Jak przygotować auto do długiej podróży?

Kategoria: Poradniki

- 26 maj 2022

Zbliża się okres wakacyjny, a wraz z nim perspektywa pokonania długiej trasy do urlopowej destynacji. W tym artykule podpowiemy, jak przygotować auto do długiej podróży.

Przygotowanie samochodu przed długą trasą

Dbanie o stan techniczny samochodu jest obowiązkiem każdego kierowcy przez cały rok, jednak wiadomo, jak to wygląda w praktyce - często zapominamy o sprawdzaniu takich elementów, jak opony, płyny eksploatacyjne czy światła.

Przed długą trasą warto upewnić się, że nasze auto jest sprawne i nie stanowi zagrożenia na drodze, w szczególności, gdy nie podróżujemy sami.

sprawdzenie auta przed podróżą - opony

1. Opony

Opony to jedyna rzecz, która łączy twoje auto z drogą. Sprawdź, czy mają prawidłowe ciśnienie, równomierne zużycie oraz brak jakichkolwiek widocznych wad.

 • Ciśnienie opon

Nieprawidłowe ciśnienie w oponach pogarsza precyzję kierowania oraz pewność podczas pokonywania zakrętów. Opona przy zbyt niskim ciśnieniu szybciej się przegrzewa, co może doprowadzić do jej wystrzału podczas jazdy. Zbyt wysokie ciśnienie może natomiast pogorszyć przyczepność i zwiększyć ryzyko jej uszkodzenia po wpadnięciu w dziurę.

Prawidłowe wartości ciśnienia znajdziesz na tabliczce znamionowej w swoim samochodzie. Najczęściej znajduje się ona w ościeżnicy drzwi kierowcy, przy kole zapasowym w bagażniku, na klapce wlewu paliwa lub w schowku. 

Ciśnienie należy odczytać, biorąc pod uwagę rozmiar opony oraz masę pojazdu z pasażerami i bagażem. W przypadku większego obciążenia będziemy musieli je bardziej napompować. 

Uwaga - informacja o ciśnieniu na oponie (max pressure) oznacza maksymalną dopuszczalną wartość ciśnienia dla danej opony, jednak nigdy nie jest to ciśnienie zalecane. Te odczytamy na wspomnianej wyżej tabliczce.

 • Ustawienie zbieżności

W każdym samochodzie co jakiś czas należy ustawić geometrię, czyli prawidłowe położenie kół przednich lub tylnych względem siebie. Auto bez odpowiedniej zbieżności nie chce jechać prosto - ściąga w lewo lub prawo, nie jest precyzyjne w prowadzeniu.

Ustawienie geometrii kosztuje od 100 do 200 zł i należy je wykonać przynajmniej raz na 30.000 km lub po ingerencji w układ kierowniczy / zawieszenie. 

 • Stan opon 

Przed dłuższą trasą warto sprawdzić opony pod kątem wizualnym - czy nie ma widocznych guzów, wyżłobień i pęknięć oraz czy opona jest zużyta równomiernie. Jeśli cokolwiek cię zaniepokoi, wybierz się do wulkanizatora. 

sprawdzenie samochodu przed trasą - płyny

2. Płyny

Poziom płynów w samochodzie musi być prawidłowy przed każdą dłuższą trasą. Sprawdź poniższe płyny eksploatacyjne, by uniknąć niechcianych “przygód” w podróży.

 • Olej silnikowy

Nie musisz znać się na samochodach, by wiedzieć, jak ważną funkcję spełnia olej silnikowy. Smaruje ruchome elementy silnika, dzięki czemu poruszają  się one bez nadmiernego tarcia.

Mechanicy zalecają wymianę oleju  co 10.0000 - 15.000 km, nawet jeśli producent przewiduje dłuższe okresy.

Poziom oleju należy kontrolować. To jedna z najłatwiejszych, a przy okazji najważniejszych czynności przed każdą dłuższą trasą. Ewentualne niedobory należy dolać, by uzyskać odpowiedni poziom na bagnecie (pomiędzy minimum i maximum). 

Zobacz również: 10 mitów dotyczących eksploatacji samochodu

 • Olej skrzyni biegów

Olej w skrzyni biegów należy zmieniać stosunkowo rzadko, mniej więcej co 60.000 km. Niektórzy producenci nie przewidują konieczności jego wymiany, jednak praktyka pokazuje, iż warto to robić. 

Jeśli więc od dawna nie wymieniałeś oleju w skrzyni biegów, to dobry moment, by tego dokonać. Koszt będzie wahał się od 150-300 zł (metoda standardowa) do 300-700 zł (metoda dynamiczna) + koszty samego oleju.

 • Płyn chłodniczy

Płyn chłodniczy odpowiada za utrzymywanie prawidłowej temperatury silnika. Odprowadza on ciepło motoru i rozprasza je przez chłodnicę. Prawidłowa ilość płynu powinna znajdować się pomiędzy kreską “minimum” a “maksimum”. Jego uzupełnienie jest bardzo proste - pamiętaj tylko, by dolewać go na zimnym silniku i odkręcać nakrętkę powoli i ostrożnie. 

 • Płyn hamulcowy

Kiedy wciskasz pedał hamulca, płyn ulega kompresji w przewodach hamulcowych, zmuszając klocki do zacieśnienia się na tarczach. Jeśli zauważysz, że pedał hamulca zachowuje się dziwnie, może to oznaczać, że do przewodów dostały się pęcherzyki powietrza, lub też płyn uległ zanieczyszczeniu. Poziom płynu należy co jakiś czas kontrolować i w razie konieczności, dolewać. 

 • Płyn do wspomagania

Przed każdą dłuższą trasą sprawdź poziom płynu do wspomagania i dolej ewentualny ubytek. Zbyt mała ilość płynu grozi awarią pompy wspomagania. Płyn ten wymienia się co około 60-100 tys. km, choć niektórzy producenci zalecają tylko kontrolowanie jego poziomu.

 • Płyn do spryskiwaczy

Płyn do spryskiwaczy bywa niezbędny podczas długiej trasy. Aby nie przepłacać na stacji, sprawdź jego poziom i dolej ubytek jeszcze przed podróżą. 

jak przygotować samochód do podróży - inne elementy

3. Inne elementy eksploatacyjne

 • Klocki hamulcowe

Klocki zapewniają tarcie niezbędne do zatrzymania pojazdu. Przed dłuższą jazdą, upewnij się, że są odpowiednio grube, a w razie potrzeby wymień u mechanika. 

 • Filtr powietrza i kabinowy

Filtry zbierają kurz, piasek i owady, by nie dostały się do silnika, ani kabiny. Z czasem zapychają się, powodując spadek osiągów, wzrost zużycia paliwa i obniżenie jakości powietrza w kabinie.

Filtr powietrza oraz kabinowy należy zmieniać co rok lub po przejechaniu 15-20 tys. km. Jeśli dawno tego nie robiłeś, okres przed długą podróżą będzie odpowiedni, by tego dokonać.

 • Żarówki

Przepalone światła mijania, tylne, hamowania lub kierunkowskazy to najprostszy sposób na nieplanowany postój w trasie. Sprawdź, czy wszystkie żarówki są sprawne. Możesz też zabrać ze sobą zestaw zapasowych żarówek, choć w nowoczesnych samochodach i tak nie wymienisz ich samodzielnie.

 • Pasek klinowy

Pasek klinowy napędza alternator, pompę wody i klimatyzację. Przed długą podróżą sprawdź jego stan. Upewnij się, że guma nie jest sparciała, a rowki niepowycierane. Niepokojącym objawem jest też piszczenie paska.

Ten element należy wymieniać co ok. 50.000 kilometrów.

 • Przewody

Sprawdź, czy w widocznych przewodach (a zwłaszcza na ich końcach) nie ma żadnych wycieków. 

Sprzątanie samochodu przed długą trasą

4. Sprzątanie samochodu przed długą trasą

Jeśli zamierzasz spędzić kilka-, kilkanaście godzin w samochodzie, zadbaj, by było w nim czysto i przyjemnie. 

 • Wyczyść środek i umyj auto z zewnątrz

Nie ma nic gorszego, niż jazda brudnym samochodem.  Wyczyszczenie wnętrza przed długą podróżą powinno być twoim priorytetem. Zwróć uwagę na fotele, dywaniki, schowki i deskę rozdzielczą. 

Zobacz również: Jak dbać o skórę w samochodzie?

Uprzątnij śmieci ze schowków oraz wyciągnij zbędny balast z bagażnika. Dzięki temu luźne przedmioty nie będą stukały, a auto stanie się lżejsze i bardziej ekonomiczne. 

Umyj samochód z zewnątrz, w szczególności szyby. Brudne sprawią, że jazda (szczególnie w nocy) będzie niekomfortowa i męcząca.

 • Zorganizuj wnętrze przed trasą

Podczas jazdy warto mieć wszystkie niezbędne przedmioty pod ręką. Gorączkowe poszukiwania ładowarki, dokumentów czy pieniędzy napsują ci krwi. Spakuj wszystkie kable do schowka w podłokietniku, umieść tam też portfel i dokumenty. Dobrym pomysłem, szczególnie gdy jedziesz z dziećmi, jest wcześniejsze zorganizowanie pojemnika lub torby na śmieci.

Długa podróż samochodem - jak przygotować siebie i rodzinę?

Sprawdziłeś już samochód, to najważniejsze! Teraz podpowiemy Ci, jak najlepiej przygotować się do trasy - co ze sobą wziąć i jak zaplanować długą podróż?

Jak przygotować się do podróży samochodem - planowanie

5. Zaplanuj trasę i postoje

Wcześniejsze pomoże  w uniknięciu problemów i nerwówki podczas jazdy.

 • Zaplanuj trasę i przystanki

Sprawdź na mapach internetowych trasę, którą będziesz jechał. Wybierz zawczasu drogę, na której nie ma robót budowlanych. Mapy pokażą Ci przewidywany czas jazdy, a także przeszkody, na które możesz się natknąć. 

Zaplanuj też 15-minutowe przystanki, co 2-3 godziny, by rozprostować kości, pójść do toalety i pokonać zmęczenie. Wcześniejsza organizacja pozwoli wybrać bardziej interesujące miejsca, z czystymi toaletami, smacznym jedzeniem oraz miejscem na 5-minutowy spacer czy papierosa.

 • Sprawdź pogodę

Sprawdź pogodę, by wiedzieć, jak się ubrać i jak ubrać dzieci. Wiedząc, jaka będzie aura, lepiej ocenisz czas przejazdu, co pomoże uniknąć potencjalnie niebezpiecznej jazdy. 

Zobacz również: Jak jeździć w deszczu, by bezpiecznie dotrzeć do celu?

 • Rozdziel podróż na etapy

Jeśli masz przed sobą kilkunastogodzinną trasę, zdecydowanie lepiej, byś zaplanował sobie przystanek z noclegiem, chyba że jedzie z tobą drugi kierowca. Tak długa jazda jest niebezpieczna dla ciebie i otoczenia. 

pakowanie się na długą trasę

6. Spakuj potrzebne rzeczy

Dobry kierowca jest zawsze przygotowany. Zabierz ze sobą następujące rzeczy:

 • Portfel i dokumenty - to podstawa, nie zapomnij o prawie jazdy, dowodzie rejestracyjnym i ubezpieczeniu.
 • Telefon - dziś trudno się z nim rozstać, ale na wszelki wypadek, przypominamy.
 • Ładowarka samochodowa - nawigacja pożera dużo baterii, lepiej więc mieć pod ręką ładowarkę podłączaną pod USB lub do gniazda zapalniczki.
 • Mapa - jeśli jedziesz do miejsca, w którym może nie być zasięgu lub za granicę, warto zabrać ze sobą fizyczną mapę. Może okazać się niezbędna, gdy nie będziesz miał zasięgu lub telefon odmówi posłuszeństwa. 
 • Karta płatnicza / drobne - przydadzą ci się na stacji paliw i przy bramkach na autostradzie.
 • Apteczka - nigdy nie wiesz, czy będzie ci potrzebna, ale zawsze warto mieć ją ze sobą. Oprócz podstawowego wyposażenia spakuj też tabletki na chorobę lokomocyjną, ibuprofen i maść na ukąszenia owadów.
 • Latarka - każdy ma latarkę w telefonie, jednak standardową latarkę łatwiej trzymać, szczególnie gdy musisz zajrzeć pod maskę, czy wymienić w nocy żarówkę.
 • Okulary przeciwsłoneczne - czasami słońce potrafi oślepić tak, że nie widać drogi. Okulary będą pomocne. 
 • Przybory toaletowe - chusteczki, mokre chusteczki, płyn do umycia rąk bez wody - w szczególności gdy jedziesz z dziećmi.
 • Przekąski i napoje - weź ze sobą butelkę wody i kanapki, jeśli nie masz zamiaru stołować się na przydrożnych stacjach paliw
 • Reklamówka lub pojemnik na śmieci - by wyrzucić opakowania po jedzeniu i piciu.
 • Zabawki, tablety, gry - jeśli jedziesz z dziećmi, upewnij się, że przez długie godziny będą miały się czym zająć.

To chyba wszystko. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże ci w przygotowaniu samochodu oraz siebie i rodziny na długą, wielogodzinną podróż. Daj znać w komentarzach, czy o czymś nie zapomnieliśmy!

Jeśli jesteś fanem sportowych samochodów, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty przejażdżek po torach wyścigowych
Komentarze

Blog

Chiński samochód BAIC - auto za mniej niż 80 tys. zł już w Polsce
Regeneracja alternatora - jaki jest koszt i czy warto?
Jak ozonować auto i ile to kosztuje?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt