Podaruj jazdę superautem na Dzień Kobiet! 🌸 Tylko teraz 15% rabatu + darmowa dostawa w pudełku prezentowym. 💝 Kod: "8MARCA" - Regulamin

Jak dbać o skórę w samochodzie?

Kategoria: Poradniki

- 19 maj 2022

Utrzymanie skórzanych foteli w idealnym stanie nie jest łatwe. Skóra niszczy się wskutek normalnego zużycia, uszkodzeń mechanicznych i promieni słonecznych. W sklepach znajdziesz wiele produktów do pielęgnacji skór, a w internecie pełno technik ich czyszczenia. W tym artykule postaramy się uporządkować wiedzę i podpowiedzieć ci, jak dbać o skórzane fotele oraz inne elementy w samochodzie. 

Rodzaje skórzanych obić foteli samochodowych

1. Skóra anilinowa

skórzane fotele w samochodzie - skóra anilinowa

Obecnie bardzo rzadko stosuje się skórę anilinową. Spotkamy ją raczej w pojazdach zabytkowych, z ubiegłego stulecia. Jest uważana za jedną z najbardziej luksusowych, ma głęboki kolor i jest bardzo miękka w dotyku. Nie posiada żadnej powłoki ochronnej ani barwnika powierzchniowego.

Z tego powodu jest najbardziej narażona na zużycie i wymaga starannej pielęgnacji. Dobra wiadomość - w twoim samochodzie najprawdopodobniej nie występuje.

2. Skóra semi-anilinowa

To skóra barwiona kolorantami anilinowymi. Po procesie barwienia otrzymuje jednak warstwę ochronną. Powłoka ta wyrównuje również jej kolor, dzięki czemu jest bardziej jednolity.

Jest bardziej odporna od skóry anilinowej. Stosuje się ją obecnie w niektórych samochodach luksusowych.

3. Pigmentowana (zabezpieczona)

skórzane fotele w samochodzie - skóra pigmentowana

To najczęściej stosowany oraz najbardziej odporny rodzaj skór w samochodzie. Skóra jest zabezpieczona solidną powłoką polimerową.

Typ skóry można rozpoznać, wykonując test kropli wody. Jeśli kropla nie wsiąknie, oznacza to, że mamy do czynienia ze skórą pigmentowaną. W pierwszych dwóch typach, kropla po czasie wnika w materiał, pozostawiając po sobie ślad. 

 

Przyczyny niszczenia skór samochodowych

Aby dbać o skórzane fotele, należy przede wszystkim wiedzieć, co je niszczy i temu zapobiegać. Skóra może się szybko zużywać, jeśli nie poświęcimy jej należytej uwagi.

1. Normalne zużycie

Na zużycie najbardziej narażony jest fotel kierowcy. Każde wsiadanie oraz wysiadanie, a także ugniatanie skóry, niszczy ją, powodując mikropęknięcia i zadrapania. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o fotel, pojawią się na nim widoczne gołym okiem spękania i rysy. To normalne zużycie i nie da się go uniknąć, jednak warto minimalizować jego skutki.

2. Brud

Brud i piasek działają jak środek ścierny na skórę. W dłuższym okresie mogą powodować pękanie skóry oraz blaknięcie koloru. Utrzymywanie czystości w aucie oraz regularna konserwacja foteli spowalnia zużycie skórzanej tapicerki.

3. Pot

Skórzane fotele wchłaniają pot, co powoduje ich matowienie. Zużycie to widać często na kierownicy - właśnie dlatego właściciele klasycznych samochodów prowadzą w skórzanych rękawiczkach.

4. Rozlania

Wylany napój czy jedzenie należy od razu wyczyścić. Inaczej składniki napoju lub pożywienia wnikną w skórę, powodując nieestetyczne plamy.

5. Słońce

Palące słońce uszkadza skórzaną tapicerkę, powodując jej wysychanie, pękanie i blaknięcie materiału. Naturalne oleje w skórze wyparowują, przez co skóra staje się sztywna i sucha. Staraj się parkować w cieniu, kiedy to tylko możliwe.

jak czyścić skórzaną tapicerkę?

Jak czyścić skórzaną tapicerkę?

Omówimy kilka metod czyszczenia skórzanej tapicerki - od tych łagodnych po bardziej intensywne. W większości przypadków wystarczy bawełniana szmatka oraz środek do czyszczenia skór. Przedstawione sposoby i techniki dotyczą nie tylko foteli, lecz także pozostałych elementów skórzanych, jakie występują w naszych samochodach. 

! Przedstawione poniżej metody dotyczą czyszczenia skór pigmentowanych, czyli tych, które występują w naszych autach najczęściej. O czyszczeniu skór anilinowych piszemy na samym końcu artykułu.

Zasady czyszczenia skórzanych foteli

  • Na początku zawsze wypróbuj działanie środka na małej, niewidocznej powierzchni. Dzięki temu będziesz miał pewność, że kosmetyk nie uszkodzi ani nie przebarwi skóry.
  • Nigdy nie dopuszczaj do wyschnięcia preparatu. Po wyczyszczeniu każdej powierzchni przetrzyj ją suchą ścierką z mikrofibry.
  • Zawsze przed czyszczeniem tapicerki odkurz siedzenia. Zgromadzony kurz i piasek działają jak środek ścierny.
  • Odkurzając, korzystaj z końcówki plastikowej lub z włosiem, by nie porysować skóry.
  • Nie używaj zbyt dużej siły podczas czyszczenia skóry, rób to delikatnie.
  • Czyść skórę regularnie.

1. Czyszczenie skór domowym sposobem 

Jeśli jesteś zwolennikiem naturalnych produktów lub nie masz pod ręką specjalistycznego środka, możesz wyczyścić skórę octem i wodą w proporcji 1:2.

  • 1 porcja octu
  • 2 porcje wody

Zanim zaczniesz czyścić skórę, wykonaj test w niewidocznym miejscu. Przygotowanym roztworem przemyj skórzaną powierzchnię, używając miękkiej, bawełnianej ściereczki lub starej koszulki. Ocet pomoże usunąć kurz oraz drobne zabrudzenia, dodatkowo nabłyszczy i odtłuści skórę, przygotowując ją do dalszych zabiegów. Po wyczyszczeniu, od razu przetrzyj dany fragment suchą ścierką.

Do wyczyszczenia skór możesz też użyć wody z szarym mydłem lub delikatnym płynem do prania. Dobrze działa też soda oczyszczona - rozsyp ją na tapicerce, a po godzinie zbierz odkurzaczem.

2. Czyszczenie skór za pomocą specjalnych środków

Najlepiej postawić na profesjonalną chemię, używaną przez specjalistów od detailingu. Na rynku są dostępne preparaty 2w1, które jednocześnie czyszczą i zabezpieczają skórzaną tapicerkę. Upewnij się, że dany preparat jest dostosowany do rodzaju skóry, którą obite są fotele w twoim aucie. Przypominamy również o konieczności wykonania próby w niewidocznym miejscu. 

Sposoby czyszczenia skórzanych foteli samochodowych

Decydując się na samodzielne czyszczenie skórzanych foteli, zacznij od najłagodniejszej metody. Jeśli ta nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, sięgnij po kolejne. 

Sposób numer 1 - miękka szmatka

jak dbać o skóry w samochodzie - czyszczenie miekką szmatką

To najmniej inwazyjna metoda. Wystarczy ci bawełniana szmatka oraz środek do czyszczenia skór. Rozpyl środek na szmatce (chyba, że instrukcja mówi o tym, by pryskać na fotel bezpośrednio), następnie czyść fotele kolistymi ruchami, używając umiarkowanej siły. 

Jeśli będziesz czyścił fotele w ten sposób raz w miesiącu, powinny pozostać czyste przez długi czas.

Sposób numer 2 - pędzelek lub szczotka

czyszczenie skór w samochodzie szczotką

Potrzebna ci będzie szczotka z dość miękkim włosiem lub duży pędzel malarski. Jeśli korzystasz z tego drugiego, obetnij włosie w połowie, by lepiej czyścił. To najlepszy sposób na czyszczenie skór z odbitym wzorem (perforowanych) oraz dotarcie do zakamarków oraz miejsc przeszycia. 

Spryskaj pędzel lub fotel środkiem do czyszczenia skór, następnie kolistymi ruchami rozpocznij czyszczenie. Nie używaj zbyt dużo siły, by nie uszkodzić powierzchni. 

Po zakończonym czyszczeniu przetrzyj fotele suchą ścierką, by zebrać brud oraz nadmiar chemii. 

Sposób numer 3 - myjka parowa

czyszczenie skóry myjką parową

Ten sposób będzie wymagał od ciebie dużo ostrożności. Używając myjki parowej nie dopuść, by na siedzeniach zgromadziły się strumienie wody. W tym celu owiń końcówkę myjki dwiema grubymi ścierkami z mikrofibry i zacieśnij gumką. Gdy zastosujesz tylko jedną, będziesz zostawiał ślady ścierki oraz nadmiar wody na powierzchni foteli.

Używając myjki zabezpieczonej mikrofibrą przecieraj fotel fragmentami i rób to bardzo szybko - przez dosłownie ułamek sekundy. W drugiej ręce trzymaj suchą, bawełnianą ścierkę, by od razu zetrzeć wilgoć pozostawioną na skórze.

! Ważne - nie stosuj tej metody na popękanej skórze, gdyż jeszcze bardziej pogorszysz jej stan.

Pękanie skórzanych foteli - jak zapobiegać?

popękane fotele samochodowe

Popękana skóra szpeci samochód i jest praktycznie niemożliwa do naprawienia. Dlatego tak ważne jest zapobieganie powstawaniu pęknięć.

Przede wszystkim czyść skórę regularnie, a po każdym czyszczeniu zabezpieczaj ją specjalnym balsamem do skór samochodowych. Rozprowadź balsam równomiernie na powierzchni mikrofibry, następnie kolistymi ruchami wcieraj go w materiał, nie używając zbyt dużej siły. 

Stawiaj na lepsze i droższe środki renomowanych marek, chyba że jesteś pewien co do działania innych, tańszych produktów.

Jak często należy zabezpieczać skórę balsamem? Najlepiej co 4-6 tygodni.

Unikaj narażania skóry na działanie ostrego słońca - w tym celu staraj się parkować w cieniu, a jeśli to niemożliwe, stosuj specjalne maty zapobiegające nagrzewaniu się przedniej szyby. 

Unikaj też ostrych przedmiotów w pobliżu skóry. Nie kładź narzędzi, nosidełek dla zwierząt ani innych ostrych przedmiotów bezpośrednio na fotelu - zabezpiecz go wcześniej np. kocem, bluzą, itp. Nie noś też kluczy w tylnej kieszeni spodni - gdy siedzisz, ocierasz nimi delikatną skórę na fotelach. 

Czyszczenie skór anilinowych i semi-anilinowych

Skóry anilinowe i semi-anilinowe znajdziemy tylko w klasycznych samochodach oraz w drogich, luksusowych autach. Jak je rozpoznać? Przede wszystkim wykonując test kropli wody. Jeśli nałożona kropla wsiąka, mamy do czynienia ze skórą anilinową. 

Skóry te są niezwykle trudne w czyszczeniu - po co się je więc stosuje? Przede wszystkim zapewniają niebywały komfort, mogą przyjąć nawet 70% wilgotności, są miękkie i niezwykle przyjemne w dotyku.

Skóry anilinowe chłoną wodę, co eliminuje wiele metod ich oczyszczania - na ich powierzchni powstaną plamy. W ich przypadku musimy zakupić specjalny preparat do czyszczenia skór anilinowych. Nakładamy jego niewielką ilość na gąbkę lub szmatkę i kolistymi ruchami, delikatnie wcieramy. Nie używamy zbyt dużej ilości środka i nie trzemy z dużą siłą. 

Do zabezpieczenia skóry anilinowej również używamy przeznaczonej do tego chemii.

Szczerze mówiąc, posiadając zabytkowy lub luksusowy samochód ze skórą anilinową, warto powierzyć czyszczenie i zabezpieczenie foteli profesjonalnej firmie zajmującej się renowacją skór. Samodzielnie, bez doświadczenia, możemy je łatwo zniszczyć.

Tu również uwaga do posiadaczy nowych, luksusowych samochodów wyposażonych w fotele ze skóry anilinowej lub semi-anilinowej. Ich zabezpieczenie w profesjonalnym punkcie jest wręcz koniecznością. W innym wypadku szybko stracą swój urok i zdecydowanie obniżą wartość auta przy ewentualnej odsprzedaży.

Podsumowanie

Lepiej poświęcić trochę czasu i pieniędzy na pielęgnację skóry niż kupować później nowe fotele. Skóra to świetny materiał, który odwdzięczy się doskonałym wyglądem nawet po wielu latach, pod warunkiem odpowiedniej troski.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże ci w utrzymaniu skórzanych foteli samochodowych w doskonałym stanie przez wiele lat.

Jeśli jesteś fanem motoryzacji, zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty przejażdżek sportowymi i luksusowymi autami na torach! 


Komentarze

Blog

Czy można mieszać oleje silnikowe?
Jak ustawić lusterka w samochodzie?
Piszczące hamulce w samochodzie - co oznaczają i jak się z nimi uporać?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności