Podaruj jazdę superautem na Dzień Kobiet! 🌸 Tylko teraz 15% rabatu + darmowa dostawa w pudełku prezentowym. 💝 Kod: "8MARCA" - Regulamin

Sprzedajesz używany samochód? Oto 13 wskazówek, jak zrobić dobre zdjęcia do ogłoszenia!

Kategoria: Poradniki

- 10 cze 2022

Każdy, kto próbował sprzedać używany samochód, wie, że dobre zdjęcia to podstawa. Nie musisz być ekspertem, ani posiadać drogiego sprzętu, by zrobić ładne fotki. 

Zapoznaj się z naszymi 13 wskazówkami, a dowiesz się, jak zrobić idealne zdjęcia samochodu na sprzedaż. Twoje szanse na uzyskanie dobrej ceny wzrosną!

1. Przygotuj samochód do sprzedaży

Gdyby twój samochód był modelką, przed sesją zdjęciową wysłałbyś ją do fryzjera i na makijaż. Przed zrobieniem zdjęć koniecznie umyj auto w środku i z zewnątrz. Usuń z wnętrza wszystko, czego nie sprzedajesz: kable, ładowarkę, zapach, czy uchwyt do telefonu. 

Zobacz również: Jak zwiększyć wartość samochodu przed sprzedażą?

2. Zadbaj o odpowiednie tło

Na stronach z ogłoszeniami pełno jest aut na słabym tle. Brzydkie zabudowania, zatłoczone komisy, bałagan na podwórku... Takie otoczenie źle wpływa na odbiór auta i w oczach kupującego obniża jego wartość.

zdjęcie auta na sprzedaż - tło

Chcesz zrobić ładne zdjęcia? Pojedź do miejsca, które będzie estetyczne i nie odwróci uwagi od samochodu. 

Może to być pusty parking z neutralnym tłem, osiedle willowe, lub inne, ładne miejsce. Upewnij się, że wokół nie ma śmieci. Nie chcesz znaleźć na zdjęciu walającej się puszki czy paczki po papierosach.

3. Wybierz odpowiedni czas i światło

Światło to w fotografii najważniejsza rzecz - nie pomoże nawet lustrzanka, jeśli auto będzie prześwietlone lub niedoświetlone.

Nie pstrykaj zdjęć w samo południe, gdy światło jest zbyt ostre. Lakier odbije promienie słońca, przez co auto będzie nierównomiernie oświetlone.

Najlepiej fotografować w tzw. złotych godzinach, czyli godzinę po wschodzie słońca i godzinę przed jego zachodem. Jeśli te pory ci nie pasują, zrób zdjęcia pomiędzy 7 a 9 rano.

robienie zdjęcia samochodu - światło

Zdjęcia wykonane o tej porze są mniej prześwietlone, a światło ma ciepły i naturalny kolor, który dobrze oddaje rzeczywisty wygląd auta.

4. Rób zdjęcia przy dobrej pogodzie

Słoneczny poranek lub późne popołudnie to najlepsza pora na robienie zdjęć. Zachmurzone niebo wprawdzie pomoże ukryć niepożądane rysy i mankamenty, jednak auto nie będzie tak dobrze wyeksponowane jak w słoneczny dzień.

 5. Uważaj na cienie

Podczas fotografowania auta musisz pamiętać o dwóch rodzajach cieni. Pierwszy to cień rzucany przez samochód. Najlepiej, jeśli zwrócisz auto w stronę słońca. Dzięki temu będzie ładnie oświetlone. Nie rób zdjęć strony zacienionej, wtedy fotografujesz pod słońce, przez co nie uchwycisz wielu szczegółów samochodu.

zdjęcia samochodu - cienie

Drugim cieniem, na który musisz uważać, jest cień rzucany przez pobliskie budynki lub przedmioty. Upewnij się, że podczas fotografowania na auto nie pada żaden niepotrzebny cień. 

6. Korzystaj ze statywu

Najprostszy statyw do smartfona to wydatek 50 zł, a może zwrócić się wielokrotnie, jeśli twoje piękne zdjęcia zachęcą ewentualnego kupca do zapłacenia dobrej ceny.

Dzięki statywowi wyeliminujesz drgania, które wpływają na ostrość zdjęcia. Możesz dokupić również specjalny breloczek-wyzwalacz, dzięki któremu zrobisz fotki bez konieczności dotykania ekranu. Jego koszt to kilkanaście złotych.

7. Wysokość aparatu

Większość zdjęć samochodów na sprzedaż jest robiona z wysokości oczu. Ta perspektywa jest nudna i nie eksponuje zbyt dobrze linii auta.

Niewielka zmiana punktu widzenia nadaje zdjęciom wyróżniający się wygląd. Przyciąga wzrok nawet wybrednych kupujących.

zdjęcia samochodu na sprzedaż - wysokość zdjęcia

wysokość aparatu - zdjęcia samochodu do ogłoszenia

Rób zdjęcia z wysokości sięgającej mniej więcej połowy auta, albo własnego pasa. Statyw sprawdzi się w tej roli idealnie. Takie fotki lepiej ukażą sylwetkę samochodu. Możesz też przetestować, jak wychodzą zdjęcia robione z “podłogi”. 

8. Wypełnij kadr swoim samochodem

Pamiętaj, na zdjęciach najważniejsze jest auto, a nie ekstra lokalizacja, do której odwiedzenia zachęcaliśmy cię jeszcze chwilę temu. 

jak robić zdjęcia samochodu na sprzedaż - kadr

Wypełnij kadr autem, jednak daj mu odrobinę przestrzeni. Gdy obiekt zbliża się do krawędzi kadru, powoduje u widza wizualne napięcie, a nie chcesz przecież, by potencjalni kupcy je odczuwali, patrząc na twój samochód.

9. Uważaj na odbicia

Gruba warstwa wosku, którą nałożyłeś na auto przed sprzedażą, będzie odbijała wszystko, co się do niej zbliży. Dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego miejsca.

Unikaj odbić innych samochodów, własnej sylwetki, twarzy czy telefonu w lusterku wstecznym. 

10. Ustawienie kół

Jeśli chcesz, by auto nabrało nieco dynamiki, fotografując jego róg, skręć koła w odpowiednią stronę.

zdjęcia na sprzedaż samochodu - skręcone koła

Przykład - robisz zdjęcie prawej, tylnej krawędzi auta. Skręć koła w prawo. Dzięki temu na fotografii będą lepiej widoczne obie, prawe felgi.

11. Zapal światła

Włączenie świateł do zdjęć to dobry sposób, by nadać autu trochę życia. Wykonaj kilka fotek z zapalonymi światłami mijania i przeciwmgielnymi. 

zdjęcie auta do ogłoszenia - zapalone światła

Uważaj jednak, by światła nie zdominowały ujęcia. Może się tak stać, gdy słońce już zachodzi lub niebo zaczyna się chmurzyć. 

12. Nie zakrywaj tablic rejestracyjnych

Niektórzy sprzedawcy zakrywają lub zamazują w ogłoszeniach tablice rejestracyjne. Musisz mieć świadomość, że przez to potencjalny kupiec nie będzie miał dostępu do wielu przydatnych informacji. Poza tym, może odnieść wrażenie, że coś ukrywasz i nie pokazujesz mu całej prawdy.

Jaki jest sens zasłaniania tablic, skoro są one widoczne dla absolutnie każdego, kiedy poruszasz się autem po mieście. 

13. Pamiętaj o dobrych zdjęciach wnętrza

Powtarzamy - bezpośrednie słońce będzie twoim największym wrogiem, również wewnątrz auta. Jeśli już robisz zdjęcia w samo południe, znajdź miejsce w cieniu lub za budynkiem, by wnętrze było równomiernie oświetlone. 

fotografia wnętrza samochód na sprzedaż

Deskę rozdzielczą najlepiej fotografować z tylnego siedzenia, korzystając ze statywu. Rób zdjęcia z każdej strony - nie zapominaj o fotelach, tylnej kanapie, boczkach drzwi i bagażniku. 

Jeśli chcesz, możesz sfotografować też kilka detali z bliska - dźwignia zmiany biegów, zegary, radio, panel klimatyzacji.

Bonus - lista elementów, które należy sfotografować do sprzedaży używanego samochodu:

Ogólne:

 • Przód
 • Tył
 • Oba boki
 • Przednie rogi
 • Tylne rogi
 • Deska rozdzielcza

Szczegółowe:

 • Zbliżenie na bieżnik opon
 • Zbliżenie na felgi
 • Przednie fotele oraz boczki foteli
 • Tylne fotele
 • Radio / nawigacja / panel klimatyzacji
 • Kierownica i przyciski na niej
 • Boczki drzwi
 • Gałka i mieszek zmiany biegów
 • Zegary z widocznym przebiegiem
 • Silnik
 • Lampy: przód i tył
 • Bagażnik
 • Dodatkowe zalety auta, np. szklany dach, nowe dywaniki, komplet kluczyków, książka serwisowa, plakietka po serwisie, itp.

Czy ulepszać zdjęcia w programie komputerowym?

Możesz używać programu, do poprawy kontrastu, balansu bieli czy ekspozycji samochodu, jednak nie powinieneś ukrywać ani zamazywać widocznych zarysowań, wgniotek, itp.

Lepiej, by przyszły nabywca od razu widział, w jakim stanie znajduje się auto. Taka uczciwość pomoże ci utrzymać żądaną cenę. Zapobiegniesz sytuacji, w której kupujący będzie próbował ją obniżyć na podstawie tego, iż rzeczywisty wygląd auta odbiega od zdjęć. 


Komentarze

MistaPita

2022-08-16

Dobry mini poradnik. Bardzo przydatna lista sugerowanych ujęć! Thx!

Blog

Czy można mieszać oleje silnikowe?
Jak ustawić lusterka w samochodzie?
Piszczące hamulce w samochodzie - co oznaczają i jak się z nimi uporać?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności