrze, kilka centymetrów od jego dna. Pocierając o nią rękawicę do mycia, pozbywasz się większości drobinek piasku, które lądują na dnie. 

Zabrudzenia pozostają na dnie wiadra, pod siatką, dzięki czemu nie przenosisz ich do drugiego wiadra z szamponem, a w konsekwencji na lakier samochodu.

Najlepiej wyposażyć się w dwa separatory, po jednym do każdego wiadra. 

czy można myć auto płynem do naczyń

Czy można umyć samochód płynem do mycia naczyń albo inną chemią domową?

Do mycia auta nie używaj płynu do mycia naczyń, mydła w płynie, ani szamponu do włosów. Te środki kuszą, bo każdy ma je w domu, jednak nie możemy ich polecić.

Płyn do naczyń dobrze umyje samochód, bo zawiera substancje myjące i odtłuszczające. Nie oznacza to jednak, że będzie bezpieczny dla lakieru. Zawarte w nim kwasy i ocet mogą zmatowić lakier i przyspieszyć korozję metalowych elementów. Dodatkowo rozpuszczą nałożony wcześniej wosk. Szamponem można umyć jedynie felgi i elementy plastikowe.

Mydła i szampony do włosów mogą zawierać w składzie silikony, parabeny, olejki, wyciągi roślinne, których wpływ na lakier jest nieznany. Czasami w kosmetykach znajdziemy też substancje rozjaśniające i peelingujące. Nie wiemy też, jak resztki danego szamponu czy mydła zachowają się w przypadku ich niedokładnego spłukania i wyschnięcia na słońcu.

prawidłowe mycie samochodu

Wracając do chemii domowej - szczególnie agresywna jest ta nieprzeznaczona do kontaktu ze skórą, np. płyny do podłóg, mleczka czyszczące, czy środki do czyszczenia piekarników. Takie preparaty mogą zawierać w składzie silne kwasy lub zasady, które nie dość że niszczą lakier, to przyspieszają korozję.

W domowych produktach znajdziemy też wybielacze odbarwiające pigmenty lakieru. Chyba najgorszym pomysłem jest mycie auta mleczkiem czyszczącym. Nie dość, że znajdziemy w nim wybielacz, to jeszcze mikrodrobinki, które działają na lakier jak papier ścierny.

najlepsza technika mycia smamochodu

Technika mycia samochodu - jak prawidłowo umyć auto?

1. Przygotuj kosmetyki i sprzęt

Przygotuj dwa wiadra, rękawicę do mycia auta, szampon samochodowy i inne kosmetyki, których będziesz używał. W miarę możliwości postaw samochód w zacienionym miejscu, by wysychająca woda nie zostawiała plam na lakierze.

2. Umyj koła i opony

Koła i opony to najbrudniejsze elementy samochodu, więc warto zacząć od nich. Do mycia felg koniecznie używaj drugiej rękawicy - gąbka czy szmatka też się nadadzą. Umyj jedno koło, spłucz je, następnie przejdź do kolejnych.

3. Spłucz cały samochód wodą

Po umyciu kół spłucz cały samochód czystą wodą, by pozbyć się większych zanieczyszczeń.

4. Zacznij mycie od góry

Namocz rękawicę w wodzie z płynem i myj całe auto. Zacznij od dachu, następnie umyj górną część nadwozia, później dolną. Jeśli piana zbyt szybko wysycha, podziel samochód na mniejsze fragmenty i spłukuj czystą wodą. Pamiętaj o częstym wypłukiwaniu rękawicy.

5. Spłucz ponownie całe auto

Nawet jeśli myłeś samochód fragmentami i spłukiwałeś je wodą, to warto ten proces powtórzyć dla całej karoserii, aby upewnić się, że nie ma już żadnego brudu.

6. Osusz samochód

Najlepsze metody na wysuszenie auta to ręcznik z mikrofibry, ircha osuszająca lub kompresor powietrza. Przydatna może być też ściągaczka do wody, która usunie największe połacie wody.

Samochód wycieramy, zaczynając od dachu, później wycieramy szyby, maskę, drzwi, klapę bagażnika i kończąc na zderzakach. Gotowe!

Mamy nadzieję, że dzięki tej lekturze dowiedziałeś się kilku przydatnych rzeczy. Zapraszamy Cię do skorzystania z naszej oferty przejazdów supersamochodami po torach! 


Komentarze

Blog

Zawór EGR - usterki, naprawa, czyszczenie
Jak przygotować samochód przed zimą? Ważne wskazówki
Samochód na wodór - jak działa i ile kosztuje?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 KM
Lamborghini Gallardo
315 KM
Ferrari F430
315 KM

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności