Skrzynia DSG - zalety, trwałość, awarie, koszty naprawy + jak kupić auto z DSG

Kategoria: Poradniki

Jeszcze do niedawna kupując nowe auto stawaliśmy przed prostym wyborem - manual albo automat. Obecnie możemy zdecydować się na jeszcze jedną opcję - DSG. W tym artykule przeczytasz, czym różni się DSG od automatu, jak dbać o DSG, oraz dowiesz się, jakie ma najpopularniejsze usterki. Podpowiemy też, na co zwracać uwagę przy zakupie używanego auta z DSG. 

DSG vs automat

dsg a automat

DSG to skrót od Direct Shift Gearbox lub Direkt Schalt Getriebe. Niektórzy nazywają DSG skrzynią dwusprzęgłową. Z fotela kierowcy trudno zauważyć różnicę pomiędzy DSG a automatem - sterowanie i oznaczenia są takie same w obu układach.

Jaka jest więc różnica pomiędzy DSG a automatem i które rozwiązanie jest lepsze? DSG to tak naprawdę dwie skrzynie zamknięte w jednej obudowie, przy czym każda z nich ma oddzielne sprzęgło. Zarówno skrzynie, jak i sprzęgła są sterowane hydraulicznie przez układ mechaniczny i elektroniczny (mechatroniczny).

DSG różni się od zwykłego automatu sposobem działania. To w zasadzie dwie skrzynie mechaniczne z elektronicznie sterowaną zmianą biegów. W odróżnieniu od automatu stosuje się tu jednak dwa, zamiast jednego sprzęgła. Dla biegów nieparzystych będzie to sprzęgło większe, a dla parzystych mniejsze.

DSG - zmiana biegów

dsg zmiana biegów

Główną zaletą skrzyni DSG jest płynna i błyskawiczna zmiana biegów. Odbywa się ona poprzez przełączanie pomiędzy sprzęgłami - bardzo szybkie i niegenerujące wibracji. 

W praktyce wygląda to tak, że gdy jedziemy na pierwszym biegu, w drugiej skrzyni załącza się już dwójka. Za zmianę biegu odpowiada oczywiście układ mechatroniczny. 

Rodzaje skrzyń DSG

Skrzynie DSG mogą występować ze sprzęgłami suchymi lub chłodzonymi olejem. Pierwsza opcja (DQ200 - 7-biegowe suche DSG) występuje zwykle w tańszych i słabszych modelach aut z grupy VW. Zaletami skrzyni są niższa waga oraz tańsze wymiany oleju (jest go mniej). Pozostałe skrzynie mają sprzęgła chłodzone olejem - DQ250, DQ380, DQ500 i DL501.

Skrzynia DSG - awaryjność

skrzynia dsg awarie i usterki

Negatywne opinie związane z awariami skrzyni DSG pochodzą głównie od właścicieli aut ze skrzynią DQ200 z suchymi sprzęgłami, które szybciej się zużywają. Pierwszymi objawami awarii DSG jest szarpanie przy zmianie biegów lub zbyt długie trzymanie auta na wysokich obrotach. Koszt wymiany sprzęgła to około 2500 zł i należy się na niego przygotować już po przejechaniu pierwszych 100 tys. km.

Skrzynie z mokrymi sprzęgłami wytrzymują nawet 3 razy dłuższe przebiegi przy regularnych wymianach oleju. A te nie należą do najtańszych, gdyż koszt takiej wymiany to około 800 zł.

W skrzyniach DSG mogą zawodzić moduły elektromechaniczne sterujące przełożeniami. To skomplikowane urządzenia, których wymiana kosztowała krocie jeszcze kilka lat temu. Obecnie moduł możemy oddać do regeneracji w cenie około 1000 zł. Za nowy element zapłacimy nawet 5-10 tys. zł.

Kolejnym podzespołem, który może się zużyć w skrzyni DSG, jest dwumasowe koło zamachowe wytrzymujące przeciętnie ok. 200 tys. km. O nadchodzącej konieczności wymiany świadczą zwykle drgania auta na niskich obrotach oraz niepokojące dźwięki dochodzące ze skrzyni. 

Przy naprawie skrzyni DSG warto postawić na renomowany warsztat, a niekoniecznie na autoryzowany serwis. Ten w niektórych przypadkach nie podejmie się nawet naprawy, proponując wymianę skrzyni na nową.

Wymiana oleju w skrzyni DSG

wymiana oleju w skrzyni dsg

Awarie DSG wynikają najczęściej ze zbyt rzadko dokonywanej wymiany oleju. Powoduje to odkładanie się opiłków metalu, które blokują zawory w układzie mechatronicznym. Olej wymieniać należy również w skrzyni ze sprzęgłem suchym.

Olej w skrzyni DSG należy wymieniać co 40-60 tys. km w zależności od skrzyni. Niektórzy producenci zalecali jego wymianę co 100 tys. km, ale praktyka pokazała, że to dystans zbyt długi.

Jak jeździć skrzynią z DSG?

Wiele osób decyduje się na automatyczną skrzynię biegów dla wygody, szczególnie w mieście. Jazda autem ze skrzynią DSG właściwie nie różni się od jazdy samochodem z automatem. Należy wcisnąć hamulec, by wybrać jedno z ustawień na konsoli.

Sprawdź również - PRND - czyli jak jeździć automatem

Puszczenie hamulca spowoduje, że auto będzie powoli pełzać, co ułatwia manewrowanie przy niskich prędkościach. Pozycję “Park” wybiera się tylko na postoju - skrzynia zostaje zablokowana, należy jednak również korzystać z hamulca ręcznego. 

Skrzynia DSG - inne nazwy

Idąc w ślady Volkswagena, inni producenci też zdecydowali się na dwusprzęgłowe skrzynie. Oto ich oznaczenia:

  • BMW, KIA - DCT
  • Audi - S Tronic
  • Citroen, Peugeot - DCS
  • Renault (EDC)
  • Fiat(DDCT)
  • Ford, Volvo - Powershift
  • Mercedes - Speedshift
  • Mitsubishi - SST
  • Porsche - PDK
  • Alfa Romeo - TCT

Jak kupić samochód z DSG i na co zwracać uwagę przy zakupie?

jak kupić samochód z dsg

Przed zakupem każdego auta używanego należy się nim przejechać, a w przypadku samochodu z DSG jest to wręcz obowiązek. Aby sprawdzić działanie skrzyni, rozgrzej silnik i zwróć uwagę na płynność zmiany biegów. Upewnij się, że przyspieszaniu nie towarzyszy szarpanie. Zatrzymuj się i ruszaj wielokrotnie. Niech to nie będzie tylko jazda po ekspresówce z punktu A do B i z powrotem.

W trakcie jazdy testowej kilka razy przyciskaj gaz do dechy, a następnie zupełnie go puść. Dzięki temu sprawdzisz, czy skrzynia dobrze zmienia biegi. Przy 1400 obr./min nasłuchuj ewentualnych stuków i trzasków

Przy zwalnianiu zwróć uwagę na ewentualne wibracje lub inne niepokojące dźwięki mogące świadczyć o zużyciu łożysk. 

Wykonaj kilka manewrów przy minimalnej prędkości. Przestudiuj książkę serwisową i zweryfikuj, czy olej w skrzyni był wymieniany na bieżąco. 

Prędzej czy później, właściwie każda skrzynia DSG odmówi posłuszeństwa. Szukaj więc takiego egzemplarza, który jej naprawę ma już za sobą. Wymieniony sterownik mechatroniki powinien przeżyć kolejne 200 tys. km, co da Ci spokój na bardzo długi czas. Bardzo złą decyzją będzie kupno samochodu z DSG z przebiegiem powyżej 200 tys. km, w którym żaden element skrzyni DSG nie był jeszcze naprawiany.

Samochód z DSG - czy jest czego się bać?

Skrzynie DSG mają wiele zalet, których próżno szukać w manualach. Odpowiedni serwis i eksploatacja sprawia, że wytrzymują duże przebiegi. Przed kupnem używanego auta koniecznie sprawdź dokumentację serwisową oraz wykonaj długą jazdę testową w różnych warunkach.

Dzięki za przeczytanie artykułu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą przejażdżek sportowymi smaochodami po torach wyścigowych.


Komentarze

Blog

Zakup używanego samochodu online - jak kupić auto przez internet?
Lamborghini Murcielago - idealny supercar?
Najciekawsze premiery samochodowe w 2021 roku

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 KM
Lamborghini Gallardo
315 KM
Ferrari F430
315 KM

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności