Podaruj jazdę superautem na Dzień Kobiet! 🌸 Tylko teraz 15% rabatu + darmowa dostawa w pudełku prezentowym. 💝 Kod: "8MARCA" - Regulamin

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Kategoria: Poradniki

- 07 kwi 2023

Klimatyzacja, podobnie jak inne elementy w samochodzie, wymaga regularnej konserwacji, a jej prawidłowe działanie ma wpływ nie tylko na komfort, lecz również bezpieczeństwo. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak serwisować klimatyzację i co robić, by działała idealnie przez cały rok. 

Kiedy na zewnątrz panuje skwar, nie ma nic lepszego niż chłodny powiew powietrza z kratek wentylacyjnych. O klimatyzację warto jednak dbać przez cały rok, bo oprócz chłodzenia, zapewnia też osuszanie, dzięki czemu szyby podczas deszczu nie parują. 

Regularnie sprawdzaj kondycję klimatyzacji

Na serwis i sprawdzenie klimatyzacji warto umawiać się co najmniej raz w roku. Serwis sprawdzi ilość czynnika chłodzącego, poprawność działania klimatyzacji oraz jej szczelność. Dodatkowo może zalecić ozonowanie, które oczyści cały układ z bakterii i grzybów. Pamiętaj też o regularnych wymianach filtra kabinowego. 

klimatyzacja w samochodzie

Dlaczego klimatyzacja nie działa prawidłowo?

Najczęstszą przyczyną niedziałającej klimatyzacji jest nieszczelność powodująca wyciek czynnika chłodzącego. Klima może też nie działać przez niesprawną sprężarkę, skraplacz lub każdy inny element wchodzący w skład klimatyzacji.

Uszkodzony kompresor klimatyzacji - kompresor może ulec awarii z powodu małej ilości czynnika chłodzącego lub przez zanieczyszczenia, które dostały się do układu. Objawami awarii może być słaby strumień powietrza, nieefektywne chłodzenie oraz hałas wydobywający się z okolic kompresora. 

Uszkodzony skraplacz - ten element klimatyzacji pracuje pod wysokim ciśnieniem, jest też narażony na drgania i wstrząsy. Może zapychać się przez zanieczyszczenia takie jak piasek, owady czy liście. Objawami awarii skraplacza jest spadek wydajności lub całkowite unieruchomienie klimatyzacji.

Awaria rezystora dmuchawy - ta część odpowiada za określenie mocy nadmuchu. Uszkodzony rezystor najczęściej powoduje, że klimatyzacja działa tylko na maksymalnej prędkości. Zdarza się też, że z wentylacji w ogóle nie leci powietrze.

Uszkodzony osuszacz - najczęstszym objawem awarii osuszacza są zaparowane szyby. Klimatyzacja może działać nawet ze zużytym osuszaczem. Jest to niebezpieczne z tego powodu, że w układzie zbiera się wilgoć, mogąca wywołać korozję ważnych elementów.

Przepalony bezpiecznik - niekiedy przyczyną usterki jest przepalony bezpiecznik. Warto je sprawdzić, zanim zabierzemy się za poważniejsze naprawy. 

jak dbać o klimatyzację w aucie?

Jak dbać o klimatyzację?

Oprócz dokonywania regularnych serwisów warto znać zasady jej prawidłowego użytkowania. Stosuj się do poniższych punktów, a unikniesz wielu problemów.

  • Używaj klimatyzacji regularnie, nawet zimą. Dzięki temu zapobiegniesz jej zawilgoceniu i zagrzybieniu.
  • Nie otwieraj okien przy włączonej klimatyzacji.
  • Latem, zanim włączysz klimatyzację, przejedź się kilka metrów z uchylonymi szybami, by wygonić ciepło.
  • Dbaj o czystość parownika - od czasu do czasu przemyj go wodą pod niskim ciśnieniem z użyciem pędzla i szamponu samochodowego lub zleć to serwisowi.


dbanie o klimatyzację w aucie

Najlepszym sposobem na dbanie o klimatyzację jest regularne korzystanie z niej i dokonywanie corocznych przeglądów. Chcesz 


Komentarze

Blog

Czy można mieszać oleje silnikowe?
Jak ustawić lusterka w samochodzie?
Piszczące hamulce w samochodzie - co oznaczają i jak się z nimi uporać?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności