🚀 Zrób mu niespodziankę na Dzień Chłopaka! 👱‍♂️ 15% rabatu – kod: DZ15 🏎️ Czas ucieka – promocja tylko do 30 września! - Regulamin

Najlepsze kombi segmentu C dla rodziny - jakie auto wybrać?

Kategoria: Poradniki

- 11 sie 2023

Szukasz samochodu rodzinnego, który na co dzień pomieści ciebie i dzieci, a dodatkowo zapewni przyjemność z jazdy? Przyjrzyj się bliżej rodzinnym kompaktom, zwłaszcza w wersji kombi. Takie auto zapewni wygodę dla rodziny 2+2 oraz wystarczająco dużo miejsca na bagaże, nawet podczas wakacyjnych podróży.

Nie każdy, kto szuka samochodu dla rodziny, musi od razu kierować się w stronę SUV-ów. Pomimo imponujących rozmiarów zewnętrznych, nie zawsze oferują wystarczająco dużo przestrzeni w środku. Co więcej, ich większe wymiary mogą sprawić, że poruszanie się w zatłoczonych miejskich uliczkach i parkowanie będą utrudnione. Dlatego wiele osób decyduje się na poszukiwanie rodzinnego auta klasy kompaktowej.

Bezpieczne i komfortowe przewożenie rodziny z punktu A do punktu B będzie o wiele łatwiejsze, jeśli wybierzesz praktyczny, niezawodny i bezpieczny samochód. Jak się okazuje, może nim być auto z segmentu C - dobre w prowadzeniu, oszczędne, bogato wyposażone i niedrogie.

Volkswagen Golf mk7

volkswagen golf mk7 variantWiifii / wikimedia commons / cc by-sa 4.0

Volkswagen Golf jest obecny na drogach od kilkudziesięciu lat nie bez powodu. Od zawsze cieszy się opinią niezawodnego, oszczędnego i komfortowego auta. W wersji kombi okazuje się też bardzo przestronny. Kupując Golfa, niezależnie której generacji, możemy liczyć na dobre prowadzenie, komfortowe tłumienie nierówności i sporą przestrzeń wewnątrz. 

Golf Variant oferuje też bardzo duży, jak na swoją klasę bagażnik. W nowszych modelach, np. mk7 czy mk8, możemy pokusić się o znalezienie dobrze wyposażonego egzemplarza z dużym wyświetlaczem czy bezprzewodowym ładowaniem telefonu. 

Golf, szczególnie z mniejszym silnikiem, oferuje też niskie spalanie przy całkiem dobrych osiągach. Czy jest bezawaryjny? Oczywiście, że nie, jednak ewentualne naprawy i eksploatacja tego auta nie powinny zrujnować budżetu. Jeszcze jedną zaletą Golfa jest jego popularność, oznaczająca dużą dostępność części zamiennych i łatwość ewentualnej odsprzedaży.

Ford Focus mk3

ford focus mk3 kombiM 93 / wikimedia commons / cc by-sa 3.0 de

Ford ogłosił, że żywot Focusa dobiegnie końca już w 2025 roku. Popularny kompakt zniknie z rynku po 37-letniej obecności na rynku. Mimo to Focus nadal pozostaje jednym z najpopularniejszych wyborów dla rodziny. 

Sporo przestrzeni w środku (choć mniej niż w Golfie), genialne zawieszenie i świetne prowadzenie i dość niskie koszty eksploatacji - to od zawsze wyróżniało Focusa. 

Podejrzewamy, że najczęstszym wyborem będzie Focus 3. generacji - tutaj trzeba uważać na benzynowe silniki EcoBoost, zwłaszcza o pojemności 1 litra, które nie cechują się wysoką trwałością. 

Skoda Octavia III

skoda octavia iii kombiMiloslav Rejha / wikimedia commons / cc by-sa 3.0

Od zawsze największym atutem Skody Octavii była duża ilość miejsca. Czeski kompakt to auto o wymiarach segmentu D, które oferuje najwięcej przestrzeni w swojej klasie i ogromny bagażnik. Nawet w wersji liftback mamy do dyspozycji aż 590 litrów, gdzie w Golfie HB 380 litrów. Pojemność bagażnika w kombi jest niemal identyczna co w Golfie (605 vs 600 litrów). Różnicę odczują natomiast pasażerowie, którzy w Octavii docenią znacznie obszerniejszą kabinę.

Kolejną przewagą Octavii nad Golfem jest jej cena. W podobnym budżecie można znaleźć “gołego” VW lub dobrze wyposażoną Skodę. Konstrukcyjnie Octavia jest autem bliźniaczym z Golfem, więc koszty ich eksploatacji i awaryjność będą na podobnym poziomie.

Wady? W Skodzie na pewno nie znajdziemy tak dobrych materiałów wykończeniowych jak w Golfie, a w podstawowych wersjach nie ujrzymy wielowahaczowego zawieszenia, które wpływa na przyjemność z prowadzenia. Wyglądem Octavia również nie porywa - jest jeszcze nudniejsza od Golfa.

Peugeot 308 II gen.

peugeot 308 ii swM 93 / wikimedia commons / cc by-sa 3.0 de

Peugeot 308 drugiej generacji to kolejna z naszych propozycji samochodów kompaktowych dla rodziny. Za główną zaletę Francuza można uznać jego atrakcyjną cenę - używanego Peugeota kupimy o kilka tysięcy taniej niż Golfa.

Wygląd zewnętrzny można uznać za atrakcyjny, jednak dość stonowany. Francuzi zaszaleli jednak wewnątrz - futurystyczny kokpit do dziś można uznać za atrakcyjny wizualnie, jednak po latach okazuje się niewygodny w obsłudze. Ekran dotykowy potrafi się zawieszać i sprawiać problemy.

Duża zaletą dla rodziny będzie naprawdę spora ilośc miejsca w środku w wersji kombi. Pasażerowie nie powinni narzekać, a ich walizki tym bardziej. Bagażnik oferuje aż 610 litrów pojemności, co jest wynikiem identycznym jak w Octavii.

Decydując się na Peugeota, polecamy szukać wersji z silnikiem Diesla. Benzyniaki nie cieszą się zbyt dobrymi opiniami.

Toyota Corolla XII gen.

toyota corolla XII tourerVauxford / wikimedia commons / cc by-sa 4.0

Od lat 60. Toyota sprzedała aż 50 milionów Corolli. To najlepiej sprzedający się samochód wszechczasów. Jedenasta generacja zastąpiła w Europie niezbyt popularnego Aurisa. Nowa Corolla znów stała się hitem sprzedażowym, a klienci doceniają ją przede wszystkim za niezawodność.

Corolla w wersji kombi to bardzo dobra propozycja dla rodziny. Na pochwałę zasługuje wysokiej jakości wnętrze, praktyczność i dynamika jazdy. Najnowsza, XII generacja dysponuje dużą ilością miejsca oraz bagażnikiem o pojemności 596 litrów. 

Rodzina z pewnością doceni bogate wyposażenie Corolli. Już w podstawowej wersji XII generacji możemy liczyć na klimatyzację, podgrzewane lusterka, wielofunkcyjną kierownicę czy światła LED. 

Hyundai i30 III generacji

hyundai i30 kombiAlexander Migl / wikimedia commons / cc by-sa 4.0

Chcesz kompakta, który będzie łatwy w prowadzeniu, tani w eksploatacji i całkiem niezawodny? Pomyśl o Hyundaiu i30. To rozsądny rywal klasowych kompaktów, który wyróżnia się dobrym wyposażeniem i korzystną ceną. 

Przestronne wnętrze i liczne schowki sprawiają, że i30 wydaje się dobrą propozycją dla rodziny. Kombi ma bagażnik o pojemności 602 litrów. Do wyboru były silniki benzynowe o mocy 100-140 KM oraz Diesle o mocy 110 lub 136 KM.

W podstawowym wyposażeniu znajdziemy liczne systemy bezpieczeństwa (m.in. utrzymywanie pasa ruchu), klimatyzację, tempomat.

Wybór rodzinnego kombi - co wziąć pod uwagę?

1. Przestrzeń i funkcjonalność

Przy wyborze kompakta dla rodziny, jedną z kluczowych kwestii powinna być ilość miejsca wewnątrz. Upewnij się, że dany model zapewni twojej rodzinie wystarczająco przestrzeni. Sprawdź też wygodę foteli, pojemność bagażnika czy ilość schowków.

2. Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to ważny aspekt przy wyborze każdego samochodu i powinno być priorytetem przy wyborze auta dla rodziny. Obecność systemów takich jak ABS czy ESP to podstawa. Dobrze, jeśli samochód będzie miał dużą liczbę poduszek powietrznych czy system ISOFIX. Oczywiście, im więcej elementów poprawiających bezpieczeństwo, tym lepiej. 

3. Zużycie paliwa

Przewagą lekkich kompaktów nad większymi samochodami jest ich oszczędność. Przed zakupem sprawdź dane dotyczące zużycia paliwa konkretnego modelu i porównaj je z konkurencją. Nie ufaj tylko zapewnieniom producenta, lecz przejrzyj też opinie użytkowników na temat spalania. 

Zobacz też: Sposoby na zmniejszenie spalania

4. Osiągi

Czy samochód dla rodziny może być powolny? Naszym zdaniem nie powinien - zapas mocy pod maską może przydać się w najmniej oczekiwanym momencie. Takim samochodem szybciej wyprzedzisz zawalidrogę i sprawniej włączysz się do ruchu. Nie mówimy tu oczywiście o samochodach sportowych, lecz o kompaktach, które będą miały więcej niż 100 koni pod maską. Przed zakupem auta, wykonaj jazdę testową w różnych warunkach, by mieć pewność, że nie zabraknie ci mocy pod maską. 

5. Koszty napraw i utrzymania

Przy wyborze kompaktu dla rodziny pamiętaj o kosztach napraw i utrzymania. Sprawdź dostępność części zamiennych i przyjrzyj się cennikom napraw. Pamiętaj, że im bardziej popularny model, tym łatwiej w przyszłości o części. Jeśli kupujesz nowy samochód, porównaj też pakiety gwarancyjne oferowane przez producentów. Może się okazać, że niektórzy producenci zapewniają lepsze warunki niż inni. 

6. Wyposażenie

Fajnie, gdy samochód rodzinny będzie wyposażony w elementy umilające jazdę dla całej rodziny. Klimatyzacja, nawigacja, dobre nagłośnienie, systemy rozrywki, gniazda ładowania, uchwyty na kubki, uchwyty na tablet i inne. Lepsze wyposażenie samochodu sprawi, że czas spędzony w długiej trasie minie szybciej.

Wybór auta segmentu C jako samochodu rodzinnego będzie idealnym rozwiązaniem dla rodzin szukających ekonomicznego, komfortowego, przestronnego i zwinnego auta. Dokładne określenie potrzeb i uwzględnienie powyższych aspektów pomoże ci znaleźć najlepiej dopasowane auto dla rodziny.

Lubisz adrenalinę? Skorzystaj z oferty przejażdżek sportowymi autami!







Komentarze

Blog

Największe auta świata - ranking
Które BMW jest najszybsze? O BMW M4 CSL
Najbezpieczniejsze samochody - TOP 5

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt