Podaruj jazdę superautem na Dzień Kobiet! 🌸 Tylko teraz 15% rabatu + darmowa dostawa w pudełku prezentowym. 💝 Kod: "8MARCA" - Regulamin

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą - 2023 r.

Kategoria: Poradniki

- 12 sie 2022

Wszystkie samochody zarejestrowane w naszym kraju muszą być wyposażone w trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę z ważną datą przydatności. 

Kamizelka odblaskowa czy apteczka nie są u nas obowiązkowe, choć za granicą zazwyczaj tak. Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie wyposażenie musi znajdować się w samochodzie i jakie kary grożą za jego brak.

Co trzeba mieć w samochodzie w 2023 roku?

Polskie prawo nakłada na kierowcę obowiązek posiadania trzech rzeczy. Oto one:

1. Sprawna gaśnica

obowiązkowe wyposażenie - gaśnica

Gaśnicę trzeba po prostu mieć, przepisy nie wymagają, by była ona ważna. Gaśnica powinna znajdować się w samochodzie, w łatwo dostępnym miejscu oraz być przymocowana do jakiegoś elementu auta.

Oznacza to więc, że nie można przewozić gaśnicy luzem, w kabinie pasażerskiej czy bagażniku. Nieprzymocowana gaśnica może stwarzać duże zagrożenie w razie kolizji, stając się pewnego rodzaju pociskiem.

Odbiegając nieco od tematu, warto wiedzieć, że brak gaśnicy w przypadku pożaru auta będzie stanowić dla ubezpieczyciela przesłankę do niewypłacenia odszkodowania z AC.

Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej wyposażyć auto w dużą gaśnicę o wadze przynajmniej 2 kg, ważną i posiadającą homologację. 

2. Trójkąt ostrzegawczy

obowiązkowe wyposażenie samochodu - trójkąt ostrzegawczy

Trójkąt jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Musi posiadać znak homologacji.

3. Tablica rejestracyjna

obowiązkowe wyposażenie auta - tablica rejestracyjna

Ostatnim obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu jest tablica rejestracyjna. Warto pamiętać, iż musi być ona czysta, a tylna też odpowiednio oświetlona. 

Co grozi za brak obowiązkowego wyposażenia pojazdu?

Brak lub nieprawidłowy przewóz obowiązkowego wyposażenia auta skutkuje mandatem. W zależności od przewinienia będzie to:

  • 20-500 zł - brak gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego 

Mandat możesz otrzymać za brak gaśnicy, jej nieprawidłową wagę (mniej niż 1 kg) lub jej nieprawidłowe przewożenie. 

W przepisach nie ma mowy o mandacie za nieważną gaśnicę, co stanowi pewien paradoks. W praktyce możemy otrzymać od policjanta tylko pouczenie. Nieważna gaśnica może jednak sprawić, że nasze auto nie przejdzie badania technicznego podczas kontroli. 

  • 100 zł - nieoświetlona, nieczytelna, zasłonięta lub źle zamontowana tablica rejestracyjna

mandat za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu

Mandat możemy też otrzymać za nieoznakowanie lub nieprawidłowe oznakowanie pojazdu. Będzie to 150 zł w przypadku awarii/wypadku oraz 300 zł w przypadku postoju na drodze ekspresowej lub autostradzie.

Nieoznakowanie holowanego pojazdu będzie skutkowało mandatem w wysokości 150 zł. 

Co w samochodzie warto mieć, choć nie jest obowiązkowe

co warto wozić w samochodzie

Mimo iż w Polsce nie ma obowiązku ich posiadania, to warto mieć w samochodzie kamizelkę odblaskową i apteczkę. 

Kamizelka przyda się w razie nieoczekiwanego postoju na drodze, poprawiając naszą widoczność.

Apteczka może się natomiast przydać, gdy konieczne będzie udzielenie komuś lub sobie pierwszej pomocy po wypadku.

Warto też wozić ze sobą klucz do kół, podnośnik, koło zapasowe oraz zestaw żarówek i bezpieczników. Pomocna w niektórych sytuacjach będzie też latarka czy linka holownicza. Zimą z pewnością przyda się skrobaczka do szyb, miotła, składana saperka oraz kable rozruchowe. 

Jakie dokumenty są obowiązkowe w samochodzie w 2023 r.?

obowiązkowe dokumenty w samochodzie

Aktualnie jedynym dokumentem, który należy mieć w samochodzie jest dowód osobisty

Nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego, polisy OC ani prawa jazdy, chyba że jest się obcokrajowcem. Osoby mające obywatelstwo inne niż Polskie muszą mieć w samochodzie każdy z tych dokumentów. 

Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy to Polak jeździ za granicą. Wyjeżdżając do obcego państwa, pamiętaj o zabraniu ze sobą prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i polisy OC. 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą

obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą

Konwencja Wiedeńska stanowi, że samochód musi być wyposażony w te elementy, które są obowiązkowe w kraju zarejestrowania pojazdu.

W teorii wystarczy zabrać ze sobą gaśnicę i trójkąt. Praktyka pokazuje jednak, że policjanci nie znają tego zapisu. Wymagają od podróżujących wyposażenia obowiązującego w ich kraju.

Jeśli chcesz uniknąć stresu i niepotrzebnych dyskusji, warto byś wyposażył auto w to, co jest wymagane w danym państwie.

Najczęściej, oprócz gaśnicy i trójkąta, będzie to apteczka oraz kamizelka odblaskowa.

Warto pamiętać, że w przypadku braku kamizelki odblaskowej nie możemy powołać się na Konwencję Wiedeńską, bo nie jest ona traktowana jako wyposażenie auta. Kierowca ma obowiązek jej posiadania i założenia, gdy wysiada z auta w miejscu do tego nieprzeznaczonym (np. na pasie awaryjnym drogi ekspresowej).

Kraje, które wymagają więcej to Chorwacja (żarówki zapasowe z wyjątkiem aut zę światłami ksenonowymi lub LED), Hiszpania (koło zapasowe i narzędzia do jego wymiany, 2 trójkąty ostrzegawcze) i Estonia (kliny zabezpieczające koła).

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu! Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty przejażdżek sportowymi autami na torach wyścigowych!


Komentarze

Jacek

2023-11-02

Który przepis mówi że gaśnica musi mieć ważne badanie?

Kontakt

2023-11-17

Jacek, masz rację - żaden :) Już poprawiliśmy tę informację.

Blog

Czy można mieszać oleje silnikowe?
Jak ustawić lusterka w samochodzie?
Piszczące hamulce w samochodzie - co oznaczają i jak się z nimi uporać?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności