🏁Start sezonu już za chwilę! 🔥 Zgarnij 15% rabatu z kodem DC15. ⏱️ 24h/7 Automatyczna wysyłka w 5 minut na e-mail - Regulamin

Zakup samochodu sportowego z drugiej ręki: Jak uniknąć potencjalnych pułapek?

Kategoria: Poradniki

- 23 cze 2023

Niejeden z nas marzy o sportowym samochodzie, jednak nie każdy może sobie pozwolić na zakup nowego modelu z salonu. Często decydujemy się na znalezienie używanego egzemplarza, który będzie zdecydowanie tańszy w zakupie.

Zakup sportowego auta z drugiej ręki niesie za sobą pewne ryzyko, dlatego warto podejść do niego z chłodną głową. W tym artykule podpowiemy ci, co trzeba wiedzieć i co wziąć uwagę przy zakupie używanego sportowego auta. 

  1. Budżet

zakup używanego auta - budżet

Na początku warto, byś ustalił, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na dane auto. Od tej kwoty odejmij 20%, które będziesz miał w zapasie, gdyby okazało się, że zakupiony egzemplarz będzie jednak wymagał nakładów. Pamiętaj, że części do sportowych samochodów są zazwyczaj bardziej kosztowne niż części do zwykłych aut. W niektórych przypadkach trzeba je nawet sprowadzać z zagranicy.

Nie wydawaj więc wszystkich pieniędzy na zakup samochodu, tylko zostaw sobie poduszkę finansową, dzięki której będziesz mógł cieszyć się jazdą sprawnym i zadbanym autem.

  1. Zużycie paliwa

Wiemy, że samochodów sportowych nie kupuje się dla ekonomii, jednak warto sprawdzić wcześniej, ile paliwa zużywa dany model. Przy agresywnej jeździe niektóre modele mogą spalać nawet kilkadziesiąt litrów paliwa na 100 km. Weź to pod uwagę i sprawdź, czy będziesz mógł sobie pozwolić na taki wydatek.

  1. Niezawodność

niezawodność - zakup używanego auta

Kupując używany, sportowy samochód nie daj się omamić jego piękną sylwetką, brzmieniem silnika, czy wypasionym wnętrzem. Poczytaj fora internetowe lub porozmawiaj z mechanikiem, by sprawdzić, które modele są godne polecenia, a które psują się na potęgę. 

Już wspominaliśmy o tym, że naprawy sportowego auta mogą mocno nadszarpnąć kieszeń, warto więc, by nie robiły tego zbyt często.

  1. Koszty utrzymania

Sportowe samochody często wiążą się z wyższymi kosztami utrzymania. Przed zakupem zbadaj, jakie są koszty serwisu, napraw i części zamiennych dla konkretnego modelu. Sprawdź też ich dostępność, bo może się zdarzyć, że w razie awarii któregoś z komponentów nie dostaniesz nigdzie jego zamiennika. Zwróć też uwagę, czy w okolicy znajdują się warsztaty, które będą w stanie obsłużyć dany samochód. Dodatkowo skonsultuj się z ubezpieczycielem, aby ocenić koszty polisy.

  1. Stan techniczny i serwisowanie

Sportowe auta często wymagają większej uwagi pod względem serwisowania. Zbadaj dokładnie stan techniczny samochodu. Poproś o dostęp do historii serwisowej, aby dowiedzieć się, czy poprzedni właściciel dbał o regularne serwisowanie. Dopytaj, w jakim miejscu samochód był naprawiany - w profesjonalnym warsztacie, czy na własną rękę. 

  1. Przebieg

Przebieg samochodu może mieć istotne znaczenie dla jego kondycji, choć dobrze serwisowany egzemplarz z wyższym przebiegiem będzie lepszym wyborem niż auto z niskim przebiegiem, lecz bez żadnej historii. Sprawdź historię pojazdu na przeznaczonych do tego stronach internetowych lub skorzystaj z raportu firmy specjalizującej się w sprawdzaniu samochodów.

Oprócz tego zwróć uwagę na zużycie takich elementów, jak kierownica, gałka skrzyni biegów, pedały, fotel kierowcy, podłokietnik.

  1. Historia wypadków

Historia wypadkowości to istotny aspekt przy zakupie używanego sportowego samochodu. Zapytaj o historię pojazdu i sprawdź, czy był on poważnie uszkodzony w wyniku kolizji. Nie bój się aut, które nie są bezwypadkowe, jednak poproś o dokumentację uszkodzeń i zapytaj o to, gdzie naprawiany był samochód.

Jeśli auto takie uczestniczyło w kolizji, lecz zostało naprawione w profesjonalnym warsztacie, a same uszkodzenia nie naruszyły jego konstrukcji, to nie masz czego się bać. W razie wątpliwości zasięgnij porady lakiernika, który oceni jakość wykonanych napraw.


stan techniczny

  1. Stan techniczny

Ocena stanu technicznego to chyba najważniejsze, co należy zrobić przed zakupem sportowego auta z drugiej ręki. Po tym jak znajdziesz wymarzony samochód, rozpocznij jego jak najdokładniejsze badanie.

  • Silnik - sprawdź, czy nie ma wycieków oleju oraz czy wszystkie elementy są prawidłowo zamocowane. Zwróć uwagę na równomierne działanie silnika, brak niepokojących dźwięków i równomierność obrotów. Upewnij się też, że na elementach silnika nie ma nadmiernej korozji.
  • Układ chłodzenia - upewnij się, że układ chłodzenia działa prawidłowo. Sprawdź stan chłodnicy, przewodów i termostatu. Przegrzewanie się silnika może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, dlatego też ważne jest, by elementy układu chłodzenia były w dobrym stanie.
  • Układ napędowy - skoncentruj się na sprawdzeniu skrzyni biegów i sprzęgła. Sprawdź, czy biegi wchodzą lekko, czy skrzynia nie szarpie i czy sprzęgło działa bez problemów. 
  • Elektronika i systemy wspomagające - upewnij się, że wszystkie systemy, takie jak ESP, ABS, czy kontrola trakcji są w pełni sprawne. Sprawdź także działanie systemów multimedialnych i nawigacji, jeśli takowe występują.
  • Karoseria i lakier - skrupulatnie przejrzyj karoserię, poszukując śladów korozji, wgnieceń czy napraw. Zwróć uwagę na spójność koloru.
  • Opony - sprawdź stan opon. Upewnij się, że mają wystarczający bieżnik i nie mają widocznych uszkodzeń. Sprawdź też ich datę produkcji.
  • Hamulce - sprawdź stan klocków i tarcz hamulcowych. Upewnij się też, że nie ma wycieków płynu hamulcowego.

Jeśli nie znasz się na mechanice, poproś kogoś, kto ma wiedzę i doświadczenie w tym temacie. Taką usługę możesz też zlecić profesjonalnej firmie za opłatą. 

  1. Jazda testowa

Przed podjęciem decyzji o zakupie, koniecznie wykonaj jazdę testową. To najlepszy sposób, by ocenić, czy dane auto ci odpowiada: jak się prowadzi i jak reaguje na polecenia. Tym sposobem sprawdzisz też inne rzeczy, które mogą być problematyczne w sportowych autach: widoczność, wymiary, manewrowanie. Dokonasz też oceny osiągów oraz lepiej poznasz stan techniczny danego egzemplarza.

 

zakup sportowego używanego auta

  1. Dokumentacja

Sprawdź dokumentację pojazdu. Upewnij się, że dane w dokumentacji zgadzają się z tymi na pojeździe. Przejrzyj książkę serwisową, by dowiedzieć się, czy samochód był należycie serwisowany. Sprawdź historię wypadkowości na stronach, które to umożliwiają.

Podsumowując, zakup używanego auta sportowego to niełatwe zadanie, które wymaga wnikliwości i staranności. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zwróć uwagę na stan techniczny, serwisowanie i historię wypadkowości. Nie zapomnij o przeprowadzeniu jazdy testowej i sprawdzeniu dokumentacji.

sportowe samochody

Uwielbiasz sportowe auta? Sprawdź naszą ofertę na przejażdżki sportowymi samochodami!


Komentarze

Blog

Chiński samochód BAIC - auto za mniej niż 80 tys. zł już w Polsce
Regeneracja alternatora - jaki jest koszt i czy warto?
Jak ozonować auto i ile to kosztuje?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt