🌡️☀️ Wpisz w koszyku “HOT” i odbierz 15% rabatu na wybrane auta! Podaruj wakacyjną przygodę 🎁 - Regulamin

Hatchback - jak wygląda? Porównanie z innymi typami nadwozia

Kategoria: ciekawostki

- 01 lip 2024

W motoryzacji istnieją różne typy nadwozi, a każdy z nich ma swoje unikalne cechy i przeznaczenie. Jednym z najpopularniejszych rodzajów nadwozia jest hatchback. Ludzie pokochali hatchbacki ze względu na ich praktyczność, wszechstronność i styl. Czym dokładnie jest hatchback i czym różni się od innych typów nadwozia, takich jak sedan, kombi, liftback czy coupe? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania!

hatchback - Renault

Czym jest hatchback?

Hatchback to rodzaj nadwozia samochodu. Jego cechą charakterystyczną jest zintegrowany bagażnik, do którego dostęp uzyskuje się przez unoszoną tylną klapę połączoną z szybą.

Hatchbacki mają zazwyczaj dwubryłową konstrukcję. Oznacza to, że patrząc na auto z boku, można je wizualnie podzielić na dwie części. Pierwszą częścią będzie wyraźnie obniżony przód (maska), a pozostałą - cała kabina pasażerska połączona z bagażnikiem (ściętym niemal pionowo). 

Hatchbacki mogą mieć troje lub pięcioro drzwi. W wersji 3-drzwiowej znajdziemy dwoje drzwi przednich oraz klapę bagażnika, która otwiera się razem z szybą. W wersji 5-drzwiowej mamy dodatkową parę drzwi tylnych.

Auta typu hatchback mają kompaktowe wymiary, które ułatwiają poruszanie się i parkowanie w miejskiej dżungli. Hatchbacki są popularne przede wszystkim w Europie i mogą występować w autach różnych klas - najczęściej A, B i C.

Hatchbacki są zazwyczaj łatwe w prowadzeniu, pozwalają na szybkie pokonywanie zakrętów i sprawne manewrowanie nawet w ciasnych uliczkach. Jednocześnie, za sprawą krótszej komory silnika i bagażnika, oferują dość dużo miejsca w środku. Większość z nich posiada też rozkładany tylny rząd siedzeń, co pozwala na przewożenie większych przedmiotów.

sedan - Audi A4

Hatchback vs. Sedan

Sedan to klasyczny typ nadwozia, który charakteryzuje się trójbryłową konstrukcją. Mamy tu wyraźny podział na część przednią (maska), środkową (kabina pasażerska) oraz bagażową (wystający bagażnik). Maska i bagażnik są umieszczone wyraźnie niżej niż linia dachu. Oprócz tego bagażnik otwiera się bez tylnej szyby, która zamontowana jest do nadwozia na stałe.

Sedany mają zazwyczaj czworo drzwi. Powszechnie uważa się je za bardziej eleganckie i prestiżowe niż hatchbacki. 

W sedanie mamy do dyspozycji większy bagażnik niż w hatchbacku, jednak jego wysokość jest ograniczona przez poziomą klapę bagażnika. W hatchbacku po zdemontowaniu tylnej półki można załadować bagażnik aż pod dach (choć nie jest polecane umieszczanie tam ciężkich przedmiotów ze względu na ryzyko ich przemieszczenia się). Auta typu sedan oferują też zazwyczaj więcej miejsca dla pasażerów, będą więc wygodniejsze na długie trasy.

Przewagą hatchbacka nad sedanem jest też widoczność do tyłu. Bardziej pionowe umiejscowienie szyby ułatwia obserwację tego, co dzieje się za autem, łatwiej więc jest nim zaparkować. Tego typu auta są też zwykle krótsze od sedanów, co również ułatwia manewrowanie w miejskich warunkach.

kombi - skoda

Hatchback vs. Kombi

Kombi to tak naprawdę przedłużony hatchback. Mamy tu obniżoną maskę oraz wysoką, długą kabinę. Kombi od hatchbacka różni się przede wszystkim długością części bagażowej, która jest przedłużeniem kabiny pasażerskiej (inaczej niż w sedanie, gdzie bagażnik stanowi oddzielną bryłę). 

Nadwozie typu kombi zapewnia więcej przestrzeni bagażowej, lepszą ustawność oraz możliwość przewożenia większych przedmiotów. Po złożeniu tylnej kanapy przestrzeń staje się jeszcze bardziej pokaźna. 

Kombi oferuje też dużo przestrzeni dla pasażerów. W kwestii komfortu i praktyczności góruje więc nad innymi rodzajami nadwozia. 

Czy kombi ma jakieś wady? Tak - dla niektórych wadą może być długość nadwozia. Auta typu kombi są zwykle dłuższe od sedanów i wyraźnie dłuższe od hatchbacków, co może sprawiać problemy w warunkach miejskich. Niektórzy narzekają też na gorszą akustykę niż w sedanie oraz wolniejsze chłodzenie/ogrzewanie kabiny.

Zobacz również: Najlepsze kombi segmentu C dla rodziny

liftback - honda civic

Hatchback vs. Liftback

Liftback to połączenie sedana i hatchbacka. Przez trójbryłową konstrukcję liftback przypomina bardziej sedana. Mamy tu wystający bagażnik oraz tylną szybę pochyloną pod ostrym kątem. 

W liftbacku tylna klapa bagażnika podnosi się jednak tak jak w hatchbacku (wraz z szybą), podczas gdy w sedanie otwiera się sam bagażnik. To rozwiązanie, które podnosi praktyczność samochodu - nie trzeba się schylać, by dostać się do przedniej części przestrzeni bagażowej. 

Sposób unoszenia tylnej klapy zwiększa też pojemność i ustawność bagażnika - można do niego zapakować przedmioty o większych wymiarach niż w przypadku sedana. Bagażnik w liftbacku ma też zazwyczaj większą pojemność niż w hatchbacku ze względu na wydłużenie części bagażowej.

Jakie są minusy liftbacków? Przede wszystkim większe wymiary niż w hatchbacku, wpływające na łatwość manewrowania czy skrętność. Wadą może być też fakt, że klapa bagażnika po otwarciu unosi się bardzo wysoko, więc w niskich garażach może wystąpić problem z jej całkowitym otwarciem.

Przykładami aut z nadwoziem typu liftback mogą być: Honda Civic (IX, X, XI), Ford Mondeo, Skoda Octavia, Opel Insignia, czy Tesla Model S.

coupe - ford mustang

Hatchback a Coupé

Coupé to typ nadwozia, który kojarzy się przede wszystkim ze sportowymi samochodami. Słowo “coupé” pochodzi z języka francuskiego i oznacza “odcięty”.

Ciężko dokładnie sprecyzować, czym jest coupé, bo nie zawsze ma konkretnie dwie, czy trzy bryły, albo konkretny sposób otwierania bagażnika. Można jednak podać pewne cechy charakterystyczne, dzięki którym o danym samochodzie możemy powiedzieć, że to coupé.

Oto cechy charakterystyczne coupé:

  • Dwoje lub troje drzwi.
  • Styl i osiągi - coupé są zazwyczaj bardziej sportowe, zarówno pod względem wyglądu, jak i osiągów.
  • Sztywny dach (co odróżnia je od kabrioletów).
  • Zaprojektowane dla wygody dwóch osób - w coupé tylne siedziska pełnią zazwyczaj funkcję awaryjną ze względu na ich rozmiar, kształt oraz niewygodny dostęp. Czasami coupe nie mają nawet tylnego rzędu siedzeń.

Aktualnie mianem coupé można określać zarówno samochody typu liftback, jak i sedan. Muszą one jednak posiadać większość z wyżej wymienionych cech. 

hatchback - honda

Zastosowanie hatchbacków

Hatchbacki to wszechstronne pojazdy, które znajdują zastosowanie w wielu różnych sytuacjach. Idealnie sprawdzą się dla mieszkańców miast, dzięki swoim kompaktowym wymiarom i łatwości parkowania. Rodziny doceniają je za stosunkowo przestronną kabinę oraz wygodny dostęp do bagażnika, który w razie potrzeby można powiększyć, składając tylne fotele.

Hatchbacki są też popularne wśród młodych ludzi, którzy często decydują się na nie ze względu na korzystną cenę zakupu, ekonomiczność, dostępność części zamiennych i nierzadko ciekawy wygląd. 

Osoby szukające bardziej ekskluzywnego pojazdu też niekiedy decydują się na hatchbacki, gdyż takie auta potrafią być bardzo dobrze wyposażone, dynamiczne i atrakcyjne wizualnie, jednocześnie zachowując kompaktowe wymiary.

Dzięki szerokiemu wyborowi modeli, od małych miejskich samochodów po większe, bardziej luksusowe wersje, każdy może znaleźć hatchbacka odpowiadającego jego potrzebom. Z tego powodu przez wiele hatchback był najpopularniejszym rodzajem nadwozia w Europie.
Komentarze

Blog

Filtr paliwa - jak i co ile powinniśmy go wymieniać?
Usuwanie rys z lakieru - jak to zrobić?
Hatchback - jak wygląda? Porównanie z innymi typami nadwozia

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt