🌸 Promocja z okazji Dnia Mamy! Zgarnij 15% rabatu na jazdę superautem! Wpisz w koszyku: SUPERMAMA 🏎️🔥 Prezent ważny 365 dni - podaruj emocje! 🎁 - Regulamin

Lamborghini Murcielago - idealny supercar?

Kategoria: Historia motoryzacji

- 26 mar 2021

źródło zdjęcia głównego: Alexandre Prévot / flickr / cc by-sa 2.0

Murcielago to przedstawiciel generacji supersamochodów, za którą, szczerze mówiąc, trochę tęsknimy. Każdy kolejny supercar staje się coraz bardziej komfortowy, luksusowy, wymuskany i komunikatywny. 

Lamborghini Murcielago był jednym z ostatnich “hadrkorowych” samochodów. Onieśmielał kierowcę, a podczas jazdy wymagał maksymalnego skupienia. Wizualnie, nie szokował tak bardzo, jak inne włoskie supercary. Widać tu było niemiecką rękę.

Lamborghini Murcielago - rok premiery, cena i znaczenie nazwy

Jak się później okazało, Murcielago było jednym z najpopularniejszych aut włoskiej marki. Skąd ta nazwa? Murcielago pochodzi od imienia byka, któremu w 1879 r. torreador darował życie, pomimo licznie odniesionych ran.

Lamborghini Murcielago, czyli następca Diablo, miało swoją premierę w 2001 roku na targach Frankfurt Auto Show. Była to premiera niezwykle ważna - Murcielago to pierwsze auto powstałe po przejęciu Lamborghini przez Audi. Wyprodukowano aż 8 różnych, limitowanych wersji, z mocą 580-670 KM.

Klientom spodobało się nowe Lambo, bo Murcielago szybko stało się hitem sprzedażowym. Spory wpływ miała na to też zachęcająca cena, ok. 680 000 zł. Do 2010 roku wyprodukowano aż 4099 egzemplarzy tego modelu.

Wygląd i nadwozie Lamborghini Murcielago

Nadwozie Murcielago wygląda agresywnie i ekscytująco, jednak brakuje mu nieco włoskiego polotu. 

Mimo uspokojenia stylistyki widać włoskie wpływy. W efekcie Murcielago stało się jednym z najbardziej kultowych supersamochodów świata. Szerokie i nisko zawieszone nadwozie stało się rozpoznawalne na całym świecie. Nowy kształt pozostał również cechą charakterystyczną kolejnych modeli, m.in. Lamborghini Gallardo.

To, co najbardziej podoba się nam w nadwoziu, to szklana pokrywa, a właściwie dwie pokrywy osłaniające silnik. Można włożyć pomiędzy nie dłoń i dotknąć silnika. Czad! Murcielago kryje też takie ciekawostki jak pojedyncza wycieraczka przedniej szyby. Pióro ma aż 68,5 centymetra długości. Nie można też zapominać o lansiarskich, otwieranych ku górze drzwiach.

Wnętrze Lamborghini Murcielago

Po wejściu do kabiny zanurzamy się w bardzo niskim fotelu. Wnętrze jest nieco minimalistyczne, a większość przycisków umieszczono w konsoli centralnej. Jakość materiałów jest topowa, choć nie ustrzeżono się irytujących błędów.

Przykład: wrzucenie wstecznego w skrzyni e-gear. Przycisk znajduje się po lewej stronie kierownicy, tuż przy drzwiach. Osoby wysokie mogą uderzać kolanami o kierownicę.

Lamborghini Murcielago - osiągi i wersje silnikowe

Pierwsze Murcielago miało pod maską (a właściwie szybą) dwunastocylindrowego potwora o pojemności 6,2 litra i mocy 580 KM.

Dzięki takim parametrom przyspieszało od 0 do 100 km/h w 3,8 s oraz osiągało prędkość maksymalną 330 km/h. Świetne osiągi, biorąc pod uwagę sporą masę własną - 1746 km.

Kolejna wersja silnikowa pojawiła się wraz z faceliftingiem i wprowadzeniem wersji LP640. LP (wł. Longitudinale Posteriori - podłużnie z tyłu). Tutaj kierowca miał do dyspozycji 640 KM, co przekładało się na poprawę przyspieszenia do 100 km/h o 0,4 sekundy.

Z ciekawostek warto wspomnieć o Lamborghini Murcielago w edycji Versace. Wyróżniało się białym kolorem lakieru, czarnymi felgami i nielicznymi zmianami kosmetycznymi nadwozia.

Lamborghini Murcielago - jazda i prowadzenie

To, co pierwsze rzuca się w oczy podczas jazdy Lamborghini Murcielago, to duży opór kierownicy. Wymaga nieco więcej siły, ale dzięki temu poprawia się precyzja prowadzenia. Równie ciężko chodzi sprzęgło, jednak jest zaskakująco łatwe w obsłudze. Wystarczy odrobina gazu, by auto ruszyło z miejsca. 

Na początku problematyczny może być też ciężki tył auta. Stary napęd AWD oznacza, że kierowca czuje każdy kilogram z tyłu. Można się jednak do niego przyzwyczaić, a wtedy jazda daje już naprawdę wiele radości.

Podsumowanie

Porównując Murcielago do Ferrari 458, czyli nowoczesnego supersamochodu, możemy łatwo doświadczyć przeskoku, jaki nastąpił w motoryzacji w latach 2000-2010 pod względem technologicznym.

Murcielago można nazwać już klasykiem. To auto, dzięki któremu marka Lamborghini odrodziła się i znów mogła stawać ramię w ramię z odwiecznym rywalem - Ferrari.

Lamborghini Gallardo

Uwielbiasz sportowe auta? Zamów przejażdżkę po torze supersamochem z Devil-Cars. Przejdź na naszą stronę, wybierz tor, auto i liczbę okrążeń. Jesteśmy na 15 polskich torach wyścigowych!

Sprawdź - jazda sportowym samochodem


Komentarze

Blog

Zużyty olej silnikowy - gdzie oddać? Jakie są kary za nieprawidłową utylizację?
Czym jest i jak działa immobilizer?
Chiński samochód BAIC - auto za mniej niż 80 tys. zł już w Polsce

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt