🌡️☀️ Wpisz w koszyku “HOT” i odbierz 15% rabatu na wybrane auta! Podaruj wakacyjną przygodę 🎁 - Regulamin

Najszybsze samochody świata w 2020 roku

Kategoria: ciekawostki

- 06 lut 2020

Zobacz najszybsze samochody świata w 2020 roku. Kryterium to oczywiście prędkość maksymalna, jaką dane auto jest w stanie osiągnąć na prostej.

Zestawimy najszybsze auta świata, opierając się na deklarowanej lub zmierzonej prędkości maksymalnej. Jako bonus, wspomnimy też o tych, które ustanowiłyby rekordy, gdyby zostały wyprodukowane. Z listy wykluczyliśmy samochody koncepcyjne oraz auta wyprodukowane na specjalne zamówienie. 

Najszybsze samochody świata 2020 - zestawienie

  • Bugatti Chiron Super Sport 300+: 490 km/h
  • SSC Tuatara: 484,8 km/h
  • Hennessey Venom F5: 484,4 km/h
  • Koenigsegg Agera RS: 447 km/h
  • Hennessey Venom GT: 434,5 km/h

1. Bugatti Chiron Super Sport 300+: 490 km/h

Najszybszym samochodem świata w 2019 roku zostało Bugatti Chiron Super Sport 300+. Auto z koncernu VAG jest jedynym na świecie, które zdołało przekroczyć barierę prędkości 300 mil na godzinę (stąd jego nazwa).

Test został przeprowadzony w sierpniu 2019 roku na niemieckim torze Volkswagen Ehra-Lessien. Ostateczna prędkość wyniosła 490,48 km/h. Za kierownicą Bugatti zasiadał kierowca wyścigowy Andy Wallace. Wyobraź sobie, że przy tej prędkości w jednej sekundzie pokonywał aż 137 metrów toru.

Bugatti to na tę chwilę marka bijąca rekordy prędkości, choć może się to wkrótce zmienić. Dyrektor Bugatti w oświadczeniu stwierdził, że cel został osiągnięty - jako pierwsi na świecie przebili magiczną barierę 300 mph. Dodał też, że w przyszłości skupią się na innych obszarach, niż ustanawianie kolejnych rekordów prędkości.

Chiron Super Sport 300+ wyprodukowano tylko w 30 egzemplarzach. Pod maską tego potwora siedzi niesamowite W16 o pojemności 8 litrów i mocy 1600 KM. 

2. SSC Tuatara: 484,8 km/h

SSC - słyszałeś w ogóle o takiej firmie? To ShelbySuperCars - amerykańska marka supersamochodów występująca wcześniej pod nazwą Ultimate Aero. Jej najnowszym dziełem jest Tuatara.

Może się wydawać, że 1350 KM to niewiele w porównaniu z 1600 KM Chirona i Venoma. Jednak po zmianie paliwa na E85 silnik osiąga niesamowite 1750 KM. 

Ultralekkie nadwozie z włókna węglowego powoduje, że auto waży tylko 1250 kilogramów. Tuatara ma także fantastyczną aerodynamikę. By jej nie zaburzać, producent zrezygnował nawet z bocznych lusterek. W szerokich słupkach zamontował wyświetlacze pokazujące obraz z kamer.

3. Hennessey Venom F5: 484,4 km/h

Hennessey Performance Engineering to firma z amerykańskiego stanu Teksas. Venom F5 według deklaracji producenta osiąga prędkość maksymalną 484,4 km/h. Auto waży zaledwie 1338 kg, czyli blisko 640 kg mniej niż Chiron.

Ogromne wrażenie robi silnik auta - podwójnie doładowane V8 o pojemności 7,4 litra i mocy 1600 KM sprawia, że Hennessey przyspiesza od 0 do 100 km/h w niecałe 2 sekundy! To trzecie najszybsze auto na świecie, być może jednak niedługo zdetronizuje Chirona z pierwszego miejsca. Teksańczycy planują dołożyć do Venoma kolejne 217 KM, dzięki którym będzie miał osiągać prędkość maksymalną przekraczającą 500 km/h.

4. Koenigsegg Agera RS: 447 km/h

Jeśli interesują Cię tylko udokumentowane rekordy, to najszybszym samochodem świata będzie dla Ciebie Koenigsegg Agera RS. Osiągnięta przez niego prędkość maksymalna 447 km/h została oficjalnie potwierdzona w 2017 roku w Księdze Rekordów Guinnessa. 

Aby znaleźć się w Księdze Guinnessa, należy jednak spełnić szereg wymagań. Pomiar prędkości jest też bardziej rygorystyczny. Mierzy się średnią prędkość maksymalną, którą auto potrafi utrzymać przez kilkanaście sekund. Później test powtarza się tak, że auto jedzie w przeciwnym kierunku. Samochód musi być produkowany seryjnie, co oznacza określoną liczbę sprzedanych sztuk na pewnym poziomie.

Wszystkie te wymagania spełnił Koenigsegg Agera RS, zyskując tym samym tytuł najszybszego seryjnie produkowanego samochodu świata w Księdze Guinnessa. Pomiary odbyły się na zamkniętej na tę okoliczność drodze nieopodal Las Vegas. Zmierzono średnią prędkość maksymalną w obu kierunkach i uzyskano 447 km/h. W pomiarze powrotnym Agera RS osiągnęła prędkość 458,6 km/h.

5. Hennessey Venom GT: 434,5 km/h

To kolejny samochód tej marki Hennesey - Venom GT jest poprzednikiem Hennessey’a Venoma F5. Venom GT w kręgu motoryzacyjnym nazywany był Frankensteinem. Jest tak naprawdę mocno zmodyfikowaną wersją Lotusa Elise.

Pod maską Frankensteina znajduje się 7-litrowy silnik V8 z podwójnym turbo i mocą 1244 KM. Auto pobiło nawet rekord Guinnessa w prędkości maksymalnej, osiągając 434,5 km/h, który został jednak anulowany. Venom GT nie spełnił kryteriów wymaganych dla samochodów produkcyjnych. Był po prostu mocno stuningowaną wersją Lotusa Elise. 

Bonus: najszybsze samochody świata 2020 - koncepty lub auta bliskie produkcji

Koenigsegg Jesko: 480+ km/h

Zaprezentowany w 2019 roku na Targach Motoryzacyjnych w Genewie Koenigsegg Jesko osiąga moc 1578 KM na biopaliwie E85. Symulacje producenta pokazują, że będzie osiągał prędkość maksymalną powyżej 480 km/h. Szwedzi próbują zmodyfikować go do tego stopnia, by osiągał jeszcze wyższą prędkość maksymalną.

Ma to być jeszcze mocniejsza i bardziej odchudzona wersja o nazwie Koenigsegg Jesko 300. Liczba ta oczywiście oznacza prędkość maksymalną, którą miałby osiągać najnowszy bolid Koenigsegg. Sama nazwa auta pochodzi od imienia dyrektora marki - Jesko von Koenigsegga.

Dagger GT: 507+ km/h

W 2012 roku amerykański startup Transtar ogłosił plany produkcji supersamochodu o mocy 2000 KM. Miałby rozpędzać się od 0 do 100 km/h w mniej niż 2 sekundy i osiągać prędkość maksymalną 507 km/h.

Zamiary marki Transtar ostatnio jednak ucichły, co mogłoby sugerować, że Dagger GT nigdy nie powstanie. Na stronie widnieje komunikat, iż firma potrzebuje inwestorów gotowych wyłożyć 250.000 USD na wyprodukowanie finalnej wersji Daggera GT.

Devel Sixteen: 515 km/h 

Na naszej liście nic nawet nie zbliża się do Devela Sixteen. Superauto zaprezentowane w 2013 roku na Dubai Motor Show ma być wyposażone w poczwórne turbo V16 o mocy 5.007 koni mechanicznych. Prędkość maksymalną określono w granicach od 515 km/h do 563 km/h.

Podobnie jak w przypadku Transtara, sprawa nieco ucichła. Krążą plotki, że jedyny wyprodukowany egzemplarz trafił do garażu znanego muzyka Drake’a. W przypadku Devela mówi się, że takie auto nigdy nie postało, a cała koncepcja to "fake". Na prezentowanych filmach nie widać, by auto rozpędzało się do deklarowanych prędkości.

Problemy z pomiarem maksymalnej prędkości supersamochodów

Jest jeden problem z pomiarami maksymalnej prędkości tak szybkich samochodów. Po prostu nie ma gdzie ich robić. Potrzebna jest bardzo długa i szeroka prosta. Wystarczy sobie wyobrazić, że przy prędkości 300 km/h auto przejeżdża w minutę aż 5 kilometrów.

Niestety, na świecie istnieje tylko jeden tak długi, szeroki i zamknięty dla ruchu odcinek - to tor testowy Ehra-Lessien należący do Volkswagena z prostą o długości 8,7 kilometra. Volkswagen nie dopuszcza jednak innych producentów do testowania maksymalnych prędkości swoich aut na Ehra-Lessien. 

Ostatni pomiar prędkości auta niezwiązanego z Volkswagenem na Ehra-Lessien miał miejsce w 1998 roku. Był to test McLarena F1.

Inni producenci nie mają możliwości faktycznego przetestowania prędkości maksymalnej w tak bezpiecznych i powtarzalnych warunkach. Często robią to na specjalnie zamykanych odcinkach dróg publicznych jak miało to miejsce w przypadku SSC Tuatary. Prędkość mierzono na zamkniętym odcinku drogi stanowej nr 160 w Nevadzie. 

Jesteś maniakiem prędkości?

Sprawdź nasze jazdy sportowymi samochodami po torach. Możesz przejechać się autami, które przyspieszają do setki w mniej niż 4 sekundy i osiągają zawrotne prędkości maksymalne.

> Ferrari Italia

> Ferrari F430

> Lamborghini Gallardo

> Ariel Atom

> KTM X-BOW 

… i wiele, wiele innych. 


Komentarze

Sławomir

2020-04-16

Lubię szybkie auta.

Filip

2021-07-20

Lubię szybkie auta np. Lamborghini diablo.

ARCHI

2021-12-22

W 2 powinna być SSC Tuatara a 3 powinien być Hennessey Venom F5

devil-cars.pl

2021-12-23

Archi - dzięki, poprawione ;)

Blog

Filtr paliwa - jak i co ile powinniśmy go wymieniać?
Usuwanie rys z lakieru - jak to zrobić?
Hatchback - jak wygląda? Porównanie z innymi typami nadwozia

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt