Jak ustawić lusterka w samochodzie?

Kategoria: Poradniki

- 20 lut 2024

Prawidłowe ustawienie lusterek jest kluczowe dla bezpiecznej jazdy. Ważne jest przecież nie tylko to, co dzieje się przed samochodem, lecz także to, co za nim i na sąsiednich pasach. W tym artykule dowiesz się, jak ustawić lusterka, by zapewnić sobie doskonałą widoczność wokół całego pojazdu.

Wszystkie auta są wyposażone w trzy lusterka niezbędne do zapewnienia kierowcy jak najlepszego pola widzenia. Pierwszym z nich jest lusterko wsteczne, umieszczone centralnie wewnątrz pojazdu. Dwa pozostałe to lusterka boczne, znajdujące się po obu stronach auta.

rodzaje lusterek w samochodzie

Rodzaje lusterek w samochodzie i ich funkcja

Lusterka pełnią kluczową rolę w zapewnieniu kierowcy odpowiedniej widoczności. To dzięki nim możemy prawidłowo ocenić sytuację na drodze i parkingu. 

  • Lusterka zewnętrzne (boczne) są umieszczone po obu stronach pojazdu. Służą do obserwacji obszaru po bokach samochodu oraz częściowo za nim. Ich głównym zadaniem jest zwiększenie pola widzenia kierowcy, co jest niezwykle istotne przy skręcaniu, zmianie pasa ruchu i parkowaniu.
  • Lusterko wewnętrzne (wsteczne) jest zamontowane wewnątrz pojazdu przy górnej części przedniej szyby. Zapewnia ono widok na drogę za samochodem bez konieczności odwracania głowy. Lusterko wsteczne pomaga ocenić odległość i prędkość zbliżania się pojazdów za nami. Do tego podczas parkowania umożliwia sprawdzenie, czy za samochodem nie znajduje się przeszkoda, np. ściana, słup, drzewo.

Podstawy ustawiania lusterek

Lusterka odgrywają istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas jazdy, umożliwiając kierowcy ciągłą kontrolę nad sytuacją wokół pojazdu. Przed rozpoczęciem każdej jazdy warto upewnić się, że wszystkie lusterka są odpowiednio ustawione, by jak najbardziej zwiększyć widoczność i zminimalizować tzw. martwe pole.

panel sterowania lusterkami i lusterko boczne

Jak ustawić lusterka boczne?

Ustawienie lusterek bocznych najlepiej zacząć od zajęcia normalnej pozycji za kierownicą, czyli takiej, którą zajmujemy podczas jazdy. Ustawienie lusterek możemy zacząć od strony kierowcy. Co do zasady lusterka boczne powinny pokazywać jak najwięcej drogi i zaledwie fragment bocznej części auta, choćby zaledwie klamkę. Widoczny fragment pojazdu ma pełnić jedynie funkcję odniesienia, nie powinien zajmować więcej niż 10% widocznej powierzchni.

Ustawienie, w którym wcale nie widać obrysu auta również nie jest poprawne, gdyż w razie przestawienia lusterka (np. przez innego kierowcę lub wstrząs) trudno ocenić, czy lusterko obejmuje właściwy obszar. Oprócz tego trudniej jest ocenić odległość i prędkość zbliżania się innych pojazdów bez punktu odniesienia, jakim jest własny pojazd.. Dlatego też zawsze powinniśmy widzieć przynajmniej minimalny fragment własnego samochodu.

panel sterowania lusterkami

Należy też pamiętać by ustawić lusterka boczne możliwie najbardziej poziomo. Chodzi o to, by nie odbijały nieba, ani krawężników, tylko to, co znajduje się na drodze.

W ten sam sposób należy ustawić lusterko od strony pasażera, aby widzieć jak najwięcej przestrzeni wokół pojazdu i zaledwie część boku pojazdu.

W starszych autach bez elektronicznej regulacji lusterek, podczas ustawiania prawego lusterka, musisz zmienić swoją pozycję. Należy w nich sięgnąć do dźwigni znajdującej się na drzwiach pasażera. W takim wypadku po ustawieniu lusterek upewnij się, że znajdują się one w prawidłowej pozycji. Do pomocy możesz też poprosić drugą osobę.

Ustawienie lusterek “na klamkę”

Często możemy spotkać się z poradą, by boczne lusterka ustawiać tak, by widać w nich było przednią klamkę auta. Warto pamiętać, by była to tylko klamka, a nie całe drzwi, gdyż w takiej sytuacji znacznie ograniczymy sobie pole widzenia. 

Ustawienie lusterek na autostradzie

Podczas jazdy autostradą możesz nieco rozszerzyć pole widzenia, ustawiając lusterka boczne szerzej. 

lusterko wsteczne w samochodzie

Ustawienie lusterka wewnętrznego

Ustawienie lusterka wstecznego (wewnętrznego) nie powinno sprawiać żadnego problemu. Zajmij prawidłową pozycję za kierownicą, następnie ustaw lusterko wsteczne tak, by widzieć w nim całą tylną szybę oraz wszystko co dzieje się centralnie za samochodem.. 

Jeśli w trakcie ustawiania zauważysz, że lusterko jest przyciemnione, wyłącz tryb nocny lusterka (najczęściej przez odhaczenie języczka znajdującego się pod lusterkiem lub naciśnięcie przycisku). W trybie nocnym lusterko jest obniżone, przez co ustawienie go może nie być do końca precyzyjne.

lusterko martwego pola

Ustawienie lusterek a tzw. martwe pole

Lusterka należy ustawić tak, by w jak największym stopniu wyeliminować tzw. “martwe pole”. Jest to obszar obok samochodu, którego nie obejmują lusterka ani wzrok kierowcy. Zjawisko martwego pola jest najbardziej niebezpieczne, gdy wyprzedza nas auto znajdujące się na pasie obok. W pewnym momencie pojazdu tego nie widzimy już w lusterku wstecznym, a jednocześnie nie pojawił się jeszcze w lusterku bocznym. Mamy wtedy wrażenie, że auto pojawiło się znikąd.

To niebezpieczne zjawisko może doprowadzić do wypadku, gdyż nieświadomi obecności innego auta na sąsiednim pasie, możemy wjechać w jego bok, chcąc zmienić swój pas. 

Odpowiednie ustawienie lusterek pomoże zminimalizować martwe pole. Można to sprawdzić podczas jazdy. Gdy inne auto będzie Cię wyprzedzać, obserwuj lusterko wsteczne (wewnętrzne), a następnie lusterko boczne. Wyprzedzający pojazd od razu po zniknięciu z lusterka wewnętrznego powinien pojawić się w lusterku bocznym. 

Aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo, przy zmianie pasa zawsze choć na sekundę, zerknij przez boczną szybę, czy nic nie znajduje się w martwym polu. Możesz też zainwestować w system zwany czujnikiem martwego pola

lusterko samochodowe boczne

Praktyczne wskazówki dotyczące ustawiania lusterek - podsumowanie

  • Sprawdzaj ustawienie lusterek przed każdą jazdą.
  • Ustawiając lusterka boczne, zachowaj widoczność choćby minimalnego fragmentu własnego auta.
  • Pilnuj martwego pola - mimo optymalnego ustawienia lusterek, zawsze istnieje ryzyko niezauważenia pojazdów w martwym polu, szczególnie motocykli.
  • Monitoruj obszar za pojazdem - regularne spoglądanie w lusterko wsteczne pomaga utrzymać świadomość sytuacji na drodze, a w razie potrzeby szybko zareagować.


Komentarze

Blog

Chiński samochód BAIC - auto za mniej niż 80 tys. zł już w Polsce
Regeneracja alternatora - jaki jest koszt i czy warto?
Jak ozonować auto i ile to kosztuje?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt