Korytarz życia na drodze - uważaj, bo stracisz prawo jazdy

Kategoria: bezpieczna jazda z devil-cars.pl

Nowe przepisy wprowadzające korytarz życia już wkrótce będą obowiązywały każdego. Niestety, tzw. “korytarz ratunkowy” to hasło, które części kierowcom nic nie mówi. W tym artykule odpowiadamy na pytania - co to jest korytarz życia i jak go tworzyć? Od kiedy będzie obowiązkowy i jakie kary grożą za złamanie przepisów? Poznaj najważniejsze zasady korytarza życia i nie daj się zaskoczyć w sytuacji awaryjnej.

Korytarz życia - co to jest?

Korytarz życia to pas na drodze tworzony umownie przez innych kierowców, który umożliwia przejazd pojazdów uprzywilejowanych poruszających się w korku.

Tworzenie korytarza życia znacznie usprawnia i przyspiesza dojazd karetki, straży pożarnej czy policji do miejsca zdarzenia. Jest on szczególnie istotny na drogach o dużym natężeniu ruchu, np. na autostradach, drogach ekspresowych i w mieście w godzinach szczytu. To właśnie tam w przypadku kolizji błyskawicznie tworzą się ogromne zatory. Poszkodowani potrzebują pomocy jak najszybciej, a każda sekunda może zadecydować o czyimś zdrowiu lub życiu. Właśnie z tego powodu ułatwienie dojazdu służbom ratunkowym ma tak duże znaczenie.

korytarz życia 3 pasy 

Kiedy tworzyć korytarz życia?

O korytarzu ratunkowym najlepiej pomyśleć od razu przy zbliżaniu się do korka. Istnieje duża szansa, że zator jest spowodowany wypadkiem samochodowym i będzie należało utworzyć miejsce służbom ratunkowym.

Przy dojeżdżaniu do korka warto od razu trzymać się odpowiedniej krawędzi swojego pasa. Poruszający się prawymi pasami powinni trzymać się bliżej prawej strony własnego pasa, a jadący lewym, lewej krawędzi. Ułatwi to utworzenie korytarza ratunkowego.

Korytarz ratunkowy - jak go zrobić?

Gdy stoisz w korku na autostradzie lub na ekspresówce, od razu ustaw się tak, by łatwo utworzyć korytarz życia. Jeśli droga ma dwa pasy, kierowcy jadący prawym pasem powinni zjechać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, a lewym - jak najbliżej lewej. Dzięki temu utworzy się pas ułatwiający przejazd karetki czy straży pożarnej.

Korytarz życia a pas awaryjny

Jeśli autostrada lub droga ekspresowa ma w danym miejscu pas awaryjny, kierowcy jadący skrajnym prawym pasem powinni na niego wjechać. To nie jest pas służący do dojazdu karetki. Nowe przepisy wprowadziły teraz jasność. Korytarz tworzy się pomiędzy lewym a wszystkimi innymi pasami.

Korytarz życia - co, gdy droga ma 3 pasy?

W przypadku, gdy poruszasz się po drodze z trzema, lub więcej pasami, stosuj zasadę prawej ręki. Spójrz na zewnętrzną część dłoni i wyobraź sobie, że kciuk jedzie w lewo, a pozostałe palce w prawo.

Kierowcy jadący skrajnym lewym pasem powinni zjechać jak najbliżej lewej krawędzi drogi, a wszyscy pozostali przesunąć się maksymalnie w prawo, wjeżdżając również na pas awaryjny.

Kiedy wchodzą nowe przepisy?

W chwili pisania tego artykułu zmiany w prawie zostały zaakceptowane już przez Sejm i Senat (16.10.2019 r), a nowelizacja czeka już tylko na podpis prezydenta, który ma na to 21 dni. 

Po podpisaniu przez prezydenta, a następnie ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw obowiązuje okres tzw. “vacatio legis”. To 21 dni od opublikowania zmian w Dzienniku Ustaw. Dopiero po tych 21 dniach przepisy staną się obowiązujące. “Vacatio legis” to czas na zapoznanie się obywateli z nowymi przepisami. Przewidywany termin obowiązywania do obecnie okres Świąt Bożego Narodzenia.

Nowe przepisy o korytarzu życia - brzmienie ustawy

korytarz życia - nowe przepisy

Jakie kary grożą za nieutworzenie korytarza życia? Ile wynosi mandat?

Najprawdopodobniej do karania kierowców będzie stosowany art. 86 Kodeksu Wykroczeń mówiący ogólnie o spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

kara za blokowanie korytarza życia

Za blokowanie korytarza życia lub jazdę nim pod prąd będzie groziło więc od 200 do 500 zł mandatu oraz 6 punktów karnych. 

Warto też wspomnieć, że sąd może (ale nie musi) nałożyć na takiego kierowcę zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Podejrzewamy, że będzie on stosowany jedynie w ekstremalnych sytuacjach

Korytarz ratunkowy - naklejki

Organizacja “Korytarz Życia - włącz myślenie” udostępnia na swoim profilu na Facebooku link do naklejek w promocyjnych cenach, które można nabyć w promocyjnej cenie 5 złotych i przykleić na własne auto, przyczyniając się do rozpowszechnienia akcji i zmian w prawie.

Jak wygląda prawidłowo wykonany Korytarz Życia?

Jak widać, większość kierowców zachowuje się prawidłowo, tworząc pas do przejazdu pojazdom uprzywilejowanych.

 

Blokowanie Korytarza Życia - tego nie rób!

Kierowcy jadą pod prąd, wykorzystując utworzony korytarz życia do zawrócenia. To niedopuszczalne zachowanie i narażanie życia własnego, osób poszkodowanych w wypadku, służb ratunkowych i innych uczestników ruchu.

Z kolei w tej sytuacji kierowcy blokują służby ratunkowe, utrudniając im dojazd do wypadku. Część osób boi się przekroczyć linię ciągłą i wjechać na pas awaryjny, myśląc, że pogotowie będzie jechało właśnie po nim. Miejmy nadzieję, że wprowadzone regualacje rozjaśnią kierowcom, jak mają się zachowywać w razie wypadku na autostradzie czy drodze ekpresowej. 

 


Komentarze

Blog

10 zaskakujących faktów o torze Nürburgring
Wszystko, co musisz wiedzieć o AdBlue - co to jest, do czego służy i jak działa?
Kupujesz używany sportowy samochód do 50 tys. zł? Zobacz nasze propozycje

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 KM
Lamborghini Gallardo
315 KM
Ferrari F430
315 KM

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności