Fotele kubełkowe - czy warto, ile kosztują, jak wybrać?

Kategoria: dbaj o auto z devil-cars.pl

Fotele to niezwykle ważny element wyposażenia auta. Poprawiają nie tylko komfort jazdy, ale także bezpieczeństwo. Fotel kubełkowy to sztywno zamocowane siedzisko o lepszym wsparciu bocznym, większym usztywnieniu karku oraz większej głębokości. W tym artykule podpowiemy, czy warto zamontować siedzenia kubełkowe we własnym aucie oraz jak wybrać te najlepsze.

Skąd się wzięły sportowe fotele kubełkowe?

W czasach montowania foteli “kanapowych” kierowcy i pasażerowie często wypadali ze swoich miejsc. Wraz ze wzrostem mocy i osiągów, inżynierowie zaczęli pracę nad poprawą stabilności i komfortu jazdy. Były to początki foteli sportowych i kubełkowych.

Czym są fotele kubełkowe i w jakich autach są montowane?

fotel kubełkowy w sportowym aucie

Fotel kubełkowy to sportowe siedzisko o zwiększonej głębokości i specjalnym wyprofilowaniu. Jest często montowany wraz z szelkowymi pasami bezpieczeństwa. Najczęściej tego typu fotele spotkamy w samochodach przygotowanych do profesjonalnych sportów motorowych. Przyjrzyjmy się im zatem bliżej.

Zalety foteli kubełkowych

Gaz, hamulec, sprzęgło, skrzynia biegów, zegary i lusterka są umieszczone tak, że do ich prawidłowego używania trzeba utrzymywać prawidłową pozycję podczas całej jazdy. Ma to ogromne znaczenie w szybkiej jeździe po torze, kiedy siły grawitacji są w stanie wyrzucić kierowcę z fotela, nawet przy zapiętych pasach. Podczas sportowej jazdy kierowca musi skupiać swoją uwagę na prowadzeniu auta, a nie utrzymywaniu własnego ciała w fotelu. W tym celu stworzono tzw. “kubły”.

samochód wrc

Największą zaletą foteli kubełkowych jest ich anatomiczny kształt. Tego typu siedziska są węższe i głębsze, dzięki czemu lepiej trzymają ciało kierowcy. Wpływa to na lepsze czucie auta i większą kontrolę nad jego zachowaniem. Kubełki zapewniają lepsze trzymanie boczne, dzięki czemu zarówno kierowca, jak i pilot mogą skupić się na wykonywaniu swoich zadań. Nie muszą walczyć o utrzymanie swego ciała w miejscu. Dla wielu kierowców siedzenia kubełkowe są po prostu wygodniejsze.

Fotel kubełkowy zapewnia też większe bezpieczeństwo. Jest wykonany z dużo twardszych materiałów, dzięki czemu lepiej chroni ciało kierowcy w razie ewentualnego wypadku.

Nie bez znaczenia jest także jego waga - w porównaniu do zwykłego fotela, “kubełek” może być kilka razy lżejszy, co przekłada się na osiągi auta. Dla wielu zaletą będzie też jego sportowy wygląd.

Fotele kubełkowe - wady

Osoby przyzwyczajone do standardowych foteli samochodowych mogą uznać, iż kubełkowe są dla nich zbyt twarde. Twardość kubełków uwydatnia się jeszcze bardziej w autach ze sztywnym, sportowym zawieszeniem. W części foteli kubełkowych nie ma też regulacji kąta nachylenia oparcia. Warto też pamiętać, że ich głębokość oraz kształt utrudnia wsiadanie i wysiadanie. Mogą ograniczać widoczność w ruchu miejskim. Kolejną wadą może być ich cena.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie foteli kubełkowych?

 

Regulacja oparcia

Przed zakupem należy sprawdzić, czy dany model ma regulowane oparcie, czy nie. Większość foteli kubełkowych nie oferuje tej funkcji. Fotele jednoczęściowe są przeznaczone dla profesjonalistów uprawiających sporty motorowe. Tego typu kubełki świetnie niwelują duże przeciążenia i doskonale sprawdzają się na torze wyścigowym. Nie polecamy ich jednak osobom, które będą używały auta na co dzień.

Budowa fotela kubełkowego

Można tu wymienić trzy rodzaje foteli - z rurkowym stelażem, z włókna szklanego oraz z mieszanki kewlaru i włókna węglowego.

  • Z rurkowym stelażem - jest to najtańszy rodzaj, rzadko już stosowany. Ich konstrukcja to rurkowy stelaż obłożony kilkoma warstwami gąbek i materiałem. Są dość ciężkie (ok. 15-20 kg) i niezbyt bezpieczne w razie wypadku.
  • Z włókna szklanego - najpopularniejsze sportowe fotele kubełkowe, występują najczęściej jako konstrukcja monolityczna. Ich waga to ok. 5-7 kg.
  • Z kewlaru i włókna węglowego - oba tworzywa są nakładane na siebie naprzemiennie, dzięki czemu są równie wytrzymałe na zgniecenia co te z włókna szklanego, a jednak lżejsze. Ważą ok. 4 kg, lecz są bardzo drogie.

Komfort

W przypadku źle dobranego fotela zwiększa się ryzyko bólu i urazów kręgosłupa, dlatego też warto przed zakupem usiąść w takim fotelu i sprawdzić jego dopasowanie oraz szerokość. Wygodny fotel kubełkowy ma różne systemy zwiększające komfort siedzenia, takie jak poduszki na wysokości lędźwi czy profilowane poduszki pod uda.

Marka

Do najpopularniejszych marek produkujących fotele kubełkowe do samochodu należą Recaro, Sparco, Sabelt, MOMO i OMP. Warto wspomnieć także o polskiej firmie Bimarco, która wyróżnia się atrakcyjną ceną i dobrą jakością wykonania.

Zobacz wideo - jak wybrać najlepsze fotele kubełkowe [EN]

Fotele kubełkowe - cena

Ceny foteli kubełkowych różnią się w zależności od marki, zastosowanych technologii i jakości wykonania. Najtańszy fotel Bimarco z homologacją wykonany z włókna szklanego można kupić za 950 złotych, a bez homologacji ok. 500 zł. Najtańszy Sparco o podobnych parametrach to wydatek rzędu 1700 zł. Za fotele wykonane z mieszanki kewlaru i karbonu należy zapłacić minimum 6.000 zł. Topowe modele dla profesjonalistów osiągają ceny rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Fotele kubełkowe - z homologacją czy bez?

Fotele z homologacją to zawsze konstrukcje jednolite, bez regulacji kąta oparcia. Spełniają one kryteria FIA, co oznacza dopuszczenie do zawodów, w których obowiązuje regulamin FIA. Takiego fotela można używać przez 5 lat od daty produkcji oraz kolejne 2 lata po wykonaniu przeglądu. Fotele bez homologacji są tańsze i polecane zawodnikom startującym w zawodach amatorskich.

siedzenia kubełkowe w lotusie

Fotele kubełkowe do samochodu - czy warto?

Osoby niestartujące w sportach motorowych lub startujące w KJS-ach i innych jazdach organizowanych przez automobilkluby powinny zastanowić się nad fotelami usportowionymi. Oferują dobre trzymanie boczne i zdecydowanie wyższy komfort niż fotele kubełkowe. Ich wyprofilowanie przypomina to zastosowane w kubełkach, jednak użyte materiały zapewniają o wiele większą wygodę. W fotelach tego typu pokonywanie nawet dłuższych tras nie powinno być problemem. Fotele kubełkowe to rozwiązanie najlepsze dla kierowców, którzy startują w profesjonalnych rajdach.


Komentarze

Blog

Launch control - kontrola startu dla “lamusów”?
Najlepsze i najgorsze auta w teście łosia!
Aston Martin DB11 - czy byłby godzien Jamesa Bonda?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 KM
Lamborghini Gallardo
315 KM
Ferrari F430
315 KM

Kontakt

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności