🌸 Promocja z okazji Dnia Mamy! Zgarnij 15% rabatu na jazdę superautem! Wpisz w koszyku: SUPERMAMA 🏎️🔥 Prezent ważny 365 dni - podaruj emocje! 🎁 - Regulamin

Jak naładować akumulator? Ile ładować akumulator rozładowany do zera?

Kategoria: Poradniki

- 03 lis 2023

Gdy nadchodzi zima, a temperatury na zewnątrz spadają, często przypominamy sobie, że do uruchomienia samochodu potrzebujemy nie tylko paliwa, ale także prądu. Jak wiadomo, to akumulator jest jego głównym źródłem. Akumulator samochodowy jest głównym źródłem energii, które zasila kluczowe elementy pojazdu, takie jak rozrusznik, oświetlenie, systemy sterowania, radio i klimatyzacja. Zasadniczo akumulator ładuje się samoczynnie podczas jazdy dzięki alternatorowi. Jednak czasem może zaistnieć potrzeba ręcznego naładowania. W tym artykule dowiesz się, jak naładować akumulator, ile trwa ładowanie i jakie urządzenia będą potrzebne.

Rozładowany akumulator to najczęstsza przyczyna nieudanego rozruchu auta, szczególnie zimą podczas niskich temperatur. Brak prądu w akumulatorze może wynikać z wielu czynników, takich jak długotrwałe nieużywanie pojazdu, pozostawienie włączonych urządzeń elektrycznych, uszkodzenia wewnętrzne, czy też problemy z alternatorem. Jeśli naładowanie akumulatora jest konieczne, a nie masz przy sobie prostownika, możesz uruchomić auto za pomocą kabli. Czasami jednak niezbędne będzie naładowanie akumulatora za pomocą odpowiednich urządzeń.

podłączanie akumulatora

Jak podłączyć akumulator do prostownika?

W teorii, akumulator powinien ładować się sam w trakcie jazdy, za pomocą alternatora. Kiedy jednak jeździmy tylko na krótkich dystansach, a do tego panują niskie temperatury, może się okazać, że akumulator nie jest ładowany do końca.

Wtedy najlepiej zdiagnozować przyczynę takiego stanu rzeczy i naładować akumulator prostownikiem.

Wybór odpowiedniego prostownika

Prostownik, inaczej nazywany ładowarką do akumulatorów, jest urządzeniem, które przekształca napięcie prądu zmiennego na stałe, umożliwiając naładowanie akumulatora. Wybór odpowiedniego prostownika jest istotny i nie warto oszczędzać na tym urządzeniu. Zalecamy wybór prostowników renomowanych producentów z dobrymi opiniami.

Prostownik należy wybrać tak, by jego parametry pasowały do akumulatora. Powinien mieć skuteczność ładowania na poziomie 1/10 pojemności naszej baterii. Przykładowo, jeśli posiadamy akumulator o pojemności 70 AH, powinniśmy wybrać prostownik o prądzie ładowania minimum 7 A.

Napięcie wyjściowe musi być takie samo, jak napięcie akumulatora. Oznacza to, że jeśli akumulator ma 12V, to prostownik również powinien oferować ładowanie takim napięciem. Większość akumulatorów samochodowych ma napięcie 12 V, w motocyklach to z reguły 6V, natomiast w ciężarówkach i maszynach rolniczych, najczęściej występuje 24V. Niektóre prostowniki na rynku mogą ładować akumulatory o różnym napięciu, np. 6/12 V, 12/24 V.

Do ładowania akumulatorów typu AGM (często w nowszych autach z systemem start-stop) należy używać prostowników mikroprocesorowych z funkcją ochrony przed przeładowaniem.

Dobry prostownik powinien mieć odpowiednie zabezpieczenia, takie jak ochrona przed przeciążeniem, zwarciem, przegrzaniem i odwrotną polaryzacją. Równie przydatną funkcją jest samodzielne przejście w stan podtrzymania. 

prostownik samochodowy do akumulatora

Krok po kroku: jak podłączyć prostownik do akumulatora (ładowanie akumulatora prostownikiem)

Poniżej instrukcja krok po kroku, na temat tego, jak naładować akumulator:

 1. Wyciągnij kluczyki ze stacyjki, zabezpiecz wzrok i dłonie.
 2. Odepnij klemę ujemną (w kolorze czarnym lub niebieskim). Zacznij od minusa - robiąc na odwrót, zwiększasz ryzyko wybuchu!
 3. Odepnij klemę dodatnią (w kolorze czerwonym). Jeśli to konieczne, poluzuj zacisk płaskim kluczem 10 mm lub kluczem francuskim.
 4. Odepnij resztę elementów mocujących akumulator. (jeśli chcesz zdemontować akumulator - patrz zalecenia producenta)
 5. Zabierz akumulator do dobrze wentylowanego pomieszczenia, a podczas dużych mrozów zaczekaj, aż akumulator nieco się ogrzeje. 
 6. Nie włączaj jeszcze prostownika! Najpierw podłącz krokodylki z prostownika do odpowiednich klem (podłącz plus do plusa, następnie minus do minusa).
 7. Podłącz prostownik do sieci.
 8. Wybierz odpowiednie opcje na prostowniku. Upewnij się, że ustawienia są zgodne z zaleceniami producenta akumulatora.
 9. Po naładowaniu odłącz prostownik od sieci i zdejmij krokodylki (najpierw minus, później plus).
 10. Naładowany akumulator podłącz do auta, zaczynając tym razem od plusa (klema czerwona), następnie podłącz minus.

Zajrzyj do instrukcji pojazdu, by dowiedzieć się, czy powinieneś odłączyć akumulator na czas ładowania, czy też nie. W nowoczesnych samochodach odłączenie akumulatora może skutkować utratą wszystkich ustawień.

Jakim prądem ładować akumulator?

Prąd używany do ładowania powinien być dostosowany do pojemności akumulatora. Ogólnie przyjmuje się, że prąd ładowania powinien wynosić około 10% pojemności akumulatora. Oto przykład:

 • Dla akumulatora o pojemności 50 Ah, prąd ładowania powinien wynosić około 5 A.
 • Dla akumulatora o pojemności 70 Ah, prąd ładowania powinien wynosić około 7 A.

Nowoczesne ładowarki z mikroprocesorem same ustalają natężenie, z jakim będą ładować akumulator. 

Jeśli ładujesz akumulator 12-woltowy, ustaw 12 Volt na prostowniku, jeśli 6-woltowy, ustaw 6 Volt, jeśli 24-woltowy, ustaw 24V.

Bezpieczeństwo podczas podłączania akumulatora

Podczas ładowania akumulatora, zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie. Przede wszystkim przestrzegaj zaleceń producenta akumulatora oraz prostownika - przeczytaj instrukcję obsługi przed podjęciem działań. 

Przed ładowaniem wypnij akumulator z auta (jeśli tak zaleca producent). Zachowaj ostrożność podczas odpinania i podpinania akumulatora, pamiętając o odpowiedniej kolejności - podczas odpinania najpierw minus, a podczas podpinania najpierw plus. Nie dopuść też do dotknięcia ze sobą klemy minusowej i plusowej.

Podczas ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych ulatnia się łatwopalny wodór, dlatego też nie dopuszczaj więc do spięcia i nie zbliżaj się z otwartym ogniem czy papierosem do akumulatora. Ładowanie powinno odbywać się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Zobacz również: Jak odpalić auto na kable?

Jak długo ładować akumulator?

Czas ładowania akumulatora to zwykle od kilku do kilkunastu godzin. Długość ładowania będzie różniła się w zależności od stopnia rozładowania akumulatora, jego pojemności oraz od typu prostownika. W przypadku nowszych prostowników, urządzenie samo się wyłączy lub zobaczymy diodę wskazującą na pełne naładowanie akumulatora.

W starszych prostownikach możemy zaczekać, aż natężenie spadnie prawie do zera, jednak nie czekajmy dłużej niż 12 godzin. 

mierzenie napięcia w akumulatorze

Ile ładować akumulator rozładowany do zera?

Gdy akumulator rozładuje się do zera, auto nie odpali. Oczywiście napięcie na akumulatorze nie spadnie do 0 V, lecz do wartości poniżej 11 V. Warto wiedzieć, że w pełni naładowany akumulator będzie miał ok. 12,5 V - 12,8 V.

Akumulator rozładowany do zera może wymagać ładowania nawet powyżej 12 godzin. W przypadku, gdy napięcie spadnie poniżej 10,5 mówimy już o głęboko rozładowanym akumulatorze. Taki trzeba jak najszybciej podłączyć do prostownika, by zapobiec procesowi zasiarczenia, który w wielu wypadkach jest nieodwracalny.

Wskazówki dotyczące ładowania od zera

Akumulator, który da się jeszcze naładować najlepiej podłączyć do automatycznego prostownika z mikroprocesorem oraz dobrymi zabezpieczeniami. Takie urządzenie samoczynnie dobierze parametry prądu do konkretnego akumulatora i zakończy ładowanie w odpowiednim momencie. Dzięki temu nie ma ryzyka uszkodzenia akumulatora.

W tym momencie duże znaczenie ma klasa urządzenia - tanie marketowe prostowniki bardzo często nie radzą sobie z ładowaniem akumulatorów rozładowanych w znacznym stopniu. Co prawda napięcie takiego akumulatora może osiągnąć wymagane 12,9 V, jednak prawdopodobnie szybko spadnie do wartości poniżej 12,4 V przez zbyt niską gęstość elektrolitu.

Akumulator rozładowany do zera - przyczyny

Akumulator może rozładować się do zera z wielu powodów, np. wskutek zużycia się. Warto pamiętać, że średnia żywotność akumulatora to 3-5 lat. Zmniejsza się poprzez jazdę tylko na krótkich dystansach, korzystanie z systemu start-stop oraz częste całkowite rozładowywanie akumulatora.

Dlaczego akumulator rozładowuje się do zera? Z kilku powodów. Najczęściej wpływ na to mają ludzkie błędy, np. pozostawienie włączonych świateł na noc, długotrwałe słuchanie radia przy wyłączonym silniku, intensywne korzystanie z prądożernych funkcji podczas jazdy na krótkich dystansach. Przyczyną całkowitego rozładowania się akumulatora może być też ujemna temperatura, zaburzająca przepływ elektrolitu w baterii. Winnym może być też niesprawny alternator, który nie doładowuje akumulatora podczas jazdy.

Zbyt długie ładowanie akumulatora - zagrożenia

Zbyt długie ładowanie akumulatora może doprowadzić do zagotowania się elektrolitu, co z kolei grozi wybuchem akumulatora. Warto jednak wiedzieć, że dotyczy to tylko starszych prostowników bez funkcji ochrony przed przeładowaniem lub takich, w których nie działa ona prawidłowo. Dlatego tak ważny jest wybór prostownika renomowanej firmy. Jeśli nie posiadamy innego prostownika, musimy na bieżąco kontrolować poziom naładowania akumulatora i odłączyć go, gdy natężenie prądu zbliży się do 0 A, jednak nie później niż po 12 godzinach.

prostownik do akumulatora w stylu retro

Poniżej omówimy, gdzie ładować akumulator, by zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Ładowanie akumulatora w samochodzie bez wyjmowania

Ogólna zasada mówi, żeby przed rozpoczęciem ładowania akumulatora zdemontować go z pojazdu i ustawić go w dobrze wentylowanym miejscu z dala od źródeł ognia. W wielu nowszych samochodach producenci zalecają jednak jego ładowanie bez demontażu. Akumulator można ładować bez wypinania, ale tylko przy użyciu ładowarki z mikroprocesorem. Najlepiej sprawdź w instrukcji pojazdu, czy producent auta umożliwia takie ładowanie. Podczas ładowania bez wyjmowania akumulatora nie przymykaj maski, by ulatniający się wodór nie gromadził się pod nią. 

Pamiętaj, by nie ładować akumulatora na mrozie, gdyż możesz go w ten sposób uszkodzić. Ładuj tylko niskim napięciem, najlepiej, by nie przekraczało 14 V. 

Ładowanie akumulatora w domu/mieszkaniu

Zasadniczo nie powinno się ładować akumulatora w mieszkaniu ze względu na wodór, który ulatnia się przez wywietrzniki podczas ładowania akumulatora. Jest to gaz łatwopalny, a każda iskra czy otwarte źródło ognia może doprowadzić do tragedii. Dlatego jeśli już zdecydujesz się na ładowanie akumulatora w domu czy mieszkaniu, uchyl okna i pod żadnym pozorem nie używaj ognia i nie pal papierosów. Nie stawiaj też akumulatora w kuchni, w której znajduje się kuchenka z palnikami. Należy też pamiętać, by ładujący się akumulator trzymać z dala od dzieci.

Czy akumulator ładuje się podczas postoju?

Gdy silnik w samochodzie jest włączony, akumulator ładuje się podczas postoju, jednak tylko w nieznacznym stopniu. Szybsze ładowanie następuje w trakcie jazdy.

Ładowanie akumulatora podczas jazdy

Jak już wspomnieliśmy wyżej, akumulator jest ładowany podczas normalnej jazdy dzięki alternatorowi. Samochód pobiera najwięcej prądu podczas uruchomienia, dlatego też jazda tylko na krótkich dystansach może być dla akumulatora szkodliwa. Podczas takiej jazdy auto może zużywać więcej prądu, niż alternator jest w stanie wyprodukować. 

Kluczowe informacje do zapamiętania

 • Regularne sprawdzanie napięcia w akumulatorze i ładowanie może wydłużyć jego żywotność. Warto regularnie sprawdzać napięcie i unikać głębokiego rozładowania.
 • Przy wyborze prostownika lepiej postawić na sprzęt renomowanej marki z mikroprocesorem i zabezpieczeniem przed przeładowaniem.
 • Akumulator najlepiej ładować po wyjęciu (chyba że producent zaleca inaczej), w dobrze wentylowanym pomieszczeniu z dala od źródeł ognia.
 • Odłączając akumulator, najpierw zdejmujemy minus, a później plus. Przy podłączeniu robimy na odwrót, czyli najpierw plus, później minus.
 • Akumulatory samochodowe ładują się podczas jazdy dzięki alternatorowi. Jazda tylko na krótkich dystansach negatywnie wpływa na stan akumulatora.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli masz inne pytania dotyczące ładowania akumulatora w samochodzie, śmiało pytaj. Zapraszamy też do podzielenia się swoimi doświadczeniami w ładowaniu akumulatorów, dbania o ten element pojazdu oraz w kwestii dobrych prostowników. Wspólna wymiana wiedzy jest zawsze mile widziana! 

FAQ

Czy mogę używać dowolnego prostownika do ładowania akumulatora?

Nie, wybór prostownika zależy od rodzaju akumulatora oraz jego wymagań ładowania. Ważne, by dostosować prostownik do konkretnej baterii, biorąc pod uwagę typ akumulatora (np. do akumulatorów AGM używamy tylko prostowników z mikroprocesorem). Przed podłączeniem upewnij się, że prostownik jest kompatybilny z rodzajem akumulatora, który chcesz ładować. Zwróć też uwagę na napięcie, pojemność akumulatora i tryb ładowania. 

Ile czasu trwa ładowanie akumulatora w samochodzie podczas jazdy?

Zasadniczo, podczas normalnej jazdy samochodem w dobrym stanie technicznym, czas ładowania akumulatora może wynosić od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Różnica w czasie wynika z różnych czynników, takich jak stan naładowania akumulatora, jego pojemność i stan techniczny, wydajność alternatora, prędkość jazdy i warunki pogodowe.

Czy mogę zostawić prostownik podłączony na stałe?

Generalnie obowiązuje zasada, że nie powinno się pozostawiać prostownika podłączonego do akumulatora na stałe, a zwłaszcza takiego, który nie posiada funkcji automatycznego wyłączania po osiągnięciu naładowania akumulatora. Jednak nawet, gdy prostownik posiada taką funkcję, warto co jakiś czas monitorować stan akumulatora i prostownika, by upewnić się, że wszystko działa prawidłowo. 

Co zrobić, gdy akumulator jest zbyt długo rozładowany?

Dobrą zasadą jest, by nie rozładowywać akumulatora poniżej 11V. Gdy akumulator jest zbyt długo rozładowany, może ulec zasiarczeniu, dlatego też trzeba go jak najszybciej naładować (chyba że jest już uszkodzony). Najlepiej zrobić to prostownikiem z mikroprocesorem, posiadającym bardziej zaawansowane funkcje. Dzięki temu prostownik samoczynnie dobierze parametry prądu do stanu akumulatora, kontrolując cały proces i zapobiegając przeładowaniu. W przypadku mocnej rozładowanego akumulatora można spróbować ładowania prostownikiem z funkcją odsiarczania.

 


Komentarze

Wojciech

2024-03-27

Witam, Jaka powinna być zachowana minimalna odległość przy ładowaniu akumulatora od zródła/ gniazdka do ładowanego akumulatora?.

Andrzej Trocha

2024-05-15

Dzien dobry. Bardzo ciekawa i pomocna strona. Prosze o pomoc. Czy mozna naladowac akumulator ktory jest calkowicie wyladowany. Merz e320 diesel 2004. pozdrawiam. Marek

Blog

Zużyty olej silnikowy - gdzie oddać? Jakie są kary za nieprawidłową utylizację?
Czym jest i jak działa immobilizer?
Chiński samochód BAIC - auto za mniej niż 80 tys. zł już w Polsce

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt