Jak wyprzedzać sprawnie i bezpiecznie?

Kategoria: bezpieczna jazda z devil-cars.pl

- 05 kwi 2019

Większość polskich dróg to jednopasmówki. Podczas jazdy drogą krajową, wojewódzką, powiatową, czy też gminną, prędzej czy później natrafisz na pojazd, który będzie poruszał się wolniej od ciebie. Nauka jazdy, TIR, dostawczak, starsza pani w Tico, czy traktor jadący ślimaczym tempem - w końcu zawsze przychodzi czas, kiedy trzeba podjąć decyzję o wyprzedzeniu. Jak zrobić to sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie?

Wielu kierowców (nie tylko w Polsce) wykonuje manewr wyprzedzania w sposób gwałtowny i mało bezpieczny. Niektórzy nie zwracają uwagi na inne pojazdy, wyprzedzają na trzeciego lub w ostatniej chwili zmieniają zdanie. Problemem przy wyprzedzaniu jest też siedzenie na zderzaku. Aby bezpiecznie wyprzedzić poprzedzający pojazd, warto postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

1. Czy na pewno musisz wyprzedzać?

Jak często byłeś świadkiem sytuacji, w której kierowca wyprzedzał wolniejszy samochód tylko po to, by po minucie skręcić na skrzyżowaniu lub zjechać na stację paliw? Zapewne nie raz. Ten kierowca zaoszczędził 2-3 sekundy podróży, lecz przy okazji zwiększył ryzyko wypadku, zmarnował więcej paliwa, zwiększył zużycie klocków hamulcowych oraz ogólnie wyszedł na głupca. Wszystko po to, by zaoszczędzić kilka sekund. Jeśli więc wiesz, że niebawem zjedziesz z głównej drogi, zrób wszystkim przysługę i nie wyprzedzaj. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy jedziesz w ogromnym sznurze samochodów. To, że będziesz bliżej początku peletonu, nie oznacza, że dojedziesz na miejsce kilka minut wcześniej. Będzie to maksymalnie kilkadziesiąt sekund. Czy warto? Na to pytanie odpowiedz sobie sam.

2. Zaplanuj manewr wyprzedzania

Bezpieczne wykonanie manewru wyprzedzania wymaga przede wszystkim dużo miejsca. Musisz mieć odpowiednio dużo przestrzeni na przyspieszenie, wjechanie na drugi pas, wyprzedzenie samochodu, powrót na prawy pas i ponowne osiągnięcie normalnej prędkości. Do prawidłowego wykonania zadania potrzebujesz dość długiego, prostego odcinka drogi. Próba wyprzedzenia innego samochodu przy ograniczonej przestrzeni i widoczności może skończyć się katastrofalnie.

Przy wyprzedzaniu musisz wziąć też pod uwagę wydajność swojego auta. Będziesz potrzebował znacznie więcej miejsca, gdy nie masz bardzo mocnego silnika, wieziesz komplet pasażerów z bagażami, jedziesz pod górkę, czy też pod wiatr. Spójrz przed samochód, który masz zamiar wyprzedzić i sprawdź, czy przed nim jedzie kolejne auto. Jeśli tak, upewnij się, że będziesz miał wystarczająco dużo miejsca, by zmieścić się pomiędzy nim a wyprzedzanym. Staraj się nie wyprzedzać jednorazowo więcej, niż jednego auta, chyba że masz przed sobą długi odcinek prostej drogi z doskonałą widocznością.

Przypominamy też o zwracaniu uwagi na oznaczenia poziome na drodze. Ciągła i podwójna ciągła zakazują wyprzedzania, a ich zastosowanie w danym miejscu zawsze ma jakiś, niekoniecznie oczywisty powód. Być może istnieje ukryte niebezpieczeństwo, którego nie widać z daleka, np. skrzyżowanie, przejście dla pieszych, przystanek autobusowy, czy zbocze drogi. Jeśli widzisz, że nie ukończysz manewru wyprzedzania na przerywanej linii, nie zaczynaj go!

3. Przygotuj się do wyprzedzania

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas wyprzedzania jest siedzenie na zderzaku poprzedzającego samochodu. Gdy tak robisz, ograniczasz sobie widoczność, ponieważ auto przed tobą zasłania ci drogę. Musisz wychylać się za niego, by zobaczyć, czy nie jedzie nic z naprzeciwka. Cofnij się, by mieć szersze pole widzenia. Dzięki temu przed wyprzedzaniem nie będziesz musiał zjeżdżać na przeciwległy pas ruchu.

Miej oko na lusterka wsteczne - jeśli samochód za tobą zobaczy, że zwalniasz, być może będzie próbował cię wyprzedzić. Gdy będziesz już wiedział, że możesz bezpiecznie wyprzedzać, oznajmij to innym przy użyciu kierunkowskazu. Pamiętaj o zasadzie “lusterko, kierunek, manewr” i wyprzedzaj inne samochody, stosując tę kolejność. Dawaj kierowcom za tobą wyraźne znaki o swoich zamiarach.

4. Rozpocznij wyprzedzanie

Skoro już upewniłeś się, że możesz bezpiecznie wyprzedzać, zwiększyłeś dystans pomiędzy tobą a samochodem poprzedzającym i zasygnalizowałeś manewr, możesz rozpocząć wyprzedzanie.

Będąc na przeciwległym pasie, obserwuj drogę przed tobą oraz lusterka wsteczne. Jeśli widzisz nadjeżdżający z naprzeciwka samochód lub kogoś, kto chce wyprzedzić to samo auto oraz ciebie, jak najszybciej zjedź na prawy pas. Bądź zdecydowany i przyspieszaj już wtedy, gdy nadal znajdujesz się na swoim pasie. Postaraj się wykonać manewr jak najszybciej. Im mniej czasu trwa wyprzedzanie, tym jest bezpieczniejsze.

5. Nie zwalniaj po minięciu wyprzedzanego pojazdu

Przyspieszaj cały czas, aż do momentu, gdy będziesz już daleko przed wyprzedzanym autem. Zbyt wielu kierowców puszcza pedał gazu i zwalnia, będąc nadal po przeciwnej stronie drogi. To nie jest czas na zastanawianie się nad ograniczeniami prędkości i zużyciem paliwa - wyprzedzaj tak, by zrobić to jak najszybciej i znaleźć się w bezpiecznej odległości przed wyprzedzanym autem.

6. Wracaj na swój pas

W tym kluczowym momencie wyprzedzania zbyt wielu kierowców daje ciała. Po minięciu samochodu na długość pojazdu wracają na prawy pas i wcinają się przed wyprzedzany pojazd, zmuszając go do zmniejszenia prędkości lub hamowania. Nie bądź jednym z nich i ukończ swój manewr prawidłowo!

Istnieje ogólna zasada, mówiąca, żeby nie wracać na swój pas do momentu, w którym pojazd wyprzedzany jest widoczny w lusterku środkowym, wewnątrz auta. Jeśli zjeżdżasz na swój pas od razu po minięciu wyprzedzanego auta, a następnie musisz zahamować, narażasz siebie i kierowcę, którego wyprzedziłeś na niebezpieczeństwo. Nie puszczaj pedału gazu aż do momentu, w którym znów znajdziesz się na prawidłowym pasie jezdni. Dopiero wtedy zwolnij do dopuszczalnej prędkości przelotowej.

Co robić, gdy jest się wyprzedzanym?

Zdaniem niektórych kierowców bycie wyprzedzanym jest oznaką słabości. Przez takie myślenie prowokują oni wiele niebezpiecznych sytuacji na drodze. Bycie wyprzedzanym to jednak normalna sprawa. Zawsze znajdzie się ktoś, dla kogo będziesz po prostu wolniejszym pojazdem, który należy wyprzedzić.

Podczas bycia wyprzedzanym bardzo ważne jest, byś współpracował z pojazdem jadącym za tobą - dla własnego bezpieczeństwa, a także jego i osób postronnych. Nie powstrzymuj kierowcy za tobą przed wyprzedzaniem, nie przyspieszaj, ale też nie zwalniaj nagle. Zachowuj się konsekwentnie - tak, aby drugi kierowca wiedział, co robisz.

Jeśli w lusterku widzisz samochód, który jest gotowy do wyprzedzania (albo już je rozpoczął), utrzymuj bieżącą prędkość. Pod żadnym pozorem nie przyspieszaj, gdyż i tak nie zmieni to decyzji wyprzedzającego kierowcy, a tylko zwiększy niebezpieczeństwo. Nie zaczynaj też zwalniać, gdyż podczas wyprzedzania kierowca może zmienić swoją decyzję i próbować wskoczyć znów za ciebie, np. w przypadku, gdy ujrzy pojazd z naprzeciwka. Jeśli jedzie za tobą niecierpliwy kierowca, a ty chcesz go przepuścić, to zwolnij wcześniej. Zrób to zanim cię wyprzedzi, a nie w trakcie manewru.

Gdy wyprzedzający cię samochód skończy swój manewr, możesz delikatnie puścić gaz, by upewnić się, że pomiędzy nim a tobą będzie wystarczająco dużo miejsca.

Podsumowanie

W powyższym artykule poruszyliśmy temat wyprzedzania na drogach jednopasmowych, w których największe zagrożenie stanowią auta nadjeżdżające z naprzeciwka. Na drogach dwupasmowych obowiązują jednak te same zasady, których warto przestrzegać, by bezpiecznie wyprzedzać. Aż trudno uwierzyć, że artykuł o tak podstawowym manewrze, jak wyprzedzanie, może być tak długi, ale o to właśnie chodzi. Spora część kierowców wyprzedza bez większego namysłu, aż do chwili, gdy jeden z wielu manewrów układa się nie po ich myśli. Niestety, najczęściej w takich sytuacjach jest już za późno na myślenie. Wszystkich, którym zawsze się spieszy, zapraszamy na tor wyścigowy :) Przejażdżka sportowym samochodem zapewni o wiele więcej pozytywnych emocji niż szaleństwo na drogach publicznych!


Komentarze

Blog

Zawór EGR - usterki, naprawa, czyszczenie
Jak przygotować samochód przed zimą? Ważne wskazówki
Samochód na wodór - jak działa i ile kosztuje?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 KM
Lamborghini Gallardo
315 KM
Ferrari F430
315 KM

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności