10 niezawodnych sposobów, by nie zasnąć za kierownicą
Kategoria: bezpieczna jazda z devil-cars.pl
- 05 lip 2023Często wyjeżdżasz w nocy lub o poranku, by uniknąć korków i szybciej dotrzeć do celu? Pamiętaj, że taka jazda jest bardziej męcząca dla ciała i umysłu
Długotrwałe prowadzenie auta zwiększa ryzyko zaśnięcia podczas jazdy, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Problemy z utrzymaniem czujności mogą wystąpić nie tylko podczas nocnych podróży, ale także w trakcie długiej jazdy w ciągu dnia.
Senność za kierownicą stanowi poważne zagrożenie, które może prowadzić do tragicznych wypadków. W tym artykule przedstawiamy 10 skutecznych sposobów, które pomogą utrzymać czujność i uniknąć zasypiania za kierownicą. Zachęcamy do dalszego czytania i zapoznania się z nimi!
Senność za kierownicą - z czego się bierze?
Jeśli wyruszysz wczesnym rankiem, powinieneś być świadomy, że twoje fazy snu będą zaburzone. Na początku jazdy możesz czuć się pełen energii i czujny. Jednak po pewnym czasie, gdy na zewnątrz nadal będzie ciemno, twój organizm będzie pragnął powrotu do snu.
Będziesz więc jechał niewyspany przy gorszej widoczności. Badania wykazują, że ryzyko spowodowania wypadku jest 15 razy większe u osób, które spały mniej niż 4 godziny w porównaniu do tych, które spały od 7 do 9 godzin.
Dodatkowo, eksperci twierdzą, że mniej niż 4 godziny snu można porównać do stanu posiadania 1,2 promila alkoholu we krwi.
Naszą pierwszą wskazówką, jak uniknąć zasypiania za kierownicą, jest po prostu wybór normalnej pory wyjazdu i zapewnienie sobie odpowiedniego snu przed jazdą.
Jak zapobiec zaśnięciu za kółkiem? 10 przydatnych wskazówek
1. Zaplanuj jazdę z wyprzedzeniem
Wyjazd w środku nocy może być korzystny, zwłaszcza jeśli chcesz uniknąć korków. Pamiętaj jednak, że jazda przy słabej widoczności może powodować większe zmęczenie oczu, co może prowadzić do większej senności. Badania przeprowadzone wśród kierowców wykazują, że ryzyko zasypiania za kierownicą jest ośmiokrotnie wyższe między północą a 6 rano.
Czasami lepiej jest poczekać pół godziny w korku niż wyruszać w długą trasę w środku nocy. Planuj podróż tak, by zapewnić sobie wystarczający odpoczynek przed wyjazdem. Daj swojemu ciału wystarczającą ilość snu, aby utrzymać czujność na drodze.
2. “Rozprostuj kości” co jakiś czas
Regularne przystanki na trasie to jedna z najlepszych metod, aby zachować czujność za kierownicą. Przerwy od monotonii długich odcinków są niezwykle ważne. W ich trakcie możesz się porozciągać i wykonać kilka prostych ćwiczeń, takich jak skłony czy przysiady. Aktywność fizyczna pobudza krążenie i pomaga uwolnić endorfiny.
Poświęć kilkanaście minut na spacer, przemyj twarz zimną wodą, a nawet zdrzemnij się, jeśli musisz. Zachęć również współpasażerów do planowania wygodnych przystanków na trasie - to pomoże im uniknąć nudy i zmęczenia.
3. Wypij kawę
Kawa to chyba pierwsze, co przychodzi na myśl, gdy chcemy się pobudzić. Kofeina pomaga utrzymać czujność, pobudzając korę mózgową.
Zabranie termosu z kawą na drogę lub zatrzymanie się na stacji, aby napić się kawy, to dobre sposoby na dodatkową dawkę pobudzenia. Warto jednak pamiętać, że napoje energetyczne, choć mogą być skuteczne, zawierają dużo cukru i nie są zbyt zdrowe.
Nadmiar kofeiny (powyżej 300 mg/doba) szkodzi. Tyle znajdziesz w około 3 puszkach energetyka lub 3 filiżankach kawy.
4. Podróżuj w towarzystwie
Dobrym pomysłem jest zabranie na trasę pasażera, zwłaszcza takiego, który może cię zastąpić za kierownicą w przypadku zmęczenia. Nawet jeśli pasażer nie jest w stanie prowadzić pojazdu, sama obecność drugiej osoby może pomóc w utrzymaniu czujności.
Interakcja i rozmowa z pasażerem mogą opóźnić pojawienie się uczucia znużenia, zapewniając dodatkowe pobudzenie i koncentrację.
Oprócz tego osoba na prawym fotelu może pełnić funkcję dodatkowej pary oczu. Pomoże ci w obserwacji drogi, poinformuje o niebezpiecznych sytuacjach lub ostrzeże przed nagłą zmianą warunków drogowych. Razem możecie lepiej reagować na różne sytuacje, co odciąży cię psychicznie i fizycznie. Dodatkowy może także czytać nawigację i informować o zbliżających się skrzyżowaniach, utrudnieniach czy wypadkach.
5. Włącz nawigację
Korzystanie z nawigacji podczas jazdy, szczególnie po nieznanej trasie, może pomóc w utrzymaniu czujności za kierownicą. System nawigacji pozwoli ci skupić się bardziej na drodze, eliminując potrzebę szukania odpowiednich oznaczeń drogowych. Precyzyjne komunikaty dotyczące skrętów, pasów ruchu i odległości do kolejnych manewrów zmniejszą stres związany z jazdą, co może przeciwdziałać uczuciu zmęczenia.
Ostrzeżenia o robotach drogowych czy wypadkach pozwolą ci na ominięcie wybranego fragmentu trasy, dzięki czemu unikniesz nużącego stania w korku.
Kolejną zaletą nawigacji jest to, że informuje o czasie pozostałym do końca podróży. Mając świadomość, ile czasu zostało, możesz lepiej zarządzać swoimi przystankami. Dodatkowo wiedząc, że dotrzesz do danego miejsca na czas, unikniesz niepotrzebnego pośpiechu.
6. Nie zapominaj o przekąskach
Spożywanie odpowiednich przekąsek pomoże ustabilizować poziom cukru we krwi, dzięki czemu będziesz miał więcej energii. Unikaj jednak nadmiernie słodkich rzeczy. Co prawda dadzą one szybki przypływ energii, jednak krótkotrwały. Zamiast tego wybieraj przekąski bogate w białka, pełne ziarna, owoce i warzywa.
W czasie jazdy wybieraj tylko to, co jest łatwe do zjedzenia jedną ręką. Większe posiłki spożywaj tylko po zatrzymaniu się. Gdy z czegoś kapie sos, lecą okruchy, albo do zjedzenia konieczny jest widelec - zjedz to na postoju.
Unikaj ciężkiego i tłustego jedzenia podczas długiej trasy, ponieważ może sprawić, że poczujesz się bardziej zmęczony i senny.
Pamiętaj też o regularnym piciu wody, gdyż odwodnienie przyspiesza uczucie zmęczenia.
7. Słuchaj muzyki
Monotonny szum kół i silnika podczas jazdy przyspiesza uczucie znużenia. Aby pobudzić stymulację mózgu, podczas jazdy warto włączyć muzykę. Może to być nawet zwykłe radio - połączenie muzyki oraz informacji z kraju i świata pomoże pozostać czujnym.
Z badania NCBI1 wynika, że optymalna muzyka do jazdy to ta o średnim tempie (ok. 90 BPM). Poprawia ona koncentrację i zmniejsza zmęczenie. Muzyka o tempie wolnym (43 BPM) poprawia uwagę tylko na chwilę, lecz potem pogarsza koncentrację i zwiększa zmęczenie. Muzyka o szybkim tempie (122 BPM) łagodzi długotrwałe zmęczenie, ale pogarsza uwagę. Dla przeciętnego kierowcy oznacza to, że warto słuchać różnych rodzajów muzyki, aby uniknąć monotonii.
Ciekawa jest też sprawa audiobooków - pomagają nam pozbyć się zmęczenia, czy wręcz przeciwnie? Okazuje się, że to zależy. Badania wykazują, że osobom, które na co dzień dobrze sobie radzą z wielozadaniowością, audiobooki pomagają, a pozostałym wręcz przeciwnie.
8. Dostarczaj świeżego powietrza i utrzymuj odpowiednią temperaturę
Dopasuj temperaturę wewnątrz samochodu do swoich preferencji, aby uniknąć senności lub dyskomfortu. W przypadku wysokiej temperatury zastosuj klimatyzację lub otwórz szyby, aby przewietrzyć pojazd. Zapewnienie odpowiedniego komfortu termicznego pomoże skoncentrować się na prowadzeniu.
W autach z klimatyzacją warto od czasu do czasu dostarczyć trochę świeżego powietrza z zewnątrz. Klimatyzacja może powodować suchość powietrza, co może prowadzić do dyskomfortu dla oczu. Aby temu zapobiec, uchyl szyby, co umożliwi cyrkulację wilgotniejszego powietrza. Jeśli odczuwasz suchość w oczach, zatrzymaj się i przemyj je wodą lub użyj kropli nawilżających.
O temperaturze pamiętaj szczególnie w nocy - gdy wewnątrz samochodu jest zbyt ciepło i “miło”, istnieje większe ryzyko zaśnięcia za kierownicą.
9. Zachowuj odpowiednią postawę za kierownicą
Podczas jazdy ważne jest, aby utrzymywać prawidłową postawę za kierownicą. Dostosuj fotel, zagłówek i kierownicę tak, aby zapewnić sobie wygodę, ale unikaj pozycji półleżącej, która może prowadzić do zasypiania.
Właściwe ułożenie kręgosłupa pomaga w utrzymaniu odpowiedniego przepływu krwi i dotlenienia mózgu, co przeciwdziała uczuciu senności. Dodatkowo poprawna postawa zmniejsza napięcie mięśni, co pomaga w redukcji zmęczenia.
10. Uważaj na przyjmowane leki
Aby nie zasnąć za kierownicą, upewnij się, że leki, które przyjmujesz nie wywołują senności. Niektóre leki, nawet te dostępne bez recepty, powodują ospałość i otępienie.
Leki, które mogą wywoływać senność podczas jazdy to m.in. opioidy (np. morfina, tramadol, fenantyl), niektóre leki przeciwalergiczne (m.in. difenhydramina, klemastyna, hydroksyzyna), niektóre leki przeciwwymiotne (np. aviomarin), leki przeciwkaszlowe zawierające kodeinę (np. acodin), niektóre leki na nadciśnienie (np. brinerdin, normatens, propranolol), czy niektóre leki moczopędne w dużych dawkach (np. furosemidum, diuramid). Prowadzić nie można też po lekach psychotropowych.
Za jazdę po lekach psychotropowych i tych zawierających barbiturany i benzodiazepiny (np. relanium, luminal) grozi kara grzywny, pozbawienia wolności do 2 lat i zakaz prowadzenia pojazdu. Policja może sprawdzić ich obecność w organizmie przy każdej kontroli drogowej za pomocą narkotestu. Za spowodowanie wypadku po środkach odurzających może ci grozić nawet 12 lat pozbawienia wolności.
Jak nie zasnąć za kierownicą - podsumowanie
Zasypianie za kierownicą to poważny problem, który każdego roku zbiera swoje śmiertelne żniwo. Dlatego tak ważne jest, by za kółko wsiadać wyspanym i wypoczętym.
Podsumowując, pamiętaj o odpowiedniej ilości snu przed podróżą, planuj regularne przerwy na odpoczynek i korzystaj ze wsparcia pasażera i nawigacji. Zadbaj też o odpowiednią temperaturę w aucie, prawidłową postawę i dobrą muzykę. W długich podróżach wspomagaj się kawą i zdrowymi przekąskami, nie zapominając o regularnym piciu wody. Nigdy nie wsiadaj za kółko po zażyciu leków wywołujących senność.
Nawet długie podróże samochodem mogą być przyjemne i bezpieczne, o ile będziesz podejmował świadome działania, by pozostać skoncentrowanym i czujnym za kierownicą. Mamy nadzieję, że ten artykuł ci w tym pomógł, szerokiej drogi!
1https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6636224/