Światła pozycyjne: do czego służą, kiedy ich używać i jak je włączyć?

Kategoria: bezpieczna jazda z devil-cars.pl

-

Poprawne korzystanie z wszystkich świateł w samochodzie to podstawa bezpieczeństwa, nie tylko naszego, lecz także innych uczestników ruchu drogowego. Oświetlenie wpływa na widoczność pojazdu oraz zdolność innych uczestników do zrozumienia jego położenia, kierunku jazdy i intencji kierowcy. W tym artykule przyjrzymy się światłom pozycyjnym i odpowiemy na pytania, do czego służą, jak, oraz kiedy ich używać.

Światła pozycyjne są obowiązkowe, musi je posiadać każdy samochód poruszający się po polskich drogach. Ich głównym zadaniem jest określenie aktualnej pozycji pojazdu - dzięki nim inni uczestnicy ruchu mogą łatwo stwierdzić, w którym miejscu znajduje się nasze auto.

Czym są światła pozycyjne?

Światła pozycyjne są istotnym elementem oświetlenia pojazdu, który ma na celu zapewnienie widoczności samochodu innym uczestnikom ruchu drogowego, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności (zmierzch, deszcz, mgła, itp.). Główną funkcją świateł pozycyjnych jest informowanie innych kierowców o obecności pojazdu na drodze, jego położeniu oraz rozmiarze. Światła te nie oświetlają drogi przed samochodem, natomiast pozwalają na jego zlokalizowanie na drodze.

Gdzie są światła pozycyjne w pojeździe?

Światła pozycyjne znajdują się z przodu oraz z tyłu pojazdu. Przód to zawsze dwie lampy w kolorze białym, natomiast tył to dwie lampy w kolorze czerwonym. Dodatkowo w niektórych pojazdach, których długość nie przekracza 6 metrów, mogą występować też światła pozycyjne boczne.

Światła pozycyjne - do czego służą?

Główną funkcją świateł pozycyjnych jest zapewnienie widoczności naszego pojazdu innym uczestnikom ruchu, zwłaszcza gdy jest ciemno, pada deszcz, albo panuje mgła. Światła pozycyjne zapalają się zawsze wraz ze światłami mijania, dlatego też nie musisz o nich pamiętać podczas normalnej jazdy. Dzięki światłom mijania inni uczestnicy ruchu mogą bezpiecznie dostosować swoją jazdę, unikając kolizji i zagrożeń na drodze. 

Kiedy należy używać świateł pozycyjnych?

Światła pozycyjne działają zawsze, gdy mamy włączone światła mijania. 

Generalnie świateł pozycyjnych używa się tylko w warunkach ograniczonej widoczności, także po zmierzchu. 

Dodatkowo świateł mijania należy używać w poniższych sytuacjach:

  • W czasie holowania w warunkach niedostatecznej widoczności (wraz z trójkątem ostrzegawczym po lewej stronie)
  • Jeśli pojazd nie ma świateł awaryjnych, włączamy światła postojowe w przypadku awarii bądź wypadku na autostradzie lub ekspresówce. Na pozostałych drogach w przypadku słabej widoczności lub gdy postój w danym miejscu jest zabroniony. Światła te zapalamy również podczas postoju na poboczu, 
  • Podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego oraz podczas postoju w warunkach niedostatecznej widoczności.

Światła pozycyjne a światła postojowe

Każdy samochód musi być wyposażony w światła pozycyjne. Światła postojowe nie są natomiast obowiązkowe - jeśli pojazd takowe posiada, to można je włączać tylko podczas postoju w warunkach niedostatecznej przejrzystości powietrza.

Świateł postojowych można używać podczas holowania pojazdu w warunkach niedostatecznej widoczności oraz kiedy zatrzymujemy pojazd w miejscu niedostatecznie oświetlonym.

Światła postojowe włącza się po zgaszeniu silnika, wrzucając kierunkowskaz w lewo bądź prawo (w zależności, którą stronę chcemy oświetlić). Na desce rozdzielczej pojawi się kontrolka w kolorze zielonym, przedstawiająca literę “P” oraz odchodzące od niej promienie.

Światła pozycyjne a światła do jazdy dziennej

Duża część nowych samochodów jest wyposażona w światła do jazdy dziennej. Od świateł pozycyjnych różnią się przede wszystkim tym, że świecą tylko z przodu. Świateł do jazdy dziennej używa się od świtu do zmierzchu w celu poprawy widoczności. Można ich używać zamiast świateł mijania, ale tylko przy dobrej widoczności.

Należy pamiętać, by podczas zmroku, deszczu, śniegu lub mgły przełączyć światła do jazdy dziennej na światła mijania (jeśli samochód nie posiada funkcji automatycznego przełączania lub gdy nie zawsze działa ona prawidłowo).

światla pozycyjne kontrolka

Jak włączyć światła pozycyjne?

Aby włączyć światła pozycyjne, należy przekręcić włącznik świateł do pozycji wskazującej dwie lampy z trzema liniami światła, które są umieszczone do siebie tyłem. Na desce rozdzielczej powinna zapalić się właśnie taka ikonka w kolorze zielonym.

Warto pamiętać, że nie zawsze podczas postoju musimy włączać światła pozycyjne. Nie ma konieczności ich wyłączania, gdy auto stoi w dobrze oświetlonym miejscu lub znajduje się poza jezdnią i poboczem.

Czy światła pozycyjne świecą razem z mijania?

Światła pozycyjne zawsze świecą razem ze światłami mijania - świateł mijania nie da się włączyć osobno. Natomiast da się włączyć tylko światła pozycyjne bez świateł mijania. 

Po przekręceniu włącznika świateł w pierwszej pozycji włącza się światła pozycyjne, a w drugiej dochodzą światła mijania, które świecą się razem ze światłami pozycyjnymi.

Ile świateł pozycyjnych jest w samochodzie?

W samochodzie znajdziemy cztery światła pozycyjne - dwa białe z przodu oraz dwa czerwone z tyłu. Przy normalnej widoczności światła pozycyjne powinne być widoczne po zmierzchu z odległości 300 metrów.

światła pozycyjne ikonka

Światła pozycyjne - kontrolka w samochodzie

Kontrolka świateł pozycyjnych przedstawia dwa reflektory odwrócone od siebie w przeciwnych kierunkach, z trzema strugami światła. Kontrolka ta świeci się na zielono. 

Zobacz również: Światła przeciwmgielne - kiedy włączać?

Podsumowanie

Światła pozycyjne mają bardzo ważną rolę w zapewnieniu widoczności po zmroku i w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza. Ich główną funkcją jest informowanie innych kierowców o lokalizacji naszego pojazdu, po to, by mogli łatwo ocenić, w jakiej odległości od nich się znajdujemy. Światła pozycyjne pełnią też ważną funkcję ostrzegawczą w sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni do nieplanowanego postoju na drodze.

Korzystanie ze świateł pozycyjnych zgodnie z przepisami ruchu drogowego stanowi ważny element bezpiecznego poruszania się po drogach. 


Komentarze

Blog

Chiński samochód BAIC - auto za mniej niż 80 tys. zł już w Polsce
Regeneracja alternatora - jaki jest koszt i czy warto?
Jak ozonować auto i ile to kosztuje?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt