Jesteś kierowcą? Poznaj 8 trików, które Ci się przydadzą!

Kategoria: Poradniki

Posiadanie samochodu to fajna rzecz. Auto wiezie cię tam, gdzie chcesz, wozi twoje rzeczy i jeździ z tobą na wycieczki. Wszystko super. Czasami jednak pojazd staje się źródłem frustracji - kosztowne naprawy, rozlane napoje i popękane szyby mogą spędzać sen z powiek. Niektóre z niedogodności możesz jednak zminimalizować. Poznaj 8 sztuczek samochodowych, które umilą ci jazdę oraz rozwiążą niektóre problemy.

1. Wydłuż zasięg pilota, używając własnej głowy

 

Ogromne parkingi przy galeriach handlowych lub stadionach to zwykle zatłoczone miejsca. Znalezienie na nich własnego samochodu może być trudne. Użyj więc głowy. Dosłownie. Udowodniono, że ludzkie ciało działa jak antena radiowa i zwiększa zasięg bezprzewodowego pilota.

Przyłóż go do brody lub skroni, wciskaj przyciski i obserwuj parking, by odnaleźć własne auto. To nie telepatia, lecz efektywny sposób na zlokalizowanie samochodu wśród wielu innych. Powyższy samochodowy trik może również zadziałać, gdy z powodu słabej baterii w pilocie nie jest on w stanie otworzyć zamka.

2. Zdrap stare naklejki za pomocą gazety

 

naklejki na samochodzie

“Brajanek w aucie”, “Lewy pas to nie kółko różańcowe”, “lubię za……..ć” - te i inne wesołe naklejki na karoserii auta mogą się z czasem znudzić. Niekiedy są pozostałością po poprzednim właścicielu. Powstaje wtedy problem, jak je zdrapać. Okazuje się, że z pomocą może przyjść gazeta i woda.

naklejki na zielonym samochodzie

Zmocz stronę gazety w wodzie i nałóż ją na naklejkę, którą chcesz usunąć. Po około 15 minutach powinna zmięknąć i dać się łatwiej usunąć. Pozostałości możesz zdrapać brzegiem karty kredytowej. Rób to ostrożnie, by nie uszkodzić lakieru. Gdy powyższy sposób nie działa, dopiero wtedy spróbuj benzyny ekstrakcyjnej, tłustych substancji (np. WD-40) lub specjalistycznych środków.

3. Użyj pasty do zębów, by odświeżyć wygląd świateł

 

pasta do zębów do świateł

Po pewnym czasie światła samochodu mogą stać się zarysowane i zamglone. I choć nie wpływa to znacząco na ich wydajność, to z pewnością nie wygląda dobrze. Nałóż na ścierkę niewielką ilość pasty do zębów i kolistymi ruchami przecieraj reflektory.

efekty czyszczenia świateł pastą

Pasta zawiera w swoim składzie łagodne środki ścierne, które pomogą w wypełnieniu mikrorysek i usunięciu zanieczyszczeń. Omijaj jednak lakier, dla którego pasta do zębów może być zbyt ostrym środkiem.

4. Pęknięcie na szybie zabezpiecz lakierem do paznokci

 

pęknięta szyba w aucie

Małe kamienie i inne śmieci na drodze mogą spowodować pęknięcie na szybie. Z czasem ów pęknięcie może się pogłębiać, co będzie wiązało się z wymianą całej szyby. Okazuje się, że przy niewielkich pęknięciach może pomóc bezbarwny lakier do paznokci.

Nałóż warstwę na uszkodzone miejsce i zaczekaj, aż wyschnie. Taka cienka warstwa będzie praktycznie niewidoczna, a być może spowolni powiększanie się rysy. Pamiętaj jednak, że za jazdę z uszkodzoną szybą grozi ci mandat do 250 zł oraz utrata dowodu rejestracyjnego do czasu usunięcia usterki.

5. Zamarznięty zamek? Rozpuść lód żelem antybakteryjnym

 

zamek samochodowy

Antybakteryjny żel do rąk to środek na bazie alkoholu, który radzi sobie nie tylko z dezynfekcją, lecz także z odmrażaniem zamków. W jego składzie oprócz alkoholu izopropylowego znajduje się też gliceryna, będąca środkiem smarnym. Jeśli więc nie masz przy sobie odmrażacza do zamków, a masz żel antybakteryjny, zastosuj go.

żel antybakteryjny do rąk

Nałóż niewielką ilość na kluczyk i włóż do zamka. Nie nadużywaj żelu, gdyż podobnie jak odmrażacz, wypłukuje on smar, co może przyspieszyć korozję mechanizmu. Ten kosmetyk sprawdzi się też do odrywania przymarzniętych wycieraczek.

6. Zabezpiecz auto, montując w garażu… makarony do pływania

 

makarony do pływania

fot. Bunte Pool-Noodles auf dem Rasen / Marco Verch / flickr / cc by 2.0

Makarony basenowe mogą służyć nie tylko do nauki pływania. Jeśli parkujesz w ciasnym garażu i zdarza ci się podczas wysiadania uderzyć drzwiami o ścianę, mamy rozwiązanie. Zamontuj na niej makaron pływacki, oczywiście w pozycji poziomej.

Dzięki temu, nawet gdy się zapomnisz (ty lub pasażer), nie uszkodzisz delikatnego lakieru na drzwiach. Makarony możesz też zamontować na wysokości przedniego zderzaka. Podczas parkowania w garażu będziesz mógł podjechać jak najbliżej frontowej ściany bez obawy o uszkodzenie auta.

7. Piłeczka tenisowa na sznurku pomoże przy parkowaniu

 

piłka tenisowa

Wjeżdżasz do garażu tyłem, lecz nie zawsze wiesz, kiedy się zatrzymać? Ten trik ci to ułatwi. Zawieś na sznurku piłeczkę tenisową i przykręć gadżet do sufitu. Aby to zrobić, zaparkuj auto tak jak zawsze. Weź sznurek i odmierz odległość pomiędzy sufitem a środkiem tylnej szyby.

piłka tenisowa na sznurku - ułatwienie parkowania

Dodaj 30 cm na przywiązanie piłeczki i odetnij sznurek. Przy użyciu śruby z haczykiem przymocuj piłeczkę do sznurka, następnie zawieś sznurek na suficie tak, by piłeczka swobodnie dotykała tylnej szyby. W ten sposób za każdym razem, gdy będziesz wjeżdżał do garażu tyłem, uderzysz w piłeczkę, co da ci znać, że dalej nie powinieneś już cofać.

8. Parkuj przodem w kierunku wschodnim

 

samochody zimą zwrócone ku słońcu

Ma to znaczenie podczas mroźnych poranków. Gdy zaparkujesz tak, by przód twojego auta był skierowany na wschód, poranne słońce ogrzeje przednią szybę i ułatwi usuwanie z niej lodu.

Podsumowanie

To już wszystkie triki samochodowe, które znamy. Jeśli znasz inne, podziel się nimi w komentarzu. :)


Komentarze

Blog

Top 10 - najpiękniejsze samochody świata w 2020 roku
Przeczytaj to, zanim kupisz samochód elektryczny! Poradnik
Top 8 - najlepsze sportowe samochody w 2020 roku

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 KM
Lamborghini Gallardo
315 KM
Ferrari F430
315 KM

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności