👔 Spełnij marzenia taty! 15% rabatu na Vouchery i Karty Podarunkowe! Wpisz w koszyku: DT15 🏎️🔥 Prezent ważny 365 dni 🎁 - Regulamin

Korytarz życia na drodze - uważaj, bo stracisz prawo jazdy

Kategoria: bezpieczna jazda z devil-cars.pl

-

Nowe przepisy wprowadzające korytarz życia już wkrótce będą obowiązywały każdego. Niestety, tzw. “korytarz ratunkowy” to hasło, które części kierowcom nic nie mówi. W tym artykule odpowiadamy na pytania - co to jest korytarz życia i jak go tworzyć? Od kiedy będzie obowiązkowy i jakie kary grożą za złamanie przepisów? Poznaj najważniejsze zasady korytarza życia i nie daj się zaskoczyć w sytuacji awaryjnej.

Korytarz życia - co to jest?

Korytarz życia to pas na drodze tworzony umownie przez innych kierowców, który umożliwia przejazd pojazdów uprzywilejowanych poruszających się w korku.

Tworzenie korytarza życia znacznie usprawnia i przyspiesza dojazd karetki, straży pożarnej czy policji do miejsca zdarzenia. Jest on szczególnie istotny na drogach o dużym natężeniu ruchu, np. na autostradach, drogach ekspresowych i w mieście w godzinach szczytu. To właśnie tam w przypadku kolizji błyskawicznie tworzą się ogromne zatory. Poszkodowani potrzebują pomocy jak najszybciej, a każda sekunda może zadecydować o czyimś zdrowiu lub życiu. Właśnie z tego powodu ułatwienie dojazdu służbom ratunkowym ma tak duże znaczenie.

korytarz życia 3 pasy 

Kiedy tworzyć korytarz życia?

O korytarzu ratunkowym najlepiej pomyśleć od razu przy zbliżaniu się do korka. Istnieje duża szansa, że zator jest spowodowany wypadkiem samochodowym i będzie należało utworzyć miejsce służbom ratunkowym.

Przy dojeżdżaniu do korka warto od razu trzymać się odpowiedniej krawędzi swojego pasa. Poruszający się prawymi pasami powinni trzymać się bliżej prawej strony własnego pasa, a jadący lewym, lewej krawędzi. Ułatwi to utworzenie korytarza ratunkowego.

Korytarz ratunkowy - jak go zrobić?

Gdy stoisz w korku na autostradzie lub na ekspresówce, od razu ustaw się tak, by łatwo utworzyć korytarz życia. Jeśli droga ma dwa pasy, kierowcy jadący prawym pasem powinni zjechać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, a lewym - jak najbliżej lewej. Dzięki temu utworzy się pas ułatwiający przejazd karetki czy straży pożarnej.

Korytarz życia a pas awaryjny

Jeśli autostrada lub droga ekspresowa ma w danym miejscu pas awaryjny, kierowcy jadący skrajnym prawym pasem powinni zjechać do krawędzi pasa. Korytarz tworzy się pomiędzy lewym a wszystkimi innymi pasami.

Przepisy mówią, iż wjazd na pas awaryjny jest wykroczeniem, jednak w niektórych sytuacjach najrozsądniej byłoby skorzystać również i z niego. Nie wydaje się nam, by w takiej sytuacji policja próbowała nas za to ukarać.

Informację taką znajdziemy nawet w informacjach prasowych na oficjalnej stronie Autostrady Wielkopolskiej (A2): "W przypadku, gdy autostrada ma trzy pasy, kierowcy na lewym zjeżdżają zawsze – na lewo, kierowcy na pozostałych pasach – na prawo również wykorzystując pas awaryjny."

Korytarz życia - co, gdy droga ma 3 pasy?

W przypadku, gdy poruszasz się po drodze z trzema, lub więcej pasami, stosuj zasadę prawej ręki. Spójrz na zewnętrzną część dłoni i wyobraź sobie, że kciuk jedzie w lewo, a pozostałe palce w prawo.

Kierowcy jadący skrajnym lewym pasem powinni zjechać jak najbliżej lewej krawędzi drogi, a wszyscy pozostali przesunąć się maksymalnie w prawo.

Kiedy wchodzą nowe przepisy?

W chwili pisania tego artykułu zmiany w prawie zostały zaakceptowane już przez Sejm i Senat (16.10.2019 r), a nowelizacja czeka już tylko na podpis prezydenta, który ma na to 21 dni. 

Po podpisaniu przez prezydenta, a następnie ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw obowiązuje okres tzw. “vacatio legis”. To 21 dni od opublikowania zmian w Dzienniku Ustaw. Dopiero po tych 21 dniach przepisy staną się obowiązujące. “Vacatio legis” to czas na zapoznanie się obywateli z nowymi przepisami. Przewidywany termin obowiązywania do obecnie okres Świąt Bożego Narodzenia.

Nowe przepisy o korytarzu życia - brzmienie ustawy

korytarz życia - nowe przepisy

Jakie kary grożą za nieutworzenie korytarza życia? Ile wynosi mandat?

Najprawdopodobniej do karania kierowców będzie stosowany art. 86 Kodeksu Wykroczeń mówiący ogólnie o spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

kara za blokowanie korytarza życia

Za blokowanie korytarza życia lub jazdę nim pod prąd będzie groziło więc od 200 do 500 zł mandatu oraz 6 punktów karnych. 

Warto też wspomnieć, że sąd może (ale nie musi) nałożyć na takiego kierowcę zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Podejrzewamy, że będzie on stosowany jedynie w ekstremalnych sytuacjach

Korytarz ratunkowy - naklejki

Organizacja “Korytarz Życia - włącz myślenie” udostępnia na swoim profilu na Facebooku link do naklejek w promocyjnych cenach, które można nabyć w promocyjnej cenie 5 złotych i przykleić na własne auto, przyczyniając się do rozpowszechnienia akcji i zmian w prawie.

Jak wygląda prawidłowo wykonany Korytarz Życia?

Jak widać, większość kierowców zachowuje się prawidłowo, tworząc pas do przejazdu pojazdom uprzywilejowanych.

 

Blokowanie Korytarza Życia - tego nie rób!

Kierowcy jadą pod prąd, wykorzystując utworzony korytarz życia do zawrócenia. To niedopuszczalne zachowanie i narażanie życia własnego, osób poszkodowanych w wypadku, służb ratunkowych i innych uczestników ruchu.

Z kolei w tej sytuacji kierowcy blokują służby ratunkowe, utrudniając im dojazd do wypadku. Część osób boi się przekroczyć linię ciągłą i wjechać na pas awaryjny, myśląc, że pogotowie będzie jechało właśnie po nim. Miejmy nadzieję, że wprowadzone regualacje rozjaśnią kierowcom, jak mają się zachowywać w razie wypadku na autostradzie czy drodze ekpresowej. 

 


Komentarze

Paweł

2022-01-13

Artykuł niestety mija się z prawdą. Przepisy mówią o zajechaniu do krawędzi PASA ruchu, nie zezwalając ani tym bardziej nie wymuszając zjazdu na pas awaryjny. Oczywiście tak byłby rozsądniej, ale w obecnym stanie prawnym zjazd na pas awaryjny (mimo, że rozsądny) jest wykroczeniem.

devil-cars.pl

2022-01-14

Hej Paweł, dziękujemy za zwrócenie uwagi, zaktualizowaliśmy informacje w artykule. To prawda, że wjazd na pas awaryjny jest wykroczeniem. W wyjątkowych sytuacjach (gdy np. wóz strażacki nie ma miejsca na przejazd) będziemy zmuszeni je popełnić - życie ludzkie jest najważniejsze. Szkoda, że ustawodawca nie wprowadził jasnego zapisu o możliwości wjazdu na pas awaryjny w takich sytuacjach. O dziwo, nawet w oficjalnych materiałach prasowych autostrady A2 możemy przeczytać, że kierowcy z prawego pasa, tworząc korytarz życia, powinni odsunąć się maksymalnie w prawo, wykorzystując nawet pas awaryjny. Nie słyszeliśmy jeszcze o sytuacji, by ktokolwiek dostał mandat za wjechanie na pas awaryjny podczas tworzenia korytarza życia. Niemniej jednak, w teorii rzeczywiście jest to naruszeniem przepisów. W maju 2021 r. do Sejmu trafiła petycja o doprecyzowanie ustawy i wprowadzenie możliwości legalnego wjazdu na pas awaryjny podczas tworzenia korytarza. Posłowie stwierdzili jednak, że obecne przepisy są wystarczające. Pozdrawiamy!

Byle jak

2022-04-30

Zjechać do prawej krawędzi pasa ruchu, czyli nadal ciągłej nie można przekroczyć ciągłej czyli zjechać na awaryjny.

Mikołaj

2022-06-04

Czyli urzędasy znów olały sprawę i uważają, że wszystko jest OK. Dlatego niech każdy jeździ wg przepisów. Krawędź jezdni to krawędź jezdni, oni tego nie ogarniają bo ich wożą i wszyscy zjeżdżają. Ale jak ludzie zaczną jeździć wg tego co oni uchwalają to może się zastanowią nad tymi bublami, które ogłaszają za kupę naszej kasy.

Jon

2023-06-11

Jeden z wielu przykładów, jakim "potencjałem" intelektualnym dysponują nasze instytucje legislacyjne.

Zbyszek

2024-05-28

Ze wszystkich dotychczas publikowanych filmików pojazdów ratunkowych ewidentnie widać, że najlepszym, najszybszym sposobem dotarcia do zdarzenia byłoby użycie pasa awaryjnego, a nie wymyślanie tworzenie korytarza życia, gdzie naprawdę dużej ciężarówce z naczepę trudno jest zjechać.

Blog

Jak działa elektryczne wspomaganie kierownicy i jak rozpoznać jego usterki?
Ile kosztuje oklejenie auta i czy warto?
Przechowywanie opon - jak robić to z głową?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt