7 ciekawostek o Mustangu. Zabłyśnij przy piwie!

Kategoria: ciekawostki

Każdy z nas rozpozna Forda Mustanga na ulicy. To bez wątpienia jeden z najbardziej kultowych samochodów tego amerykańskiego producenta. Na rynku istnieje już od ponad 50 lat. Być może znasz kilka ciekawostek o Mustangu, ale jest spora szansa, że znajdziesz tu przynajmniej jeden fakt, o którym nigdy wcześniej nie słyszałeś. Przeczytaj ciekawe informacje na temat Forda Mustanga i zabłyśnij nimi w towarzystwie!

1. Ford Mustang został zaprezentowany w 1964 roku

ford mustang 1964

Ten amerykański “muscle car” ujrzał światło dzienne 17 kwietnia 1964 roku podczas targów w Nowym Jorku. Ford Mustang został zaprezentowany przez Henry’ego Forda II we Flushing Meadows. W tym samym czasie auto zadebiutowało w USA i Kanadzie. Sprzedano 22 tysiące Mustangów w cenie 2368 USD.

ford mustang 1967 tył

Ciekawostka: W przeciwieństwie do swoich największych konkurentów - Chevroleta Camaro i Pontiaca Firebirda, Ford Mustang jest nieprzerwanie produkowany od swojego debiutu.

2. Popularność Forda rosła jak grzyby po deszczu

wnętrze forda mustanga

Jak już wspomnieliśmy, tuż po premierze Ford sprzedał 22 tys. Mustangów. W ciągu pierwszego roku Mustang znalazł 418.810 nabywców, a przez 2 lata sprzedał się w liczbie przekraczającej milion. Do dziś jest to rekord najszybciej sprzedającego się nowego samochodu.

ford mustang 1967 przednie swiatlo

Ciekawostka: Już po roku od premiery Ford Mustang stał się najpopularniejszym samochodem w USA. W ciągu 2 lat wyprodukowano 2,5 miliona sztuk. Dzięki niemu Ford prześcignął Chevroleta pod względem sprzedaży.

3. Ten Mustang… to nie koń!

ford mustang biały oldtimer

W pierwotnych latach produkcji nikt nie słyszał o samochodzie, który łączy dobrą cenę, osiągi i styl. Ford Mustang nie pasował do żadnej z istniejących kategorii, stworzył więc nową - “pony car” (ang. auto-kucyk). Podobno nazwę “Mustang” zasugerował projektant John Najjar. Miała ona nawiązywać do myśliwca P-51 Mustang z okresu II Wojny Światowej. Pomysł ten został początkowo odrzucony, lecz podjęty ponownie po konsultacji z agencją reklamową. Jej przedstawiciel zasugerował Fordowi, że pojawia się trend nadawania nazw autom po zwierzętach. Na liście zwierząt znalazł się również Mustang i to właśnie na tę nazwę postawiono. Podobno kojarzy się z amerykańską wolnością.

niebieski mustang

Ciekawostka: Firma Ford Motor Company miała też inne pomysły na nazwę: Torino, Cougar, Avventura, Allegro.

4. Pierwszy Mustang w historii został przypadkowo sprzedany w Nowej Fundlandii (Kanada)

pierwszy ford mustang w historii

fot. Ford Mustang serial number one, Alvintrusty / wikimedia commons / cc by-sa 3.0

Pierwszy Mustang o numerze VIN 5F08F100001 miał być używany jako model pokazowy. Jeździł po salonach Forda, by potencjalni klienci mogli zobaczyć go na żywo przed dokonaniem zamówienia. Podczas pokazu w Nowej Funlandii, jeden z klientów przekonał dealera Forda do sprzedaży właśnie tego konkretnego modelu. Ów dealer nie wiedział, iż posiadał pierwszego wyprodukowanego Mustanga. Ford finalnie odzyskał legendarne, pierwsze auta, oferując jego właścicielowi model numer 1.000.000.

Ciekawostka: Pierwszy Ford Mustang znajduje się obecnie w muzeum Forda w Dearborn w Michigan. Ma oryginalne tablice rejestracyjne z Nowej Fundlandii.

5. Kierunek - na lewo!

ford mustang logo

Dziki koń będący logo Forda Mustanga biegnie w lewo, co jest wyjątkiem w branży, jeśli chodzi o "zwierzęce" emblematy. Oficjalnie ma być odwzorowaniem amerykańskiego zachodu. Jeśli jednak wierzyć plotkom, nie jest to jedyna symbolika tego logo. Koń porusza się od prawej do lewej, co podobno obrazuje filary Ameryki: ekspansję na zachód, wolność i przeznaczenie. A może to po prostu bardzo ładne i fajne logo.

mustang o zachodzie słońca

6. Ford Mustang mógł być przednionapędowy

W dobie kryzysu paliwowego lat 80. producenci zostali zmuszeni do poszukiwania oszczędności. W roku ‘87 powstały projekty Forda Mustanga, który miał być stworzony we współpracy z Mazdą. Co więcej, auto takie miało dysponować przednim napędem.

Sytuacja ta oburzyła dotychczasowych posiadaczy Mustanga, którzy zaczęli masowo wysyłać listy do producenta, namawiając go na zmianę decyzji. Wielu z nich twierdziło, że już nigdy nie kupi Mustanga. Ford posłuchał swoich klientów, a koncept przednionapędowego Mustanga ożywił w zupełnie nowym modelu Probe, o którym nikt już nie pamięta. Mustang święci tymczasem kolejne triumfy.

7. Najpopularniejszym kolorem Forda Mustanga był czerwony

czerwony ford mustang gt - przednia lampa

Z okazji 50. rocznicy Mustanga firma Ford rzuciła nieco światła na temat historycznej popularności kolorów. Okazało się, że najpopularniejszym wyborem był kolor czerwony, który znalazł się aż na 21% wszystkich sprzedanych Mustangów. Na podium znalazły się również kolory niebieski i srebrny. Obecnie najpopularniejszym wyborem kolorystycznym dla nowego Mustanga jest czerń.

8. Ford Mustang - ciekawostka w sześciu kawałkach

Na 50. urodziny Mustanga, Ford wzniósł się wyżej niż kiedykolwiek wcześniej. Nowy Mustang 2015 został przewieziony w 6 kawałkach na szczyt wieży widokowej Empire State Building. Auto zostało pocięte na sześć części i złożone już na miejscu.

Taki zabieg był spowodowany tym, że Mustang nie mieścił się do windy towarowej. Budynek Empire State Building jest zbyt wysoki, by użyć dźwigu, a iglica uniemożliwia zrzucenie go z helikoptera.

ford mustang gt 2015

Ciekawostka: Ford zrobił to samo z oryginalnym Mustangiem w 1965 roku.

ford mustang devil cars

Mamy nadzieję, że dowiedziałeś się czegoś nowego. Jeśli chcesz poznać to auto na żywo, pomyśl o przejażdżce Fordem Mustangiem na torze. To legendarne auto zachwyca po dziś dzień!


Komentarze

Blog

Opony - używane markowe czy nowe chińskie? Co się opłaca?
Prezent na walentynki dla niego - 16 pomysłów, które zaskoczą chłopaka!
Prawdziwe historie pochodzenia logo samochodów

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 KM
Lamborghini Gallardo
315 KM
Ferrari F430
315 KM

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności