Jak jeździć po torze wyścigowym?

Kategoria: bezpieczna jazda z devil-cars.pl

- 30 maj 2019

Skoro czytasz ten artykuł, to podejrzewamy, że wykupiłeś już, lub dopiero planujesz zakup vouchera na przejażdżkę sportowym samochodem. Być może zastanawiasz się, czy zdołasz zapanować nad samochodem, czy poradzisz sobie z jego obsługą oraz czy przejazd da ci satysfakcję. Mamy nadzieję, że poniższy poradnik będzie przydatny przed jazdą naszymi superautami. Sprawdź, jak jeździć po torze wyścigowym, by zapewnić sobie dobrą i bezpieczną zabawę.

1. Zajmij odpowiednią pozycję za kierownicą

 

Przed jazdą supersamochodem upewnij się, że siedzisz wygodnie i dosięgasz wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia auta. Oparcie fotela powinno być wyprostowane i wspierać całe plecy. Przesuń siedzenie tak, byś mógł oprzeć nadgarstki na szczycie kierownicy, a twoje ręce były lekko ugięte w łokciach. Wciśnij do końca pedał hamulca lub sprzęgła i upewnij się, że twoja noga jest lekko zgięta w kolanie. Ustaw odpowiednią wysokość siedziska - tak, by kierownica nie przysłaniała ci widoku na tor. Generalna zasada mówi, że im niżej siedzisz, tym bardziej zmuszasz wzrok do utrzymywania odpowiedniej widoczności na cały tor. Nie podnoś siedzenia zbyt wysoko, gdyż będziesz się koncentrował wyłącznie na tym, co dzieje się przed maską samochodu. Zajmij taką pozycję, by jak najlepiej “czuć” auto i tor.

2. Ręce na godzinie 9 i 3

 

Pamiętaj o trzymaniu kierownicy na godzinie 9 i 3. Podczas wchodzenia w zakręty, nie przesuwaj rąk po jej obwodzie i nie krzyżuj ich. Dlaczego? Prawidłowe trzymanie kierownicy sprawi, że będziesz w każdej sytuacji wiedział, co zrobić, by samochód znów jechał prosto. Chyba każdy z nas miał sytuację, w której na moment zapominał, w którą stronę skierowane są koła, zwłaszcza podczas manewrowania na parkingu. Przy niskich prędkościach taki błąd można łatwo naprawić, aczkolwiek przy 100 km/h może kosztować wypadnięcie poza nitkę toru. Trzymanie rąk na godzinie 9 i 3 zapobiegnie też zbyt mocnym kręceniem kierownicą. Pamiętaj, że w większości standardowych samochodów układ kierowniczy jest projektowany tak, by działał lekko podczas manewrowania na parkingu. Kiedy jednak zasiadasz w sportowym samochodzie i rozwijasz wysokie prędkości, zdarza się, że nawet lekki ruch kierownicą przekłada się na duży skręt kół.

3. Poznaj optymalny tor jazdy

 

Podczas jazdy po łuku warto pamiętać o optymalnym torze jazdy. Szybkie i bezpieczne pokonywanie zakrętów bez utraty przyczepności to umiejętność, którą nabywa się latami. Nie zaszkodzi jednak poznać kilka prostych technik pomagających bezpiecznie wejść w zakręt. Zacznijmy od budowy zakrętu.

Każdy zakręt składa się z trzech części:

  • Wejścia w zakręt - miejsce, w którym zaczynamy skręcać kierownicą
  • Szczyt zakrętu - wewnętrzna część zakrętu, w której przestaje się zacieśniać
  • Wyjście z zakrętu - miejsce, w którym jedziemy już prosto

W jeździe po torze najważniejsze jest to, by hamować jeszcze przed zakrętem, a nie już na nim. Unikaj hamowania na skręconych kołach! Manewr hamowania nie powinien być nagły, lecz przemyślany wcześniej i płynny. Prędkość wejścia w zakręt powinna być niższa niż prędkość wyjścia z zakrętu. Ważne jest też, by obierać odpowiedni tor jazdy, czyli taki, który łagodzi zakręt (minimalizuje łuk). Wchodzimy więc w zakręt od zewnętrznej, zbliżamy się do środka zakrętu (szczytu) i ponownie wracamy na zewnętrzną stronę nitki toru. Pamiętaj też, by zachować szczególną ostrożność na mokrej nawierzchni!

4. Wykorzystuj całość toru

 

Podczas jazdy możesz korzystać z całej nitki toru, chyba że niektóre miejsca są ogrodzone pachołkami. Możesz wjeżdżać na malowania na asfalcie oraz jechać lewą stroną toru, np. wchodząc w zakręt.

5. Uważaj na przyspieszenie

 

Jazda naszymi sportowymi samochodami to za każdym razem niezwykle ekscytująca sprawa. Pamiętaj jednak, by zachować pewną ostrożność. Przyspieszenia tych aut potrafią wbijać w fotel i obrócić auto dookoła własnej osi.

Po tym, jak zwolnisz przed zakrętem, skręcisz płynnie kołami i ponownie wyjedziesz na zewnętrzną prostą, będziesz miał czas, by przyspieszyć (o ile nie zbliża się kolejny zakręt). W tym momencie nie wciskaj gazu w podłogę. Rób to płynnie - tak, by koła nie utraciły swej przyczepności. Pomyśl o kierownicy i gazie tak, jakby były ze sobą połączone. W czasie, kiedy wracasz kierownicą do ustawienia kół na wprost, nie wciskaj gazu. Zrób to już na prostych kołach. Pamiętaj też, że gaz i hamulec obsługuje się tą samą nogą. Łatwo o tym zapomnieć w samochodach z automatyczną skrzynią biegów, w których masz tylko dwa pedały.

5. Patrz przed siebie

 

Być może zabrzmi to głupio, ale niepatrzenie wprost jest jednym z najczęściej popełnianych błędów na torze, w szczególności przez mało doświadczonych kierowców. Jeśli nie masz pewności, na czym skupić swój wzrok, najprostszą zasadą jest patrzenie jak najdalej przed siebie. Jeśli dopiero zaczynasz reagować na zakręt, na którym już jesteś, to niestety, ale się spóźniasz. Podejmuj decyzje dotyczące hamowania, przyspieszania i kierowania z odpowiednim wyprzedzeniem. Zdajemy sobie sprawę, że być może nie znasz toru, dlatego też zawsze będzie z tobą instruktor, który powie ci, kiedy hamować, przyspieszyć i zmienić bieg. Nie martw się więc, że sobie nie poradzisz - jeśli będziesz słuchał wskazówek instruktora, twój przejazd będzie szybki, ale jednocześnie bezpieczny.

6. Pamiętaj o prawach fizyki - dostosuj prędkość

 

Fizyka sportów motorowych i prowadzenia samochodu to temat na dłuższy wywód, ale jej podstawy są wystarczająco proste, by przekazać je w kilku zdaniach. Nie zapominaj, że siły działające na 1000+ kg metalu są bardzo duże. Główną przyczyną utraty kontroli na torze jest zbyt duża prędkość. Ważne, aby budować swoje umiejętności, zaczynając powoli, metodą małych kroczków. Zachęcamy cię do zamówienia więcej, niż jednego okrążenia - w szczególności, gdy chcesz przejechać się nieco szybciej. Lepiej poznasz dane auto i tor, dzięki czemu twoja przejażdżka będzie bardziej satysfakcjonująca.

Pamiętaj o powyższych wskazówkach, a twoja jazda będzie szybka i jednocześnie bezpieczna. Więcej informacji uzyskasz bezpośrednio u instruktora, który będzie ci na bieżąco podpowiadał, co robić, by jechać dynamicznie i “z głową”.


Komentarze

Manuel

2022-11-01

Dzień dobry ile kurs kosztuje ?

Kontakt

2022-11-16

Dzień dobry, nasza firma nie sprzedaje kursów jazdy po torze wyścigowym. Oferujemy jednak przejażdżki sportowymi autami, podczas których obok zasiadają opiekunowie auta, mający szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat jazdy wyścigowej. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty w zakładce "Oferta".

Blog

3 najpopularniejsze sposoby na kradzież samochodu. Jak się przed nimi zabezpieczyć
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą - 2023 r.
Sprawdzenie auta przed kupnem - gdzie i jak zbadać samochód?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 KM
Lamborghini Gallardo
315 KM
Ferrari F430
315 KM

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności