Światła przeciwmgielne (przednie i tylne) - kiedy włączać? przepisy, mandaty

Kategoria: bezpieczna jazda z devil-cars.pl

- 04 lut 2022

Mgła to duże zagrożenie - ogranicza widoczność i zmusza do wolniejszej jazdy. Przy słabej widoczności z pomocą przychodzą światła przeciwmgłowe. Czytaj dalej, a dowiesz się, kiedy można je włączać, a kiedy nie. 

Wielu kierowców wciąż nie wie, jak poprawnie używać świateł przeciwmgłowych, a szkoda, bo dzięki nim nasze bezpieczeństwo na drodze znacznie się poprawia.

Warto wspomnieć, że oba określenia: “przeciwmgłowe” i “przeciwmgielne” są poprawne, choć Kodeks Drogowy posługuje się tym pierwszym. 

kiedy włączyć tylne światła przeciwmgielne

Światła przeciwmgłowe tylne - kiedy włączyć?

Każdy pojazd musi być wyposażony w światła przeciwmgłowe tylne. Dzięki nim kierowcy jadący z tyłu widzą nas z większej odległości. 

Świecą one jaśniej niż światła pozycyjne, dlatego można je włączać tylko w określonych przypadkach.

Ogólnie rzecz biorąc, żaden przepis nie nakłada na nas obowiązku włączania świateł przeciwmgielnych (czy to tylnych, czy przednich).

W tej kwestii przepisy stanowią jedynie o możliwości ich włączenia:

 

Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów.

 

Istnieje natomiast obowiązek ich zgaszenia w razie poprawy widoczności.

kiedy włączyć przednie światła przeciwmgielne

Światła przeciwmgłowe przednie - kiedy włączyć? (przepisy)

Światła przeciwmgłowe przednie nie są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu. Już z tego faktu wynika, że nie ma obowiązku ich stosowania. 

Przepisy regulują jedynie możliwość włączenia świateł przeciwmgłowych przednich w następujących sytuacjach.

 

1. Gdy panują warunki “zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami”.

 

W takiej sytuacji mamy obowiązek włączenia świateł mijania lub przeciwmgłowych przednich albo obu tych świateł jednocześnie. Obowiązek ten istnieje również “podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego”.

 

2. “Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi (...) od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza

 

Tu również mowa o możliwości włączenia świateł przeciwmgielnych przednich. Droga musi być oznaczona znakiem A-3 lub A-4 z tabliczką T-5 - żółta tabliczka z napisem “Droga kręta”.

Nie dostaniesz mandatu za niewłączenie świateł przeciwmgielnych (przepisy)

Na wielu stronach przeczytamy, że niewłączenie świateł przeciwmgielnych w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza może skutkować mandatem w wysokości 200 zł. To nieprawda.

Przepisy mówią o mandacie za niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł (200 zł). Wymagane są natomiast, jak już wspominaliśmy “światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie”. Kluczowe jest tu słowo “lub”.

Już włączenie samych świateł mijania wypełni obowiązek wymaganego oświetlenia. Nie można więc dostać mandatu za nieużycie świateł przeciwmgłowych przednich, z resztą są one nieobowiązkowym wyposażeniem samochodu. Co natomiast z tylnymi?

Mimo że ich obecność w samochodzie jest obowiązkowa, to żaden przepis, jak już wspominaliśmy, nie nakłada na nas obowiązku ich włączania. Skoro przepis mówi o możliwości, a nie obowiązku, to nie możemy dostać mandatu za nieskorzystanie z możliwości. 

mandat za światła przeciwmgłowe

Mandat dostaniesz za to za niewyłączenie świateł przeciwmgielnych. Kiedy je zgasić?

Zupełnie inaczej jest w przypadku jazdy na światłach przeciwmgłowych, kiedy nie ma do tego podstaw.

Światła przeciwmgłowe tylne należy wyłączyć, gdy widoczność wzrośnie powyżej 50 metrów. Właśnie wtedy przewidziana przepisami możliwość korzystania z nich ustaje.

Jeśli chodzi o światła przeciwmgłowe przednie, należy wyłączyć je w razie poprawy widoczności, czyli gdy nie panują już warunki “zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami”. 

W tym przepisie nie ma już mowy o 50 metrach widoczności, choć bezpieczniej jest przyjmować właśnie taką odległość za zasadę. 

Jeśli policjant stwierdzi, że warunków zmniejszonej przejrzystości powietrza nie było, może wypisać nam mandat. My możemy go oczywiście nie przyjąć i spierać się o tę kwestię w sądzie. 

Światła przeciwmgłowe w mieście (teren zabudowany)

Przepisy w żadnym miejscu nie różnicują możliwości używania świateł przeciwmgielnych na teren zabudowany czy niezabudowany. Oznacza to, że mamy prawo korzystać z nich również w mieście (oczywiście po spełnieniu wymienionych wyżej warunków ograniczonej widoczności).

światła przeciwmgielne - kontrolka

Jak wygląda kontrolka świateł przeciwmgielnych?

Zielona kontrolka z reflektorem i przekreślonym strumieniem światła po prawej stronie to światła przeciwmgielne przednie. Podobny symbol, tylko odwrócony i w kolorze żółtym to światła przeciwmgielne tylne. 

Najłatwiej zapamiętać kolory: zielony - przód, żółty - tył.

światła przeciwmgielne - jak przelączyć?

zobacz również: Co oznaczają kontrolki w Twoim samochodzie?

Jak włączyć światła przeciwmgielne?

Włącznik świateł przeciwmgłowych znajdziemy po lewej stronie kierownicy. W zależności od producenta sposób ich włączenia będzie się różnił. 

Często włącznik świateł przeciwmgłowych znajdziemy w manetce kierunkowskazu, w niektórych natomiast na desce rozdzielczej przy włączniku świateł lub na specjalnym panelu z przyciskami. 

W niektórych autach należy przekręcić przełącznik raz, by włączyć światło tylne lub dwa razy, by włączyć dodatkowo przednie. W autach grupy Volkswagena należy pociągnąć całe pokrętło włącznika świateł do siebie (raz lub dwa razy).

Podsumowanie

Światła przeciwmgłowe to świetny wynalazek, który zdecydowanie poprawia nasze bezpieczeństwo na drodze. Warto je włączać w warunkach pogorszonej widoczności. Należy jednak pamiętać o przepisowym korzystaniu ze świateł przeciwmgłowych oraz o tym, że nie mamy obowiązku ich włączania.

Dzięki za przeczytanie. Jeśli jesteś fanem szybkich samochodów, sprawdź nasze przejazdy superautami po torach


Komentarze

Blog

3 najpopularniejsze sposoby na kradzież samochodu. Jak się przed nimi zabezpieczyć
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą - 2023 r.
Sprawdzenie auta przed kupnem - gdzie i jak zbadać samochód?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 KM
Lamborghini Gallardo
315 KM
Ferrari F430
315 KM

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności