Jak pokonać stres przed jazdą samochodem?

Kategoria: bezpieczna jazda z devil-cars.pl

- 09 maj 2019

Wielu ludzi nie chce lub nie może jeździć samochodem. Zdarza się, że prowadzenie przez nich pojazdu jest niebezpieczne z powodu choroby. Sporo osób mieszka też w miastach, gdzie posiadanie auta jest zbędne. Szybciej dotrą w wybrane miejsce komunikacją miejską.

Niektórzy unikają samochodów z pobudek ideologicznych - dbają o środowisko, przez co wolą spacery, jazdę rowerem i zbiorową komunikację publiczną. Istnieje jednak duża grupa ludzi, którzy nie jeżdżą samochodem, gdyż się po prostu boją.

Ludzie doświadczający lęku przed prowadzeniem auta często czują się zawstydzeni i odizolowani. Są przekonani, że wszyscy inni są lepszymi kierowcami, niż oni.

Jak więc pokonać strach przed jazdą samochodem? W poniższym artykule postaramy się udzielić kilku wskazówek na przełamanie strachu przed prowadzeniem auta.

Strach przed jazdą samochodem - czym jest?

Amaskofobia - lęk przed prowadzeniem samochodu. Okazuje się, że to jedna z najczęściej występujących fobii na świecie. Stres związany z prowadzeniem auta rzadko przyjmuje jednak postać fobii. Wywołuje natomiast pewne dolegliwości - zarówno fizyczne, jak i emocjonalne.

Najczęstszą sytuacją jest strach przed jazdą samochodem po zdanym egzaminie. Wiąże się z niewielkim doświadczeniem i umiejętnościami na drodze. Nietrudno wtedy o sytuacje pełne stresu i paniki. Emocje świeżo upieczonego kierowcy znikają zwykle z czasem, wraz z przejechanymi kilometrami.

Gorzej, gdy strach przed prowadzeniem auta jest na tyle silny, że całkowicie zniechęca daną osobę do jazdy samochodem i skłania ją do schowania prawa jazdy głęboko w szufladzie.

Czasami obawy przed jazdą samochodem dotyczą tylko konkretnych sytuacji, jak:

 • Jazda z dużą prędkością,
 • Strach przed utratą kontroli nad autem,
 • Strach przed jazdą samemu,
 • Strach przed jazdą z pasażerami,
 • Jazda nocą,
 • Jazda w niekorzystnych warunkach pogodowych,
 • Jazda w tunelach lub na mostach,
 • Stanie w korku,
 • Jazda po nieznanym mieście,
 • Jazda w obcym państwie,
 • Jazda obok dużych pojazdów.

 

Dla większości osób amaskofobia oznacza, że nie cierpią jazdy samochodem i robią to dopiero wtedy, gdy naprawdę muszą.

Co wywołuje stres przed jazdą samochodem?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, co powoduje strach przed prowadzeniem samochodu. Wśród najczęstszych wyzwalaczy strachu można wymienić:

 • Niewielkie doświadczenie za kierownicą - to najczęstsza przyczyna stresu na drodze. Brak doświadczenia i niewielkie umiejętności zwiększają ryzyko niebezpiecznych sytuacji na drodze, a te jeszcze bardziej potęgują stres.
 • Strach przed odpowiedzialnością za innych - odczuwanie odpowiedzialności leży w ludzkiej naturze, w szczególności, gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo. Na drodze kierowca bierze odpowiedzialność zarówno za siebie, jak i pasażerów, nad którymi sprawuje opiekę.
 • Strach przed podróżą - hodofobia, czyli strach przed przemieszczaniem się jakimkolwiek środkiem transportu.
 • Złe doświadczenia - np. strach przed jazdą samochodem po wypadku. Każdy, kto miał stłuczkę lub wypadek samochodowy może w przyszłości odczuwać lęk przed prowadzeniem auta. Dotyczy to też sytuacji, gdy dana osoba była świadkiem niebezpiecznego zdarzenia.
 • Klaustrofobia - jedna z najpopularniejszych fobii, strach przed zamkniętymi pomieszczeniami. Może nasilać się podczas przebywania w zamkniętym samochodzie, a także w tunelach i ciasnym korku.

 

Objawy stresu przed jazdą samochodem

Stres przed jazdą samochodem może objawiać się na wiele sposobów - fizycznych i psychicznych. Mogą to być:

 • zawroty głowy,
 • palpitacje serca,
 • nadmierne pocenie się,
 • dezorientacja,
 • duszności,
 • suche usta,
 • objawy psychiczne.

 

Niektórzy nie odczuwają fizycznych symptomów, lecz po prostu unikają prowadzenia samochodu, często trzymając swój strach w tajemnicy przed przyjaciółmi i rodziną.

Czy strach przed prowadzeniem auta jest normalny?

Jeśli czujesz stres przed pierwszą samodzielną jazdą, masz niewielkie doświadczenie za kierownicą lub po prostu od dłuższego czasu nie prowadziłeś samochodu, nie martw się! Stres w takich sytuacjach odczuwa większość ludzi. Do jazdy autem trzeba przywyknąć, a wtedy staje się niemal tak łatwa, jak jazda rowerem (dla niektórych nawet łatwiejsza).

Kilkadziesiąt godzin nauki jazdy to zdecydowanie zbyt mało, by nabrać doświadczenia, wprawy i pewności siebie za kółkiem. W tak krótkim czasie kursant musi nauczyć się wykonywania wielu zupełnie nowych rzeczy jednocześnie - obsługi samochodu, patrzenia na znaki, obserwowania otoczenia i szukania drogi.

Świeżo upieczeni kierowcy obawiają się najczęściej, że zgaśnie im silnik, boją się ruszania pod górkę, innych kierowców, nie są pewni znajomości przepisów ruchu drogowego. To strach przed nieznanym, który po pewnym czasie mija.

Jak pokonać strach przed jazdą samochodem po zdanym egzaminie?

Zdałeś już egzamin, odebrałeś prawo jazdy i… boisz się jeździć. To normalne! Na początku przygody za kierownicą pamiętaj o pozytywnym nastawieniu. Nie każdy jest od razu Kubicą dróg. Ważne jednak, byś przełamywał strach i jak najczęściej prowadził auto.

Niektórzy świeżo upieczeni kierowcy wolą jeździć z kimś doświadczonym u boku, a inni wręcz przeciwnie. Jeśli więc stresuje cię obecność pasażera, na początku jeździj sam. Jeśli natomiast pomaga, to staraj się mieć zawsze kogoś u swego boku.

Pamiętaj, że skoro zdałeś egzamin na prawo jazdy, to oznacza, że potrafisz jeździć samochodem. Brakuje ci tylko doświadczenia, którego nie zdobędziesz inaczej, niż regularnie jeżdżąc.

Strach przed prowadzeniem auta - praktyczne wskazówki, jak go pokonać

Pokonywanie strachu przed jazdą może być niekiedy długotrwałym procesem, aczkolwiek warto byś wiedział, że odrobina strachu jest potrzebna na drodze. W innym wypadku wszyscy jeździliby bezmyślnie i niebezpiecznie. Strach ten powinien pozostawać jednak na zdrowym, minimalnym poziomie.

Zmierz się ze stresem

Dla wielu łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Jeśli twój strach jest na tyle silny, że samo siedzenie w aucie wywołuje fizyczne objawy lęku, być może konieczna będzie wizyta u psychologa. Jeśli jednak nie należysz do tej grupy osób, staraj się po prostu kontynuować jazdę samochodem, mimo strachu. Nie unikaj jej. Unikając sytuacji stresowych, dajesz pole do popisu swojej wyobraźni, która kreuje najgorsze scenariusze.  Przez to jeszcze bardziej potęguje strach. Kontynuując wysiłki, twój niepokój powinien stopniowo się zmniejszać.

Nie prowokuj sytuacji, które zestresują cię jeszcze bardziej

Staraj się jeździć tak, by nie “dolewać oliwy do ognia”. Nie przekraczaj prędkości, nie wyprzedzaj, gdy nie widzisz takiej konieczności, sygnalizuj swoje zamiary zawczasu, jedź ostrożnie. Jednym z problemów związanym ze stresem podczas jazdy jest to, że niektórzy kierowcy sami prowokują sytuacje, które ich stresują.

Staraj się panować nad sytuacją i nie pozostawiaj nic przypadkowi. Pracuj nad swoimi umiejętnościami - jeśli będziesz niebezpiecznym kierowcą, twój niepokój związany z prowadzeniem auta będzie tylko narastał.

Jeździj w bezpiecznych miejscach o niskim natężeniu ruchu

Przynajmniej na początku przygody za kółkiem lub po długiej przerwie w prowadzeniu samochodu. Zasiadanie za kierownicą w środowisku wolnym od niepokoju może być korzystne. Znajdź duży, pusty parking i pojeździj na nim chwilę. Im dłużej pojeździsz bez żadnych zakłóceń, tym lepiej się poczujesz. Dalsza jazda w miejscach o niskim natężeniu ruchu powinna stać się dla ciebie monotonna, dzięki czemu zmniejszysz poziom stresu.

planowanie trasy

Planuj trasę przed rozpoczęciem jazdy

Wiele osób stresuje to, co nieznane. Jeśli zaplanujesz trasę przejazdu odpowiednio wcześniej, unikniesz sytuacji, w której musisz prowadzić auto i szukać drogi. Jeszcze przed jazdą, w domu, uruchom mapy Google i sprawdź rekomendowane trasy do celów, do których chcesz dotrzeć.

Dobrym pomysłem może być też skorzystanie ze Street View, dzięki któremu przebędziesz całą trasę na ekranie swego komputera czy smartfona. Poznasz dzięki temu trudniejsze skrzyżowania i skomplikowane lewoskręty. W miarę możliwości możesz zmodyfikować daną trasę, by je ominąć. Radzimy jednak, byś trzymał się punktu pierwszego i zmierzył się z własnymi obawami.

strach przed jazdą samochodem

Jeździj samodzielnie… lub z kimś

Istnieją dwie grupy kierowców odczuwających strach przed prowadzeniem samochodu. Pierwsza z nich to osoby, które lepiej się czują z pasażerem u boku. Druga natomiast to te, które wolą jeździć samodzielnie.

Jeśli więc pomaga ci obecność doświadczonego kierowcy w samochodzie lub jakiejkolwiek osoby, staraj się jeździć z towarzyszem.

Nie zawsze jednak jazda z pasażerem jest mniej stresująca. Po pierwsze, odczuwasz wtedy odpowiedzialność nie tylko za siebie, lecz także za osobę u twojego boku (często najbliższą). Poza tym mąż/ojciec/brat/ktokolwiek siedzący na fotelu pasażera i udzielający wskazówek może narobić więcej szkody niż pożytku. W szczególności, gdy podnosi głos, jego krytyka jest mało konstruktywna i panikuje bardziej, niż sam kierowca.

Twoja uwaga nie będzie skupiała się w pełni na drodze. Będziesz skoncentrowany na tym, by nie zrobić nic, co zdenerwowałoby takiego pasażera. W konsekwencji niedoświadczony kierowca staje się sparaliżowany, wyłącza myślenie i modli się, by jak najszybciej dojechać do celu.

Niekiedy warto wyruszyć w samotną wyprawę, najlepiej poza godzinami szczytu i zacząć jeździć. Ani się obejrzysz, a znajdziesz się w centrum miasta lub na autostradzie i będziesz prowadził(a) auto bez żadnych obaw.

strach jazda samochodem

Słuchaj muzyki i stosuj techniki relaksacyjne

Być może podczas nauki jazdy słyszałeś, że muzyka jest rozpraszaczem i nie powinieneś jej słuchać, prowadząc samochód. To nie do końca prawda. Oczywiście, muzyka może rozpraszać, ale tylko wtedy, gdy słuchasz jej bardzo głośno. Słuchanie relaksacyjnej muzyki przy niskiej głośności pozwoli ci zrelaksować się podczas jazdy. Dobrym pomysłem jest też stosowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja (oczywiście nie podczas jazdy :)), czy wykonywanie głębokich oddechów. Gdy problem jest na tyle silny, że nie potrafisz poradzić z nim sobie samodzielnie, rozważ wizytę u terapeuty, który pomoże ci pokonać strach przed jazdą samochodem.

Podsumowanie

Lęk przed prowadzeniem samochodu to poważny problem, który dotyka większą liczbę ludzi, niż się każdemu wydaje. Jeśli jesteś świeżo upieczonym kierowcą i boisz się jeździć samochodem, nie martw się - to normalne. Ważne, byś przełamywał strach i zdobywał kolejne doświadczenia za kierownicą.

Jeśli należysz do ludzi, którzy nie prowadzili auta od dawna, pomyśl o dodatkowych jazdach doszkalających. Odświeżysz pamięć i odzyskasz pewność siebie za kierownicą. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł choć trochę pomoże ci w przełamaniu strachu przed prowadzeniem samochodu. Motoryzacja to fantastyczna sprawa, a samochody wcale nie są straszne.

Sprawdź sam i zdecyduj się na jazdę sportowym samochodem z naszej oferty. To świetny sposób na pokonanie lęku. Przy okazji, może w końcu polubisz jazdę samochodem. Życzymy szerokiej drogi i odwagi za kółkiem!

jazda

Przejażdżkę możesz też podarować w prezencie. Sprawdź nasze jazdy sportowymi autami!


Komentarze

Aga

2020-09-24

Dziękuję za bardzo podnoszacy na duchu artykuł.

Kinga

2020-12-17

Dziękuję za bardzo pomocny artykuł. Wiem już, że to nie lęk, a zupełnie normalna obawa wynikająca z braku doświadczenia. I wiem też już co robić, żeby oswoić się z jazdą! :)

Sabina

2021-01-26

Ja mam taki paraliz ze strachu ze sciska mnie w klatce piersiowej i nie moge oddychac co przekłada sie na jazde bo mnie moge logicznie myslec instruktor mnie wtedy jeszcze bardziej stresuje bo mowi ze nie mysle a to wszystko wina stresu ktory przezywam wewnetrznie artykuł byl mi potrzebny bo nie wiedzialam co sie ze mna dzieje teraz juz wiem co robic dziękuję

Anna

2021-02-06

Miałam kolizję, wpadłam w poślizg. Mam samochód ale jak mam jechać teraz podczas minusowej temperatury boję się. Wsiadam do auta i jadę powoli mimo tego nadal odczuwam strach i boję się wyjechać na dłuższą trasę (np. 1h) mam nadzieję, że to w końcu minie. Pozdrawiam.

Klaudia

2021-02-22

Anna nie jesteś sama. Jestem w takiej samej sytuacji. Też mam taką nadzieję że to w koncu minie. Pozdrawiam

ELIZA

2021-05-13

Mam to samo, strasznie się stresuję przed kierownicą. Zrobiłam prawko w wieku 18 lat, trochę jeździłam ale to było między małymi miastami. Minęło już 9 lat i teraz zaczynam znów jeździć. Najbardziej boję się że kogoś potrącę. Zapiszę się na jazdy i małymi kroczkami chyba się uda. Pozdrawiam wszystkich!

Dawid

2021-06-23

Miałem wypadek dosyć poważny osobówką bo gdy wracałem 13.11.2020 z pracy do domu wpadłem w poślizg uderzyłem w drzewo oraz jakieś 100m koziolkowalem nim. Osobówka została skasowana przy prędkości 80km/h wychodząc z łuku. Gdy jadę busem lub ciężarówka strach mi nie dokucza zaś gorzej mam w osobówce zaraz ręce mi latają stres dokucza i nie wiem co mam z tym fantem zrobić mimo że po wypadku jeździłem jako pasażer po 3 miesiącach wsiadłem sam za kolko i nie było takiego strachu jak jest teraz

Paweł Majewski

2021-07-21

Czy jest jakiś lek który poprawi jakość nerwów podczas jazdy ?

Lukasz

2021-12-27

Dołączam się do pytania czy jest jakiś lekk poprawiający jakość nerwów podczas jazdy. Mój przypadek jest taki jak jade autem autostradą lub bocznymi drużkami jest ok ale jak wjeżdżam do miasta widząc światła i korki jest koniec zaczyna mi strasznie serce bić pijąc wodę staram się to chamowac czasem się uda ale jest to straszne prosiłbym o jakąś rade ,prawojazdy mam od ponad 15 lat nigdy nie było z tym problemu jeżdżę na codzień autem robiłem po 2 tys km bo mieszkam w Irlandi i czasem jechałem do Polski autem nigdy nie miałem z tym problemu. Od czasu jak rozpoznano u mnie bolerjoze która wyleczyłem anybiotykami a potem komora hiperbaryczna ale to chyba uszkodzio moje nerwy z którymi nie mogę sobie poradzić jak by ktoś miał jakiś pomysł proszę cos podsunąć bo wydaje mi się że zostaje mi już tylko psychiatra.

Iwona

2022-04-25

Witam chcialam sie spytac czy ktos tez ma taka przypadlosc, Mieszkam w Californii I od 5lat jezdze autem bezwypatkowo,mam problem jazdy na autostradzie na luku w prawo mam wrazenie ze moj tyl auta mnie wyprzedza nie doslownia ale tak czuje,nie wiem czy to jest wina moja ze mam problem ze zrowiem napewno auto jest sprawne bo jezdzimy na zmiane z mezem a on tego nie czuje,od kilku dni mam Strach jezdzic po autostradzie.dziekuje za kZda odpowiedz.moze to brzmi bardzo dziwnie ale nie czuje sie dobrze na autostradzie.

Stan

2022-07-18

Jakie "zmierz się ze stresem" jak mi ręce latają, pocą się, nogi się trzęsą - nie panuję nad pojazdem w ten sposób, jestem niebezpieczny dla siebie i innych... Muzyka? Nie pomaga.

Paweł

2022-07-22

Nie jesteś sam Stan , mam te same objawy , z tego co wyczytałem w necie to jest nerwica lękowa , na szczęście przeprowadziłem się i teraz mieszkam w dużym mieście w NL i auto nie jest mi potrzebne , radzę dać sobie spokój z jazdą , ja wiem że to nie dla mnie i jestem szczęśliwy odkąd sobie to uświadomiłem , prawo jazdy służy wyłącznie jako drugi dokument tożsamości . Pozdrawiam .

Jadwiga

2022-08-17

Myślałam ze tylko ja mam problemy z jazdą autem, szczególnie w miejscach dla mnie nowych. U mnie to chyba tez wpływ zbyt dużej wyobraźni co coś złego się wydarzy.

Magdalena

2022-09-13

Ja też się denerwuje bardzo nie mogę spać a naprawdę nie daleko mam do pracy😪

Katarzyna

2022-09-19

Trochę lepiej się poczułam widząc, że jest nas więcej. Spróbuję zacząć się jakoś przełamywać :)

Johny

2022-10-11

Mieszkam w los Angeles i podczas jazdy w trafik mam stres ale popijam syrop z spritem i to mi pomaga

Monika

2022-10-12

Jestem świeżo upieczonym kierowcą. Zdane za pierwszym razem....ale i tak jest strach przed pierwszą samotną jazdą. Bardzo chciałam zdać egzamin za pierwszym razem i się udało . Teraz trzeba przezwyciężyć ten strach i jeździć . Jednak u mnie to raczej nie pomoże ....obecność partnera obok, ponieważ to doświadczony kierowca. Krzyczy i się denerwuje jak coś idzie nie tak ....więc mi to niczego nie ułatwia . I jeszcze na dodatek że to jego samochodem będę jeździć .....to dodatkowo stres żeby nie zmasakrować auta 😁😁

Kaska

2022-10-27

Monika mam to samo ,mój mąż drze sie bez powodu też zdałam za pierwszym na początku października i egzaminator powiedział że bardzo ładnie jeżdżę,nie stwarzam zagrożenia na drodze ,ale teraz dostaje palpitacji serca szczególnie na rondach jak wymuszają i się wpier***aja a ja czekam aż rondo będzie wolne żeby wjechać i jestem juz na rondzie a tu się palant jakiś z prawej wpie***la,mam dość duży i ciężki samochod

Ana

2022-10-27

Witam, zdałam prawo jazdy w grudniu dwa dni przed wigilią zeszłego roku nadal boję się jeździć, nie mam żadnych lęków, czy trzęsawicy,, poprostu boję się że nie zapanuje nad kierownica 9, czy zgaśnie mi auto, dodam że nie jechałam jeszcze sama, zawsze musi ktoś być obok, mój mąż, i jego cenné porady 🥺 Zbieram się żeby wsiasc6samej i wkoncu pojechać,, ale to takie trudne, co robić, odważyć się i nie myśleć o złych rzeczach czy raczej wycofać się 🤔 Choć nie ukrywam że podoba mi się jazda autem 👌

Anna

2022-11-25

Wpadłam w pośizg i wylądowałam w rowie. Ja i auto całe. Zdarzenie miało miejsce w Norwegii, zjeżdżałam z wielkiej góry, było bardzo ślisko. Policjant powiedział, że to nie moja wina bo na tak śliskiej nawierzchni to nawet najwybitniejszy kierowca nie dał by rady. Jednak strach przed pokonaniem tego odcinka drogi pozostanie na długo.

Blog

3 najpopularniejsze sposoby na kradzież samochodu. Jak się przed nimi zabezpieczyć
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą - 2023 r.
Sprawdzenie auta przed kupnem - gdzie i jak zbadać samochód?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 KM
Lamborghini Gallardo
315 KM
Ferrari F430
315 KM

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności