Zejdź mi z oczu, czyli najbrzydsze samochody świata - TOP 10

Kategoria: ciekawostki

- 08 maj 2020

O gustach się nie dyskutuje - to jedno z najgłupszych powiedzeń starożytnych Rzymian, jakie znamy. Oczywiście, że się dyskutuje, a dziś podyskutujemy o brzydocie w motoryzacji. :) W tym artykule przedstawimy nasz subiektywny ranking Top 10 najbrzydszych samochodów świata.

Jak do tego doszło?

Zdarza się, że projektanci samochodów tworzą coś, co podoba się tylko im samym. Aby projekt ujrzał światło dzienne i przerodził się w prawdziwy, produkowany seryjnie samochód, musi jednak zostać podpisany przez kierownika oraz innych członków zarządu.

Kontrola na wyższych szczeblach to świetna okazja do wyłapania błędów i stylistycznych wpadek. Najczęściej w rezultacie powstaje samochód, którego wygląd jest co najmniej akceptowalny dla większości społeczeństwa.

Co więc się stało przy poniższych projektach? Dlaczego nikt nie powiedział: “STOP”?! A może ostateczny wygląd tych aut to skutek wprowadzania poprawek? Tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że poniższe twory to najbrzydsze samochody na świecie. Zapnijcie pasy i przygotujcie sobie miskę na kąpiel oczu. Zaczynamy!

Najbrzydsze samochody świata - ranking TOP 10

 

10. Toyota Prius

najbrzydsze samochody świata - toyota prius

fot. Kārlis Dambrāns / wikimedia commons / cc by 2.0

Kiedyś straszono dzieci czarną Wołgą. Teraz podobno nowym Priusem. Toyota Prius nowej generacji nie zdobyła wielkiego uznania miłośników motoryzacji. Obecny model to jeden z najdziwniej wyglądających i najbrzydszych samochodów na rynku.

najbrzydsze samochody świata - toyota prius

fot. M 93 / wikipedia / cc by-sa 3.0 de

Toyota, co do niej niepodobne, stworzyła samochód, który wyróżnia się z tłumu. Niestety chyba nie na plus. Kształt sylwetki był podyktowany względami aerodynamicznymi - japoński producent postanowił, by wszystko w tym aucie skupiało się na ekonomii.

9. Nissan Juke

najbrzydsze samochody świata - nissan juke

fot. M 93 / wikimedia commons / cc by-sa 3.0 de

Nissan opisał Juka jako “zabawne auto pozwalające na bardziej asertywne wyrażanie siebie”. Ok. Nissan może ustawić się w kolejce po literacką nagrodę Nobla za nowy synonim dla słowa “brzydal”. Ale może tylko nam Juke się nie podoba, co o nim sądzicie?

najbrzydsze samochody świata - nissan juke

fot. Vauxford / wikipedia / cc by-sa 4.0

Wydaje się, że wielu osobom Juke przypadł jednak do gustu, bo sprzedawał się całkiem nieźle. W 2014 r. Nissan przeprojektował żuczka, by wyglądał jeszcze dziwniej.

8. Toyota Yaris Verso

najbrzydsze samochody świata - toyota yaris verso

fot. Vauxford / wikimedia commons / cc by-sa 4.0

Kolejna Toyota na naszej liście. Pierwsza generacja Yarisa zdobyła dużą popularność na całym świecie. Japończycy szybko zobaczyli, że jest potencjał na nieco większą wersję - Verso. Oprócz zalet, jakimi bez wątpienia były praktyczność, przestronność i dobra widoczność, Yaris Verso miał dwie wady - był brzydki i nieproporcjonalny.

najbrzydsze samochody świata

fot. TuRbO_J / wikimedia commons / cc by 2.0

To autko wygląda, jakby mechanik skleił przód małego Yarisa z tyłem przypadkowego minivana. Jeszcze te malutkie koła. Efekt - mizerny, sprzedaż - również. Yaris Verso to auto, o którym lepiej szybko zapomnieć.

7. Alfa Romeo SZ

najbrzydsze auta świata - alfa romeo sz

fot. Brian Snelson / wikimedia commons / cc by 2.0

Kiedy mówimy o włoskich samochodach, niemal automatycznie w głowie pojawia się piękny design, finezyjna stylistyka i lekkość.

najbrzydsze auta świata - alfa romeo sz

fot. Vauxford / wikipedia / cc by-sa 4.0

najbrzydsze auta świata - alfa romeo sz

fot. Vauxford / wikipedia / cc by-sa 4.0

A tutaj? Alfa SZ wygląda jak klocek Lego, który w niewyjaśnionych okolicznościach trafił na taśmę produkcyjną w Turynie. Dziwne płaszczyzny, dziwne proporcje i głupie światła. Zgadnijcie, jaki przydomek zyskała sobie Alfa SZ? IL Mostro - Potwór.

6. Alfa Romeo 166

najbrzydsze auta świata - alfa romeo 166

fot. Mr.choppers / wikipedia / cc by-sa 3.0

Wspominaliśmy o pięknych włoskich samochodach? Nie ważne. Spójrzcie na kolejne dzieło włoskiej motoryzacji. Alfa Romeo 166, czyli brzydka, smutna mordka.

Co oni zrobili? Do tak dużego auta dołożyli najmniejsze i najsmutniejsze reflektory, jakie znaleźli - wielkości świateł przeciwmgielnych. Następnie umiejscowili je najszerzej od siebie jak to możliwe. Na domiar złego dołożyli miniaturowy grill.

najbrzydsze auta świata - alfa romeo 166

fot. Rudolf Stricker / wikimedia commons / cc by-sa 3.0

Efekt - Alfa 166 wygląda jak smutny Sid - leniwiec z Epoki Lodowcowej. Efekt nr 2 - auto ląduje na liście najbrzydszych samochodów świata.

Alfa tym modelem miała zaatakować klasę business - to miało być auto dla stylowych, bogatych przedsiębiorców. Niektórzy nawet ją kupili - chyba z litości dla tej smutnej, starej mordki.

5. Nissan Cube

najbrzydsze auta świata - nissan cube

fot. M 93 / wikimedia commons / cc by-sa 3.0 de

Ten ranking zaczyna wyglądać tak, jakbyśmy uwzięli się na Japończyków i Włochów. No ale nic nie poradzimy - jeśli produkujesz samochód, który wygląda jak Nissan Cube, to musisz się liczyć z tym, że trafisz na listę najbrzydszych samochodów świata. 

najbrzydsze auta świata - nissan cube

fot. M 93 / fickr / cc by 2.0

“Wow, Nissan Cube - jakie piękne auto!” - nie powiedział nigdy nikt. Cube to kolejny pojazd ze szkoły projektowania zmutowanych samochodów. Sam Nissan przyznał, że inspiracją był… buldog w okularach przeciwsłonecznych. 

To pudełko na kółkach byłoby nawet pojemne i praktyczne, gdyby nie otwierana na bok klapa bagażnika!

4. Mitsuoka Nouera

najbrzydsze auta świata - mitsuoka nouera

fot. Tokumeigakarinoaoshima / wikimedia commons / cc 0 1.0

Mitsuoka to japoński (ha ha) producent samochodów, który próbuje podbić rynek luksusowymi samochodami stylizowanymi na brytyjskie limuzyny z lat 50. Nie trzeba nawet googlować, by domyślić się, jak zły to pomysł.

Jak wygląda Nouera? Trochę jak brzydka osoba z wyciętym nosem. Miało być auto z bajki, a wyszło jak z horroru. Nouera bazuje na platformie Hondy Accord. W Japonii mówi się, że z każdą wyprodukowaną Nouerą umiera jedna porządna i zupełnie niewinna Honda Accord.

3. Fiat Multipla

najbrzydsze auta świata - fiat multipla

fot. Andrew Bone / wikimedia commons / cc by 2.0

Jest i ona. Żadne zestawienie najbrzydszych samochodów świata nie może obyć się bez Multipli. Jak wiemy, w niezwykłych środowiskach często rodzą się dziwaczne stworzenia - wystarczy spojrzeć na ryby żyjące w głębinach oceanu. Multipla powstała we Włoszech za czasów Berlusconiego.

Może od razu zacznijmy z grubej rury - od fałdy nad przednią maską. Ten, kto ją wymyślił, musiał inspirować się ropuchą amazońską.  Dodajmy do tego górę Multipli, która wygląda jak doklejona z innego auta. Wysoka linia dachu i ogromne szyby pogarszają tylko ogólne wrażenie.

najbrzydsze auta świata - fiat multipla

fot. Corvettec6r / wikipedia / cc0 1.0

Czy to auto ma jakieś plusy? Oczywiście! Pomijając okropny wygląd to dobry samochód. Pomieści 6 osób, ma dużo schowków i doskonałą widoczność - jest bardzo rodzinne. 

Jeśli jednak jesteś kawalerem i jeździsz Multiplą, prawdopodobnie nigdy nie będziesz miał szansy o tym się przekonać. Istnieje też powiedzenie, że lepiej przejść się na piechotę, niż zostać zauważonym w Multipli.

Tragedia Multipli polega na tym, że to dobrze prowadzące się, wygodne, i pojemne auto zamknięte w żabopodobnym pudle. Może trzeba je pocałować, by przemieniło się w księcia? My nie będziemy ryzykować.

2. Nissan S-Cargo

najbrzydsze auta świata - nissan s-cargo

fot. Tennen-Gas / wikimedia commons / cc by-sa 3.0

Zastanawialiśmy się, czy to auto zasługuje na pierwsze, czy jednak drugie miejsce. W końcu doszliśmy do wniosku, że srebrny medal będzie bardziej odpowiedni. Przy okazji zastanawiamy się nad zmianą tytułu tego bloga na “Najbrzydsze japońskie i włoskie auta na świecie”.

To już trzeci “wybryk” tej marki na liście i trochę nam przykro, bo w naszej stajni pręży się piękny, muskularny Nissan GT-R. Obrażając jego brzydkich braci, czujemy się trochę jak zdrajcy. No ale sami powiedzcie, czy ta lista byłaby kompletna bez Nissana S-Cargo?

najbrzydsze auta świata - nissan s-cargo

fot. dave_7 / wikipedia / cc by 2.0

S to zapewne skrót od “small”. Small Cargo był sprzedawany w Japonii tylko przez dwa lata - od 1989 do 1991 roku. Co sprawia, że jest tak brzydki? Hmm… wszystko. Każda obłość, okrąg i łuk zatrzymują się nagle z tyłu - auto zostaje odcięte, a jego pozostałą część doklejają chyba do Cube’a. Czy tak wygląda taśma produkcyjna w Nissanie?

Nagroda za Najmniej Atrakcyjną Wariację na temat Papamobile wędruje do… Nissana S-Cargo.

1. Ssangyong Rodius / Ssangyong Actyon

fot. Tommi Nummelin / wikipedia / cc by-sa 3.0

Japończycy i Włosi dzielnie walczyli o tytuł Najbrzydszego Auta na Świecie, jednak nagrodę sprzątnęli im sprzed nosa… Koreańczycy. Gratulujemy i wysyłamy medale do Seulu! Podwójna korona.

fot. Rudolf Stricker / wikipedia / cc by-sa 3.0

Nie mogliśmy się zdecydować, który z nich wywołuje większy odruch wymiotny - Rodius czy Actyon? Dajemy więc im ex aequo pierwsze miejsce. Ssangyong ma naprawdę duże doświadczenie w produkowaniu paskudnych samochodów, ale z Rodiusem i Actyonem trafili po prostu w dziesiątkę. 

fot. Charles01 / wikimedia commons / cc by-sa 3.0

Nie wiemy nawet, co napisać o ich designie, bo każdy widzi - samochody tak brzydkie, że aż śmieszne. Trudno jest pojąć, co chcieli osiągnąć projektanci Ssangyonga tymi modelami.

fot. peterolthof / flickr / cc by-nd 2.0

Też Was zawsze śmieszy, gdy dzieci po raz pierwszy odkrywają, że samochody mają twarze? Uwielbiają wtedy komentować, czy dane auto ma złą, smutną, czy może wesołą buzię. To fajna zabawa, ale ostrzegamy - odpowiedzialny rodzic nigdy nie powinien wystawiać swojej pociechy na widok przerażających Ssangyongów.

To wszystko. Nasz TOP 10 najbrzydszych samochodów świata dobiegł końca. Zgadzacie się z rankingiem? Może byście dodali jakąś “perełkę”? Piszcie w komentarzach!

A wszystkich fanów motoryzacji zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą przejażdżek sportowymi i pięknymi samochodami po torach - niezapomniane wrażenia gwarantowane.


Komentarze

Pawel

2020-07-20

Niedługo wszystkie 10 miejsc zajmie każdy kolejny model BMW ze swoim cudownym przodem - nerkami wielkości stadionu narodowego.

max majchrowski

2022-08-06

faktycznie najbrzydsze auta świata

Blog

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą - 2023 r.
Sprawdzenie auta przed kupnem - gdzie i jak zbadać samochód?
Objawy uszkodzonej skrzyni biegów, których nie chcesz przegapić!

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 KM
Lamborghini Gallardo
315 KM
Ferrari F430
315 KM

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności