👔 Spełnij marzenia taty! 15% rabatu na Vouchery i Karty Podarunkowe! Wpisz w koszyku: DT15 🏎️🔥 Prezent ważny 365 dni 🎁 - Regulamin

Czym jest i jak działa immobilizer?

Kategoria: Poradniki

- 20 maj 2024

Immobilizer to urządzenie, które chroni auto przed kradzieżą. Dziś praktycznie każdy samochód jest w niego wyposażony, warto więc wiedzieć, do czego służy, jak działa i co robić, gdy pojawiają się z nim problemy.

Immobilizer - co to jest?

Immobilizer to zaawansowany system antykradzieżowy montowany w ogromnej większości samochodów. Urządzenie to ma na celu zapobiec odpaleniu pojazdu przez osoby nieposiadające odpowiedniego kluczyka. Immobilizer blokuje zasilanie układu zapłonowego lub paliwowego aż do momentu wykrycia prawidłowego kluczyka.

Pierwsze immobilizery pojawiły się w samochodach na początku lat 90. XX wieku i bardzo szybko stały się standardowym wyposażeniem każdego auta. Dzięki nim znacząco spadła liczba kradzieży.

kluczyk w stacyjce

Jak działa immobilizer?

Działanie immobilizera opiera się na współpracy kilku kluczowych elementów - kluczyka z wbudowanym transponderem, jednostki sterującej immobilizerem oraz odbiornika znajdującego się w samochodzie. Gdy kluczyk znajdzie się w stacyjce, bądź w zasięgu odbiornika (w systemach bezkluczykowych), jego transponder wyśle unikalny kod do jednostki sterującej. 

Jeśli kod zostanie zweryfikowany jako prawidłowy, immobilizer odblokuje układ zapłonowy lub paliwowy, pozwalając na uruchomienie silnika. W razie niezgodności kodów, auto nie odpali, a na desce rozdzielczej pojawi się kontrolka w kształcie auta z kluczykiem.

Budowa immobilizera

Immobilizer to tak naprawdę system składający się z dwóch elementów. Pierwszym elementem wchodzącym w skład immobilizera jest nadajnik sygnału znajdujący się w kluczyku. Drugim jest odbiornik umieszczony w kolumnie kierowniczej. Ten zaś połączony jest ze sterownikiem silnika. 

Gdy kod wysyłany z kluczyka jest identyczny jak ten w odbiorniku, następuje odblokowanie zapłonu. 

immobilizer

Po czym poznać, że auto ma immobilizer? Jak sprawdzić immobilizer w kluczyku?

Każdy samochód po 1998 roku powinien być wyposażony w immobilizer. W przypadku starszych aut bywa różnie - niektóre auta posiadały ten system, a inne nie.

Pierwszą wskazówką mówiącą o obecności immobilizera jest kontrolka na desce rozdzielczej w kształcie auta z kluczykiem. 

Obecność immobilizera można też stwierdzić, odkręcając pokrywę przy stacyjce. Jeśli będzie tam czarny kabel, oznacza to, że nasze auto posiada immobilizer.

Innym domowym sposobem na sprawdzenie obecności immobilizera jest owinięcie plastikowej części kluczyka folią aluminiową i podjęcie próby odpalenia silnika. Jeśli auto nie odpali, najpewniej posiada wbudowany immobilizer. 

Można też rozkręcić obudowę kluczyka i sprawdzić, czy znajduje się w nim transponder.

złodziej samochodów

Najczęstsze objawy uszkodzonego immobilizera

Transponder w immobilizerze i odbiornik powinny działać prawidłowo, by nie powodować problemów z odpalaniem auta. Jak rozpoznać, że któryś z elementów ma awarię? Oto najczęstsze objawy uszkodzonego immobilizera. 

1. Problemy z otwieraniem lub zamykaniem drzwi

Gdy guzik w pilocie nie otwiera lub nie zamyka drzwi, winowajcą może okazać się immobilizer, choć równie często za ten problem odpowiada zużyta bateria. 

W tej sytuacji pomóc może skorzystanie z zapasowego kluczyka, bądź też wymiana baterii. W przypadku nowoczesnych aut z dostępem bezkluczykowym konieczna może okazać się wizyta w serwisie. 

2. Problem z odpaleniem silnika

Gdy przesłany kod nie jest zgodny z odbiornikiem, samochód z immobilizerem nie odpali. Może się zdarzyć, że bez problemu otworzysz i zamkniesz drzwi w aucie, jednak po przekręceniu kluczyka lub naciśnięciu przycisku Start/Stop silnik nie uruchomi się. Jeśli nie ma żadnej usterki mechanicznej lub innego wytłumaczenia, dlaczego auto nie odpala, winowajcą może okazać się immobilizer. 

Jeśli podczas próby uruchomienia silnika świeci się kontrolka auta z kluczykiem, usterka immobilizera jest bardzo prawdopodobna. 

3. Brak możliwości przekręcenia kluczyka

W autach, które nie posiadają systemu keyless, kluczyk należy włożyć do stacyjki i go przekręcić. Jeśli nie ma możliwości poruszenia nim, problemem może okazać się niesprawny immobilizer, który nie przesyła kodu zabezpieczającego do odbiornika. Uszkodzenie nadajnima może nastąpić wskutek mechanicznego uszkodzenia kluczyka (np. poprzez upadek, zgniecenie czy zalanie wodą).

Wymiana immobilizera w kluczyku

Jeśli wymiana baterii w kluczyku nie rozwiązała problemu, może to oznaczać dwie rzeczy - problem z kluczykiem lub awarię immobilizera. W takiej sytuacji pomocny jest zapasowy kluczyk, dzięki któremu sprawdzisz, gdzie leży problem.

W razie braku zapasowego kluczyka, albo w przypadku, gdy problemem okaże się odbiornik immobilizera, należy wezwać lawetę i zabrać auto do serwisu.

Gdy masz zapasowy kluczyk, który działa, dorobienie jego wtórnika nie powinno stanowić żadnego problemu. Serwisant odczyta kod z chipa znajdującego się w kluczyku, następnie powieli go i wgra do nowego. 

Jeśli nie masz zapasowego kluczyka, będziesz musiał zgłosić się do ASO z dokumentami potwierdzającymi własność auta. Niestety na taki kluczyk czeka się nawet kilka tygodni.

Zwykle im droższe auto, tym droższy będzie zamiennik kluczyka. Również o wiele tańsze będzie dorobienie kluczyka na podstawie obecnie posiadanego niż w przypadku jego zgubienia bądź kradzieży. 


Komentarze

Blog

Jak działa elektryczne wspomaganie kierownicy i jak rozpoznać jego usterki?
Ile kosztuje oklejenie auta i czy warto?
Przechowywanie opon - jak robić to z głową?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt