🐣 Wielkanocna Promocja: Zgarnij 20% Rabatu i Nagranie z przejazdu za 1zł. 🎦 Użyj kodu: “Pisanki” - Regulamin

11 rzeczy, których nie wiedziałeś o Ferrari Testarossa

Kategoria: Historia motoryzacji

- 24 sty 2020

Niewielu producentów potrafi produkować auta, które sprawdzają się zarówno na torze, jak i podczas codziennej jazdy. Ferrari Testarossa to esencja tego, co producent z Maranello ma do zaoferowania. Ma w sobie ogromną moc, świetne prowadzenie i ponadczasowy styl.

Najbardziej znana Testarossa (z 1984 roku) nie była pierwszym modelem korzystającym z tej nazwy. Ferrari użyło jej już wcześniej w wyścigowych modelach 500TR z 1956 roku oraz 250TR z 1957. Nazwa w obu tych autach pisana była jeszcze rozdzielnie.

11. Ferrari 250 Testa Rossa z 1957 zdominowało wyścigi samochodowe

Ferrari produkowało model 250 Testa Rossa tylko przez trzy lata - od 1957 do 1961. Nawet tak krótki czas wystarczył jednak, by 250TR został jednym z najpopularniejszych samochodów wyścigowych świata.

ferrari 250tr testa rossa

Thesupermat / wikimedia commons / cc by-sa 3.0

Po delikatnych modyfikacjach, 250 Testa Rossa wygrała cztery Mistrzostwa Świata Konstruktorów (odpowiednik dzisiejszej F1). Trzy razy zwyciężała w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

10. Testa Rossa to “czerwona głowa” w języku włoskim

Testa Rossa to po włosku czerwona głowa lub rudzielec. Ta nazwa nie odnosi się jednak do najpopularniejszego koloru, w jakim widuje się samochody Ferrari.

silnik ferrari testarossa

Tennen-Gas / wikimedia commons / cc by-sa 3.0

Auto zyskało ją, bo na czerwono były pomalowane głowice 12-cylindrowego silnika.

9. Testa Rossa 250 z 1957 roku została sprzedana w 2014 r. za rekordową kwotę 39.8M dolarów

Ferrari zbudowało tylko 33 egzemplarze modelu 250TR, każdy z nich był przeznaczony do wyścigów. Z tego powodu auto stało się niezwykle unikatowym, a przez to ekstremalnie drogim zabytkiem. W 2011 ktoś kupił je za 16,39M dolarów, a trzy lata później za 39,8M. Warto wspomnieć, iż była to wersja nieodnowiona.

ferrari testarossa

Michael Price / wikimedia commons / cc by 2.0

Sprawdź również: Ile kosztuje Ferrari?

8. Nowa Testarossa została zaprezentowana w 1984 r. w klubie burleskowym Lido Cabaret (Paryż)

Podczas gdy większość marek prezentuje swoje nowe modele na targach motoryzacyjnych, Ferrari pokazało Testarossę w nieco bardziej egzotycznej lokalizacji - klubie z tańczącymi kobietami.

W książce “Memoirs of Enzo Ferrari’s Lieutenant” Franco Gozzi pisze: “Zapełniliśmy klub dziennikarzami, klientami oraz przyjaciółmi i zaoferowaliśmy im kolację, szampana oraz show. W odpowiednim momencie zgasiliśmy światła, by zbudować napięcie. Włączyliśmy światło sceniczne, odsłoniliśmy kurtynę i zaprezentowaliśmy auto z pracującym silnikiem”.

7. Ferrari zażądało usunięcia replik z serialu Miami Vice

Ferrari, które mogliśmy oglądać w pierwszych dwóch sezonach Miami Vice, były replikami. To przerobione Corvetty z 1976 i 1981 roku. Filma McBurnie Coachcraft zmodyfikowała karoserię, by przypominała Ferrari Daytonę Spyder.

ferrari testarossa miami vice

Marty B / wikimedia commons / cc by 2.0

Ferrari złożyło pozew, w którym zażądało od McBurnie i innych firm zaprzestania tworzenia i sprzedawania replik Ferrari. Producenci Miami Vice zaakceptowali ofertę Ferrari, które podarowało serialowi dwie nowe Testarossy z 1986 roku w zamian za zniszczenie wszystkich replik.

6. Zmodyfikowana Testarossa z 1992 roku

Ferrari przedstawiło zmodyfikowaną Testarossę jako 512 TR w 1992 roku na Los Angeles Auto Show. 4.9-litrowy silnik otrzymał więcej mocy (40 KM więcej).

ferrari testarossa

Brian Snelson / flickr / cc by 2.0

Poprzednia Testarossa przyspieszała do 100 km/h w 5,2 sekundy, natomiast nowa w zaledwie 4,8. Wzrosła też prędkość maksymalna (z 290 km/h do 314 km/h). Lepsza dystrybucja masy (41% przód, 59% tył) poprawiła też prowadzenie.

5. Zbudowano tylko jedną Testarossę w wersji bez dachu

Na świecie istnieje tylko jeden egzemplarz Testarossy Spyder. Zbudowano ją jako prezent dla Gianniego Agnelliego - założyciela i CEO Fiata. Zamiast klasycznej czerwieni, Ferrari pomalowało Testarossę Spyder w kolorze srebra.

Plotka mówi, że wybrano ten kolor ze względu na inicjały AG, które są równocześnie symbolem srebra w układzie okresowym pierwiastków. 

Sprawdź również: Ciekawostki o Ferrari

4. Szeroki tył to nie tylko zabieg wizualny

Unikalny i egzotyczny design Ferrari Testarossy wyróżnił je na tle innych sportowych samochodów. Auto zawisło na wielu ścianach chłopięcych sypialni - było marzeniem niejednego.

ferrari testarossa tył

Brian Snelson / wikimedia commons / cc by 2.0

Tył auta miał aż 1,96 m szerokości, przez co trudno było go pomylić z autami konkurencji. Wskutek takiego designu Testarossa zyskała fantastyczne właściwości aerodynamiczne i docisk, który zwiększał stabilność prowadzenia. Dzięki niemu nie było potrzeby montowania dużego, tylnego spojlera. 

3. Boczne wloty powietrza były koniecznością

To chyba najbardziej charakterystyczny element Ferrari Testarossa, który przesądził o jego sukcesie. Boczne wloty, zwane przez wielu żaluzjami, były koniecznością, gdyż zmodyfikowana Testarossa nie miała już chłodnicy z przodu. Zamontowano je za wspomnianymi bocznymi wlotami.

2. Testarossa nie miała koła zapasowego

Choć Testarossa jest najbardziej znana ze swego unikatowego stylu, to jej osiągi również stały na wysokim poziomie. Projektanci Ferrari uznali, że większość właścicieli Testarossy i tak zadzwoni po pomoc drogową, zamiast samodzielnie wymieniać koło. Zapasowe koło zajęłoby i tak niewielki bagażnik, a poza tym dodałoby niepotrzebnej masy. 

1. Wyprodukowano ponad 10.000 modeli Ferrari Testarossa

O Testarossie można śmiało powiedzieć, że była produkowana na masową skalę. To oczywiście nadal Ferrari, więc musiało zachować nieco ekskluzywności, lecz prawda jest taka, że to jeden z najliczniej produkowanych modeli Ferrari.

Jesteś fanem Ferrari? Możesz poprowadzić je na torze wyścigowym - zobacz naszą jazdę Ferrari 458 Italia oraz Ferrari F430

ferrari f430


Komentarze

Blog

Jak ozonować auto i ile to kosztuje?
Jak odpalić auto na kable? Krok po kroku
Czy można mieszać oleje silnikowe?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt