Lamborghini Veneno - hipersamochód na 50. urodziny marki

Kategoria: Felietony

- 28 maj 2021

źródło zdj. głównego: Noebu / wikimedia commons / cc by-sa 3.0

Lamborghini Veneno to hipersamochód, który zaprezentowano w 2013 roku na targach motoryzacyjnych w Genewie z okazji 50-tych urodzin Lamborghini. Mogli upiec tort, a postawili na coś spektakularnego! Za to kochamy tę markę.

Zanim Lamborghini zaprezentowało światu nowy model auta, Veneno kojarzyło się światu z czymś innym (z hiszp. veneno - “trucizna, jad”). Tak nazywał się byk, który zasłynął zabiciem matadora na korridzie w 1914 r.

Lamborghini Veneno bazuje na dużo bardziej znanym Aventadorze. Ma ten sam 6,5 litrowy silnik V12 o mocy 750 KM i prędkości maksymalnej 354 km/h.

Lamborghini Veneno - Genewa 2013

fot. Clément Bucco-Lechat / wikimedia commons / cc by-sa 3.0

Lamborghini Veneno - cena, liczba egzemplarzy, prestiż

Jeśli zobaczysz Veneno na drodze, jak najszybciej wyślij kupon totolotka, albo uszczypnij się, bo pewnie śnisz. Powstało tylko 5 egzemplarzy Veneno oraz 9 egzemplarzy wersji Roadster. Z tych 5 pierwszych, firma zostawiła sobie 2 jako auta testowe i pokazowe. Zachowała też jednego Roadstera, więc “do obiegu” trafiło:

  • 3 Veneno LP750-4
  • 8 Veneno Roadster

Cena Lamborghini Veneno - bagatela 4,5 mln USD (ok. 17 mln zł). Nic więc dziwnego, że właścicielom nie spieszno z jazdą po drogach publicznych dzielonych z innymi użytkownikami. Każdy z nich, wraz z upływem czasu zyskuje tylko na wartości.

“Używane” Lamborghini Veneno - za ile można (było) je kupić?

W 2019 roku jeden z Roadsterów został wystawiony na aukcję, pewnie zastanawiasz się przez kogo. Otóż ciekawostka, przez szwajcarski rząd.

Szwajcaria jest bogatym krajem, jednak nie oznacza to, że rząd kupuje sobie Lambo za grube miliony franków. Auto zostało przejęte od Teodora Obianga Mangue’a, wiceprezydenta i jednocześnie syna prezydenta Gwinei Równikowej. Oskarżono go o pranie brudnych pieniędzy i niegospodarność majątku publicznego. To gwoli wyjaśnienia, gdybyś zastanawiał się, kto kupuje tak drogie samochody. 

Aukcja odbyła się w 2014 roku. Wystawione auto było w idealnym stanie i miało przejechane jedynie 325 km. Jedyną wadą była niewielka rysa na prawym, tylnym kole. Ta jednak nie zniechęciła przyszłego kupca do wyłożenia na stół 8,4 mln USD, czyli prawie dwukrotności ceny pierwotnej. 

Obecnie jeden z dealerów luksusowych aut, RM Sotheby’s planuje wystawić Veneno Roadstera za 5,5 mln EUR (ok. 25 mln zł)

Zobacz również: Najdroższe samochody świata

Lamborghini Veneno - nadwozie

Czy widać, że Veneno ma już 8 lat? Oceń sam. Naszym zdaniem to jeden z najbardziej ekstremalnych wizualnie projektów Lamborghini. 

Ogólne słowo klucz dla projektu tego nadwozia to “aerodynamika”. Z przodu znajdziemy potężne wloty powietrza w kształcie trapezu, maskę z wysuniętym dziobem oraz futurystyczne reflektory w kształcie litery Y. 

Bok auta ukazuje ogromne progi, jeszcze większe nadkola i agresywne przetłoczenia. Z tyłu znajdziemy potężny dyfuzor, wysoki spojler, cztery rury wydechowe i światła - również w kształcie litery Y.

Lamborghini Veneno - tył

fot. Clément Bucco-Lechat / wikimedia commons / cc by-sa 3.0

Wszystkie przetłoczenia, szczeliny, cięcia i ostre linie sprawiają, że Veneno wygląda jak prototyp auta wyścigowego. Każdy element nadwozia został wykonany z ultralekkiego włókna węglowego.

Wnętrze Lamborghini Veneno

Mówisz “Lamborghini”, myślisz “alcantara i włókno węglowe”. Nie inaczej jest w tym przypadku. Wnętrze ma sportowy charakter, zerknij na filmik, by zobaczyć środek Veneno.

Włókno węglowe jest tu widoczne w wielu miejscach. Kubełkowe fotele wykonano w technologii Forged Composite (kucie kompozytów), natomiast większą część wnętrza wyścielono węglową skórą, opatentowaną przez producenta z Sant’Agata Bolognese. 

Osiągi i silnik Lamborghini Veneno

Pod centralnie umieszczoną pokrywą Veneno 11 szczęśliwych właścicieli może oglądać ulepszoną wersję 6,5 litrowego wolnossącego V12 z Aventadora. Powiększony dolot, zoptymalizowana termodynamika i inne zmiany sprawiły, że do dyspozycji kierowcy pozostaje tu 750 KM, o 50 KM więcej niż w Aventadorze.

W porównaniu do Aventadora Veneno jest lżejsze o 125 kg, dzięki czemu przyspiesza od 0 do 100 km/h w 2,8 sekundy. Silnik współpracuje z manualną skrzynią ISR i stałym napędem na 4 koła.

Jesteś fanem sportowych samochodów? Sprawdź naszą ofertę - możesz poprowadzić supersamochód na torze wyścigowym. Dla fanów Lambo, polecamy przejażdżkę Gallardo

przejażdżka Lamborghini Gallardo


Komentarze

Blog

Chiński samochód BAIC - auto za mniej niż 80 tys. zł już w Polsce
Regeneracja alternatora - jaki jest koszt i czy warto?
Jak ozonować auto i ile to kosztuje?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt