👔 Spełnij marzenia taty! 15% rabatu na Vouchery i Karty Podarunkowe! Wpisz w koszyku: DT15 🏎️🔥 Prezent ważny 365 dni 🎁 - Regulamin

Zużyty olej silnikowy - gdzie oddać? Jakie są kary za nieprawidłową utylizację?

Kategoria: Poradniki

- 22 maj 2024

Większość z nas wymienia olej silnikowy przynajmniej raz w roku. Jeśli robimy to samodzielnie, pojawia się pytanie - co zrobić ze zużytym olejem? Nie każdy wie, że przepalony olej silnikowy to niezwykle toksyczna substancja, którą należy utylizować w prawidłowy sposób. Za nielegalne pozbycie się oleju grożą ogromne kary. Poza tym takie działanie jest bardzo szkodliwe dla środowiska. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, co zrobić ze starym olejem po wymianie.

sprawdzanie poziomu oleju

Jak poznać, że olej silnikowy uległ zużyciu?

Regularna wymiana oleju silnikowego jest kluczowa dla utrzymania samochodu w dobrej kondycji. Płyn ten zużywa się wskutek normalnej eksploatacji, a gdy utraci swoje właściwości, może doprowadzić do poważnych problemów mechanicznych. 

Serwisy zalecają wymianę oleju średnio co rok lub 10 000 - 15 000 przejechanych kilometrów, w zależności co nastąpi pierwsze.

Jak sprawdzić, że olej uległ zużyciu? Niestety nie ma jednoznacznego objawu, po którym można poznać, że olej nadaje się już do wymiany. 

W internecie krążą różne mity wokół tego tematu, a jednym z nich jest ten, że zużycie oleju widać po kolorze. Teoria ta nie sprawdza się jednak w praktyce, gdyż większość olejów zmienia swój kolor na czarny po przejechaniu zaledwie kilkudziesięciu kilometrów. 

W teorii sprawny silnik nie powinien zużywać więcej niż 0,15 l/1000 km, jednak w praktyce większe zużycie nie jest uznawane za wadę. W szczególności silniki z turbosprężarką mogą zużywać olej w znacznie większych ilościach. Dlatego też warto trzymać się zalecanych interwałów i wymieniać olej na bieżąco.

olej silnikowy

Dlaczego utylizacja oleju silnikowego jest ważna?

Zużyty olej silnikowy jest bardzo toksyczny dla środowiska. Podczas pracy silnika dodatki uszlachetniające przekształcają się w niebezpieczne substancje, które są kancerogenne. W zużytym oleju znajdują się też drobinki metali pochodzące z elementów silnika.

Stary olej, dostając się do gleby, bądź też przez nią, do wód gruntowych, może wyrządzić mnóstwo szkód w środowisku. Skażona ziemia bądź woda tracą swoją bioróżnorodność, a ekosystem w niej żyjący ulega zniszczeniu. Żywność pozyskana z takiego obszaru może zostać zanieczyszczona, a jej spożycie będzie miało przykre konsekwencje dla zdrowia.

Opary wylanego oleju mogą powodować podrażnienie dróg oddechowych, kaszel, a nawet zapalenie płuc. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji pochodzących ze zużytego oleju może nawet doprowadzić do nowotworu, uszkodzenia układu nerwowego, czy chorób narządów wewnętrznych takich jak nerki, czy wątroba. 

Jeśli wylejesz 1 litr oleju do wody, zatrujesz nim zbiornik o pojemności około 5 milionów litrów. Gdy zaś spalisz go w nieodpowiednim piecu, zatrujesz powietrze mnóstwem niebezpiecznych substancji. 

znak recyklingu z liści

Gdzie oddać zużyty olej silnikowy?

Jak już wiesz, zużytego oleju nie wolno wyrzucać do śmietnika, wylewać, ani pozbywać się go w dowolny sposób. Poniżej wskazujemy miejsca, w których możesz bezpiecznie zutylizować stary olej. 

Punkt zbiórki zużytego oleju

Zużyty olej najłatwiej oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Większość z nich jest przystosowana do odbioru substancji i materiałów tego typu, jednak nie wszystkie. Niektóre PSZOK-i nie przyjmują zużytego oleju ze względu na brak możliwości odbioru substancji niebezpiecznych.

Przed pojechaniem do punktu, warto więc wcześniej zadzwonić i dopytać o możliwość utylizacji zużytego oleju. Jeśli nasz lokalny PSZOK nie przyjmuje przepracowanego oleju, możemy zadzwonić do urzędu miasta bądź gminy i zapytać o miejsce, w którym należy dokonać utylizacji.

Serwis samochodowy

Jeśli wymieniasz olej w serwisie, ma on obowiązek zabezpieczyć i zutylizować tę substancję, przekazując ją do wyznaczonej jednostki. W przypadku samodzielnej wymiany oleju poza serwisem można udać się do znajomego mechanika i poprosić o odbiór oleju. Niektóre warsztaty przyjmują zużyty olej silnikowy za drobną opłatą.

Akcje zbierania zużytego oleju

Niektóre miasta (np. Gdańsk) lub gminy co jakiś czas organizują specjalne zbiórki zużytego oleju. Warto więc zajrzeć na stronę pobliskiego urzędu, lub zadzwonić z pytaniem o podanie terminu ewentualnej zbiórki. 

Stacja paliw

Stacje paliw nie mają obowiązku odbioru zużytego oleju i zależy to tylko od ich dobrej woli. Podobnie jak w przypadku PSZOK-ów tak i tu najlepiej wcześniej zadzwonić i dopytać o możliwość utylizacji. 

Jak zabezpieczyć olej do utylizacji?

Odpowiednie zabezpieczenie zużytego oleju zwiększy szanse na to, że zostanie on przyjęty w PSZOK-u, serwisie lub na stacji paliw. Najlepiej wykorzystać do tego puste opakowanie po innym oleju, np. nowym, który został przed chwilą zalany do auta.

Odpowiedni będzie też duży słoik, beczka lub inne opakowanie, pod warunkiem, że ma szczelną nakrętkę i jest odporne na działanie oleju.

młotek sędziego

Co grozi za nieprawidłową utylizację zużytego oleju?

Nieprawidłowa utylizacja zużytego oleju silnikowego może mieć poważne konsekwencje, zarówno prawne, jak i finansowe. W Polsce za nielegalne pozbywanie się oleju silnikowego grożą surowe grzywny. Ponadto osoba lub firma odpowiedzialna za nieprawidłową utylizację może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej.

Oleju silnikowego nie powinno się pod żadnym pozorem wyrzucać do śmietnika, czy wylewać do studzienki kanalizacyjnej. Takie działanie będzie wykroczeniem, za które grozi nawet do 5000 zł mandatu. W przypadku firm górny pułap kary finansowej wynosi aż 500 000 zł.

Gdy wylany olej (np. do jeziora) spowoduje zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, czyn ten będzie zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Za działanie nieumyślne grozi grzywna, ograniczenie wolności bądź pozbawienie wolności do lat 2.

Zobacz również: Czy można mieszać oleje silnikowe?

Podsumowanie

Zużyty olej silnikowy stanowi poważne zagrożenie dla środowiska i zdrowia, dlatego jego prawidłowa utylizacja jest niezwykle ważna. Zużyty olej można oddać do lokalnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), warsztatów samochodowych lub stacji benzynowych. Warto także korzystać z programów recyklingu prowadzonych przez lokalne władze i organizacje ekologiczne. Za nieprawidłową utylizację oleju grożą surowe kary finansowe i konsekwencje prawne. Warto więc wiedzieć, jak postępować ze zużytym olejem, by chronić środowisko i uniknąć kary.


Komentarze

Blog

Jak działa elektryczne wspomaganie kierownicy i jak rozpoznać jego usterki?
Ile kosztuje oklejenie auta i czy warto?
Przechowywanie opon - jak robić to z głową?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt