🌸 Promocja z okazji Dnia Mamy! Zgarnij 15% rabatu na jazdę superautem! Wpisz w koszyku: SUPERMAMA 🏎️🔥 Prezent ważny 365 dni - podaruj emocje! 🎁 - Regulamin

3 najpopularniejsze sposoby na kradzież samochodu. Jak się przed nimi zabezpieczyć

Kategoria: Poradniki

-

Złodzieje samochodów coraz częściej korzystają z wyrafinowanych metod. W tym artykule pokażemy ci, jak działają i czy możesz ich przechytrzyć.

Nie jest to poradnik dla przestępców, gdyż oni i tak wiedzą, co robić. Tekst kierujemy do każdego właściciela auta, który chce zabezpieczyć się przed kradzieżą.

Najpopularniejsze metody kradzieży samochodów

Drożejące samochody i części do nich sprawiają, że auta stają się coraz bardziej łakomym kąskiem dla przestępców.

Blisko 90% skradzionych samochodów trafia do dziupli, w której rozbiera się je na części. 

Zdarza się, że auta docierają w całości do odległych krajów Europy Wschodniej, gdzie jurysdykcja Unii Europejskiej jest dość ograniczona, a odnalezienie auta praktycznie niemożliwe.

O kradzieżach słyszymy coraz częściej. W samej Warszawie każdego dnia skradanych jest 10-15 aut.

Dziś przestępcy działają sprytnie i dyskretnie, a skuteczność kradzieży rośnie. Typowy złodziej to już nie osiłek z łomem w ręku, a specjalista, który zna się na urządzeniach dekodujących, wie na co jest popyt i jak sprzedać części. Warto wiedzieć, że blisko 80-90% skradzionych aut idzie właśnie na “kawałki”.

Sposób 1 - Kradzież samochodu na GameBoya

kradzież samochodu gameboy

Bezkluczykowy dostęp, stosowany w nowszych autach pozwala przestępcom na otwarcie samochodu w kilkanaście sekund. Złodziej używa do tego urządzenia wyglądającego jak konsola Nintendo. 

Wybiera na nim odpowiedni model samochodu, następnie dotyka klamki, czym wywołuje żądanie otwarcia drzwi. GameBoy wysyła odpowiedź zwrotną do konkretnego modelu pojazdu, przez co odblokowuje zamek. Złodziej odpala auto przyciskiem Start/Stop i odjeżdża.

Nikt nawet nie zorientuje się, że ktoś właśnie kradnie samochód, bo takie otwarcie auta nie wzbudza żadnych podejrzeń. Urządzenie działa tak samo jak oryginalny pilot.

“Konsola” jest produkowana przez bułgarską firmę SOS Auto Keys jako system do awaryjnego otwierania drzwi - kosztuje 24.000 dolarów.

Urządzenie można nabyć legalnie, firma zaznacza jednak, iż nie może być stosowane przez osoby mające nieczyste intencje. Brzmi to co najmniej zabawnie.

Jakie auta są najbardziej narażone? Niepozorny GameBoy “obsługuje” samochody japońskie i koreańskie z lat 2015-2020. 

Na stronie dostępna jest nawet lista wszystkich modeli. Przede wszystkim są to auta marek:

  • Kia (np. Optima, Sorento, Stinger, Niro, Picanto, Sportage, Venga), 
  • Hyundai (np. i30, ix20, Accent, Veloster, Santa Fe, Sonata, Elantra, ix35, Tucson, Kona, Ioniq)
  • Mitsubishi (np. ASX, Outlander)

Dostępne są też dekodery do aut Toyota, Nissan czy Infinity.Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą na GameBoya?

Kradzież na Nintendo jest dość nowym sposobem złodziei. Większość firm produkujących  zabezpieczenia antykradzieżowe nie zdążyła jeszcze opracować skutecznego zabezpieczenia.

Jednym z istniejących jest elektroniczna blokada auta, To immobilizer, który blokuje odpalenie silnika, jeśli nie podamy poprawnego kodu lub nie użyjemy dedykowanego breloczka bluetooth. Kodem może być sekwencja przycisków, np. wciśnięcie przycisku radia i pedału hamulca. Cena - od 2091 zł.

Innym zabezpieczeniem może być mechaniczna blokada. Do odblokowania kierownicy czy skrzyni biegów niezbędny jest wtedy dedykowany kluczyk. W odnalezieniu skradzionego auta pomogą natomiast radiowe systemy lokalizacji.

Sposób 2 - Kradzież samochodu “na walizkę”

kradzież auta na walizkę

To kolejny ze sposobów wykorzystujący bezkluczykowy dostęp. Od pierwszego różni się koniecznością bliskości pilota “dawcy”, czyli naszego. Mówiąc prościej - jest to przedłużenie sygnału z kluczyka do samochodu.

Kradzież wymaga obecności dwóch osób. Pierwsza z nich zbliża się do naszego kluczyka (który np. leży w domu). Jej kompan czeka zaś przy aucie, ściągając i wysyłając do niego przedłużony sygnał. Po odpaleniu samochodu złodziej odjeżdża w siną dal.

Tzw. “walizka” to urządzenie przypominające wyglądem neseser/tablet. Służy do wzmacniania i przedłużania sygnału z pilota. System oferuje zasięg nawet do kilkunastu metrów.

Jak jeszcze może wyglądać taka kradzież? Przykładowo, zostawiamy samochód na parkingu i idziemy do restauracji / sklepu / do parku. Jeden ze złodziei siada w naszym pobliżu i wzmacnia sygnał nadawany z naszego pilota. Drugi czeka już przy aucie, odbiera sygnał, otwiera i uruchamia auto, następnie odjeżdża.

Złodzieje działają też w nocy. W poszukiwaniu sygnału zbliżają się do drzwi wejściowych naszego domu.

Instytut ADAC przeprowadził badania, w których próbował otworzyć auta tą metodą. Na 237 przetestowanych aut, 232 dały się otworzyć bez żadnego problemu. Wyjątek stanowiły niektóre modele Jaguara i Land Rovera. Okazuje się, że praktycznie żadne auto nie jest odporne na kradzież na walizkę. 

Źródło

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą na walizkę?

Skuteczne będą elektroniczne systemy i mechaniczne blokady, o których wspominaliśmy wcześniej. Oprócz nich można zastosować którąś z poniższych metod.

Pierwsza z nich to fizyczne osłonięcie kluczyka. Dostępne są specjalne etui blokujące wysyłanie sygnału przez nasz pilot. Minusem tego rozwiązania jest konieczność wyciągania kluczyka z pokrowca przy każdej próbie otwarcia i uruchomienia auta. Tracimy przez to dobrodziejstwo systemu keyless. 

  • Cena - od kilkudziesięciu złotych.

Druga to tzw. keyless protector - cienki klips zakładany na baterię w kluczyku. Pilot jest odcięty od prądu do momentu dwukrotnego klepnięcia w niego dłonią. Podchodząc do auta, należy dwa razy stuknąć w kieszeń/torbę - w zależności, gdzie trzymamy kluczyk. Dopiero wtedy popłynie do niego prąd..

Zabezpieczenie wykorzystuje czujnik ruchu, należy więc pamiętać, by nie nosić kluczyka luzem w torbie / luźnej kieszeni. Lepiej mieć go w osobnej przegródce, po zewnętrznej stronie torby. 

Część użytkowników narzeka jednak na coś zgoła odwrotnego - trudność odblokowania. Pojawiają się głosy mówiące o konieczności kilkukrotnego “poklepywania się” przed własnym samochodem.

  • Cena - 589 zł.


Sposób 3 - Kradzież samochodu przez port OBD

kradzież samochodu na obd

Port OBD służy mechanikom do diagnozy samochodu i wyszukiwania błędów. Może jednak stać się otwartą furtką do kradzieży.

Kiedy złodziej znajdzie sposób na otwarcie auta (np. poprzez wyłamanie zamka), podłącza specjalny interfejs do portu OBD i w ciągu kilku sekund odblokowuje drzwi, wyłącza alarm i uruchamia silnik. 

Po raz kolejny okazuje się, że auta starsze są lepiej chronione przed kradzieżą. W nich dostęp do portu OBD często nie daje pełnej kontroli nad samochodem, a jedynie ułatwia ją, np. poprzez odłączenie alarmu.

W nowszych samochodach porty OBD dają wręcz nieograniczone możliwości, z przyuczeniem nowego kluczyka do samochodu włącznie.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą auta przez OBD?

Przede wszystkim można zamontować mechaniczną blokadę na złącze OBD. Urządzenie składa się z adaptera (klucza) i przekaźnika cyfrowego. W przekaźniku zapisany jest unikalny szyfr, znajdujący się w adapterze. Bez podłączenia go, złącze OBD nie zadziała.

Można też przenieść gniazdo OBD w inne miejsce lub zamienić miejscami piny. 

Klasyczne metody kradzieży

Kradzież kluczyków

Najbardziej oczywistym sposobem kradzieży jest grabież kluczyków. Złodziej kradnie kluczyki z torebki czy kieszeni.

Zagłuszanie pilota

Złodziej korzysta z urządzenia, które zagłusza pilota. Kierowca wysiada z auta i oddala się od niego, będąc przekonanym, że je zamknął. Niestety, zagłuszacz w tym czasie blokuje sygnał radiowy, przez co auto pozostaje otwarte. Warto za każdym razem upewnić się, że samochód został poprawnie zamknięty, np. obserwując zamek lub szarpiąc za klamkę. 

Kradzież na butelkę/drut

Złodziej wkłada butelkę lub drut pomiędzy nadkole a koło. Hałas wydawany przez przedmiot ma zaniepokoić właściciela i zachęcić go do wyjścia z auta. Złodziej liczy na to, że kluczyki pozostaną w stacyjce, a on zdąży wsiąść i odjechać. Z tego powodu obiekt najczęściej umieszcza w tylnym, prawym kole. Tym sposobem może też ukraść pozostawioną na fotelu pasażera torebkę czy portfel (wtedy hałasujący przedmiot wkłada po stronie kierowcy).

Na lawetę

To jeden z najbardziej bezczelnych sposobów na kradzież auta. Laweta podjeżdża i zabiera samochód. Osoby postronne, widząc samochód ładowany na lawetę, nie podejrzewają nawet, że auto pada właśnie łupem złodzieja. Ta metoda wymaga przygotowania i obserwacji zachowań właściciela.

Dodatkowe zabezpieczenia przed kradzieżą samochodu

Oprócz wyżej wspomnianych istnieją też inne zabezpieczenia przed kradzieżą, o których napiszemy w oddzielnym artykule.

Dzięki za przeczytanie. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty przejazdów sportowymi samochodami na torach! 


Komentarze

Blog

Zużyty olej silnikowy - gdzie oddać? Jakie są kary za nieprawidłową utylizację?
Czym jest i jak działa immobilizer?
Chiński samochód BAIC - auto za mniej niż 80 tys. zł już w Polsce

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt