10 kosztownych błędów w obsłudze i jeździe autem cz. 2

Kategoria: dbaj o auto z devil-cars.pl

Oto kolejna porcja najczęściej popełnianych błędów wpływających na stan techniczny auta. Jeśli chcesz przeczytać pierwszą część o najczęstszych błędach kierowców, kliknij w link.

11. Regularna jazda na niskich obrotach

obrotomierz niskie obroty

Wrzucanie “czwórki” czy nawet “piątki” podczas jazdy z prędkością 40-50 km/h może mieć bardzo przykre konsekwencje, o czym wielu kierowców zapomina. Utrzymywanie niskich obrotów silnika ma sens, jeśli jedziemy w trasie po płaskim terenie. Gdy silnik wpada w niepokojące drgania, oznacza to, że prawdopodobnie jedziesz na zbyt wysokim biegu. Podczas wyprzedzania lub jazdy pod górkę zredukuj bieg, by auto miało większą moc.

Próba szybkiego wyprzedzenia, gdy wskazówka obrotomierza nie przekracza 1500 obr/min jest beznadziejnym pomysłem. Auto przyspiesza wtedy wolno, a na układ korbowo-tłokowy działają bardzo duże naprężenia, wywołujące wspomniane wcześniej drgania. Przyspieszonemu zużyciu ulegają przede wszystkim panewki, wał korbowy, tłoki, dwumasowe koło zamachowe, łańcuch rozrządu. Staraj się jeździć na obrotach optymalnych dla danego silnika - słuchaj jego pracy. Dla silników Diesla będzie to zwykle zakres 1750-2500 obr./min., a dla benzynowych wolnossących 3000-4000 obr./min. Nie dotyczy to silników z turbodoładowaniem, które mają szerszy zakres najwyższej sprawności, wynoszący zwykle około 2500-5000 obr./min.

narażony element: panewki, koło dwumasowe, wał korbowy, tłoki

ryzyko uszkodzenia: 4/5

koszt: od 1000 zł

12. Przetrzymywanie ręki na lewarku zmiany biegów

ręka na drążku zmiany biegów

To pozornie niegroźne zachowanie zdarza się każdemu kierowcy. Trzymanie ręki na dźwigni zmiany biegów pozwala na szybszą zmianę przełożeń w mieście, a w trasie jest po prostu wygodne. Co więc w nim złego? Trzymanie ręki na lewarku dopycha widełki wybieraka do rowka w przesuwce, co powoduje ciągłe tarcie i szybsze zużycie tych elementów. Jeszcze większe spustoszenie wywołuje trzymanie ręki w taki sposób, że mimowolnie pociąga się lewarek do siebie (w autach z dźwignią wystającą pod kątem z konsoli).

Ruch ręki jest przekazywany do wnętrza skrzyni biegów i działa tak, jakbyś chciał wyłączyć bieg w czasie jazdy bez wciskania sprzęgła. Cierpią wtedy widełki, które cały czas ocierają się o piastę. Konsekwencją jest to, że zmiana biegów staje się mniej precyzyjna, a w pewnym momencie będzie należało naprawić skrzynię.

narażony element: skrzynia biegów

ryzyko uszkodzenia: 1/5

koszt: od 1000 zł

13. Długie kręcenie rozrusznikiem

przycisk start stop

Przekręcasz kluczyk w stacyjce, czekasz kilka sekund, a silnik nie chce odpalić. Co wtedy robić? Najlepiej chwilę odczekać. Jeśli nie udało ci się uruchomić auta za pierwszym razem, nie próbuj ponownie od razu. Rozrusznik nie jest zaprojektowany do długotrwałej pracy. Przeciążenie tego podzespołu prowadzi do jego przegrzania. Obrywa się także przewodom zasilającym.

A tak “na zimno” odpalają supersamochody:

Długie kręcenie rozrusznikiem to też prosty sposób na rozładowanie akumulatora. Jeśli więc auto nie odpali za pierwszym razem, odczekaj kilkanaście (lub kilkadziesiąt) sekund przed ponownym podjęciem próby uruchomienia silnika. Warto jak najszybciej znaleźć przyczynę braku reakcji na rozrusznik, by nie pogarszać sytuacji.

narażony element: rozrusznik

ryzyko uszkodzenia: 2/5

koszt: od 400 zł

14. Rzadkie otwieranie auta kluczykiem

klamka drzwi samochodu

Centralny zamek to standardowe wyposażenie prawie każdego samochodu. To udogodnienie powoduje, że bardzo rzadko otwieramy drzwi lub bagażnik przy pomocy kluczyka. Jak się okazuje, to spory błąd. Jeśli kluczyk co jakiś czas nie rozrusza mechanizmu, w zamku dochodzi do korozji, a w konsekwencji do jego całkowitego zablokowania.

Niekiedy wystarczy nawet jeden sezon, by nie móc wsunąć kluczyka do zamka, nie mówiąc już o jego przekręceniu. W takiej sytuacji nie pomogą żadne środki smarujące, które mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku (ryzyko wypłukania zardzewiałego metalu w bębenkach). Czasami konieczna będzie wymiana wszystkich zamków i kluczyka lub dorobienie nowych bębenków.

narażony element: bębenek zamka, zamek

ryzyko uszkodzenia: 4/5

koszt: od 100 zł

15. Nagłe wciskanie gazu na bardzo niskich obrotach

niskie obroty

W silnikach Diesla wyposażonych w turbodoładowanie przy mocnym wciśnięciu gazu na bardzo niskich obrotach może dochodzić do dużego zadymienia spalin, zwłaszcza w zużytych już nieco jednostkach. Na zewnątrz zwykle tego nie widać, gdyż dym został już wyłapany przez filtr cząstek stałych (DPF). Gwałtowne wciskanie gazu na niskich obrotach wpływa na szybsze zapychanie się filtra DPF, co przyspiesza konieczność jego wymiany lub regeneracji. Jeśli więc chcesz szybko przyspieszyć, zredukuj bieg. Wykonasz manewr o wiele szybciej, a przy okazji nie narazisz filtra DPF na szybszą śmierć.

narażony element: filtr cząstek stałych (DPF)

ryzyko uszkodzenia: 2/5

koszt: od 350 zł

16. Hamowanie na dziurach i przeszkodach

hamowanie na dziurach

Dziurę lub przeszkodę najlepiej oczywiście ominąć, ale tylko wtedy gdy nie naraża to bezpieczeństwa naszego i innych osób na drodze. Wykonywanie gwałtownych manewrów przed przeszkodą może skończyć się fatalnie w skutkach. Jeśli więc zauważysz przeszkodę lub dziurę, zahamuj przed nią, a nie na niej. W trakcie hamowania przednie amortyzatory uginają się, przez co nie spełniają swojego zadania. Wszystkie przeciążenia i energia uderzenia kołami o dziurę przenosi się bezpośrednio na elementy mocujące kolumnę zawieszenia. Amortyzator wraz z górnym łożyskiem przyjmują duże siły, co może doprowadzić do ich zniszczenia. Podczas przejazdu przez dziurę można też dodatkowo wcisnąć sprzęgło, dzięki czemu zmniejsza się siły działające na skrzynię biegów i silnik.

Podczas przejazdu przez dziurę warto też pamiętać, by nie robić tego na skręconych kołach (w miarę możliwości). Jazda na wyprostowanych kołach zmniejszy obciążenie układu kierowniczego. Jeżeli dziura lub przeszkoda znajdują się na zakręcie i nie da się jej bezpiecznie ominąć, należy na nią najechać każdym kołem po kolei (a nie oboma jednocześnie).

narażony element: amortyzatory

ryzyko uszkodzenia: 4/5

koszt: od 300 zł

17. Hamowanie w kałuży

Porsche 911 Carrera na mokrej nawierzchni

Kiedy jeszcze nie należy hamować? Podczas przejazdu przez kałużę. Może to doprowadzić do zwichrowania tarcz. Do tego zjawiska dochodzi najczęściej wtedy, gdy do rozgrzanych tarcz dostanie się woda, np. w trakcie hamowania w kałuży. Podobny skutek daje mycie auta z rozgrzanymi tarczami hamulcowymi. Rozgrzane tarcze (po wielokrotnym mocnym hamowaniu) w kontakcie z zimną wodą mogą wskutek szoku termicznego zwichrować. W skrajnych wypadkach mogą nawet pęknąć. Objawem zwichrowanych tarcz są wibracje na pedale hamulca i drżenie kierownicy podczas hamowania. Za tego typu uszkodzenie nie odpowiada żadna gwarancja - nawet w nowym aucie za wymianę zwichrowanych tarcz zapłaci zwykle kierowca.

narażony element: tarcze hamulcowe

ryzyko uszkodzenia: 5/5

koszt: od 500 zł

18. Długotrwałe parkowanie auta na podmokłym terenie

parking z samochodami

Wykupiłeś miejsce na parkingu strzeżonym, by mieć pewność bezpiecznego postoju auta? Sprawdź najpierw stan parkingu! Niestety, część z nich przypomina bardziej mokrą łąkę niż prawidłowe miejsce postoju. Warto pamiętać, że szutr czy trawa o wiele dłużej zatrzymują w sobie wilgoć. Długotrwałe parkowanie na takiej powierzchni może znacząco wpłynąć na stan podwozia. 

Woda cały czas paruje, a wilgoć ta jest z łatwością przez nie pochłaniana. Regularne pozostawianie auta w takich miejscach przyspiesza korozję podwozia, wydechu i zwiększa zużycie łożysk. W porównaniu z samochodami regularnie parkującymi na asfalcie lub utwardzonej kostce, auta parkujące na mokrym terenie są dwukrotnie bardziej narażone na powstanie korozji.

narażony element: wydech, podwozie, łożyska

ryzyko uszkodzenia: 3/5

koszt: od 700 zł

19. Szybka zmiana biegów w samochodzie

szybka zmiana biegów w samochodzie

Gwałtowna i brutalna zmiana biegów to konieczność w sportach motorowych, w których liczą się nawet ułamki sekund. Jazda sportowymi samochodami podczas zawodów to usprawiedliwia, a takie skrzynie są lepiej przystosowane do ostrego traktowania niż w standardowych samochodach. I choć każdy z nas lubi się czasem poczuć jak mistrz kierownicy, to lepiej dla skrzyni, gdy obchodzi się z nią delikatnie. Szybka zmiana przełożeń naraża synchronizatory oraz skraca życie sprzęgła i koła dwumasowego. Podczas zmiany biegów należy też pamiętać o dociskaniu sprzęgła do końca oraz unikaniu jazdy na półsprzęgle. Warto też unikać pośpiechu przy cofaniu -  wrzucanie wstecznego bez całkowitego zatrzymania się nie wpływa dobrze na skrzynię.

narażony element: synchronizatory skrzyni biegów

ryzyko uszkodzenia: 4/5

koszt: od 900 zł

20. Regularna jazda na bardzo wysokich obrotach

szybka jazda na bardzo wysokich obrotach

Silniki większości aut produkowane są tak, by wytrzymywać jazdę na wysokich obrotach. Nie oznacza to jednak, że taki styl jazdy nie wpływa negatywnie na stan silnika. Podczas regularnej jazdy na wysokich obrotach silnik pracuje pod bardzo dużymi obciążeniami, co zdecydowanie wpływa na jego żywotność. Najbardziej obciążone są tłoki, pierścienie tłokowe, panewki, popychacze zaworowe i wszystkie współpracujące z nimi elementy. Warto więc unikać zbyt częstej jazdy na wysokich obrotach, a już na pewno nie na zimnym silniku.

Koszt naprawy całego układu może niekiedy przekroczyć wartość używanego auta. Jeśli jesteś maniakiem prędkości, polecamy ci voucher na jazdę po torze z naszej oferty Devil-Cars. Będziesz miał doskonałą okazję do przetestowania supersamochodów, które są przystosowane do dynamicznej jazdy.

narażony element: układ korbowo - tłokowy

ryzyko uszkodzenia: 2/5

koszt: od 4000 zł

Aby cieszyć się długą żywotnością i dobrym stanem technicznym samochodu, należy o niego dbać i nie popełniać powyższych błędów. Ostrożność pozwoli na uniknięcie kosztownych napraw i stresu.


Komentarze

Blog

Najlepsze samochody hybrydowe w 2021 roku
Ferrari LaFerrari - najlepsze Ferrari w historii?
Hamowanie silnikiem - czym jest i jak to się robi?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 KM
Lamborghini Gallardo
315 KM
Ferrari F430
315 KM

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności