👔 Spełnij marzenia taty! 15% rabatu na Vouchery i Karty Podarunkowe! Wpisz w koszyku: DT15 🏎️🔥 Prezent ważny 365 dni 🎁 - Regulamin

Przechowywanie opon - jak robić to z głową?

Kategoria: Poradniki

- 03 cze 2024

Odpowiednie przechowywanie opon jest kluczowe dla ich trwałości i wydajności. Niezależnie od tego, czy są to opony letnie, zimowe, z felgami czy bez, istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać, aby zapewnić im jak najdłuższą żywotność. W tym artykule omówimy, jak właściwie przechowywać opony, aby uniknąć ich uszkodzenia i zapewnić sobie bezpieczną jazdę.

Przechowywanie opon - jak to robić?

Opony najlepiej “trzymać” w odpowiednich warunkach, by nie uległy deformacji, utlenieniu ani uszkodzeniu mechanicznemu.

Przed wysłaniem opon na odpoczynek należy zadbać o ich czystość. Ważne jest dokładne umycie opon, które usunie wszelkie zabrudzenia, takie jak błoto, piasek czy sól drogowa. Wyczyszczenie opon pomoże uniknąć degradacji gumy oraz korozji (w przypadku opon założonych na stalową felgę).

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wybór odpowiedniego miejsca do przechowywania. Opony powinny być trzymane w suchym i chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i źródeł ciepła. Nadmierna wilgotność może prowadzić do powstawania pleśni, a wysoka temperatura przyspieszać starzenie się gumy. Idealne miejsce do przechowywania opon to dobrze wentylowane pomieszczenie o stałej, umiarkowanej temperaturze.

Równie ważne jest unikanie kontaktu opon z chemikaliami. Przechowywanie opon blisko substancji chemicznych, takich jak rozpuszczalniki, oleje i smary może przyspieszyć degradację gumy. Takie substancje mogą powodować uszkodzenia, które wpłyną na trwałość i bezpieczeństwo opon.

opony przechowywane w sklepie

Jak przechowywać opony bez felg?

Opony bez felg są dużo bardziej narażone na odkształcenia niż opony z założonymi felgami. Najlepiej przechowywać je w pozycji pionowej. Można je ustawić jedna obok drugiej na podłodze lub specjalnych stojakach. Co kilka tygodni należy obrócić opony, aby uniknąć odkształceń.

Samych opon nigdy nie kładź jedna na drugiej. Opony leżące na dole mogą odkształcić się, powodując później problemy z naciągnięciem ich na felgę. Takich opon nie należy też wieszać na hakach, gdyż może to wywołać trudności z ich wyważeniem i powodować wibracje podczas jazdy.

Opony warto zapakować w specjalne worki foliowe, aby chronić je przed wilgocią i kurzem.

opony w magazynie

Jak przechowywać opony z felgami?

Posiadanie dwóch kompletów opon z felgami to wygodne rozwiązanie, które zdecydowanie oszczędza czas i pieniądze. Wymiany opon można bowiem dokonać samodzielnie, posiadając jedynie lewarek i klucz do kół. 

Kolejną zaletą posiadania kompletnych kół jest możliwość przechowywania ich jedno na drugim, co zdecydowanie oszczędza miejsce. Koła można też przechowywać w pionie, jednak warto raz na 2 miesiące obrócić je o 90 stopni. Dobrym pomysłem będzie kupno wieszaka, który zabezpieczy opony przed odkształceniami. Pełne koła można również zawiesić na hakach, czego nie należy robić w przypadku samych opon.

Co do warunków przechowywania, to są one takie same jak w przypadku opon bez felg. Koła należy dokładnie umyć, a jeśli będą przechowywane w foliowych workach, to również wysuszyć - woda przyspiesza starzenie się gumy, a w przypadku felg może prowadzić do ich korozji.

Opony z felgami należy trzymać w umiarkowanej temperaturze (od -5°C do +25°C) w zacienionym miejscu o wilgotności poniżej 70% z dala od źródeł ciepła, takich jak piec czy grzejnik. Także i tutaj warto pamiętać o unikaniu sąsiedztwa opon z chemikaliami. 

opony przechowywane w stojaku

Jak przechowywać opony zimowe?

Przed zdemontowaniem opon warto zaznaczyć kredą oś oraz stronę, na której była zamontowana. Ułatwi to ich ponowną instalację oraz zachowanie rotacji. Bardzo ważne jest dokładne umycie opon zimowych, które przez cały sezon miały kontakt z solą drogową. 

Opony zimowe są wrażliwe na zmiany temperatur, dlatego nie powinny być przechowywane w temperze przekraczającej 30 stopni, ani w dużej wilgotności.

opony zimowe

Jakie są korzyści prawidłowego przechowywania opon?

Prawidłowe przechowywanie opon przynosi wiele korzyści, które mogą znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy oraz długowieczność opon:

Zachowanie właściwości jezdnych: Odpowiednio przechowywane opony zachowują swoje właściwości jezdne, co przekłada się na lepszą przyczepność i kontrolę nad pojazdem.

Wydłużenie żywotności: Dzięki właściwemu przechowywaniu opony nie ulegają przedwczesnemu zużyciu, co pozwala na ich dłuższe użytkowanie.

Oszczędności finansowe: Unikając konieczności częstej wymiany opon dzięki ich prawidłowemu przechowywaniu, można zaoszczędzić znaczne kwoty na zakupie nowych opon.

Podsumowując, właściwe przechowywanie opon to klucz do ich długowieczności i zachowania pełnej funkcjonalności. Przestrzeganie powyższych zasad pozwala na uniknięcie problemów związanych z deformacją, utlenianiem i uszkodzeniami mechanicznymi. Niezależnie od tego, czy przechowujesz opony bez felg, z felgami, czy opony zimowe, pamiętaj o odpowiednich warunkach przechowywania, aby cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą przez wiele sezonów.


Komentarze

Blog

Jak działa elektryczne wspomaganie kierownicy i jak rozpoznać jego usterki?
Ile kosztuje oklejenie auta i czy warto?
Przechowywanie opon - jak robić to z głową?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt