Jak jeździć sportowym autem, by nie znaleźć się w kompilacji wypadków na YouTube?

Kategoria: bezpieczna jazda z devil-cars.pl

- 10 lut 2022

W naszej pracy na torach wyścigowych codziennie spotykamy ludzi, którzy mówią, że bardzo by chcieli wypożyczyć sportowy wóz na dzień czy też weekend. Często jednak obawiają się, że mogliby go rozbić.

W sieci krąży mnóstwo filmików przedstawiających wypadki supersamochodów. Pod nimi najczęściej znajdziemy prześmiewcze komentarze typu: “bogaty idiota”, “stary kupił mu taką furę, a ten ją rozwalił”, “co za banan”, itp. 

I tak, jest wielu kierowców drogich aut, którzy czują się królami dróg. Jednak rozbić kilkusetkonne superauto nie jest tak trudno. Nawet w dobie zaawansowanych systemów wspomagających kierowcę.

Widząc na filmikach takie wypadki zawsze szkoda nam tych, którzy najwyraźniej za bardzo się podekscytowali mocą samochodu. 

Niepotrzebne Ci specjalne uprawnienia do jazdy Lamborghini, jednak konieczna jest dyscyplina i respekt przed mocą aut tego typu.

Jeśli więc właśnie wygrałeś na loterii, odziedziczyłeś duży spadek lub wynajmujesz superauto na weekend to czytaj dalej, a dowiesz się, jak jeździć supercarem po ulicy, by go nie rozbić. 

1. Naucz się obsługi auta

jak jeździć sportowym autem

Szukanie tempomatu czy przycisków do zmiany stacji radiowej podczas jazdy autostradą nie jest dobrym pomysłem. Twój genialnie prowadzący się supercar może wyjechać poza pas ruchu w ułamku sekundy. Poświęć trochę czasu na poznanie podstawowych funkcji auta i odnalezienie najważniejszych przycisków.

2. Dopasuj ustawienia siedzenia, lusterek i kierownicy

Wiadomo, powinno się to robić przed każdą jazdą innym samochodem niż swój. Jednak w przypadku supersamochodów ta zasada staje się jeszcze ważniejsza. Upewnij się, że siedzisz idealnie i bez problemu dosięgasz do pedałów, skrzyni biegów i kierownicy. Zapewnij sobie najlepszą możliwą widoczność, która w sportowych samochodach potrafi być uciążliwa. 

3. Na początku zapomnij o muzyce

Wiemy, że mając supersamochód tylko dla siebie, chciałbyś otworzyć wszystkie okna i puszczać muzykę. Uwierz nam jednak, że już sam dźwięk silnika będzie zwracał na siebie uwagę. Głośna muzyka utrudni ci skupienie się, a szybki beat może cię niepotrzebnie zachęcać do jeszcze szybszej jazdy.

4. Pozostaw wszystkie systemy bezpieczeństwa w spokoju

Włączone ESP, kontrola trakcji i inne systemy bezpieczeństwa nie pozbawią cię frajdy z jazdy. Zostaw je w spokoju. Na początku nie korzystaj też z żadnych trybów sportowych. Dobrze poznaj auto i wtedy dopiero myśl o dodatkowej mocy.

5. Obchodź się delikatnie z gazem i hamulcem

Nie wciskaj gazu w podłogę, wiele supersamochodów ma imponującą trakcję, lecz wciąż działają na nie prawa fizyki. Jeśli gwałtownie przeniesiesz ogromną moc na zimne opony, mogą zacząć kręcić się w miejscu, zachowywać się nieprzewidywalnie i posłać cię prosto do kompilacji bogatych idiotów w supersamochodach na YouTubie.

Gdy się przestraszysz i zupełnie odpuścisz pedał gazu, nagle cała moc przeniesię się z tyłu na przód, dając autu kolejną okazję do wyrzucenia cię z drogi.

Dostając taką moc, możesz łatwo się przestraszyć, dlatego też podchodź do superauta spokojnie i przyzwyczajaj się do jego możliwości stopniowo. Początkowo skupiaj się na utrzymaniu kontroli nad autem. 

Zobacz również: Jak jeździć po torze wyścigowym?

6. Pamiętaj, że jesteś jednocześnie bardzo głośny i niewidoczny

Sportowe auta są zwykle bardzo niskie, przez co potrafią znikać w lusterkach innych kierowców. W szczególności gdy ci nie do końca skupiają się na prowadzeniu, a piciu kawy, sterowaniu nawigacją czy uspokajaniem dzieci na tylnej kanapie.

Prowadź superauto tak, jak motocykl - zakładaj, że jesteś bardzo szybki oraz praktycznie niewidoczny. 

7. Nie wdawaj się w pojedynki drogowe

Superauto to superatencja na drodze - bądź przygotowany na spojrzenia, fotki przechodniów, a nawet zachęty do ścigania się na światłach. Wiemy, że i tak byś wygrał, wie to też ten, który będzie chciał z tobą się pojedynkować.

Jeśli jednak stracisz przyczepność i wylądujesz na barierkach, to lamus ze starego BMW okaże się zwycięzcą, a Ty zostaniesz gwiazdą internetu.

8. Zawsze zakładaj, że ktoś cię nagrywa

Mamy rok 2022, każdy ma aparat i kamerę w telefonie. Przygotuj się na wiele zdjęć, filmików, TikToków i innych relacji z udziałem twojego auta. 

Dzięki za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz spróbować jazdy sportowym autem na torze wyścigowym pod okiem profesjonalnego instruktora, sprawdź naszą ofertę.


Komentarze

Blog

3 najpopularniejsze sposoby na kradzież samochodu. Jak się przed nimi zabezpieczyć
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą - 2023 r.
Sprawdzenie auta przed kupnem - gdzie i jak zbadać samochód?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 KM
Lamborghini Gallardo
315 KM
Ferrari F430
315 KM

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności