Jak odpalić auto na kable? Krok po kroku

Kategoria: Poradniki

- 11 mar 2024

Odpalenie samochodu na kable może okazać się niezbędne, gdy akumulator odmówi posłuszeństwa. Proces ten, choć stosunkowo prosty, wymaga zachowania pewnej ostrożności i odpowiedniej kolejności działań. Prawidłowe podłączenie kabli rozruchowych sprawi, że szybko i bezpiecznie odpalisz auto z rozładowaną baterią. Oto szczegółowy przewodnik, jak odpalić samochód na kable.

kable rozruchowe do odpalenia samochodu

Odpowiednie kable do rozruchu

Do uruchomienia auta z rozładowaną baterią wystarczą kable rozruchowe oraz drugi pojazd ze sprawnym akumulatorem. Zanim rozpoczniesz pobór prądu od dawcy, upewnij się, że dysponujesz odpowiednimi kablami. Kable rozruchowe powinny mieć średnicę minimum 16 mm, a w przypadku aut z większą pojemnością silnika, powinna ona wynosić minimum 25 mm

mężczyzna i kobieta odpalający aut na kable

Przygotowania do rozruchu

Gdy masz już odpowiednie kable, rozpocznij przygotowania do awaryjnego rozruchu. Ważne, by oba akumulatory miały takie samo napięcie - w większości samochodów występują baterie o napięciu 12V, 6-Voltowe znajdziemy już tylko w starszych modelach. 

Auto dawcy powinno też mieć akumulator o podobnej lub też większej pojemności. Próbując uruchomić auto z silnikiem Diesla, warto “pożyczyć” prąd również od samochodu z motorem wysokoprężnym. Silniki benzynowe mają o wiele niższy prąd rozruchowy niż diesle.

W części nowych samochodów akumulator znajdziesz nie pod maską, lecz np. w bagażniku. 

Sprawdź, czy w takim wypadku producent nie przewidział specjalnych punktów do podłączania kabli rozruchowych. Jeśli tak, skorzystaj z nich - nie podłączaj kabli bezpośrednio do akumulatora.

W pozostałych przypadkach kable należy podłączyć między dwoma akumulatorami.

podłączenie kabli do akumulatora

Bezpieczeństwo podczas podłączania kabli

Przygotowania do rozruchu należy zacząć od bezpiecznego zaparkowania obu aut na równym podłożu, blisko siebie, jednak bez stykania się, które może wywołać zwarcie.

Pamiętaj, by silniki w obu autach były zgaszone. Wyłącz też wszelkie odbiorniki energii (radio, światła, itp.).

Nie dotykaj metalowych części klem podczas ich łączenia (trzymaj je tylko za plastikowe uchwyty). Nigdy nie dopuszczaj do tego, by klamry kabli rozruchowych się stykały. Przed podjęciem próby odpalenia samochodu na kable, dokładnie sprawdź akumulator pod kątem widocznych uszkodzeń, wycieków czy nadmiernego nagrzania. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości odpalanie na kable może być niebezpieczne.

podłączanie kabla do akumulatora

Jak podłączyć kable rozruchowe? Krok po kroku

Kolejność podłączania kabli rozruchowych

  1. Czerwony kabel (+): Podłącz czerwony kabel do dodatniego (plusowego) bieguna akumulatora sprawnego pojazdu. Następnie drugi koniec czerwonego kabla podłącz do dodatniego bieguna rozładowanego akumulatora.
  2. Czarny kabel (-): Podłącz jeden koniec czarnego kabla do ujemnego (minusowego) bieguna akumulatora sprawnego pojazdu. Drugi koniec czarnego kabla podłącz do metalowej, niepomalowanej części silnika lub karoserii rozładowanego pojazdu, z dala od akumulatora. Podłączenie to służy jako punkt uziemiający i zapobiega iskrzeniu.

Nie podłączaj drugiego końca czarnego kabla (minusowego) do bieguna ujemnego rozładowanego akumulatora. Lepiej jest podłączyć go do mocnej, niemalowanej części pojazdu biorcy, takiej jak np. blok silnika. Bezpośrednie połączenie kabla ujemnego między akumulatorami może wywołać iskrzenie, które zwiększa ryzyko jego uszkodzenia.

Odpalanie samochodu z kabli rozruchowych

Po tym, jak prawidłowo podłączysz kable, odpal silnik auta ze sprawnym akumulatorem. Odczekaj kilka sekund i spróbuj uruchomić samochód z rozładowaną baterią. Gdy akumulator jest rozładowany w takim stopniu, że nie kręci rozrusznikiem, należy zaczekać kilka minut.

Jeśli auto odpali, włącz w nim jakiś odbiornik elektryczny (np. światła, radio, ogrzewanie lusterek), by uniknąć przepięcia. Zwiększ też nieco obroty silnika (do 1200-1500 obr./min), by alternator szybciej podładował baterię. 

Odpinanie kabli

Kable odpina się w odwrotnej kolejności niż przy podłączaniu. Zacznij od ujemnego bieguna biorcy, potem dawcy. Następnie, znów zaczynając od biorcy, odepnij kabel czerwony, na koniec odłącz go od dawcy. Podobnie jak przy podłączaniu, pamiętaj, by nie dotykać metalowych części klem i nie dopuść do zetknięcia się kabli.

Zobacz również: Jak naładować akumulator?

Odpalanie auta z kabli rozruchowych - Nie gaś silnika od razu!

Po skutecznym odpaleniu pojazdu nie wyłączaj od razu silnika. Pozwól mu pracować przez kilka minut, aby alternator mógł naładować akumulator. Zalecane jest wykonanie dłuższej jazdy, aby upewnić się, że akumulator zostanie odpowiednio naładowany.

Pamiętaj, że regularne sprawdzanie stanu akumulatora i właściwe utrzymanie pojazdu mogą pomóc uniknąć niespodziewanych problemów z rozruchem. Odpalanie samochodu na kable to przydatna umiejętność, która w krytycznej sytuacji może okazać się nieoceniona, jednak zawsze należy ją stosować z rozwagą i dbałością o bezpieczeństwo.

Odpalanie na kabel nie działa - co robić?

Jeśli próba uruchomienia silnika zakończyła się niepowodzeniem, należy odczekać około minuty i spróbować ponownie. Jeśli i tym razem nie uda się odpalić silnika, przyczyna może leżeć w niskiej jakości kablach rozruchowych. 

miernik napięcia akumulatora

Sprawdź stan akumulatora

W przypadku całkowitego rozładowania akumulatora odpalenie z kabli może okazać się jedynie tymczasowym rozwiązaniem. Problem z odpaleniem może powrócić po kolejnej mroźnej nocy, dlatego też warto taki akumulator sprawdzić w serwisie. Może okazać się, że bateria jest na tyle zużyta, że wymaga już wymiany na nową.  


Komentarze

Blog

Chiński samochód BAIC - auto za mniej niż 80 tys. zł już w Polsce
Regeneracja alternatora - jaki jest koszt i czy warto?
Jak ozonować auto i ile to kosztuje?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt