👔 Spełnij marzenia taty! 15% rabatu na Vouchery i Karty Podarunkowe! Wpisz w koszyku: DT15 🏎️🔥 Prezent ważny 365 dni 🎁 - Regulamin

Indywidualne tablice rejestracyjne - wszystko co powinieneś wiedzieć

Kategoria: Poradniki

- 01 gru 2023

Każdy pojazd silnikowy zarejestrowany w Polsce musi posiadać tablice rejestracyjne. Zazwyczaj ich treść składa się z liter oznaczających województwo i powiat, a następnie z losowej kombinacji liter i cyfr. Można jednak zdecydować się na tzw. indywidualne tablice rejestracyjne, których treść wybiera się samemu.

Czytaj dalej, a dowiesz się, jak wygląda rejestracja tablic indywidualnych, ile kosztują, oraz co może znaleźć się w ich treści.

Jakie rodzaje tablic rejestracyjnych obowiązują w Polsce?

W Polsce obowiązują tablice rejestracyjne z czarnymi znakami na białym tle. W lewej części tablicy znajduje się niebieskie pole, na którego tle widnieje symbol UE, czyli 12 gwiazdek ułożonych w okrąg.

Ze względu na przeznaczenie, w Polsce można wyróżnić następujące rodzaje tablic rejestracyjnych:

 • Zwyczajne tablice rejestracyjne
 • Indywidualne tablice rejestracyjne
 • Dla aut elektrycznych lub samochodów na wodór
 • Dla pojazdów zabytkowych
 • Tymczasowe
 • Tymczasowe badawcze
 • Profesjonalne (dla instytutów badawczych i sprzedawców nowych samochodów)
 • Dyplomatyczne


Tablice rejestracyjne można także rozróżnić według ich wymiarów:

 • 52 x 11,4 cm - standardowe, jednorzędowe tablice, najczęściej spotykane
 • 30,5 x 21,4 cm - dwurzędowe, w autach, w których nie ma możliwości zamontowania standardowych tablic
 • 19 x 15 cm - tablice przeznaczone dla motocykli
 • 14 x 11,4 cm - tablice przeznaczone dla motorowerów
 • 30,5 x 11,4 cm - zmniejszone tablice, tylko dla aut, w których nie ma możliwości zamontowania innych tablic (np. auta z USA lub Japonii)

indywidualna tablica rejestracyjna

Czym są indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to takie, których treść ustala osoba rejestrująca pojazd. Urzędy nazywają takie tablice  W przeciwieństwie do zwykłych tablic, tutaj mamy możliwość wyboru liter i cyfr, jednak jest ona ograniczona pewnymi warunkami.

Rejestracja indywidualna może być przypisana tylko do pojazdu samochodowego lub motocykla. Oznacza to, że nie ma możliwości zamówienia indywidualnych tablic do innych pojazdów mechanicznych takich jak np. skutery, ciągniki rolnicze, przyczepy, itp.

Warto wiedzieć, że indywidualna rejestracja jest przewidziana tylko dla standardowych wymiarów tablic. Nie ma więc możliwości zamówienia indywidualnych numerów do tablic dwurzędowych lub pomniejszonych. Podobnie sprawa ma się z tablicami do samochodów zabytkowych. 

Jak zarejestrować indywidualny numer rejestracyjny?

Tablice indywidualne można uzyskać tak samo jak zwyczajne - wystarczy złożyć wniosek o rejestrację pojazdu i zaznaczyć w odpowiednim miejscu chęć uzyskania tablic indywidualnych i wskazać wybrany przez siebie wyróżnik (treść) tablic.

Wniosek o indywidualne tablice rejestracyjne można pobrać ze stron większości urzędów rejestrujących pojazdy, bądź uzyskać go osobiście w siedzibie danego urzędu. 

W teorii tablic nie można zmieniać w dowolnym momencie użytkowania pojazdu. Nowy numer rejestracyjny (w tym numer indywidualny) można uzyskać tylko w przypadku rejestracji auta po zakupie, zgubienia poprzednich tablic, ich kradzieży lub zniszczenia.

Warto też wiedzieć, że tablic indywidualnych nie można zatrzymać po zakupie auta, bo są przypisane do pojazdu, a nie do właściciela. 

Ile kosztują indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne kosztują 1000 zł w przypadku samochodu oraz 500 zł w przypadku motocykla. To sporo, biorąc pod uwagę, że koszt zwykłych tablic wynosi zaledwie 80 zł.

Dodatkowy koszt w związku z tablicami indywidualnymi poniesiemy, jeśli w trakcie oczekiwania na nie będziemy chcieli poruszać się samochodem podlegającym rejestracji. Dopłacimy wtedy 62 zł za wyrobienie tablic czasowych (w przypadku motocykla 37,75 zł).

Ile się czeka na indywidualne tablice rejestracyjne?

Czas oczekiwania na indywidualne tablice rejestracyjne to średnio 3 tygodnie od złożenia wniosku. Po tym, jak zgłosimy we wniosku projekt tablicy, urzędnicy muszą go zaakceptować w ciągu 10 dni, jednak zazwyczaj robią to w ciągu kilku dni. Może się zdarzyć, że wymyślona przez nas treść tablicy nie zostanie zaakceptowana, co wydłuży procedurę o kolejne dni.

Samo wyrobienie indywidualnych tablic trwa dużo dłużej niż uzyskanie zwykłych tablic, z którymi wychodzimy z urzędu już tego samego dnia, w którym złożymy wniosek rejestrację. Najczęściej produkcja i dostarczenie indywidualnych tablic do urzędu trwa od 2 do 3 tygodni.

znak unii europejskiej na tablicy rejestracyjnej

Co może, a czego nie może zawierać indywidualna rejestracja?

Przy wyborze treści indywidualnej tablicy jesteśmy ograniczeni kilkoma czynnikami. 

Przede wszystkim jest to wyróżnik województwa, w którym auto zostało zarejestrowane oraz liczba kontrolna. Dla poniższych województw dostępne są następujące wyróżniki tablic:

 • A0-A9 - mazowieckie (również W0-W9)
 • B0–B9 – podlaskie
 • C0–C9 – kujawsko-pomorskie
 • D0–D9 – dolnośląskie (również V0 - V9)
 • E0–E9 – łódzkie
 • F0–F9 – lubuskie
 • G0–G9 – pomorskie
 • I0-I9 - śląskie (również S0-S9)
 • J0-J9 - małopolskie (również K0-K9)
 • K0–K9 – małopolskie (również J0-J9)
 • L0–L9 – lubelskie
 • M0-M9 - wielkopolskie (również P0-P9)
 • N0–N9 – warmińsko-mazurskie
 • O0–O9 – opolskie
 • P0–P9 – wielkopolskie (również M0-M9)
 • R0–R9 – podkarpackie
 • S0–S9 – śląskie (również I0-I9)
 • T0–T9 – świętokrzyskie
 • W0–W9 – mazowieckie
 • V0-V9 - dolnośląskie
 • X0-X9 - pomorskie (również G0-G9)
 • Y0-Y9 - podkarpackie (również R0-R9)
 • Z0–Z9 – zachodniopomorskie

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze treści indywidualnych tablic jest to, że nie mogą one zawierać obraźliwych lub niecenzuralnych słów zarówno w języku polskim, jak i obcym. Treść tablic musi być także zgodna z zasadami współżycia społecznego oraz nieuciążliwa dla otoczenia.

Ile znaków może zawierać tablica indywidualna?

Tablice indywidualne muszą zawierać łącznie od 5 do 7 znaków. Na pierwszą literę niewielki wpływ, gdyż wynika ona z województwa, w którym auto jest zarejestrowane (w niektórych województwach obowiązują dwie litery). Drugim znakiem musi być cyfra (od 0 do 9) - tę możemy już wybrać dowolnie.

Następnie mamy do wyboru od 3 do 5 znaków. Tutaj obowiązuje zasada, że nie więcej niż dwie ostatnie litery możemy zastąpić cyframi. 

Numery rejestracyjne są tworzone ze zbioru 25 liter: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z oraz cyfr: 0-9.

Pomysły na personalizację tablic

Personalizowane tablice to dobry pomysł na wyróżnienie się na drodze. Sporo osób decyduje się na wpisanie w nich swojego imienia lub ksywki. Prowadzący firmy często zawierają w nich nazwę firmy bądź jej część, by powiązać z nią swoje auto.

Niektórzy stawiają na żartobliwe tablice, takie jak np. P0 PIWO P0 LATAM, D0 DOMU, D0 JUTRA, B0 BAS, C0 NOC.

Treść tablic zależy tak naprawdę od kreatywności właściciela. Warto wiedzieć, że niektóre cyfry można odczytywać jako litery, np. 0=O, 1 = I, 2 = Z, 3 = E, 4 = A, 5 = S. 

I tak przykładowo z kombinacji D0 B0JU z łatwością odczytamy zwrot DO BOJU, z P1 0TR PIOTR, W1 TAJ to WITAJ, a W3 RWA to WERWA.

Jakie są wady personalizowanych tablic?

Łatwa rozpoznawalność oraz widoczność na ulicy może być dla niektórych zaletą, jednak wiele osób uzna je za wady. W internecie znajdziemy serwisy pozwalające na wrzucenie czyjejś tablicy rejestracyjnej i ocenę zachowania kierowcy takiego auta. Łatwe do zapamiętania tablice pojawiają się tam bardzo często. 

Jeśli przeskrobiesz coś na drodze, istnieje duża szansa, że ktoś kto zauważy Twoje zachowanie i wrzuci na stronę swój komentarz pod Twoją rejestracją, bo z łatwością ją zapamiętał.

Inną wadą może być postrzeganie takich aut przez policję. Niektórzy funkcjonariusze wychodzą z założenia, że jeśli kogoś stać na indywidualne tablice, to tym bardziej stać go na zapłacenie mandatu. Posiadając takie “blachy” nie liczylibyśmy więc na to, że policjant spojrzy na nas łaskawszym okiem. 

Należy też wspomnieć o wyższym koszcie, jaki trzeba ponieść w związku z zamówieniem takich tablic oraz dłuższym czasie oczekiwania.

FAQ - najczęstsze pytania związane z indywidualnymi tablicami rejestracyjnymi

Czy urzędnik może odmówić rejestracji pojazdu pod wskazaną rejestracją?

Tak, urzędnik może odmówić rejestracji pojazdu pod wskazanym numerem ze względu na to, iż dany ciąg znaków przedstawia wulgaryzmy (w języku polskim lub obcym), obraźliwe określenia, jest niezgodny z zasadami współżycia społecznego lub uciążliwy dla otoczenia. 

Czy od decyzji o odmowie zarejestrowania tablicy indywidualnej przysługuje odwołanie?

Tak, od decyzji o odmowie zarejestrowania tablicy indywidualnej przysługuje nam odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie do 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Czy indywidualne tablice rejestracyjne można zachować przy zmianie samochodu?

Nie, po sprzedaży samochodu również i tablice rejestracyjne przechodzą na nowego właściciela. W Polsce każdy numer rejestracyjny jest ściśle powiązany z pojazdem, a nie osobą. Oznacza to, że Twoje spersonalizowane tablice będą w posiadaniu nowego właściciela. Oczywiście może on zechcieć je zmienić, jednak stary wyróżnik nie wróci do puli wolnych numerów.

Jak sprawdzić, czy tablica indywidualna jest wolna?

Aby sprawdzić, czy konkretna tablica indywidualna jest wolna, można skorzystać z wyszukiwarek indywidualnych tablic rejestracyjnych, udostępnianych w internecie przez większość urzędów rejestrujących pojazdy. W internecie znajdziemy również portale, które zbierają wszystkie zajęte już numery rejestracyjne. Dzięki temu w łatwy sposób można sprawdzić, czy dany ciąg znaków nie został już  przez kogoś zajęty. 


Komentarze

Dominik

2023-12-26

Wolne tablica rejestracyjny „GD VENOM”?

Michał

2024-03-06

"Czy indywidualne tablice rejestracyjne można zachować przy zmianie samochodu? Nie, po sprzedaży samochodu również i tablice rejestracyjne przechodzą na nowego właściciela." A to ciekawe. Pod mój blok podjeżdża gość już chyba trzecim lub czwartym kolejnym samochodem i na każdym ma tę samą indywidualną tablicę. Jak to możliwe? Czyżby znów równi i równiejsi???

Karol

2024-05-14

Nie! Czytaj ze zrozumieniem, wuem że dla niektórych to ciezki temat bo myślenie boli. Po prostu, jak sprzedaje samochód wpisuje w umowie zapis o obowiazku przerejestrowania sprzedawanego samochodu tak aby jego stare tablice trafiły do puli, a in kupując nowy znowu sklada wniosek o tablice dokładnie takie jakie miał na samochodzie sprzedawanym. I w taki sposob ba kazdym nowym ma "stare" tablice.

Adam

2024-06-10

Zwolnione tablice nie wracają do puli Głupie, ale niestety tak jest, proszę poprawić błędna informacje w treści artykułu.

Blog

Jak działa elektryczne wspomaganie kierownicy i jak rozpoznać jego usterki?
Ile kosztuje oklejenie auta i czy warto?
Przechowywanie opon - jak robić to z głową?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt