Fading hamulców - co to jest i jak go uniknąć?

Kategoria: bezpieczna jazda z devil-cars.pl

- 20 sie 2021

“Fading” to z angielskiego “zanikanie, przemijanie lub blaknięcie”. Nie są to słowa, które chciałbyś usłyszeć w kontekście swoich hamulców! 

Choć fading częściej kojarzy się z wyścigami, może przytrafić się także zwykłym kierowcom. Szczególne ryzyko stwarza jazda obciążonym autem, jazda z górki oraz gwałtowne hamowanie.

To realne zagrożenie, dlatego też warto zrozumieć, czym jest fading, co go powoduje oraz co zrobić, by go uniknąć.

Co to jest fading?

Fading lub brake fade to nagła, ale tymczasowa utrata siły hamowania, wywołana przez nadmierne rozgrzanie klocków i tarcz hamulcowych.

Fading występuje, gdy elementy układu hamulcowego nie generują tarcia potrzebnego do zatrzymania auta w odpowiednim czasie. Do zatrzymania samochodu konieczne jest mocniejsze i dłużej trwające wciśnięcie pedału hamulca. W ekstremalnych przypadkach następuje całkowita utrata możliwości hamowania. 

Co powoduje fading hamulców?

By zrozumieć przyczynę fadingu, warto wiedzieć, jak działają hamulce. Kiedy wciskasz pedał hamulca, powodujesz wzrost ciśnienia płynu hamulcowego. Wytworzona przez niego siła dociska klocki do tarcz, wywołując tarcie potrzebne do zatrzymania kół. 

Zatrzymanie się będzie opóźnione lub niemożliwe, jeśli klocki i tarcze nie wytworzą odpowiedniego tarcia.

Jak łatwo sobie wyobrazić, dociskanie okładzin ciernych do tarcz wytwarza dużo ciepła. Gdy klocki osiągają temperaturę ok. 200 stopni C, pomiędzy nimi a tarczą tworzy się tzw. “poduszka gazowa”. To rozgrzane gazy, które utrudniają wystarczająco silne dociśnięcie klocka do tarczy.

fading hamulców

W ekstremalnych sytuacjach rozgrzane klocki mogą spowodować zagotowanie się płynu hamulcowego. Gdy tak się stanie, w płynie pojawi się para utrudniająca wytworzenie odpowiedniego ciśnienia. W takim wypadku może dojść nawet do całkowitej utraty hamulców.

Fading może się także przydarzyć po założeniu nowych klocków, gdy jeszcze dopasowują się do zamontowanych w naszym aucie tarcz.

Kolejną przyczyną fadingu mogą być zużyte klocki hamulcowe, które stają się wówczas o wiele bardziej podatne na przegrzanie.

Kiedy może pojawić się brake fade?

Powyżej wymieniliśmy przyczyny fadingu. Poniżej wskazujemy sytuacje, w których ryzyko wystąpienia tego zjawiska wzrasta:

  • Agresywna jazda - szybkie starty, częste albo gwałtowne hamowanie
  • Jazda z górki - częste hamowanie podczas jazdy z górki
  • Jazda przeciążonym pojazdem

Jak uniknąć fadingu?

Ryzyko wystąpienia fadingu można zmniejszyć poprzez odpowiednią jazdę oraz dbanie o stan techniczny auta. Aby zapobiec fadingowi, warto:

1. Unikać agresywnej jazdy

Szybkie starty i stopy, gwałtowne hamowanie i ciągłe zmienianie pasów podczas jazdy - agresywna jazda sprawia, że musisz częściej i mocniej hamować, co rozgrzewa klocki i tarcze.

brake fade

2. Hamować silnikiem

Hamowanie silnikiem to dobry sposób, by zapobiegać przegrzewaniu się hamulców. Technika ta jest w szczególności przydatna w górach - kiedy przez dłuższy czas zjeżdżasz ze stromych wzniesień. 

3. Dbać o układ hamulcowy

Sprawdzaj płyn hamulcowy i wymieniaj go co najmniej raz na dwa lata. Wymieniaj klocki, gdy grubość okładziny jest mniejsza niż 3 mm lub wcześniej, jeśli noszą ślady innych uszkodzeń. 

Wymieniaj tarcze hamulcowe po 70.000 km lub wcześniej, jeśli zauważysz niepokojące sygnały - pisk, drgania, wydłużoną drogę hamowania czy odbijanie pedału hamulca. Przy wymianie elementów układu hamulcowego stawiaj na sprawdzone podzespoły renomowanych producentów.

Jeśli lubisz dynamiczną jazdę i masz mocny samochód, zainwestuj w tarcze nawiercane, które są bardziej odporne na zjawisko fadingu.

4. Docierać nowe klocki

Po wymianie klocków na nowe warto przeprowadzić procedurę ich docierania. Znajdź bezpieczny i mało uczęszczany odcinek drogi. Powtórz 10 hamowań z prędkości 90 do 30 km/h przy użyciu około 60% siły nacisku na pedał hamulca. Przed tą procedurą staraj się unikać całkowitego i gwałtownego hamowania.

5. Nie przeciążać samochodu

Nie woź niepotrzebnych gratów w samochodzie i nie przeciążaj go. Im większa masa pojazdu, tym większe obciążenie dla układu hamulcowego. 

co to jest fading

Fading - podsumowanie

Warto wiedzieć, czym jest fading oraz jak jemu zapobiegać. Wiedza ta może uratować nam zdrowie, a w ekstremalnych przypadkach nawet życie. 

Dzięki za przeczytanie artykułu. Zapraszam do sprawdzenia firmy Devil-Cars - oferujemy przejazdy po torach sportowymi samochodami. 


Komentarze

Blog

3 najpopularniejsze sposoby na kradzież samochodu. Jak się przed nimi zabezpieczyć
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą - 2023 r.
Sprawdzenie auta przed kupnem - gdzie i jak zbadać samochód?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 KM
Lamborghini Gallardo
315 KM
Ferrari F430
315 KM

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności