Jak pokonać stres przed jazdą samochodem?

Kategoria: bezpieczna jazda z devil-cars.pl

Istnieje wiele powodów, dla których część ludzi nie może prowadzić samochodu. Niekiedy jest to choroba sprawiająca, że prowadzenie pojazdu jest niebezpieczne. Wiele osób mieszka też w miastach, w których posiadanie samochodu jest zupełnie zbędne - o wiele szybciej dotrą w wybrane miejsce, korzystając z komunikacji miejskiej. Niektórzy unikają samochodów z pobudek ideologicznych - dbają o środowisko i preferują spacery, jazdę rowerem i zbiorową komunikację publiczną. Istnieje jednak duża grupa ludzi, którzy nie jeżdżą samochodem, gdyż się po prostu boją.

Ludzie doświadczający lęku przed prowadzeniem auta często czują się zawstydzeni, odizolowani i przekonani, że wszyscy inni są lepszymi kierowcami, niż oni. Jak więc pokonać strach przed jazdą samochodem? W poniższym artykule postaramy się udzielić kilku wskazówek na przełamanie strachu przed prowadzeniem auta.

Strach przed jazdą samochodem - czym jest?

Amaskofobia - lęk przed prowadzeniem samochodu. Okazuje się, że jest jedną z najczęściej występujących fobii na świecie. Niekiedy stres związany z prowadzeniem auta nie przybiera postaci fobii, lecz wywołuje inne dolegliwości - zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Najczęstszą sytuacją jest strach przed jazdą samochodem po zdanym egzaminie, który jest związany z niewielkim doświadczeniem i umiejętnościami na drodze. Nietrudno wtedy o sytuacje pełne stresu i paniki. Stres świeżo upieczonego kierowcy przechodzi zwykle z czasem, wraz ze zdobywanymi umiejętnościami i doświadczeniem. Gorzej, gdy strach przed prowadzeniem auta jest na tyle silny, że całkowicie zniechęca daną osobę do jazdy samochodem i skłania ją do schowania prawa jazdy głęboko do szuflady.

Niekiedy obawy przed jazdą samochodem dotyczą tylko konkretnych sytuacji, jak:

 • Jazda z dużą prędkością,
 • Utrata kontroli nad autem,
 • Strach przed jazdą samemu,
 • Strach przed jazdą z pasażerami,
 • Jazda nocą,
 • Jazda w niekorzystnych warunkach pogodowych,
 • Jazda w tunelach lub na mostach,
 • Stanie w korku,
 • Jazda po nieznanym mieście,
 • Jazda w obcym państwie,
 • Jazda obok dużych pojazdów.

 

Dla większości osób amaskofobia oznacza, że nie cierpią jazdy samochodem i robią to dopiero wtedy, gdy naprawdę muszą.

Co wywołuje stres przed jazdą samochodem?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, co powoduje strach przed prowadzeniem samochodu. Wśród najczęstszych wyzwalaczy strachu można wymienić:

 • Niewielkie doświadczenie za kierownicą - to najczęstsza przyczyna stresu na drodze. Brak doświadczenia i niewielkie umiejętności są prekursorami do stwarzania niebezpiecznych sytuacji na drodze, które jeszcze bardziej potęgują stres.
 • Strach przed odpowiedzialnością za innych - odczuwanie odpowiedzialności leży w ludzkiej naturze, w szczególności, gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo. Na drodze kierowca bierze odpowiedzialność zarówno za siebie, jak i za pasażerów, nad którymi sprawuje opiekę.
 • Strach przed podróżą - hodofobia, czyli strach przed przemieszczaniem się jakimikolwiek środkami transportu.
 • Złe doświadczenia - np. strach przed jazdą samochodem po wypadku. Każdy, kto miał stłuczkę lub wypadek samochodowy może w przyszłości odczuwać lęk przed prowadzeniem auta. Dotyczy to też sytuacji, gdy dana osoba była świadkiem niebezpiecznego zdarzenia.
 • Klaustrofobia - jedna z najpopularniejszych fobii, strach przed zamkniętymi pomieszczeniami. Może nasilać się podczas przebywania w zamkniętym samochodzie, a także w tunelach i ciasnym korku.

 

Objawy stresu przed jazdą samochodem

Stres przed jazdą samochodem może objawiać się na wiele sposobów - fizycznych i psychicznych. Mogą to być:

 • zawroty głowy,
 • palpitacje serca,
 • nadmierne pocenie się,
 • dezorientacja,
 • duszności,
 • suche usta,
 • objawy psychiczne.

 

Niektórzy nie odczuwają fizycznych symptomów, lecz po prostu unikają prowadzenia samochodu, niekiedy trzymając swój strach w tajemnicy przed przyjaciółmi i rodziną.

Czy strach przed prowadzeniem auta jest normalny?

Jeśli czujesz stres przed pierwszą samodzielną jazdą, masz niewielkie doświadczenie za kierownicą lub po prostu od dłuższego czasu nie prowadziłeś samochodu, nie martw się! Stres w takich sytuacjach odczuwa większość ludzi. Do jazdy autem trzeba przywyknąć, a wtedy staje się niemal tak łatwa, jak jazda rowerem (dla niektórych nawet łatwiejsza).

Kilkadziesiąt godzin nauki jazdy to zdecydowanie zbyt mało, by nabrać doświadczenia, wprawy i pewności siebie za kółkiem. W tak krótkim czasie kursant musi nauczyć się wykonywania wielu zupełnie nowych rzeczy jednocześnie - obsługi samochodu, patrzenia na znaki, obserwowania otoczenia i szukania drogi. Świeżo upieczeni kierowcy obawiają się najczęściej, że zgaśnie im silnik, boją się ruszania pod górkę, innych kierowców, nie są pewni znajomości przepisów ruchu drogowego. To strach przed nieznanym, który po pewnym czasie mija.

Jak pokonać strach przed jazdą samochodem po zdanym egzaminie?

Zdałeś już egzamin, odebrałeś prawo jazdy i… boisz się jeździć. To normalne! Na początku przygody za kierownicą pamiętaj o pozytywnym nastawieniu. Nie każdy jest od razu Kubicą dróg. Ważne jednak, byś przełamywał strach i jak najczęściej prowadził auto. Niektórzy świeżo upieczeni kierowcy wolą jeździć z kimś doświadczonym u boku, a inni wręcz przeciwnie. Jeśli więc stresuje cię obecność pasażera, na początku jeździj sam. Jeśli natomiast pomaga, to staraj się mieć zawsze kogoś u swego boku. Pamiętaj, że skoro zdałeś egzamin na prawo jazdy, to oznacza, że potrafisz jeździć samochodem. Brakuje ci tylko doświadczenia, którego nie zdobędziesz inaczej, niż regularnie jeżdżąc.

Strach przed prowadzeniem auta - praktyczne wskazówki, jak go pokonać

Pokonywanie strachu przed jazdą może być niekiedy długotrwałym procesem, aczkolwiek warto byś wiedział, że odrobina strachu jest potrzebna na drodze. W innym wypadku wszyscy jeździliby bezmyślnie i niebezpiecznie. Strach ten powinien pozostawać jednak na zdrowym, minimalnym poziomie.

Zmierz się ze stresem

Dla wielu łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Jeśli twój strach jest na tyle silny, że samo siedzenie w aucie wywołuje fizyczne objawy lęku, być może konieczna będzie wizyta u psychologa. Jeśli jednak nie należysz do tej grupy osób, staraj się po prostu kontynuować jazdę samochodem, mimo strachu. Nie unikaj jej. Unikając sytuacji stresowych, dajesz pole do popisu wyobraźni, która jeszcze bardziej potęguje strach. Kontynuując wysiłki, twój niepokój powinien stopniowo się zmniejszać.

Nie prowokuj sytuacji, które zestresują cię jeszcze bardziej

Staraj się jeździć tak, by nie “dolewać oliwy do ognia”. Nie przekraczaj prędkości, nie wyprzedzaj, gdy nie widzisz takiej konieczności, sygnalizuj swoje zamiary zawczasu, jedź ostrożnie. Jednym z problemów związanym ze stresem podczas jazdy jest to, że niektórzy kierowcy sami prowokują sytuacje, które ich stresują. Staraj się panować nad sytuacją i nie pozostawiaj nic przypadkowi. Pracuj nad swoimi umiejętnościami - jeśli będziesz niebezpiecznym kierowca, twój niepokój związany z prowadzeniem auta będzie tylko narastał.

Jeździj w bezpiecznych miejscach o niskim natężeniu ruchu

Przynajmniej na początku przygody za kółkiem lub po długiej przerwie od prowadzenia samochodu. Zasiadanie za kierownicą w środowisku wolnym od niepokoju może być korzystne. Znajdź duży, pusty parking i pojeździj na nim chwilę. Im dłużej pojeździsz bez żadnych zakłóceń, tym lepiej się poczujesz. Dalsza jazda w miejscach o niskim natężeniu ruchu powinna stać się dla ciebie monotonna, dzięki czemu zmniejszysz poziom stresu. Dobrym pomysłem może być też przejażdżka sportowym samochodem po torze wyścigowym, podczas której będziesz mógł w bezpiecznych warunkach, pod okiem instruktora sprawdzić swoje umiejętności jazdy szybkim samochodem. To świetny sposób na pokonanie lęku. Przy okazji, może w końcu polubisz jazdę samochodem.

Planuj trasę przed rozpoczęciem jazdy

Wiele osób stresuje to, co nieznane. Jeśli zaplanujesz trasę przejazdu odpowiednio wcześniej, unikniesz sytuacji, w której musisz prowadzić auto i szukać drogi. Jeszcze przed jazdą, w domu, uruchom mapy Google i sprawdź rekomendowane trasy przejazdów do celów, do których chcesz dotrzeć. Dobrym pomysłem może być też skorzystanie ze Street View, dzięki któremu przebędziesz całą trasę na ekranie swego komputera czy smartfona. Poznasz dzięki temu trudniejsze skrzyżowania czy skomplikowane lewoskręty. W miarę możliwości możesz zmodyfikować daną trasę, by je ominąć. Radzimy jednak, byś trzymał się punktu pierwszego i zmierzył się z własnymi obawami.

Jeździj samodzielnie… lub z kimś

Istnieją dwie grupy kierowców odczuwających strach przed prowadzeniem samochodu. Pierwsza z nich to osoby, które lepiej czują się z pasażerem u boku. Druga natomiast to te, które wolą jeździć samodzielnie. Jeśli więc pomaga ci obecność doświadczonego kierowcy w samochodzie lub jakiejkolwiek osoby, staraj się jeździć z towarzyszem. Nie zawsze jednak jazda z pasażerem jest mniej stresująca. Po pierwsze, odczuwasz wtedy odpowiedzialność nie tylko za siebie, lecz także za osobę u twojego boku (często najbliższą). Poza tym mąż/ojciec/brat/ktokolwiek siedzący na fotelu pasażera i udzielający wskazówek może narobić więcej szkody niż pożytku. W szczególności, gdy podnosi głos, jego krytyka jest mało konstruktywna i panikuje bardziej, niż sam kierowca. Twoja uwaga nie będzie skupiała się w pełni na drodze, lecz na tym, by nie zrobić nic, co zdenerwowałoby takiego pasażera. W konsekwencji niedoświadczony kierowca staje się sparaliżowany, wyłącza myślenie i modli się, by jak najszybciej dojechać do celu. Niekiedy warto więc wyruszyć w samotną wyprawę, najlepiej poza godzinami szczytu i zacząć jeździć. Ani się obejrzysz, a znajdziesz się w centrum miasta lub na autostradzie i będziesz prowadził(a) auto bez żadnych obaw.

Słuchaj muzyki i stosuj techniki relaksacyjne

Być może podczas nauki jazdy słyszałeś, że muzyka jest rozpraszaczem i nie powinieneś jej słuchać, prowadząc samochód. To nie do końca prawda. Oczywiście, muzyka może być ogromnym rozproszeniem, ale tylko wtedy, gdy słuchasz jej bardzo głośno. Słuchanie relaksacyjnej muzyki przy niskiej głośności pozwoli ci zrelaksować się podczas jazdy. Dobrym pomysłem jest też stosowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, czy wykonywanie głębokich oddechów. Gdy problem jest na tyle silny, że nie potrafisz poradzić z nim sobie samodzielnie, rozważ wizytę u psychologa, który pomoże ci pokonać strach przed jazdą samochodem.

Lęk przed prowadzeniem samochodu to poważny problem, który dotyka większą liczbę ludzi, niż się każdemu wydaje. Jeśli jesteś świeżo upieczonym kierowcą i boisz się jeździć samochodem, nie martw się - to normalne. Ważne, byś przełamywał strach i zdobywał kolejne doświadczenia za kierownicą. Jeśli należysz do ludzi, którzy nie prowadzili auta od dawna, pomyśl o dodatkowych jazdach doszkalających. Odświeżysz pamięć i odzyskasz pewność siebie za kierownicą. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł choć trochę pomoże ci w przełamaniu strachu przed prowadzeniem samochodu. Motoryzacja to fantastyczna sprawa, a samochody wcale nie są straszne. Sprawdź sam i zdecyduj się na jazdę sportowym samochodem z naszej oferty. Życzymy szerokiej drogi i odwagi za kółkiem!


Komentarze

Blog

Opony - używane markowe czy nowe chińskie? Co się opłaca?
Prezent na walentynki dla niego - 16 pomysłów, które zaskoczą chłopaka!
Prawdziwe historie pochodzenia logo samochodów

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 KM
Lamborghini Gallardo
315 KM
Ferrari F430
315 KM

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności